Krotitelé duchů: Odkaz - spielbergovské rodinné dobrodružství, které přivádí na scénu teenagerské hrdiny

8. ledna 2022
TWEET SDÍLET
Krotitelé duchů: Odkaz - spielbergovské rodinné dobrodružství, které přivádí na scénu teenagerské hrdiny

Plusy

 • Citlivá pocta Haroldu Ramisovi, původním filmům i tvorbě Reitmanova otce

Minusy

 • Film asi nerozjede obnovenou řadu s mladými hrdiny
6/10
Hodnocení

První dva díly Krotitelů duchů z let 1984 a 1989 režíroval Ivan Reitman. Jejich pokračování se začalo připravovat už po dvojce, ale nakonec k němu nedošlo a v roce 2016 vznikl ženský reboot, na němž se Ivan Reitman podílel jen produkčně. Feigův snímek nenaplnil očekávání společnosti Sony a tak byla slavná značka svěřena opět do rodinného kruhu Reitmanových. 

Egonův duch

Režijní a scenáristické taktovky se chopil syn Ivana Reitmana Jason, který zaujal filmy Juno nebo Lítám v tom. Ten slíbil, že film vrátí zpět fanouškům, což se mu podařilo. Společně s Gilem Kenanem jako spoluscenáristou důstojně vzkřísil oblíbenou látkou a její připomenutí zároveň zacílil na mladou generaci, která ujíždí na seriálu Stranger Things, jenž právě z osmdesátkové nostalgie těží. 

Způsob, jakým vypravuje, tyto léta hodně připomíná. Reitman nikam nespěchá, dává ve skoro hodinové expozici prostor k představení postav a jejich rodinné a sociální situace, aby je pak v druhé půli časové stopáže vrhl do akce. To, že v ní dominanci přebírají teenageři, spojení rodinným poutem s jedním ze čtveřice původních krotitelů duchů, je velmi elegantní a současně pietní řešení, jak propojit staré příběhy s tím novým. 

Oni teenageři jsou vnoučata Egona Spenglera, jehož představitel Harold Ramis v roce 2014 zemřel. Odkaz je mu věnován a zároveň se nad ním vznáší jeho, nebo přesněji Egonův duch. Občané městečka v Oklahomě, kde Egon na samotě žil a kam přijíždí dvaatřicet let po událostech druhého dílu jeho dcera Callie (Carrie Coon) s patnáctiletým synem Trevorem (Finn Wolfhard) a dvanáctiletou dcerou Phoebe (Mckenna Grace), aby převzali dědictví po něm v podobě zchátralé usedlosti, dávají jeho novým nájemníkům na každém kroku najevo, jak podivínskou figurou jejich odcizený příbuzný byl. 

Klepněte pro větší obrázek

Jaký důvod vedl k tomuto odcizení a jaký odkaz Egon svým nejbližším zanechal, právě na tomto půdorysu buduje Reitman zápletku, která spojuje nové hrdiny s původními krotiteli duchů.  Bill Murray, Dan Aykroyd a Ernie Hudson se dostanou ke slovu ve finále, jež vzbuzuje dojetí na více úrovních, k nimž je třeba znát okolnosti rozepří mezi Murraym a Ramisem. 

Phoebe hlavním tahounem

Neposedným účesem, nerdovskou osobností a vědeckým zápalem na Egona odkazuje jeho vnučka Phoebe, která se stává hlavním tahounem vyprávění. Při jejím potýkání se s duchy jen musíme přijmout, jak snadno si osvojuje všechny zbraně a pasti, které její dědeček v domě zanechal a s jakým klidem a rozvahou se do těchto soubojů pouští. 

Její filmový bratr si zahrál v již zmíněném Stranger Things a zde mu scenáristé kromě řidičského umění přihrávají i romantickou linii. Ta probíhá i mezi jejich matkou a učitelem v podání Paula Rudda, který se kromě seismologie zabývá i parapsychologií. Je velkým fanouškem Krotitelů duchů a takovou starší verzí obou vnímavých teenagerů. 

Dospělé postavy se s těmi dospívajícími dobře doplňují a vzájemně se nezastiňují. Neuspokojivá sociální situace rodiny, načrtnutá v první půli vyprávění, slouží tvůrcům k definování pocitu vykořeněnosti nebo společenského outsiderství jejích členů, které dostane při střetu s duchy i novým prostředím možnost naplnění. 

Fanouškovská nostalgie

Druhá polovina, citující scény z prvních Krotitelů duchů, včetně té finální, jede na vlně fanouškovské nostalgie. K ní patří i to, že noví strašáci jako Muncher jsou upgradem těch starších (Slimer). Totéž platí pro maršmelouny, kteří v mini verzích působí spíš roztomile. 

I to je znakem nových Krotitelů duchů, že se v nich nebezpečí nebojíme, stejně jako postavy. Vnímáme ho spíš jako atrakci z lunaparku. Reitman se nesnaží o temnou notu, ale spíš o spielbergovské rodinné dobrodružství, které by mělo přivést do kin rodiče i jejich děti. Jedny z nostalgie, druhé ze zvědavosti, co tento fenomén obnáší. 

Režisér ho přivedl znovu k světu v úhledném balení, kde kamera, hudba i triková stránka prokazují, že se umí pohybovat i v blockbusterových vodách. Přesto ale film trochu hledá důvod své existence. Je určitě citlivou poctou Haroldu Ramisovi, původním filmům i tvorbě Reitmanova otce, ale jinak ho vnímám spíš jako dovětek za prvními dvěma filmy nebo napravení reputace za ten třetí, než záležitost, která by se měla rozjet nějakou obnovenou řadu s mladými hrdiny. Ti jsou sympatičtí a určitě by na ní měli, ale zdá se mi, že i tak by byl další nostalgický návrat k této značce spíše zbytečný. 

Krotitelé duchů: Odkaz

 • Žánr: dobrodružný
 • Původní název: Ghostbusters: Afterlife
 • www.ghostbusters.com/
 • USA, 2021
 • Scénář: Jason Reitman, Gil Kenan
 • Režie: Jason Reitman
 • Hrají: Mckenna Grace, Finn Wolfhard, Logan Kim, Celeste O'Connor, Carrie Coon, Paul Rudd, Bokeem Woodbine, Marlon Kazadi
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 06. 01. 2022

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Sci-fi


Horizon Forbidden West vás v novém traileru hlouběji zavrtá do příběhu

Horizon Forbidden West vás v novém traileru hlouběji zavrtá do příběhu

Nechybí ani screenshoty od vývojářů.

Radek Wunderlich
Horizon: Forbidden WestVideo
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Vyzkoušeli jsme si The Frame (2021), který má stále co nabídnout. Chlubí se sice hlavně režimem uměleckých děl, ale rozhodně je více důvodů, proč jej zvolit místo klasiky.

Tomáš Holčík
SamsungTelevizory
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály