Kupujeme televizor: obrazovky dneška a zítřka

6. února 2014
TWEET SDÍLET
Kupujeme televizor: obrazovky dneška a zítřka
Na jaké obrazovky se díváme letos, jaké displeje budeme používat za rok nebo za dva roky? Má cenu čekat na novou technologii? V čem se obrazovky liší?

OLED (Organic Light Emitting Display)

Zatímco ještě před časem byly displeje technologie OLED výsadou především malých zařízení s jednoduššími displeji – typicky hudebních přehrávačů –, dnes se již začínají prosazovat také v zařízeních s větší úhlopříčkou. Setkat se s nimi můžete jak v některých chytrých mobilních telefonech, tak v běžných televizorech. Dá se tedy předpokládat, že nasazení displejů využívajících tuto technologii bude přibývat a půjde ruku v ruce s klesajícími náklady na jejich výrobu.

Klepněte pro větší obrázek 

Displej vyrobený technologií OLED se skládá z několika tenkých vrstev. Mezi kovovou katodou a průhlednou anodou se nacházejí další organické vrstvy přenášející elektrony, světloemitující vrstva a průhledná vrstva, která emituje a přenáší díry. Přivedení napájecího napětí do určité buňky má za následek velký proud děr a elektronů, čímž dochází ke vzniku fotonů viditelného světla, které pak vychází z příslušeného bodu a je zaznamenáno naším zrakem. Pokud jsou elektrody z průhledného materiálu, jedná se o displeje TOLED; je-li tento materiál ještě k tomu ohebný a tenký, jde o displeje FOLED.

Určitou podmnožinou OLED displejů jsou AMOLED. Zkratka AM předsazená před název OLED znamená, že se jedná o běžný OLED displej, který je ale vybaven aktivní matricí, tj. každá buňka má svůj tranzistor. AMOLEDy nacházejí největší uplatnění v displejích smartphonů, kde dokážou nabídnout vysoký kontrast a živé barvy.

 

Druhy OLED displejů

 • AMOLED – Active Matrix OLED device
 • FOLED – Flexible Organic Light Emitting Diode (UDC)
 • OLED – Organic Light Emitting Diode/Device/Display
 • PhOLED – Phosphorescent Organic Light Emitting Diode (UDC)
 • PLED – Polymer Light Emitting Diode (CDT)
 • PM OLED – Passive Matrix OLED device
 • POLED – Polymer Organic Light Emitting Diode (CDT)
 • RCOLED – Resonant Coloe Organic Light Emitting Diode
 • SmOLED – Small Molecule Organic Light Emitting Diode (Kodak)
 • SOLED – Stacked Organic Light Emitting Diode (UDC)
 • TOLED – Transparent Organic Light Emitting Diode (UDC)
 

Obrovskou výhodou displejů OLED oproti klasickým LCD zobrazovačům je, že ke svému chodu nepotřebují podsvětlení. Je to proto, že zde světlo emitují přímo jednotlivé body displeje, což vede nejen k výborným pozorovacím úhlům (v praxi bez problémů dosahují 180°), ale i k dokonale rovnoměrné černé barvě, vysokému jasu a velmi nízké spotřebě elektrické energie. A zapomenout nesmíme ani na rychlou odezvu a výborné podání barev.

Omezením je naopak příliš drahá výroba (při větších úhlopříčkách) a relativně krátká životnost, nicméně i ta se dnes pohybuje za hranicí dvaceti tisíc hodin. Pro některá nasazení může být problémem nízká odolnost vůči vlhkosti. Odhadovaná dostupnost na trhu, už se prodává, bude i během příštích let, ovšem stále za vysokou cenu.

SOLED (Stock-OLED)

Další novinkou je konstrukce tzv. SOLED (Stock-OLED). Koncept je přitom velmi jednoduchý: Dnešní LCD i většina OLED displejů jsou konstruovány tak, že každý pixel je složen z vedle sebe posazených tří subpixelů. U LCD je to jediná možnost, jak vytvořit výsledný barevný vjem. U OLED jsou však možnosti mnohem širší.

Klepněte pro větší obrázek 

Tím, že OLED může být průhledný a sám od sebe emituje světlo (není třeba polarizačních filtrů a podsvícení jako u LCD), lze jeden pixel složit ze tří stejně velkých (stejně velký jako celý pixel) různě barevných subpixelů, které budou na sobě navrstveny. Výsledná barva se smíchá a ve výsledku může mít obrazovka daleko věrnější obraz. Ten, kdo pracuje v CAD aplikacích, kde mají čáry často tloušťku 1 px, jistě ví, co máme na mysli. Zkuste si na LCD zobrazit například růžovou čáru o tloušťce 1 px. Co vidíte? Dvě čáry vedle sebe. To u technologie SOLED odpadá. Přesto si na její nasazení, zejména z důvodu velkých výrobních nákladů, ještě počkáme.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Televizory

Určitě si přečtěte

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

7 Marek Čech

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

55 Jaromír Puk