5
Fotogalerie

Kupujeme televizor: kdy koupit 4K UHD TV a kdy stačí Full HD

Spousta lidí si pořád myslí, že vyšší rozlišení znamená kvalitnější obraz. Ve skutečnosti, i když je 4K rozlišení pro vás možná zbytečné, tak ho stejně budete mít.

Tak především je třeba vědět, že u nás pozemní 4K vysílání není dostupné a dlouho nebude. 4K filmů na Blu-ray discích je málo a potřebujete i nový Ultra HD přehrávač. Nejdostupnější je přes internet, například přes placenou on-line službu Netflix. 

Jemnější obraz s vyšším rozlišením přináší teoreticky i více detailů. Ale abyste vyšší rozlišení vůbec viděli, musíte být dostatečně blízko a mít dost velkou obrazovku. Důvod? Lidské oko není schopno více detailů rozeznat. Kdy 4K uvidíte? Pokud si tedy obstaráte nějaký 4K zdroj?

FullHD_4K.jpg
Podobné obrázky, kdy v "lepší" 4K polovině je navíc upraven i kontrast a zvýrazněny barvy neberete vážně.
S podáním barev a kontrastem nemá rozlišení nic společného.

Veni, vidi

Abyste vyšší rozlišení vůbec viděli, musíte být dostatečně blízko. V základě platí, že abyste viděli rozlišení 4K, tak od televizoru musíte sedět zhruba ve vzdálenosti 1,5 násobku výšky obrazovky. U Full HD vynásobte výšku obrazovky číslem 3.

523528_a11eb1fb68464fc7bcf74ced38863117.jpg

Pokud máte doma Full HD televizor, tak rozlišení obrazu 1080p z Blu-ray filmu u poměrně velké 50“ úhlopříčky (127 cm) oceníte a uvidíte ze vzdálenosti 1,8 m, ale přínos budete vnímat až do 3 metrů. Pokud se koukáte ze vzdálenosti větší, tak HD ready televizor (720p) vám udělá službu naprosto stejnou, při sledování ze 4,5 metrů byste nepoznali, že sledujete jenom SD rozlišení (576p).

image.jpgResolution-Comparison.png
Tabulky pozorovací vzdálenosti

Dokonce platí, že při 50“ (127cm) úhlopříčce musíte sedět před obrazovkou maximálně 1,8 metru, abyste vůbec 4K viděli. Detaily 4K obrazovky s úhlopříčkou 50“ si plně vychutnáte přibližně ze vzdálenosti 120 cm. Svoji roli ale hraje kontrast a doostřování (a přeostřování) hran. Proto se na prodejnách se používají kontrastní a pomalá videa – by divák byl uchvácen. 

Ještě jinak řečeno – u 4K TV byste měli sedět zhruba ve vzdálenosti rovné úhlopříčce televizoru. 4K rozlišení ve skutečnosti uvidíte a oceníte až u velkých obrazovek nad 48“, a to ještě musíte sedět dostatečně blízko. Ano, můžete si koupit televizor co největší a sednout si co nejblíže. Pak to má smysl. Proto 40" 4K televizor oceníte spíše jako monitor pro počítač, pak sedíte dostatečně blízko. 

4K video potřebuje i více obrázků

Druhý problémem je počet snímků za sekundu. Oko velmi dobře rozezná detaily u statického obrazu, například zobrazené fotografie (frekvence). U fotografie má 4K smysl, tam skutečně jemnější detaily uvidíte. Jakmile se ale obraz hýbe, oko není schopno tolik detailů rozeznat. Toho využívá běžné video, kdy vám stačí 25 snímků za sekundu, abyste vnímali pohyb plynule.

Pokud si však takové video zastavíte, budete možná překvapeni - ve scénách, kde je pohyb, je objekt či celý obraz částečně rozmazaný. Dokonce musí být. Pokud nebude, nebude mozku a zraku 25 snímků stačit a vzniká tzv. stroboskopický efekt, kdy vnímáte pohyb trhaně. Všimněte si, že drtivá většina předváděcích 4K demosnímků na prodejnách se skládá pomalých záběrů, tam také detaily vyniknou. 

Avatar.jpg 
Reálné navýšení rozlišení se u 4K televizorů zdůrazňuje přeostřením a zvýrazněním kontrastu i okrajů. Z větší vzdálenosti to 4K pomáhá, pokud sedíte blízko, je to však rušivé.

4K video potřebuje snímkovou frekvenci vyšší, proto byl zaveden nový standard HDMI 2.0. Proto je důležité, aby 4K televizor měl HDMI 2.0 vstup, který právě zaručuje, že televizor umí zapracovat a zobrazit signál 4K/50 Hz či 60 Hz. Od roku 2016 už mají 4K televizory vstup HDMI 2.0 prakticky všechny, občas ale na televizoru najdete dva HDMI 2.0 vstupy a dva ve verzi 1.4 - ta umí jen 4K/30p. Pokud plánujete tedy více 4K zdrojů obrazu, na tohle si dejte pozor.

Více než 4K raději vyžadujte DVB-T2 tuner a HEVC dekodér, v srpnu 2016 byl schválen nový standard vysílání, na který se bude přecházet roku 2021, postupně k tomu již dochází nyní. Výrobci o tom ví, takže všechny aktuální modely nový standard již splňují. 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud