Kontroverzní seriál Euforie od HBO trhá rekordy. Lepší byla jen Hra o trůny

Kontroverzní seriál Euforie od HBO trhá rekordy. Lepší byla jen Hra o trůny

Diváky netáhnout jen historické fantasy. HBO koncem února odvysílal poslední díl druhé řady seriálu Euforie. Jen v USA ho sledovalo více než 6,6 miliónů diváků. Nečekaný zájem dokonce vedl ke krátkému výpadku streamovací služby HBO MAX.

Dle metriky HBO druhou sezonu sledovalo v USA 16,3 miliónů diváků. Euforie se tak řadí na druhé místo historických tabulek HBO, hned za Hru o trůny

Proč seriál tak táhne? Euforie se věnuje životům středoškolských studentů, kteří se točí na kolotoči zjitřených emocí a bojují každý se svými vnitřními běsy – včetně drog, sexu a násilí. Hlavní osou je ale vztah dvou mladých dívek, které se snaží najít své místo ve světě: vyléčené narkomanky Rue a nováčka Jules. Hlavním tahákem je výborná herečka a zpěvačka Zendaya (Spider-Man: Bez domova, DunaNejvětší showman).

euphoria_ver3_xlg.jpg

Poměrně drsných seriálů pro teenagery přibývá. Nicméně tento je vyhrocenější než většina ostatních, především co se týče sexuality, nahoty, ale i násilí.

Zajímavé je, že tvůrce seriálu Sam Levinson nejenže téma vymyslel, napsal scénář, ale u druhé řady také všechny díly už režíruje. Diváci jsou tak více vtáhnutí do jeho vize, v dobrém i zlém. Překvapivý úspěch první sezóny také tvůrcům umožnil, aby se druhá natáčela rovnou na 35mm film. Kombinace obojího pak dává druhé sezóně novou strukturu – vizuálně, esteticky i tematicky.

Ve finále druhé série jedna z postav říká „Umění by mělo být nebezpečné“. A zde to platí dvojnásob. Seriálu kritici vyčítají, že oslavuje špatné chování a upřednostňuje emoční zásah, na druhou stranu je stejně často chválen za autentické zobrazení zkušeností teenagerů. Samozřejmě je provokativní, a proto táhne. Ostatně Hra o trůny nebyla také žádná procházka rozkvetlou zahradou.

Úspěch seriálu jednoznačně říká, že diváky zjevně nelákají šťastné osudy, ale chtějí vidět problematické, reálnější postavy, které vedou svoje vlastní životní bitvy.

Hodnocení IMDb: 85 %

  • Žánr: Drama seriály
  • Původní název: Euphoria
  • Hrají: Zendaya, Alexa Demie, Austin Abrams, Algee Smi, Hunter Schafer, Barbie Ferreria, Maude Apatow
  • Původ a premiéra: USA, 2019

Kde si film můžete pustit: HBO GO (dabing a titulky)

Zdroj: Euphoria via Filmtoro

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Určitě si přečtěte

Články odjinud