12
Fotogalerie

Krvavá nevěsta: hra na schovávanou o svatební noci, jakou byste nechtěli zažít [recenze filmu]

Svižně natočená hororová komedie, jíž nechybí černohumorná nadsázka a hravost při servírování krvavých scén i rozehrání celé výchozí situace rodinné svatební hry na schovávanou.

Plusy
Výkon představitelky hlavní role Samary Weaving, který působí velmi energicky v tom, jak směle čelí všem nástrahám, ale i zábavně, když tyto situace s jadrným sarkasmem komentuje.
Minusy
Je to především zábava, silnější přesah neočekávejte.
7  /10

V posledních týdnech se v našich kinech objevilo hned několik hororů. Na začátku srpna to bylo sugestivní psychologické hororové drama Slunovrat, které provokativním způsobem zpracovávalo téma rozpadu partnerských vztahů. O týden později pak Guillermem del Torem produkovaná a scenáristicky připravená adaptace teenagerského hororu s monstry jako projekcemi našeho podvědomí ve filmu Noční můry z temnot.

Na počátku září se chystá do distribuce druhý díl nebo kapitola kingovské látky To, ale ještě předtím tu máme černou hororovou komedii, za níž stojí režijní duo Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett, známé ze spolupráce na projektu Radio Silence. V rámci něho představili na festivalu Sundance povídkový found-footage hororový snímek V/H/S (2012), na němž se kromě nich podílelo ještě několik tvůrců z tohoto projektu.

Svatební rituál

Samostatně pak debutovali nepříliš povedeným hororem Zrození ďábla (2014) a nyní dojem z něj hodně napravují jejich druhým snímkem o jedné bohaté, excentrické rodině a prazvláštním rituálu, který se v ní pravidelně koná během svatební noci jejích nových členů, kteří do ní přicházejí.

Tak jako krásná nevěsta Grace (Samara Weaving), která si bere za manžela pohledného Alexe Le Domase (Mark O'Brien). Grace je sirotek, žijící donedávna u pěstounů, který chtěl vždy někam patřit a tak svatbu s Alexem vnímá i jako příležitost, jak konečně mít svou rodinu. Ta Le Domasova, jež pohádkově zbohatla vymýšlením a prodejem deskových her, je ale hodně netradiční, stejně jako její zvyky.

Grace se o tom přesvědčí během svatební noci, kdy je členy rodiny vyzvána, aby si vysolovala kartu, která určí, kterou hru si s nimi zahraje. Namísto toho, aby trávila svatební noc s manželem, se tak má zúčastnit této tradice, nebo chcete-li zasvěcovacího rituálu, po němž bude definitivně přijata do rodiny.

Alex se jí o této ceremonii nezmínil, stejně jako o mnoha dalších záležitostech, které se týkají jeho rodiny, jak Grace postupně poznává. Na hru ale přistoupí a všichni očekávají, kterou kartu si vytáhne. Ta určí, zda si s rodinou zahraje šachy, dámu nebo třeba Černého Petra, jako její předchůdci, kteří se do rodiny přiženili nebo přivdali.

Hra na schovávanou

Ona si ale vytáhne hru na schovávanou, tedy tu, jíž se Alex nejvíc obával. Hra, která začíná odříkáváním „Před pikolou za pikolou nikdo nesmí stát“, v podání této rodiny má totiž trochu jiná pravidla než ty ostatní. Není divu, že zatímco pobavená Grace oznamuje, že je to právě ona, ostatním v té chvíli zatrne.

Grace nechápe proč a jde si v rozlehlém rodinném sídle najít místo, kde by se před ostatními členy rodiny schovala. Pokud ji do úsvitu nenajdou, vyhrála ona. Co se ale stane, pokud ji najdou, to se dozvídá v průběhu hry a zjišťuje díky tomu, že její život se ocitnul v ohrožení.

Zatímco se ona nic netušíc pídí po skrýši, v domnění, že jde o nevinnou dětskou hru, tak členové rodiny sundávají ze stěn a vyndávají z vitrín to, co je součástí zdejší sbírky starobylých zbraní. Ke kuši a sekeře se přidává pistole a brokovnice, ale Le Domasovi s těmito zbraněmi neumějí moc zacházet.

Rodinné prokletí

Když je kvůli tomu omylem zabita jedna ze služebnic, Grace pochopí, že hra na schovávanou se změnila v hru o přežití. Manžel Alex se jí před rodinou také účastní, ale ve skutečnosti se snaží Grace pomoci ke společnému útěku. Jde tak proti legendě, které věří hlava rodiny a jeho otec Tony (Henry Czerny), který ve snaze ochránit rodinný majetek a postavení chce nechat Grace rituálně obětovat.

Rozkrytí této legendy a její souvislosti s podobou svatebních her a rodinným prokletím, které nad Le Domasovými visí, je ve filmu poměrně přehledně vysvětleno samotnými jejími aktéry. Tato legenda, v níž hraje důležitou roli to, jak se Le Domasovi k majetku dobrali, pak ovlivňuje i to, jak se ke Grace jednotliví členové rodiny chovají.

U některých z nich, jako je Alexova matka Becky (Andie MacDowell), nebo jeho bratr Daniel (Adam Brody), který s ní v neustálém alkoholovém opojení flirtoval, by se mohla Grace spolehnout na jejich zjevené sympatie k ní. Pomůže jí to ale, když na druhé straně stojí hrozba rodinného prokletí?

Strach z přijetí partnerovou rodinou

Vztahem k rodinným rituálům, oné legendě a tím potažmo k ospravedlnění toho, že je Grace vystavena této smrtelné štvanici se členové rodiny odlišují. Nejvíce na dodržování tradic lpí tetička Helene (Nicky Guadagni), která se tak jeví jako ta nejvíc nesmiřitelná.

Ze čtyř Le Domasových dětí tu vedle Alexe a alkoholického Daniela máme ještě jejich sestry Emilii (Melanie Scrofano) a Charity (Elyse Levesque). Emilie si vzala za manžela slabošského Fitche (Kristian Bruun), který si při honu na Grace musí na internetu zjistit návod, jak se střílí z kuše, ona sama pak působí jako roztěkaná hysterka, jejíž muška je do velké míry ovlivněna tím, kolik má v sobě kokainu. Nechtěných obětí z řad služebnictva tak přibývá, což zbytek rodiny s noblesou přechází.

Členové rodiny jsou tak něčím na způsob Addamsovy rodiny, nebo té z Burtonova filmu Temné stíny, přičemž jejich aristokratické vystupování kontrastuje s jejich činy. Ke Grace přistupují velmi zdrženlivě, někteří i s opovržením, což režijní duo využije k tematizaci nevěstiných obav z přijetí partnerovou rodinou i strachu ze vstupu do manželského svazku, který se od začátku nejeví jako rovnoměrný.

Svižné tempo vyprávění

V tom, jak se k ní rodina chová, je přítomna i kritika zbohatlických rodin a jejich výstřelků. Celé to má ráz hodně černé komedie, v níž se scény groteskní prolínají s těmi krvavě brutálními. Ty v sobě obsahují velkou míru nadsázky, která pro útlocitnější diváky zmírňuje jejich dopad.

Bizarnost celého vyprávění pak pramení už z výchozí situace, kdy bohatá rodina, aby si sama zachránila krk, honí po domě jejich novou členku a snaží se jí zlikvidovat za pomocí nemoderních zbraní, s nimiž neumí moc zacházet. To pak generuje ony krvavé scény.

Na to, že film vypravila do světa dvojice nepříliš známých režisérů i scenáristů (Guy Busick, Ryan Murphy), tak je scenáristicky velmi dobře vystavěn a zručně režijně podán. Tvůrcům samozřejmě nahrává prostředí starobylého sídla s mnoha komnatami, sklepeními, skrytými chodbami a jinými zákoutími, jež vytváří tu správnou gotickou atmosféru.

Snímek má něco přes hodinu a půl a režijní dvojice v něm drží jak tempo, tak se jí daří pracovat s atmosférou napětí, kdy už svatební obřad v nás vyvolává pocity zneklidnění. Postavy jsou dobře napsané a liší se reakcemi na to, co se kolem nich odehrává a čehož jsou zároveň součástí.

Energická i zábavná hlavní hrdinka

Největší pozornost na sebe logicky strhává představitelka Grace, sedmadvacetiletá australská herečka a modelka Samara Weaving. Tato modrooká blondýnka, která je neteří Hugo Weavinga, známého z role agenta Smithe v Matrixu, je trochu podobné své o dva roky starší a slavnější krajance Margot Robbie, kterou jsme naposledy mohli vidět v úloze Sharon Tate v Tarantinově Tenkrát v Hollywoodu.

Samaru Weaving si budete pamatovat z Coenovic černohumorné morality Tři billboardy kousek za Ebbingem, hororové komedie The Babysitter nebo hororového akčňáku Mayhem. Všechny tyto filmy v sobě obsahovaly velkou míru nadsázky, která je přítomna i v Krvavé nevěstě a jejím působení v ní. Její hraní zde působí velmi energicky v tom, jak směle čelí všem nástrahám, ale i zábavně, když tyto situace s jadrným sarkasmem komentuje.

Její výkon, v němž střídá polohu něžnou, vystrašenou i hodně nebojácnou, si vás získá, stejně jako tento film, od něhož jsem osobně moc nečekal a o to příjemněji mě překvapil. Režijní duo nám tu v atmosférických kulisách starobylého sídla servíruje svižně natočenou hororovou komedii, jíž nechybí nadsázka a hravost při servírování krvavých scén i rozehrání celé výchozí situace rodinné svatební hry na schovávanou. Není to horor s přesahem jako Slunovrat, ale velmi obstojná zábava, která potěší nejen fanoušky hororového žánru.

Krvavá nevěsta

  • Žánr: černá hororová komedie
  • Původní název: Ready or Not
  • www.foxsearchlight.com/readyornot/
  • USA, 2019
  • Scénář: Guy Busick, Ryan Murphy
  • Režie: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
  • Hrají: Samara Weaving, Mark O'Brien, Andie MacDowell, Adam Brody, Henry Czerny, Nicky Guadagni, Melanie Scrofano, Kristian Bruun, Elyse Levesque,
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 22. 08. 2019

Určitě si přečtěte

Články odjinud