Konec lidstva na filmovém plátně (video)

13. dubna 2014
TWEET SDÍLET
Konec lidstva na filmovém plátně (video)
Postapokalyptické filmy nejsou veselé, nabízí spíše neradostnou vizi budoucnosti. Podívejme se na nejslavnější filmy, v kterých budoucnost není zrovna růžová.

Kniha přežití

I přes problémy spojené s natáčením podobných projektů se tomuto žánru v poslední době docela dařilo a i v českých kinech mohli diváci jít na filmy odehrávající se v ne zrovna hezkém prostředí. Ani jeden z nich se sice nedá se Šíleným Maxem srovnávat, ale jisté kvality se u nich najít dají. Tedy alespoň u některých.

U Knihy přežití (The Book of Eli, USA 2010) jich ale bohužel moc není. Tahle westernová sci-fi s Denzelem Washingtonem se v kinech objevila loni v únoru a žádný velký povyk okolo ní nebyl. Za mořem film sice vydělal solidní peníze, ale i tak rozhodně nešlo o zásadní filmové dílo. Jakási katastrofa – pravděpodobně válka – totálně zdecimovala celý svět, ale uprostřed americké pustiny začíná růst malé město.

Jeho šéfem je panovačný Carnegie, jenž pamatuje ještě dobu před apokalypsou, má pod palcem všechny místní vodní zdroje a usilovně hledá jakousi tajemnou knihu, s jejíž pomocí by měl podle všeho dokázat znovu nastolit pořádek, jemuž by vládl. Tajemný cizinec jménem Eli chtěl původně jeho městem jen projít, v batohu ale vláčel pořádnou bichli a rozhodně se mu nechtělo dělit se o její obsah s nějakým okresním diktátorem.

 

Režisérská dvojice bratří Hughesů už pár dobrých filmů natočila, jméno si však udělali především jako tvůrci originálních videoklipů, což je na jejich postapokalyptické sci-fi vidět. Vizuálně jde o velmi povedené dílo, které se však tváří mnohem inteligentněji, než tomu ve skutečnosti je. Tahle variace na westerny je ve skutečnosti velmi hloupá a její dějové zvraty jsou doslova k smíchu.

Hezky se na to sice kouká, akční scény jsou správně drsné, ale celkově má z filmu člověk pocit, že na to, jak je to v podstatě pitomé, se to bere až příliš vážně.

Návrat legendy jménem Terminátor

Za ne úplně vydařený film je považován i Terminator: Salvation. Projekt si mezi sebou přehazovala hollywoodská studia řadu let a nakonec vznikl v poměrně divokých podmínkách. Rozpočet byl obrovský, za kamerou seděl režisér, jenž neměl se seriózně pojatou sci-fi žádné zkušenosti, a Arnold Schwarzenegger, jenž je synonymem pro terminátorovské filmy, měl plné ruce práce s řízením Kalifornie.

 

Výsledek sice nebyl úplný průšvih, ale vedle předchozích filmů, respektive prvních dvou, byl Terminator: Salvation opravdu zásadní krok vedle. Hloupoučký příběh se sice odehrává ve velmi působivých kulisách a zničený svět, v němž se posledních pár lidí pokouší válčit s počítačem Skynet a s jeho armádou robotů, nevypadá nezajímavě.

Peníze jsou na posledním Terminátorovi vidět, avšak krátké pohledy do budoucnosti z předchozích filmů v sobě mají mnohem více působivé atmosféry než celé Salvation. Deprese, špína a každodenní boj o přežití tu sice jsou, ale všechno je jaksi změklé a hollywoodsky korektní. Poslední Terminátor už není drsná podívaná, kterou uvedl do kin v roce 1984 James Cameron, ani triková a akční revoluce z dvojky, je to jen průměrná akční sci-fi s drahými kulisami, jedním solidním hercem, poměrně povedenými akčními scénami a příběhem, který často nedává moc smysl.

Terminator: Salvation je důkazem toho, že postapokalyptický film se nedá natočit za stovky milionů dolarů. Buď totiž studio nedostane své peníze zpátky, protože postapokalyptické filmy diváky do kina příliš nelákají, a nebo se bude muset film přizpůsobit masovému divákovi, který v kině většinou tísnivou a nepříjemnou atmosféru nevyhledává.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

16 Jaromír Puk