Konec lidstva na filmovém plátně (video)

13. dubna 2014
TWEET SDÍLET
Konec lidstva na filmovém plátně (video)
Postapokalyptické filmy nejsou veselé, nabízí spíše neradostnou vizi budoucnosti. Podívejme se na nejslavnější filmy, v kterých budoucnost není zrovna růžová.

Veselý Soudný den

Úplně jinak přistoupil k tématu britský režisér Neil Marshall, jenž se rozhodl, že si natáčení jednoduše užije a bude doufat, že jeho velmi neobvyklý film osloví dostatek fanoušků starších postapokalyptických filmů. Soudný den (Doomsday, VB 2008) bez ostychu vykrádá Šíleného Maxe, Útěk z New Yorku a další slavné sci-fi filmy. Skupina vojáků se tu musí vydat do virem zdecimovaného Skotska, jež je odděleno od zbytku světa obří zdí, a najít lék na nově se objevivší nákazu.

Za stěnou však vládne anarchie, žijí tu kanibalismus provozující punkeři, samozvaný král a na polích leží desítky krav rozstřílených kulomety. Soudný den je prachsprosté béčko, které se nesnaží hrát si na něco, co není. Nabízí jen okoukaný příběh se spoustou pomrknutí na fanoušky žánru, brutální akci, při níž dojde na lidské grilování, šermířské duely, honičku po opuštěných asfaltkách nebo na autobus střílející kotouče do cirkulárky.

 

Z každé vteřiny filmu je patrné, že režisér a jeho tým moc dobře věděli, co natáčejí. Na rozdíl od Knihy přežití se nepokoušeli tvářit se chytře, místo toho se spolehli na budování opravdu velmi neobvyklého světa, akční scény a na citace starších a slavnějších žánrových kolegů. Soudný den sice není film pro každého, kdo ale dokáže ocenit béčkovou poetiku a je ochotný odpustit filmu absenci elementární logiky, kterou tu nahrazují akční scény, bude určitě spokojený. Takhle absurdní postapokalyptický svět totiž jinde budete hledat marně.

Animovaná apokalypsa Číslo 9

Ne každý animovaný film je vhodný pro děti a Číslo 9 (9, USA 2009) je toho důkazem. Děcka by totiž něco podobného rozhodně vidět neměla. Film, který produkčně zaštítili svými jmény režisér Tim Burton a tvůrce Noční a Denní hlídky Timur Bekmambetov, se odehrává ve světě, kde už žádní lidé nejsou. Obývá ho jen devítka podivných malých bytostí, které vyrobil geniální vědec. Jejich problémem není jen snaha o vybudování jakési nové společnosti, ale především podivný stroj, který vysává duše svých obětí.

Číslo 9 se ale rozhodne mu postavit, svým nezodpovědným jednáním však způsobí, že síla, která zničila lidstvo, znovu ožije a hrozí, že zkázu světa dokončí. Číslo 9 je vizuálně velmi zajímavý film a ukazuje, že animace může velmi dobře fungovat i v žánru, jenž je jinak zaměřen čistě na dospělého diváka.

I kreslený svět může totiž vypadat v postapokalyptickém žánru velmi dobře. Tvůrci nebyli limitováni tím, co lze a co nelze vyrobit nebo naprogramovat, stačilo jen kreslit. Zničený svět navíc obsahuje i prvky steampunku, takže výsledek je na pohled velmi zajímavý, originální a působivý. Po vizuální stránce se Číslu 9 dostalo výjimečné péče, je tedy velká škoda, že si tvůrci nedali podobně záležet i na scénáři, který není příliš originální a mnohdy poměrně násilně vnucuje divákovi jisté náboženské prvky, které snad ani nebyly potřeba.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

45 Marek Čech

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Letošní revize oblíbeného přehrávače Shield TV razantně změnila vzhled levné verze, dražší verze Shield TV ale netrpí tolika kompromisy.

40 Tomáš Holčík

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý