Kick-Ass: recenze filmu

10. května 2010
TWEET SDÍLET
Superhrdinský komiks, v němž se rozhodl změnit svět k lepšímu teenager bez nadpřirozených schopností v směšném zeleném kostýmu. Přidají se další?

Dave Lizewski (Aaron Johnson) je typický středoškolský outsider, jehož jedinou předností je, jak s trpkým povzdechem přiznává, schopnost být takřka neviditelný pro okolní dívky. Ve volných chvílích s podobně stiženými kamarády rejdí po komiksových shopech, hraje na playstationu, googluje svlečené slečny nebo významným způsobem navyšuje prodejní obrat papírových ubrousků Kleenex při masturbačním dovádění, v němž hraje důležitou úlohu jeho učitelka angličtiny. Přitom by tak stál o krásnou a empatickou spolužačku Katie (Lyndsy Fonsecaová), jež by mohla sprovodit jeho problém s hygienickými ubrousky alespoň na čas z povrchu zemského. Ta si ale víc všímá různých příslušníků sexuálních minorit a jiných „ohrožených druhů“ než jeho.

Typický teenagerský hrdina, jehož jsme si oblíbili z „prcičkové“ série nebo komedií z produkční stáje Judda Apatowa (Superbad), řeklo by se. Davea ale vedle ztráty panictví trápí i jiný problém s mnohem širším společenským dosahem. Táže se, proč jsou lidé s vlastnostmi superhrdinů přítomni jen v moderní komiksové mytologii a ne v běžném životě, který nás obklopuje?

Spasitel bez nadpřirozených schopností

Idealistický nerd se pod vlivem oblíbené sešitové četby rozhodne této skutečnosti čelit. Zprvu jen zakoupením vnější výbavy v podobě zeleného přilnavého trikotu, v němž ale po vyzkoušení vypadá spíše jako nemotorný potápěč v neoprenu než jako vzdálený příbuzný Spider-Mana nebo Supermana. Maskovaná výstroj dodá plachému chlapci, jenž se až dosud stával obětí šikany místních mladistvých gangů, odvahu, která mu při prvním střetu s realitou vystaví svůj krvavý účet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bolestná zkušenost, zaplacená implantovanými kovovými destičkami v jeho těle a několikaměsíční rekonvalescencí, ho ale neodradí od dalšího angažmá ve prospěch těch, jimž je činěno příkoří. Jeho příští statečný výkon, k němuž se zcela náhodou připlete při zachraňování zatoulaného koťátka, je zaznamenán na kamery mobilních telefonů, uploadován na YouTube a společností, volající po novodobých hrdinech, mohutně aplaudován. Zrodil se Kick-Ass.

Dráhy působnosti

Jeho alter-ego se ze dne na den získává popularitu televizních hvězd a občané u monitorů počítačů si začínají klást otázku, jaké pohnutky asi vedou náhle se zjevivšího maskovaného ochránce bez zvláštních nebo nadpřirozených superschopností. To ještě, spolu s Davem, netuší, že v podobném zájmovém poli operují i jiní samozvaní spasitelé, pohánění odplatou za ne až tak dávnou křivdu. Ve chvíli, kdy se jejich dráhy působnosti protnou, se Dave nechtěně ocitne v hledáčku opravdových hrdlořezů. V přímém ohrožení pak ještě rád uvítá speciální výcvik se zbraněmi a ovládnutí bojových umění, jimiž vládnou jeho soukmenovci s barevnou maskou přes obličej.

Místní mafiánský boss Frank D´Amico (Mark Strong) si totiž spíše než na sofistikovanové debaty o rozdílech mezi čtvrtlibráky se sýrem v Holandsku a Americe potrpí na hrubé výslechové metody, k jejichž účinnosti může přispět i zapnutá průmyslová mikrovlnka. Ve městě, jehož podsvětí i složky, sloužící k ochraně před ním, měl pod palcem, je náhle postaven do situace, kdy se do jeho úspěšného drogového byznysu začínají plést roztodivně bizarní figurky, jež pro své konání našly inspiraci v kreslených sešitech, jež kupuje svému synovi. Osamělý syn Chris (Christopher Mintz-Plasse), vzhlížející se v mediálním humbuku kolem Kick-Asse, se tak díky svým znalostem komiksových zákonitostí stává součástí plánu na odhalení otcových domnělých nepřátel. Přijímá identitu Zuřivce (Red Mist), aby vlákal do pasti ikony, jež se podílí na razantním úbytku překupníků a drogových dealerů ve městě. Podaří se mu to?

Vyburcování z všeobecné apatie k projevům zla

Předlohu z pera Marka Millara (Wanted) a Johna Romita Jr., jež vyšla v roce 2008 (u nás se její představení chystá v nejbližších dnech), uchopila scenáristka Jane Goldmanová s až anarchisticky nespoutanou výstředností a černohumorným nadhledem. S komiksovými stereotypy a klišé, ať už formálními nebo obsahovými, pracuje poučeně a s láskou ve prospěch stavby nového příběhu. Parazituje přitom na narativních modelech, známých z uctívaných vzorů, aniž by jim schematicky podléhala. Podobně jako v Temném rytíři nebo Strážcích se více než na vnějškové propriety komiksového žánru zaměřuje na psychologii postav a jejich vnitřní konflikty a vytváří tak osobitý vyprávěcí prostor, blízký vnímaní a dorozumívání dnešního dospívajícího publika.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jednoduchý příběh se díky vrstvení a proplétání mnoha linií, reprezentovaných jejich nositeli, rozehrává v až epicky osudové drama, kde se provětrávají stále platné hodnoty jako čest, přátelství nebo odvaha. Lehkonohá zábava se rázem mění ve výzvu k občanské angažovanosti a solidárnosti jednoho s druhým. Apel, snažící se nás vyburcovat z všeobecné apatie, nabádá k menší míře lhostejnosti či netečnosti ke zlu, jehož projevů býváme, ať už zprostředkovaně nebo přímo, často svědky. Ze strachu či z jiných pohnutek mu neumíme účinně čelit. Přesto ve chvíli, kdy Dave při náhodné bitce čelí početné převaze útočníků, začínáme zpytovat svědomí a v duchu se ptáme, jak bychom se v podobném momentě zachovali my. Zda jako apatičtí ignoranti, kteří přehlížejí bezpráví a ještě ho s mobilem v ruce zaznamenávají nebo jako obětaví a tedy snadněji zranitelní bezejmenní hrdinové z masa a kostí, jednající v harmonii se svým svědomím.

Tvůrci tímto nenásilným poselstvím bez karatelsky vztyčeného moralizujícího prstu vzkazují, že superhrdinou se člověk nestává navlečením elastického kostýmu. Boj dobra a zla v jejich pojetí díky doteku reality, jejíž jednotlivé projevy si můžeme do příběhu dosazovat podle úrovně naší vlastní zkušenosti, není z tohoto pohledu předem nalinkovaný a my se o postavy můžete opravdu obávat.

Nulové schopnosti nevedou k nulové zodpovědnosti

A že je o koho. Aaron Johnson svým hubeným, vytáhlým vzhledem evokuje Michaela Ceru (Juno) a v brýlích a v pracovní obuvi, které u nás říkáme farmářky, je víc dojemný než nebezpečný. Postava Davea slouží tvůrcům zároveň jako podklad k reflexi životního stylu dnešních pubescentů i mediální reality, jež vytváří své idoly z lidí z ulice. Loserství je jimi chápavě přijímáno jako svébytný, ale respektuhodný postoj ke světu, který se může při správném zacházení proměnit v novou a zcela nečekanou kvalitu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Díky virtuálním sociálním sítím se Nářezův (Kick-Assův) věhlas rychle šíří a motivuje i ostatní k nápodobě v konání dobra. Jednoduché poselství Spider-Manova výroku, že „s velkou silou přichází i velká odpovědnost“ je tak uzpůsobeno na míru i těm, jež nevládnou zvláštními schopnostmi. Právě pro ně přichází srozumitelné sdělení, že nulové schopnosti nutně nemusí vést i k nulové zodpovědnosti.

Nicolase Cage v úloze bývalého policisty Damona Macreadyho alias Big Daddyho, počeštěně Taťuldy, po Špatným poldovi Wernera Herzoga dokazuje, že i přes špatný výběr rolí v posledních letech nezapomněl, že kdysi za zvuků písně Love me Tender oblékal sako z hadí kůže. V úloze pološíleného taťky, jenž si rád navléká Batmanův obleček, si ironicky utahuje ze všech těch pohledů raněné laně a psích očí, jež na nás musel minimálně od Města andělů vykulit.

Amorální kopanec hyperkorektnosti

Dvanáctiletá Mindy neboli tatínkova Hit-Girl (Chloë Moretzová) ještě ani nestačila dozrát do lolitovsky pedofilní vyzývavosti a už dává chlapům za vyučenou způsobem, že někteří zámořští kritici bijí na poplach a hovoří o její postavě jako ztělesnění násilnické varianty dětského porna. Bílá blůzka, culíky, krátká školní sukýnka a z úst se derou na povrch ty nejpeprnější a necyničtější hlášky, jež by jí mohli závidět i ostřílení poskoci obávaného mafiánského bosse.

Chladnokrevná Zabijačka, která si k narozeninám místo Barbie nebo štěňátka přeje pořádně nabroušenou kudlu, je odrazem netradiční výchovy svého láskyplného otce, jenž jí místo hraček zásobuje zbrojním arzenálem, umožňujícím ji obstát ve světě, plném nespravedlnosti a zločinu. S nevybíravým slovníkem, proti němuž výrazivo kuchtíka z Primy připomíná jemnocitné vyjadřování odchovance klášterní školy, je motivačně nejlépe prokreslenou figurou a druhou půli vyprávění vyloženě táhne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na výtky, že její účinkování působí jako amorální kopanec veškeré hyperkorektnosti jejích komiksových bratříčků, by zdvihla prostředníček a odeslala jejich původce, spolu s jejich odseknutými končetinami do patřičných mezí. Přesto násilí nevnímáme jako samoúčelné nebo glorifikující, podobně jako vulgarismy. Groteskní nadsázka je až příliš patrná a brutalitu vyvažuje sebereflexivita tématu, o němž se pojednává.

Eklektický žánrový mix

Britský producent filmů Guye Ritchieho a režisér Matthew Vaughn (gangsterka Po krk v extázi, fantasy Hvězdný prach) svým třetím filmem zkrátka překonává předešlé a rovněž zdařilé počiny. S eklektickou lehkostí kloubí žánrové prvky hormonální teenagerské komedie, romance, gangsterky, akční stylové brutality nebo revenge filmů do komiksově odlehčené podívané, jíž nechybí morálně-společenský apel. Činí tak s nekorektní drzostí, v níž se vedle sebe snadno snese neuctivá parodie, napěchovaná popkulturními odkazy až po okraj (dočkáme se opravdu někdy konce Ztracených?), s citlivou laskavostí rodinné podívané.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Akční soubojové scény potěší choreografickou nápaditostí nejen všechny milovníky videoher, na něž pomrkává způsob provedení závěrečného zúčtování, korunovaného bondovsky nereálným zásahem zvenčí. Sytá barevnost obrazu, spolu s pohybem kamery vytváří zdání rozpohybovaného komiksu, včetně takových detailů jako jsou klasické komiksové vpisy v bublině. Díky střihu působí dynamické sekvence přehledně, v případě stroboskopické záchranné akce až halucinogenně.

Stylový hudební podkres, míchající vážnou hudbu s Prodigy, Morriconeho motivem z Pro pár dolarů navíc nebo hlavním partem z Boyleova Sunshine připomíná kompilát z oblíbených soundtracků, stylově umocňující vyznění té které scény. Využití melodií z jiných filmů nevadí, naopak jejich zasazení do nových a nečekaných kontextů (Sunshine) jim dává novou emocionální hloubku.

Rodiče, chránící zdravý vývoj svého dospívajícího potomka, budou mít, přes všechny nadšené ódy, jež se na film valí, zřejmě problém s erkovým ratingem (Mládeži do sedmnácti let přístupno pouze v doprovodu rodičů nebo opatrovníka), jenž byl snímku udělen v Americe. Neměli by ale zapomínat, že za vší tou krvavou pomlázkou, doprovázenou neustálým fuckováním, se skrývá poselství, jež by před zraky své ratolesti podepsali stejně radostně jako seskupení jedniček v jeho žákovské knížce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kick-Ass

  • Žánr: komiksová adaptace
  • Původní název: Kick-Ass
  • www.kickass-themovie.com/
  • USA/Velká Británie 2010
  • Scénář: Jane Goldmanová, Matthew Vaughn (podle komiksové předlohy Marka Millara a Johna S. Romita Jr.)
  • Režie: Matthew Vaughn
  • Hrají:Aaron Johnson, Chloë Grace Moretz, Nicolas Cage, Mark Strong, Christopher Mintz-Plasse,Clark Duke, Evan Peters, Garrett M. Brown
  • Distribuce: Bioscop
  • Distribuční premiéra v ČR: 06. 05. 2010

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

** BAE Systems zhruba posledních 20 let vyvíjí systém AGR-20 Advanced Precision Kill Weapon System ** Ten je založený na konverzi raket Hydra 70 na přesně naváděnou munici PGM ** Výsledkem je laserem naváděná raketa, jejíž cena i hmotnost jsou zhruba třetinové oproti jiným srovnatelným střelám

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Teplota, kompas i aktuální hloubka. Tato aplikace promění hodinky Apple Watch Ultra v potápěčský počítač

Teplota, kompas i aktuální hloubka. Tato aplikace promění hodinky Apple Watch Ultra v potápěčský počítač

** Apple Watch Ultra nabídne pro každého něco ** Svou trochou do mlýna přispějí i rekreačním potápěčům ** Aplikace Oceanic+ je promění v základní potápěčský počítač

Martin Chroust
VodotěsnostApple Watch
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály