Konec lidstva na filmovém plátně (video)

13. dubna 2014
TWEET SDÍLET
Konec lidstva na filmovém plátně (video)
Postapokalyptické filmy nejsou veselé, nabízí spíše neradostnou vizi budoucnosti. Podívejme se na nejslavnější filmy, v kterých budoucnost není zrovna růžová.

Šílený Max a Kopule hromů

Ke třetímu dílu (Mad Max Beyond Thunderdome, Austrálie 1985) ale Mel Gibson s Georgem Millerem přistoupili trošku jinak. Další akční film odehrávající se v poušti by byl jen opakováním toho, co předvedli ve dvojce, ale postapokalyptický svět stále ještě nabízel dost možností. Lidstvo už nemohlo klesnout níž než tam, kde bylo v Bojovníkovi silnic, a tak bylo načase začít budovat novou civilizaci. Z prachu a písku se začala pomalu zvedat nová civilizace, a to nejlepší, co může nabídnout, se jmenuje Bartertown. Velké obchodní centrum uprostřed pustiny je možná začátkem nového věku lidstva, žádná krása to ale není.

Vládne tu despotická tyranka, která si říká Teta Entita (velmi dobrá Tina Turnerová), a kdokoliv se jí postaví, může si rovnou začít kopat hrob. Ona sama je však závislá na liliputovi jménem Master, ten totiž jako jediný rozumí elektřině a bez jeho pomoci by Bartertown nemohl existovat. Entita tedy přesvědčí Maxe, aby se utkal s Masterovým dementním nosičem Blasterem v aréně nazývané Kopule hromů. Jediným pravidlem je, že dovnitř vstoupí dva muži, ale ven se dostane jen jeden z nich. A aby to bylo zajímavější, na stěnách arény visí prakticky vše, čím může jeden člověk druhému ublížit.

Avšak Max, jako správný hrdina, odmítne svého protivníka zlikvidovat a díky tomu na vlastní kůži pozná hněv vládkyně města. Je odsouzen k smrti a spoutaný poslán do pouště, kde ho však najde skupina dětí, které před lety vezlo letadlo do Sydney. Ty si vybudovaly vlastní společnost a jsou přesvědčeny, že je Max může dostat domů. Obyvatelé Bartertownu ale ještě neřekli poslední slovo.

Třetí díl série Šílený Max se výrazně liší od prvních dvou. Je tu podstatně menší množství akce a honiček, díky kterým se předchozí filmy proslavily, a mnohem více prostoru dostává nový rodící se svět a různé skupiny přežívajících lidí, které se musely přizpůsobit novým krutým podmínkám. Krom toho se tvůrci zaměřují více na hrdiny jako takové, na jejich myšlení, morálku a na to, jestli je možné zachovat si lidskost v novém světě, nebo jestli je diktatura Tety Entity tím nejlepším, co může nově zrozená společnost nabídnout. Kdo čeká návaznost na akční dvojku, bude u Šíleného Maxe a Kopule hromů trochu zklamán. Miller tentokrát totiž udělal výrazný krok stranou, a i když mu to fanoušci série měli zpočátku za zlé, dnes tvoří tento film spolu s oběma předchozími díly velmi zajímavý celek.

Ačkoliv měl filmový Šílený Max mnoho následovníků, jen málokterý se mu dokázal vyrovnat nebo kvalitativně alespoň přiblížit. Většina filmařů byla totiž limitována rozpočtem. Buď měli režiséři k dispozici málo peněz a ne tolik talentu jako George Miller, nebo se jim paradoxně dostalo až příliš velkého množství finančních prostředků, se kterými bývají většinou spojené i tlaky studia, které si nepřeje natočit za desítky milionů dolarů film, jenž by byl depresivní, špinavý, brutální, a tím pádem i divácky neatraktivní a prodělečný.

Miller dokázal využít každý dolar a s pomocí australské přírody, jednoho dobrého herce a velké tvůrčí svobody zvládl natočit postapokalyptickou klasiku, která pokaždé nabízí něco trošku jiného. Poprvé je to zdánlivě obyčejný příběh o pomstě v trošku temnějším balení, podruhé drsná akce ze světa, z něhož člověka mrazí, a potřetí malinko přemýšlivější příběh o tom, kam by se lidstvo dostalo, kdyby muselo začínat úplně od začátku.

Čtvrtý díl se plánuje už spoustu let, ale v poslední době to vypadá, že bychom se ho konečně mohli brzy dočkat. Film má pracovní názvem Fury Road, avšak Mel Gibson se nechal slyšet, že tentokrát ho před kamerou neuvidíme.

Ve svých pětapadesáti se totiž na tuhle roli už necítí a rád by v ní viděl někoho mladšího, nějaké pomrknutí na fanoušky nebo čestná minirolička ale snad vyloučena není. Gibsona by mohl v hlavní roli nahradit britský talent Tom Hardy, jenž si zahrál padoucha v desátém filmovém Star Treku a hodně dobrý dojem zanechal v životopisu nejnebezpečnějšího britského vězně Bronson.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Režijní dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano s humorem vypovídá o vážném tématu a přibližuje nám přitom běžný denní provoz lidí, postižených autismem i těch, kteří o ně pečují.

Marek Čech

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony se snaží navázat na úspěšnou XE9005. Údajná vylepšení by novější typ mohly posunout do ještě vyhledávanější kategorie LCD. Bude i letos Sony patřit do naprosté špičky?

19 Alexandr Bray

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík