Konec lidstva na filmovém plátně (video)

13. dubna 2014
TWEET SDÍLET
Konec lidstva na filmovém plátně (video)
Postapokalyptické filmy nejsou veselé, nabízí spíše neradostnou vizi budoucnosti. Podívejme se na nejslavnější filmy, v kterých budoucnost není zrovna růžová.

Veselý Soudný den

Úplně jinak přistoupil k tématu britský režisér Neil Marshall, jenž se rozhodl, že si natáčení jednoduše užije a bude doufat, že jeho velmi neobvyklý film osloví dostatek fanoušků starších postapokalyptických filmů. Soudný den (Doomsday, VB 2008) bez ostychu vykrádá Šíleného Maxe, Útěk z New Yorku a další slavné sci-fi filmy. Skupina vojáků se tu musí vydat do virem zdecimovaného Skotska, jež je odděleno od zbytku světa obří zdí, a najít lék na nově se objevivší nákazu.

Za stěnou však vládne anarchie, žijí tu kanibalismus provozující punkeři, samozvaný král a na polích leží desítky krav rozstřílených kulomety. Soudný den je prachsprosté béčko, které se nesnaží hrát si na něco, co není. Nabízí jen okoukaný příběh se spoustou pomrknutí na fanoušky žánru, brutální akci, při níž dojde na lidské grilování, šermířské duely, honičku po opuštěných asfaltkách nebo na autobus střílející kotouče do cirkulárky.

 

Z každé vteřiny filmu je patrné, že režisér a jeho tým moc dobře věděli, co natáčejí. Na rozdíl od Knihy přežití se nepokoušeli tvářit se chytře, místo toho se spolehli na budování opravdu velmi neobvyklého světa, akční scény a na citace starších a slavnějších žánrových kolegů. Soudný den sice není film pro každého, kdo ale dokáže ocenit béčkovou poetiku a je ochotný odpustit filmu absenci elementární logiky, kterou tu nahrazují akční scény, bude určitě spokojený. Takhle absurdní postapokalyptický svět totiž jinde budete hledat marně.

Animovaná apokalypsa Číslo 9

Ne každý animovaný film je vhodný pro děti a Číslo 9 (9, USA 2009) je toho důkazem. Děcka by totiž něco podobného rozhodně vidět neměla. Film, který produkčně zaštítili svými jmény režisér Tim Burton a tvůrce Noční a Denní hlídky Timur Bekmambetov, se odehrává ve světě, kde už žádní lidé nejsou. Obývá ho jen devítka podivných malých bytostí, které vyrobil geniální vědec. Jejich problémem není jen snaha o vybudování jakési nové společnosti, ale především podivný stroj, který vysává duše svých obětí.

Číslo 9 se ale rozhodne mu postavit, svým nezodpovědným jednáním však způsobí, že síla, která zničila lidstvo, znovu ožije a hrozí, že zkázu světa dokončí. Číslo 9 je vizuálně velmi zajímavý film a ukazuje, že animace může velmi dobře fungovat i v žánru, jenž je jinak zaměřen čistě na dospělého diváka.

I kreslený svět může totiž vypadat v postapokalyptickém žánru velmi dobře. Tvůrci nebyli limitováni tím, co lze a co nelze vyrobit nebo naprogramovat, stačilo jen kreslit. Zničený svět navíc obsahuje i prvky steampunku, takže výsledek je na pohled velmi zajímavý, originální a působivý. Po vizuální stránce se Číslu 9 dostalo výjimečné péče, je tedy velká škoda, že si tvůrci nedali podobně záležet i na scénáři, který není příliš originální a mnohdy poměrně násilně vnucuje divákovi jisté náboženské prvky, které snad ani nebyly potřeba.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Režijní dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano s humorem vypovídá o vážném tématu a přibližuje nám přitom běžný denní provoz lidí, postižených autismem i těch, kteří o ně pečují.

Marek Čech

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Jiří Vejdělek přichází s adaptací románu Evžena Bočka, která svým tématem, charakterem i humorem připomíná restituční komedie devadesátých let.

5 Marek Čech

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450 přináší velmi solidní protihodnotu za investované peníze - získáte pocit, že máte "kus gramofonu". Když vám navíc v rozpočtu zbude něco peněz na lepší přenosku, tak dostanete díky vibrace dobře absorbujícímu šasi opravdu dobrý základní Hi-Fi gramofon

1 Daniel Březina

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

95 Jaromír Puk

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík