Konec lidstva na filmovém plátně (video)

13. dubna 2014
TWEET SDÍLET
Konec lidstva na filmovém plátně (video)
Postapokalyptické filmy nejsou veselé, nabízí spíše neradostnou vizi budoucnosti. Podívejme se na nejslavnější filmy, v kterých budoucnost není zrovna růžová.

Šílený Max a Kopule hromů

Ke třetímu dílu (Mad Max Beyond Thunderdome, Austrálie 1985) ale Mel Gibson s Georgem Millerem přistoupili trošku jinak. Další akční film odehrávající se v poušti by byl jen opakováním toho, co předvedli ve dvojce, ale postapokalyptický svět stále ještě nabízel dost možností. Lidstvo už nemohlo klesnout níž než tam, kde bylo v Bojovníkovi silnic, a tak bylo načase začít budovat novou civilizaci. Z prachu a písku se začala pomalu zvedat nová civilizace, a to nejlepší, co může nabídnout, se jmenuje Bartertown. Velké obchodní centrum uprostřed pustiny je možná začátkem nového věku lidstva, žádná krása to ale není.

Vládne tu despotická tyranka, která si říká Teta Entita (velmi dobrá Tina Turnerová), a kdokoliv se jí postaví, může si rovnou začít kopat hrob. Ona sama je však závislá na liliputovi jménem Master, ten totiž jako jediný rozumí elektřině a bez jeho pomoci by Bartertown nemohl existovat. Entita tedy přesvědčí Maxe, aby se utkal s Masterovým dementním nosičem Blasterem v aréně nazývané Kopule hromů. Jediným pravidlem je, že dovnitř vstoupí dva muži, ale ven se dostane jen jeden z nich. A aby to bylo zajímavější, na stěnách arény visí prakticky vše, čím může jeden člověk druhému ublížit.

Avšak Max, jako správný hrdina, odmítne svého protivníka zlikvidovat a díky tomu na vlastní kůži pozná hněv vládkyně města. Je odsouzen k smrti a spoutaný poslán do pouště, kde ho však najde skupina dětí, které před lety vezlo letadlo do Sydney. Ty si vybudovaly vlastní společnost a jsou přesvědčeny, že je Max může dostat domů. Obyvatelé Bartertownu ale ještě neřekli poslední slovo.

Třetí díl série Šílený Max se výrazně liší od prvních dvou. Je tu podstatně menší množství akce a honiček, díky kterým se předchozí filmy proslavily, a mnohem více prostoru dostává nový rodící se svět a různé skupiny přežívajících lidí, které se musely přizpůsobit novým krutým podmínkám. Krom toho se tvůrci zaměřují více na hrdiny jako takové, na jejich myšlení, morálku a na to, jestli je možné zachovat si lidskost v novém světě, nebo jestli je diktatura Tety Entity tím nejlepším, co může nově zrozená společnost nabídnout. Kdo čeká návaznost na akční dvojku, bude u Šíleného Maxe a Kopule hromů trochu zklamán. Miller tentokrát totiž udělal výrazný krok stranou, a i když mu to fanoušci série měli zpočátku za zlé, dnes tvoří tento film spolu s oběma předchozími díly velmi zajímavý celek.

Ačkoliv měl filmový Šílený Max mnoho následovníků, jen málokterý se mu dokázal vyrovnat nebo kvalitativně alespoň přiblížit. Většina filmařů byla totiž limitována rozpočtem. Buď měli režiséři k dispozici málo peněz a ne tolik talentu jako George Miller, nebo se jim paradoxně dostalo až příliš velkého množství finančních prostředků, se kterými bývají většinou spojené i tlaky studia, které si nepřeje natočit za desítky milionů dolarů film, jenž by byl depresivní, špinavý, brutální, a tím pádem i divácky neatraktivní a prodělečný.

Miller dokázal využít každý dolar a s pomocí australské přírody, jednoho dobrého herce a velké tvůrčí svobody zvládl natočit postapokalyptickou klasiku, která pokaždé nabízí něco trošku jiného. Poprvé je to zdánlivě obyčejný příběh o pomstě v trošku temnějším balení, podruhé drsná akce ze světa, z něhož člověka mrazí, a potřetí malinko přemýšlivější příběh o tom, kam by se lidstvo dostalo, kdyby muselo začínat úplně od začátku.

Čtvrtý díl se plánuje už spoustu let, ale v poslední době to vypadá, že bychom se ho konečně mohli brzy dočkat. Film má pracovní názvem Fury Road, avšak Mel Gibson se nechal slyšet, že tentokrát ho před kamerou neuvidíme.

Ve svých pětapadesáti se totiž na tuhle roli už necítí a rád by v ní viděl někoho mladšího, nějaké pomrknutí na fanoušky nebo čestná minirolička ale snad vyloučena není. Gibsona by mohl v hlavní roli nahradit britský talent Tom Hardy, jenž si zahrál padoucha v desátém filmovém Star Treku a hodně dobrý dojem zanechal v životopisu nejnebezpečnějšího britského vězně Bronson.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Daniel Craig v hravé, chytré a zábavné variaci na poirotovské nebo holmesovské příběhy s excentrickými detektivy s geniálními deduktivními schopnostmi.

7 Marek Čech

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

J.J. Abrams se po minulém díle snaží divákům víc zavděčit. Sází proto na spektakulární akci, moudra, předávaná starou generací té nové a nostalgickou variaci na Návrat Jediho.

37 Marek Čech

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N: výborný univerzální stereo Hi-Fi zesilovač a síťový streamer/DAC [test]

Marantz PM7000N je skvělé zařízení - ač integrace streamování není revoluční myšlenkou, je to spolu s univerzální sadou analogových a digitálních konektorů poslední krůček k tomu, abyste mohli mít prakticky vše "pod jednou střechou", navíc v designu a kvalitě, kterou značka Marantz zaručuje. Pokud hledáte pohodovou muzikálnost a výtečnou univerzálnost představuje PM7000N excelentní nabídku.

4 Daniel Březina

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

69 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

66 Jaromír Puk