Kupujeme televizor: statický vs. dynamický kontrast

31. října 2013
TWEET SDÍLET
Má cenu na prodejně porovnávat barvy televizorů? Máte si připlatit za televizor s vysokým dynamickým kontrastem, nebo je to jen vyhození peněz z okna.

V dnešním článku se budeme věnovat něčemu, co výrazným způsobem ovlivňuje obraz televizoru, a tím pádem i rozhodování při nákupu. Ale zároveň si povíme, jakým způsobem si můžete radikálně doma vylepšit, případně zhoršit obraz.

Dnes se budeme věnovat tomu, čím se výrobci rádi chlubí – dynamickému kontrastu. Uvedeme si do souvislosti, jaký má skutečný dopad na obraz, jak drobnostmi můžete ovlivnit barvy.

Statický a dynamický kontrast

Nejdříve trocha teorie. Velmi jednoduše řečeno – hodnota dynamického kontrastu nám dává rozdíl mezi celou bílou plochou a celou černou plochou obrazovky. Hodnota statického kontrastu nám dává poměr mezi zobrazením černé a bílé, když jsou na displeji zobrazeny obě dvě barvy v 50 % podílu (při měření se používá černobílá "šachovnice"). Je nutno si tedy uvědomit, že jde o dvě zcela rozdílné hodnoty, kdy se měří něco zcela jiného.

Klepněte pro větší obrázek
V této scéně potřebujete zároveň bílou a černou, takže dynamický kontrast nebude příliš využít

Převedeno na typický záběr z filmu, tak důležitý je statický kontrast, který vám říká, jak velký rozdíl budete mít například mezi světlem v tmavé uličce a černou tmou na pozadí. Televizor totiž sleduje, zda je ve scéně více černé, či bílé, zda je tmavá či světlá.

Zde se u moderních LCD televizorů dostane ke slovu nejen samotný kontrast panelu, ale i dynamické řízení jasu podsvícení. To, jak moc se LED diody podsvěcující panel rozsvítí, záleží na televizoru, lépe řečeno jeho nastavení (jak z výroby, tak uživatelském, které přímo ovlivníte).

Jestliže televizor chce černočernou tmu, ztlumí podsvícení na minimum, jestliže bílý sníh, rozsvítí se na maximum. Pokud si pomůžeme čísly, tak statický kontrast může být 1 000:1, ale dynamický vykáže úžasnou hodnotu 7 000 000:1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První obrázek je bez úpravy, na druhém vidíte, co udělá příliš snaživý dynamický jas a kontrast.
Automatika zpravidla sníží celkový jas obrazovky a zvýší se kontrast, aby černá byla
co nejtmavější, ztrácí se však kresba tmavších ploch.  

Achillova pata dynamického řízení jasu je zřejmá. Když máte na černé ploše bílou hvězdu, při ztlumení podsvícení pohasne i ona, naopak na bílé ploše se černého předmětu také nedočkáte. Nutno dodat, že velmi také záleží na úrovni okolního světla v místnosti, kde televizor máte, a tudíž na vašem subjektivním vnímání. Zejména u LCD televizoru pokud jas obrazu nesnížíte, tak se bude ve tmě jevit šedý, naopak bez zvýšení podsvícení za světla budou nečitelné tmavé části obrazu.

Abyste nemuseli pořád ručně upravovat obraz, pro tento účel většina televizorů je vybavena automatickým senzorem, který má na starost řízení a snižování/zvyšování jasu (a tím pádem i tolik proklamované snižování spotřeby elektrické energie) dle úrovně okolního světla. Ale automatika není všemocná.

Kontrast panelu vs. dynamický jas podsvícení

Věci znalí čtenáři namítnou, že podsvícení řeší u lepších LCD TV lokální regulace jasu, v praxi se ale tato funkce uplatní jen u větších ploch, přičemž se preferuje zobrazení světlejšího bodu; často bývá výsledkem černá plocha s šedým mrakem kolem svítícího objektu. Pouze plazma zde problém nemá, neboť u ní se řídí jas každého bodu nezávisle.

Klepněte pro větší obrázek

Na videu vidíte ukázku jednoho z nejlepších modelů, které využívá přímé zadní podsvícení a diody jsou rozděleny na 512 samostatně řízených zón. Jak na videu vidíte, že i nejlepší LED podsvícení LCD televizoru má svá omezení. A proto nelze ani na LCD televizoru s EDGE LED podsvícením, který nabízí nápis lokální řízení jasu, dosáhnout ideálních výsledků, ale pouze kompromisů. Zkrátka zapomenňte na vypnutí podsvícení hned vedle jasně svítícího objektu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud se zvýší jas i kontrast, mizí detaily na světlých plochách,
o polotóny přicházíte i když nezvýšite jas, při zbytečně vysokém nastaveném kontrastu. Ruční zvýšení kontrastu v nastavení obrazu televizoru přirozený kontrast panelu nenahradí.

V menu většiny televizorů můžete nastavit dynamický kontrast, obvykle i dynamický jas, či dynamické podsvícení. Položky lze vypnout, zpravidla vám výrobce nabízí minimální, střední a maximální účinnost.

Klepněte pro větší obrázek 
Takhle dopadne škála šedé při nastavení dynamického kontrastu a jasu na maximum

Nejvyšší účinnost se často projevuje viditelným dýcháním jasu, neboli viditelnou změnou jasu či kontrastu v závislosti na zobrazované scéně. Čím je televizor lepší, tím je efekt méně rušivý a viditelný, nicméně velmi záleží na zvoleném obrazovém režimu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zatím co v režimu Kino pravděpodobně uvidíte jemnější odstíny barev,
 v Dynamickém zůstanou jen ty základní. 

Režim Jasný, či Dynamický má vysoký jas i kontrast, dynamické řízení je většinou výrobcem nastaveno na maximum. Opakem je režim Kino, kde tato „vylepšovátka“ bývají deaktivovány, případně jejich účinnost bude minimální.

Při nákupu vidíte úplně něco jiného, než doma

Rozsah nastavení televizoru bývá velmi značný, taktéž rozdíl mezi přednastavenými obrazovými režimy. Proto při srovnávání televizorů na prodejně je holý nesmysl srovnávat obraz dvou televizorů bez znalosti nastavení obrazu. A to platí nejen u barevnosti, bohužel částečně také co se potlačení rozmazání obrazu týče, doostření objektů, či různých vylepšení obrazu. I zde se dá švindlovat vhodnými prodejními „demo“ videi.

Dalším faktem bývá, že na prodejně vládnou diametrálně jiné světelné podmínky než u vás doma, takže hodnotit například kvalitu černé v jasně osvětlené prodejně je hloupost a zbytečnost. V posledním roce jsem například nenarazil na LCD televizor, který by při správném nastavení nekorektně zobrazoval místo černé výrazně znatelnou a rušivou šedou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Správné barvy a efektní "živé" barvy. 
Ty první vám na prodejně budou připadat mdlé, nevýrazné a špatné. 
 

Na prodejně se můžete v klidu podívat, jak „umí“ televizor zobrazit klasické digitální vysílání v SD či HD rozlišení, pokud vám běží stejný pořad či film na více televizorech. Na běžících textech či sportovním přenosu se můžete podívat, zda nemá televizor problém s pohybovou neostrostí.

Pro porovnání barevné věrnosti, kvality tmavých scén a dalších problematičtějších částí už potřebujete minimálně ovladač a možnost měnit obrazový režim, v lepším případě nějaké testovací video. Jinak nemáte šanci. Navíc nejlépe výrobci bývá nastaven režim Kino, ten se vám ale na prodejně bude asi jevit jako tmavý a barevně nevýrazný, takže si moc nepomůžete.

Spíše si budete připadat jako někdo, koho nejdříve zmlátí baseballovou pálkou a najednou má rozlišit dva lidské, jemné doteky. Že doma uvítáte více to druhé, než to první, nemusím zdůrazňovat.

Zmíněných barevných rozdílů v nastavení televizoru si nejvíce můžete doma všimnout večer při minimálním okolním osvětlení, za těchto podmínek si třeba vyzkoušejte, co které nastavení (a jak moc) skutečně ovlivňuje. Také si dejte čas, aby si oči zvykly.

Nastavujete s rozumem

A závěr? Zapomeňte na porovnávání hodnoty dynamického kontrastu, o kvalitě obrazu vám to neřekne nic, jde v podstatě jen o marketingový nástroj. Stejně doma s největší pravděpodobností dynamické řízení jasu a kontrastu vypnete, nebo alespoň čístečně omezíte.

Smyslem článku nebylo jen upozornit na rizika výběru a nákupu, ale i na zbytečně špatné konečné nastavení obrazu u vás doma. Volte raději více detailů a odstínů barev, než jasné, rozzářené barvy. Dynamický kontrast představuje jen berličku, která má pomoci LCD telvizorům s jejich nízkým statickým konstrastem. Nejde o dokonalé řešení všech obrazových strastí, užívejte jej tedy s rozumem.


Poznámka redakce pro šťouraly

Nastavení dynamického kontrastu se zpravila ještě prolíná s nastavením gamy, které výrobci nabízí zvlášť, kontrast a černou ještě ovlivňuje nastavení úsporného režimu, najít můžete i nastavení barevného prostoru, a to jsme neskončili, to bych sem rovnou mohl zatáhnout kalibraci barev, kterou u lepších televizorů najdete. To je již nad rámec našeho článku, ve kterém jsem jen chtěl upozornit na zbytečně přehnaný optimizmus při aktivaci rozlišených vylepšovadel obrazu. A na často lacině efektní nastavní obrazu TV v prodejnách. 

Někteří výrobci už nabízí v televizorech vestavěné pomůcky (obrazce) pro korektní nastavení obrazu, které skutečně může velmi pomoci, ale kalibraci obrazu pomocí optické sondy nahradit nedokáže. Zde zdůrazňuji, že nastavení pomocí kalibrační sondy je v běžných domácích podmínkých zcela zbytečné, neboť například tovární nastavení režimu Kino, nebo u vyších modelů THX, bývá již velmi dobré. Jinak i starší CCFL podsvícení dynamickou úpravu jasu zpravidla má, jen není tak agresivní, vzhledem k nižší reakční době.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Průvodce nákupem, LCD a LED, Plazma, Televize na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Hry zadarmo, nebo se slevou: velký balík série Serious Sam a závody s drony zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: velký balík série Serious Sam a závody s drony zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Týden Živě: Česká roboauta pro celý svět, Atari z Lega a dělo do vesmíru

Týden Živě: Česká roboauta pro celý svět, Atari z Lega a dělo do vesmíru

** Budeme vystřelovat družice pomocí hypersonických děl? ** Vyrazili jsme na veletrh Future Mobility a projeli se v roboautobusu ** Filip si postavil Atari z Lega

Filip KůželJakub Čížek
Týden ŽivěVideo
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Age of Empires IV si brzy zahrajeme s oficiální češtinou. Microsoft slaví 25 let značky s výroční edicí

Age of Empires IV si brzy zahrajeme s oficiální češtinou. Microsoft slaví 25 let značky s výroční edicí

Strategie Age of Empires v říjnu oslaví čtvrtstoletí svojí existence a tvůrci si k této příležitosti připravili novinky pro fanoušky.

Martin Nahodil
Age of Empires 4OznámeníČeština
Odstartoval červnový Steam Next Fest. Vyzkoušejte desítky demoverzí nadcházejících her

Odstartoval červnový Steam Next Fest. Vyzkoušejte desítky demoverzí nadcházejících her

Už poněkolikáté na Steam přichází festival, během kterého si můžete vyzkoušet spoustu her, jejichž vydání se teprve chystá.

Martin Nahodil
DemoverzeSteamKomentář
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

** Nord Stream tvoří stovky tisíc ocelobetonových rour ** Dohromady je svařily speciální lodě ** Pravděpodobnou sabotáž usnadnila odlišná konstrukce v jižním Baltu

Jakub Čížek
plynEnergetika
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály