Klipsch SPL-120: skvělý a silný aktivní subwoofer, který zatřese nejen podlahou [test]

21. února 2021
TWEET SDÍLET
Poměrně velký, nepříliš drahý a mimořádně výkonný subwoofer Klipsch SPL-120 se hodí primárně na efekty – hry, elektronickou hudbu, filmy a podobně. A s trochou snahy může být i dobrým nástrojem pro podpoření hudby tam, kde oceníte výraznější a jen nelehce zkrotnou basovu základnu.

Plusy

  • Obrovská porce basu a síly
  • Skvělý doplněk pro filmy, kde chcete „třesoucí se podlahu“
  • Férová cenovka
  • Možnost provozu bezdrátovou formou

Minusy

  • Trochu jednoduché materiálové provedení
  • Přeci jen se tlačí poměrně zvukově dopředu
9/10
Hodnocení

Americký Klipsch má pověst výrobce reprosoustav (či lépe „ozvučení“), které o sobě umí dát vědět – myšleno klidně i sousedům o patro výš. Nedílnou součástí takové pověsti je samozřejmě styl reprodukování nejnižších frekvencí a s tím jde ruku v ruce také přítomnost subwooferů v produktovém portfoliu. Ty jednak podtrhují efekty v domácím kině, ale mohou zdůraznit i projev stereofonní sestavy. Právě do klasického hi-fi mají nejblíž subwoofery řady SPL.

Klepněte pro větší obrázek

V této řadě najdete tři modely, lišící se v praxi jen velikostí použitého měniče a výkonem zesilovače. A samozřejmě velikostí ozvučnice. Prostřední, zhruba „velký, ale ještě ne nesmyslný“ model nese název SPL-120, což odkazuje na použitý dvanáctipalcový reproduktor. V základu je SPL-120 klasická „kostka“, ozvučnice z MDF panelů má konzervativní tvary, stojí na dostatečně robustních nožkách a má koncept „všeho vpředu“ – k aktivnímu reproduktoru se tak přidružuje výstup štěrbinového bassreflexu, který je úplně u podlahy.

Vzhled a konstrukce

Ozvučnice je poměrně velká, s šířkou 37,4 cm, výškou 45,1 cm a hloubkou 50,6 cm (nemluvě o váze 20,4 kg) ho tak neumístíte úplně snadno a bude třeba si vyhradit trochu času pro nalezení správné pozice. Na povrchu mají klasický „americký“ dekor – vinylovou fólii s imitací kresby tmavého ebenu.

Klepněte pro větší obrázek

Vizuální dominantou je bronzově zbarvené kolo velkého kónusu s průměrem 12 palců. Membrána je připevněna na mocném gumovém závěsu. Membrána je vyrobená z firemního tradičního materiálu Cerametallic – jde o eloxovaný hliník, který během procesu na vnitřní i vnější straně získá vrstvičku keramiky. Cívka je dvojitá, vinutá měděným drátem. Magnetický systém spoléhá tradičně na veliký ferritový magnet.

Klepněte pro větší obrázek

O pohon membrány se stará vestavěný zesilovač třídy D – ten nabízí trvalých 300 Wattů výkonu a krátkodobou špičku s až 600 Watty, což už naznačuje velmi solidní potenciál. Vstupní část pak pracuje v analogové doméně. U frekvenční odezvy najdete hodnoty 24 – 125 Hz, byť bez specifikované tolerance.

Klepněte pro větší obrázek

Kovová deska na zadní straně je jednak montážní plochou, na které najdete uvnitř vestavěnou elektroniku, jednak je tu napájecí zásuvka, vstupy a kontrolní prvky. Zajímavostí je možnost využití dvou vstupů – jsou tu analogové cinche a je tu speciální port pro připojení modulu bezdrátového přenosu.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládací prvky jsou celkem čtyři – dvě páčky a dva potenciometry. Jedna páčka funguje jako zapínání (zapnuto / vypnuto / automaticky), druhá jako kontrola fáze (0 nebo 180 stupňů). Jeden potenciometr plynule nastavuje přechodovou frekvenci, druhý pak „zisk“, neboli základní hlasitost.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Recenze, Test, Subwoofery, Klipsch, Hi-Fi systémy na Heureka.cz