Kong: Ostrov lebek – recenze filmu

11. března 2017
TWEET SDÍLET
Po Godzille druhý film z monster série. Režisér Jordan Vogt-Roberts v něm lavíruje mezi dobrodružným akčním příběhem, monster rubanicí, komedií a reflexí války ve Vietnamu.

Vypadá to, že po vzoru MCU (Marvel Cinematic Universe), jež patří pod Disneyho a DCEU (DC Extended Universe), jež patří pod Warner Bros., bude chtít mít každé studio své filmové série s navzájem propojenými světy.

Marvelovská strategie

Studio Marvel přišlo s velmi promyšlenou strategií uvádění svých komiksových filmů. Nejprve představilo samostatné sólovky nejvýznačnějších členů Avengers, pak jejich společný crossover. A to samé v dalších a dalších řadách. Postupně tak vznikl navzájem se prostupující vesmír Marvel Cinematic Universe (MCU). Warneři s Batmanem a Supermanem trochu zaspali, ale i oni se to snaží v rámci DCEU dohnat.

Na začátku června přijde do kin Mumie, která by měla být první ze série znovuoživených hororových monster studia Universal. Postupně by se měl přidat Drakula, Frankenstein, jeho nevěsta, Neviditelný muž, Vlkodlak nebo Van Helsing.

Těch sérií, které pod jednotlivá studia patří, je ale víc. U Marvelu tak vedle Avengers běží X-Men řada. Warneři se zas ve spolupráci s Legendary Pictures pustili do projektu MonsterVerse, jehož prvním filmem byla před třemi lety Godzilla. Druhým je Kong, který je na rozdíl od svého předchůdce, jenž má původ v japonských filmech studia Toho, západní provenience.

Studiová sázka na méně známá jména režisérů

Crossover Godzilly a Konga je chystán na rok 2020, rok předtím by se měla objevit dvojka Godzilly. Série se tedy pomalu rozjíždí a studio Warner Bros. volí podobnou strategii jako jeho konkurence. Byli to právě marvelovští, kteří režii svých superhrdinských filmů svěřovali režisérům menších, nezávislých, ale zajímavých filmů, kterým dali možnost se na výpravných blockbusterech takzvaně udělat.

Gareth Edwards, režisér Godzilly, byl ten samý případ. Za sebou měl komorní sci-fi o dvou lidech Zakázaná zóna, nyní točí filmy jako Rogue One: Star Wars Story. Jordan Vogt-Roberts, režisér Konga, má dle mne před sebou podobně zářnou budoucnost. Zatím sklízel úspěch především na festivalech jako je Sundance, kde uvedl svůj debut Králové léta (2013), ale s monster movie si poradil způsobem, který budí zaslouženou pozornost. Alespoň co se vizuální stránky snímku týče.

Trailery na film vypadaly hodně lákavě a slibovaly podobně jako v případě Godzilly dospělejší podívanou a sázku na atmosféričnost. Zatímco ale Edwards v Godzille vsadil na postupné budování napětí a spielbergovskou rodinnou linku, Vogt-Roberts se nemůže rozhodnout, jestli Konga pojmout vážně či nevážně, brakově.

Lavíruje tak mezi dobrodružným akčním příběhem, monster rubanicí, komedií a reflexí války ve Vietnamu. Jurský park či Ztracený svět se tu potkává s Apokalypsou a moc to scenáristicky nedrží pohromadě. Hlavně díky lidským postavám, které nejsou příliš prokreslené, a jejich jednání často postrádá logiku. Dělí se pak podle toho, zda respektují řád světa, do něhož vstoupili nebo ne.

Vládce a ochránce ostrova

S Edwardsovou Godzillou má Kong společné postavení v rámci ekosystému, v němž se pohybuje a který do velké míry určuje. Jde o archetypální, až božskou sílu, která obnovuje jeho původní rovnováhu. Člověk není pro toto monstrum nepřítelem, dokud se nad tento přirozený přírodní řád nezačne povyšovat nebo ho nechce narušit či zničit. Nepřítelem jsou jiné prehistorické druhy, s nimiž monstrum svádí evoluční boj.

Kong vládne ostrovu v Pacifiku, jež se rozhodne najít skupina vědců, vojáků, dobrodruhů a jedna novinářka. Tuto výpravu dá dohromady vládní zmocněnec Bill Randa (John Goodman) z tajné vládní organizace Monarch, která se zabývá nejen mimozemšťany, ale i prehistorickými zvířaty.

Každý z členů této výpravy se na neprobádaný a na mapy nezanesený ostrov v Tichém oceánu pod názvem Ostrov lebek vydává s jinou ambicí a motivací. Odborníci na biologii, geologii a seismologii věří v převratný vědecký objev. Fotografka a protiválečná aktivistka Mason Weaver (Brie Larson) má podezření, že jde o ilegální vojenskou operaci.

Podplukovník Preston Packard (Samuel L. Jackson), poznamenaný válkou ve Vietnamu, z níž se musel i se svou jednotkou stáhnout, zde možná hledá vítězství, kterého nedosáhl ve vietnamském konfliktu. Tomu odpovídá i jeho jednání po příletu nad ostrov, na nějž začne údajně ze zkušebních vědeckých důvodů shazovat výbušniny.

Odveta za Vietnam

To nezůstane bez odezvy jejího gigantického vládce, který začne svůj prostor bránit. Letuschopná vojenská technika dozná značné redukce, stejně jako počet účastníků expedice. Ten zbytek se rozdělí do dvou skupin, pro něž se boj za poznáním mění v boj za přežití.

Packard Kongovu obranu svého území vezme osobně a v čase stahování amerických vojsk z Vietnamu konečně najde pro svou jednotku válečné pole, na němž by mohla zvítězit. Civilní část badatelů pod vedením vedoucího celé výpravy, stopaře a bývalého kapitána britské SAS Jamese Conrada (Tom Hiddleston), na ostrově objeví muže, který zde přežil od konce druhé světové války.

Nezvěstný voják Hank Marlow (John C. Reilly) zde před osmadvaceti lety havaroval se svým letadlem. Zná dokonale jak domorodé obyvatele ostrova, tak prehistorické tvory, jež ho obývají. K těm nejnebezpečnějším patří draví lebkouni. Nezničitelní prehistoričtí ještěři z podzemí, s nimiž má Kong nevyřízené účty a chrání před nimi domorodce.

Boj na několika frontách

Z naznačeného děje je patrné, že souboje a konflikty zde budou probíhat na několika frontách. Mezi lidmi a zvířaty, mezi posádkou navzájem a také mezi monstry, které se dělí na ty mírumilovné (vodní buvol) a útočné. Zda z nich člověk vyjde živý, záleží na tom, jestli k neznámému prostředí přistupuje s pokorou a empatií nebo agresivitou.

Souboje jsou brutální, ale zas ne tolik, aby film byl mládeži nepřístupný. Pravidelně jsou odlehčovány nějakým vtípkem, pomrkáváním na diváka ve smyslu neberte to moc vážně nebo popkulturním odkazem k filmům s monstry nebo těm válečným. Jako když bitevní vrtulníky letí proti obřímu krvavému slunci, podobně jako v Coppolově Apokalypse. 

Skrze traumatizované chování podplukovníka Packarda nabídne režisér komentář k válce ve Vietnamu, jinde přidá narážku na současnou politiku prezidenta Trumpa, který podobně jako ten náš rád pracuje s „alternativními fakty“. Romantický motiv krásky a zamilovaného zvířete chybí, i když nakrátko se fotografka v opičákovi dlani ocitne.

Práce s měřítkem

Zasazení děje do roku 1973 odpovídá sedmdesátkové retro, tvořené jak obrazovou stránkou zkušeného kameramana Larryho Fonga (300: Bitva u Thermopyl, Strážci - Watchmen, Sucker Punch), tak písničkovým soundtrackem (Black Sabbath). Scenáristicky film není žádný zázrak, ale vizuálně jde o pastvu pro oči. Nejen přírodními scenériemi Vietnamu, ale prací s barvami, světlem a stínem a kompozicí záběrů kamery.

Kamera si hraje s měřítkem velikosti Konga vůči lidem i ostatním zvířatům jako jsou obří pavouci nebo chobotnice. Při kontaktu s lidskou posádkou nebo helikoptérami zabírá kamera zblízka jen části opova těla, při soubojích s prehistorickými zvířaty poodstupuje a umožňuje nám si akci přehledně vychutnat.

Akční pasáže jsou velkolepé a rozpočet 190 milionů dolarů je na nich vidět. Trikovou stránku a vizuální efekty si vzala na starost společnost ILM, která dovedla zvířatům vdechnout život, podobně jako se to podařilo studiu Weta Digital v Úsvitu planety opic.

Vizuálně působivý, scenáristicky méně

Film má dobré herecké obsazení, ale zoufale nevyužité, což platí hlavně pro titulního Toma Hiddlestona, který působí zaměnitelně. Díky černobílým charakterům velmi záhy odhadnete, kdo se dočká závěrečných titulků, kdo je zde do počtu a kdo skončí nějakou spektakulární smrtí.

Herecky film zachraňují dvě vyšinuté kreace. Ta robinsonovská Johna C. Reillyho a Samuela L. Jacksona, který se honbou za pomstou zvířeti žene vstříc vlastní zkáze. Herec svou postavu v této souvislosti přirovnal ke kapitánovi Achabovi z Bílé velryby.

Kong: Ostrov lebek dokonale naplňuje model popcornové zábavy pro celou rodinu ve stylu již zmíněného Jurského parku. Vše vrcholí soubojem velké opice a velkého ještěra a snahou lidské posádky dostat se zpět do civilizace.

V momentech, kdy Kong řádí na plátně, je vyprávění nejatraktivnější, což je podpořeno i velmi zdařilou obrazovou, hudební a trikovou stránkou filmu. Když ale dojde na dialogy, zázemí postav nebo banální děj, body ztrácí.

U Godzilly jsem oceňoval, jak neblockbusterově si režisér s látkou poradil, u Konga cítím větší sázku na jistotu a ochotu vyjít vstříc až příliš širokému segmentu diváctva. Čekal jsem, že zpracování Kongova příběhu bude trochu osudovější a méně tu více, tu méně chtěně komediální. Jako vizuálně působivá a efektní jednohubka Kong obstojí, jako zážitek trvalejší hodnoty ne.

Kong: Ostrov lebek

  • Žánr: monster movie
  • Původní název: Kong: Skull Island
  • www.kongskullislandmovie.com/
  • USA / Vietnam, 2017
  • Scénář: Max Borenstein, Dan Gilroy, Derek Connolly
  • Režie: Jordan Vogt-Roberts
  • Hrají: Tom Hiddleston, Brie Larson, Corey Hawkins, Samuel L. Jackson, John C. Reilly, Jason Mitchell, Toby Kebbell, John Goodman, Thomas Mann, John Ortiz, Shea Whigham
  • Distribuce: Freeman Ent.
  • Distribuční premiéra v ČR: 09. 03. 2017
Kong: Ostrov lebek
Film   7

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Sci-fi, Dali

Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

** Uživatelé Samsungů se konečně dočkali ** V Česku je čerstvě dostupná aplikace Good Lock ** Otevírají se tak zcela nové možnosti úpravy vzhledu a funkcí systému

Martin Chroust
Good LockOne UIUživatelské prostředí
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Když dojdou konektory. Jak vybrat USB-C hub a dokovací stanici

Když dojdou konektory. Jak vybrat USB-C hub a dokovací stanici

Konektorů není nikdy nazbyt – a u tenkých moderních notebooků to platí dvojnásob. Pokud vám některé chybí, řešením mohou být huby nebo dokovací stanice s konektorem USB-C.

Stanislav Janů
USB-CPříslušenstvíNotebooky
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify