Konec lidstva na filmovém plátně (video)

13. dubna 2014
TWEET SDÍLET
Konec lidstva na filmovém plátně (video)
Postapokalyptické filmy nejsou veselé, nabízí spíše neradostnou vizi budoucnosti. Podívejme se na nejslavnější filmy, v kterých budoucnost není zrovna růžová.

Veselý Soudný den

Úplně jinak přistoupil k tématu britský režisér Neil Marshall, jenž se rozhodl, že si natáčení jednoduše užije a bude doufat, že jeho velmi neobvyklý film osloví dostatek fanoušků starších postapokalyptických filmů. Soudný den (Doomsday, VB 2008) bez ostychu vykrádá Šíleného Maxe, Útěk z New Yorku a další slavné sci-fi filmy. Skupina vojáků se tu musí vydat do virem zdecimovaného Skotska, jež je odděleno od zbytku světa obří zdí, a najít lék na nově se objevivší nákazu.

Za stěnou však vládne anarchie, žijí tu kanibalismus provozující punkeři, samozvaný král a na polích leží desítky krav rozstřílených kulomety. Soudný den je prachsprosté béčko, které se nesnaží hrát si na něco, co není. Nabízí jen okoukaný příběh se spoustou pomrknutí na fanoušky žánru, brutální akci, při níž dojde na lidské grilování, šermířské duely, honičku po opuštěných asfaltkách nebo na autobus střílející kotouče do cirkulárky.

 

Z každé vteřiny filmu je patrné, že režisér a jeho tým moc dobře věděli, co natáčejí. Na rozdíl od Knihy přežití se nepokoušeli tvářit se chytře, místo toho se spolehli na budování opravdu velmi neobvyklého světa, akční scény a na citace starších a slavnějších žánrových kolegů. Soudný den sice není film pro každého, kdo ale dokáže ocenit béčkovou poetiku a je ochotný odpustit filmu absenci elementární logiky, kterou tu nahrazují akční scény, bude určitě spokojený. Takhle absurdní postapokalyptický svět totiž jinde budete hledat marně.

Animovaná apokalypsa Číslo 9

Ne každý animovaný film je vhodný pro děti a Číslo 9 (9, USA 2009) je toho důkazem. Děcka by totiž něco podobného rozhodně vidět neměla. Film, který produkčně zaštítili svými jmény režisér Tim Burton a tvůrce Noční a Denní hlídky Timur Bekmambetov, se odehrává ve světě, kde už žádní lidé nejsou. Obývá ho jen devítka podivných malých bytostí, které vyrobil geniální vědec. Jejich problémem není jen snaha o vybudování jakési nové společnosti, ale především podivný stroj, který vysává duše svých obětí.

Číslo 9 se ale rozhodne mu postavit, svým nezodpovědným jednáním však způsobí, že síla, která zničila lidstvo, znovu ožije a hrozí, že zkázu světa dokončí. Číslo 9 je vizuálně velmi zajímavý film a ukazuje, že animace může velmi dobře fungovat i v žánru, jenž je jinak zaměřen čistě na dospělého diváka.

I kreslený svět může totiž vypadat v postapokalyptickém žánru velmi dobře. Tvůrci nebyli limitováni tím, co lze a co nelze vyrobit nebo naprogramovat, stačilo jen kreslit. Zničený svět navíc obsahuje i prvky steampunku, takže výsledek je na pohled velmi zajímavý, originální a působivý. Po vizuální stránce se Číslu 9 dostalo výjimečné péče, je tedy velká škoda, že si tvůrci nedali podobně záležet i na scénáři, který není příliš originální a mnohdy poměrně násilně vnucuje divákovi jisté náboženské prvky, které snad ani nebyly potřeba.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

59 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

67 Jaromír Puk

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

18 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech