KEF KC62: skvělý malý subwoofer s extra velkým výkonem 1 000 W [test]

13. června 2021
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Excelentní pevnost, autorita a energie
  • Čitelnost basu
  • Dobrá cena za odvedený výkon
  • Parádní design
  • Možnosti nastavení/konektivity nad rámec třídy

Minusy

  • Nic, je to reference své třídy
10/10
Hodnocení

Britský KEF má za sebou už poměrně dlouhou životní dráhu a rozhodně v ní nechybí technologicky průkopnická řešení a vůbec lze říct, že KEF patří mezi technologicky orientované firmy, které skutečně vědí, co činí. Další oblastí, v níž se rozhodli udělat výrazný pokrok, jsou subwoofery – nový model KC62 má ambici nabídnout „velké basy v malém těle“ díky pokročilým technologiím.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhled a konstrukce

KC62 je krásný kousek audiotechniky – svěží, čistý, moderní a přitom důvěryhodně bytelný, materiály i provedení jsou v zásadě nenápadné, ale hodnotné. Subwoofer leží na protiskluzové základně, má základní „krychlovité“ proporce, zjemněné ale organicky zakulacenými rohy a hranami. Výsledek je i díky malým rozměrům (24,6 x 25,6 x 24,8 mm – v x š x h) na pohled kouzelný.

Klepněte pro větší obrázek

Tělo KC62 je na bocích klenuté, v každé z postranních stěn je instalovaný kónus reproduktoru, stěna je tvarovaná jakožto zvukovod. Všechna konektivita je soustředěná na zadním panelu. Signál do KC62 můžete do subwooferu dostat přes jeden pár cinchů (lze je použít jako stereofonní vstup, případně jako LFE nebo jako „Smart Connect“), případně bezdrátovým modulem, který funguje i u větších modelů. Praktické je, že KC62 má jeden cinchový stereo výstup (třeba když budete chtít výstup řetězit nebo dělat cokoliv jiného). Alternativou je ještě vysokonapěťový výstup, který lze připojit přímo k reproterminálům.

Klepněte pro větší obrázek

C62 má navzdory svým rozměrům plnohodnotnou dávku ovládacích prvků. Pomocí čtyř drobných dvoupolohových přepínačů lze nastavit přechodovou frekvenci cinchových výstupů, šoupátkem lze otočit fázi, dalším přepínačem pak zase vybrat jeden z pěti režimů, které optimalizují KC62 pro různá umístění.

Klepněte pro větší obrázek

Dva otočné prvky jsou určeny klasickým volbám – jedním se volí přechodová frekvence mezi 40 a 120 Hz, druhým základní hlasitost. Napájecí zásuvku doprovází spínací kolébku. Praktické v některých situacích může být i rozpojení země, k čemuž je tu další šoupátko.

Klepněte pro větší obrázek

Základem konstrukce je inovativní technologie Uni-Core – v podstatě jde o variace o nijak nový systém vzájemného vyrušení energie díky umístění magnetů protilehlých měničů k sobě. Pointou je totiž sdílení „motoru“ mezi oběma měniči, takže při konstrukci se ušetří mnoho místa. Propojené cívky a magnety pak mají i další výhodu – umožnují prý výraznější výchylku membrány.

Klepněte pro větší obrázek

Hliníkové membrány se závěsem typu P-Flex (jde o gumový skládaný závěs, inspirovaný prý složitým tvarováním papíru origami). Membrány mají průměr 6,5“. Každá z nich má svůj modul výkonového zesilovače – ten dodává solidních 500 Wattů ve třídě D (takže celkově malý ďáblík skrývá tučnou kilowattu!). Elektroniku si navrhli v KEF sami a používají řešení Music Integrity Engine, stejně jako novou Smart Distortion Control Technology pro co nejpřesnější reprodukci signálu.

Čtrnáctikilový subwoofer má udávanou frekvenční odezvu 11 – 200 Hz (+/- 3 dB) a disponuje maximálním akustickým tlakem 105 dB, což by dle vyjádření KEF mělo znamenat vhodnost pro běžné místnosti od 5 do 50 metrů čtverečních.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Recenze, Test, Subwoofery, KEF, Subwoofery na Heureka.cz