13
Fotogalerie

Kupujeme televizor: 3D ano, či ne? Pasivní či aktivní?

Kapitoly článku:


… nebo pasivně

Pasivní technologie spoléhá na oddělení obou obrazů pomocí polarizace světla. Letos LCD televizory s pasivní technologií nabízí zejména společnost LG, ale objevíte ji i u jedné modelové řady značky Philips.

Z principu se pasivní technologie nejlépe hodí pro LCD panely, každý sudý řádek je polarizován horizontálně a každý lichý vertikálně. Snímek pro pravé oko je pak zobrazen pouze v suchých řádcích, pro levé v lichých. Pro sledování pak stačí levné polarizační brýle, které znáte z kina – filtr je pro jedno oko otočen o 90° proti tomu druhému.

DSC03524.jpg DSC03527.jpg
Pasivní 3D brýle jsou lehké, majitelé dioptrických brýlí si mohou pořídit i pasivní 3D clip-on brýle

Výhodou pasivního řešení jsou především brýle – jsou lehčí, neblikají, nepotřebují baterie, když se rozbijí, nic se neděje, díky jejich nízké ceně se na 3D televizor může dívat i opravdu velká rodina. Další výhodou je, že televizor můžete klidně umístit proti oknu a zadní světlo vám nebude rušivě blikat.

Pasivní 3D.jpg 

Z výše popsaného je zřejmá výhoda i nevýhoda. Zatímco aktivní technologie má obraz Full HD rozlišení 1080p a u 120 Hz TV se každému oku dostane 60 snímků, u pasivní technologie dostanete pouze poloviční rozlišení, takže obraz s vertikální rozlišením 540 řádků. A správě si domýšlíte, že naopak je zdvojen počet snímků, tudíž stále máte k dispozici plný počet, tj. 120 obrázků za sekundu pro každé oko.

Zatímco u pasivní technologie v kinech se jednoduše použijí dva projektory, které zobrazují obrazy přes sebe, u televizoru tento luxus není, televizní obrazovka musí zkrátka ve stejný moment zvládnout snímky oba. V praxi u pasivní technologie je obraz plynulejší a příjemnější u rychlých scén, nižší rozlišení nebudete pravděpodobně při běžné pozorovací vzdálenosti bez přímého srovnání vůbec vnímat.

Posledním neduhem pasivní technologie je také menší pozorovací úhel. Divák musí koukat v horizontální ose televizoru, při pohledu z nadhledu dochází k rušivému zdvojování obrazu, brýle oba obrazy odfiltrují špatně, pasivní technologie je zkrátka choulostivá na nadhled či podhled o více než 15 stupňů, jinak je vše v pořádku. U bočního pohledu je pozorovací úhel už větší a v běžných podmíkách vyhovující, u televizorů LG navíc máte zpravidla možnost korekce. 

Velmi zajímavým přínosem pasivní technologie je také možnost zobrazení dvou zcela odlišných obrazů. Stačí použít jen jinak polarizované brýle a například při hraní každý hráč uvidí jen „svůj“ obraz, či pohled. V budoucnosti se dočkáme i situace, kdy se manžel bude dívat na svůj oblíbený fotbal, manželka na seriál – obojí na jedné obrazovce.

Jde to i bez brýlí

3D kina používají také pasivní technologii. Pro diváky pohodlnější pasivní technologie ale vyžaduje speciální plátno – to běžné totiž při odrazu může změnit či zcela zrušit polarizaci světla. Je také nutné zajistit oba polarizované obrazy, v kině se většinou použijí dva samostatné projektory/promítačky.

schéma-čočky.gif 
Lentikulární technologii můžete už několik let vídat především na výstavách a veletrzích

Abychom se brýlí zbavili úplně, je potřeba oddělit oba obrazy „fyzicky“ – tedy tak, aby paprsky směřovaly jen do příslušného oka. Možností je více, realizace se dočkaly obrazovky s paralaxní bariérou i lentikulárními čočkami. V prvním případě je před body zobrazovače umístěna mřížka, která zajistí, že obraz pro levé oko bude viditelný pouze nalevo od osy obrazu (a naopak). V případě druhém se o totéž starají miniaturní čočky, umístěné nad každým bodem.

schéma-paralaxa.gif
2D displej, který nabízí i 3D. V tomto případě brýle pro 3D nepotřebujete,
systém se však využívá jen u přenosných přístrojů

Záporem obou případů je fakt, že divák musí mít hlavu v ose obrazu, navíc v omezeném rozsahu vzdáleností. V přenosných zařízeních, například v 3D kamerách, 3D brýle pro sledování 3D obrazu nepotřebujete. Paralaxní bariéra je konstruována tak, že u LCD displej být kdykoliv vypnuta a displej pak funguje ve 2D režimu. Opět je počítejte s tím, že v 3D režimu bude mít obraz poloviční rozlišení.

nintendo.jpg 

3D displej s paralaxní bariérou použilo Nintendo v kapesní herní konzoli 3DS, můžete jej potkat také ve smartphonu LG Optimus 3D. Pro iPhone/iPod Touch je zase možné sehnat fólii, která obsahuje mikročočky, a v kombinaci s příslušným softwarem dosáhnout 3D obrazu.

Sledujete oči

Malé 3D LCDmonitory, u nichž nepotřebujte 3D brýle, se začínají objevovat také. Ale více než jeden člověk si 3D neužije. Monitor je totiž vybaven kamerou sledující obličej, která má za úkol přesně určit, kde jsou oči diváka. Podle toho se přizpůsobí zobrazení tak, aby byl 3D obraz nejlepší právě v místě, kde má pozorovatel hlavu. Mimo toto optimální místo 3D efekt zmizí.

TrackEye11.jpg 

Pokud čekáte na velký 3D televizor s možností sledování obrazu bez brýlí, tak se příští rok dočkáte. Toshiba bude prodávat 55“ 3D televizor s rozlišením obrazu 3 840 × 2 160 bodů, zatím nepočítejte s cenou výrazně pod 200 000 Kč. 

Tento přístroj konečně ale nabízí už jakousi spojnicí mezi stereoskopií a skutečným 3D. Pomocí dostatečného počtu obrazových bodů je vytvořeno několik horizontálních zón, ve kterých je vidět pokaždé jiný 3D obraz. Výrobce slibuje, že se na 3D obraz bez brýlí může koukat až devět osob – i zde ale najdete kameru optimalizující obraz dle místa sledování obrazu.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud