Konec lidstva na filmovém plátně (video)

13. dubna 2014
TWEET SDÍLET
Konec lidstva na filmovém plátně (video)
Postapokalyptické filmy nejsou veselé, nabízí spíše neradostnou vizi budoucnosti. Podívejme se na nejslavnější filmy, v kterých budoucnost není zrovna růžová.

Kniha přežití

I přes problémy spojené s natáčením podobných projektů se tomuto žánru v poslední době docela dařilo a i v českých kinech mohli diváci jít na filmy odehrávající se v ne zrovna hezkém prostředí. Ani jeden z nich se sice nedá se Šíleným Maxem srovnávat, ale jisté kvality se u nich najít dají. Tedy alespoň u některých.

U Knihy přežití (The Book of Eli, USA 2010) jich ale bohužel moc není. Tahle westernová sci-fi s Denzelem Washingtonem se v kinech objevila loni v únoru a žádný velký povyk okolo ní nebyl. Za mořem film sice vydělal solidní peníze, ale i tak rozhodně nešlo o zásadní filmové dílo. Jakási katastrofa – pravděpodobně válka – totálně zdecimovala celý svět, ale uprostřed americké pustiny začíná růst malé město.

Jeho šéfem je panovačný Carnegie, jenž pamatuje ještě dobu před apokalypsou, má pod palcem všechny místní vodní zdroje a usilovně hledá jakousi tajemnou knihu, s jejíž pomocí by měl podle všeho dokázat znovu nastolit pořádek, jemuž by vládl. Tajemný cizinec jménem Eli chtěl původně jeho městem jen projít, v batohu ale vláčel pořádnou bichli a rozhodně se mu nechtělo dělit se o její obsah s nějakým okresním diktátorem.

 

Režisérská dvojice bratří Hughesů už pár dobrých filmů natočila, jméno si však udělali především jako tvůrci originálních videoklipů, což je na jejich postapokalyptické sci-fi vidět. Vizuálně jde o velmi povedené dílo, které se však tváří mnohem inteligentněji, než tomu ve skutečnosti je. Tahle variace na westerny je ve skutečnosti velmi hloupá a její dějové zvraty jsou doslova k smíchu.

Hezky se na to sice kouká, akční scény jsou správně drsné, ale celkově má z filmu člověk pocit, že na to, jak je to v podstatě pitomé, se to bere až příliš vážně.

Návrat legendy jménem Terminátor

Za ne úplně vydařený film je považován i Terminator: Salvation. Projekt si mezi sebou přehazovala hollywoodská studia řadu let a nakonec vznikl v poměrně divokých podmínkách. Rozpočet byl obrovský, za kamerou seděl režisér, jenž neměl se seriózně pojatou sci-fi žádné zkušenosti, a Arnold Schwarzenegger, jenž je synonymem pro terminátorovské filmy, měl plné ruce práce s řízením Kalifornie.

 

Výsledek sice nebyl úplný průšvih, ale vedle předchozích filmů, respektive prvních dvou, byl Terminator: Salvation opravdu zásadní krok vedle. Hloupoučký příběh se sice odehrává ve velmi působivých kulisách a zničený svět, v němž se posledních pár lidí pokouší válčit s počítačem Skynet a s jeho armádou robotů, nevypadá nezajímavě.

Peníze jsou na posledním Terminátorovi vidět, avšak krátké pohledy do budoucnosti z předchozích filmů v sobě mají mnohem více působivé atmosféry než celé Salvation. Deprese, špína a každodenní boj o přežití tu sice jsou, ale všechno je jaksi změklé a hollywoodsky korektní. Poslední Terminátor už není drsná podívaná, kterou uvedl do kin v roce 1984 James Cameron, ani triková a akční revoluce z dvojky, je to jen průměrná akční sci-fi s drahými kulisami, jedním solidním hercem, poměrně povedenými akčními scénami a příběhem, který často nedává moc smysl.

Terminator: Salvation je důkazem toho, že postapokalyptický film se nedá natočit za stovky milionů dolarů. Buď totiž studio nedostane své peníze zpátky, protože postapokalyptické filmy diváky do kina příliš nelákají, a nebo se bude muset film přizpůsobit masovému divákovi, který v kině většinou tísnivou a nepříjemnou atmosféru nevyhledává.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

52 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony KD-55XF9005: prémiový 4K HDR LCD televizor s výborným obrazem [test]

Sony se snaží navázat na úspěšnou XE9005. Údajná vylepšení by novější typ mohly posunout do ještě vyhledávanější kategorie LCD. Bude i letos Sony patřit do naprosté špičky?

19 Alexandr Bray

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík