13
Fotogalerie

Kupujeme TV: 3D na vlastní oči

Má cenu kupovat už 3D televizor? Co vlastně můžete od 3D očekávat? Bude letošním vánočním hitem 3D TV?

Po vlně 3D filmů v kinech přicházejí na řadu domácnosti. Konečně tedy můžete vyrazit do obchodu pro televizor a začít si 3D vychutnávat v pohodlí domácího gauče. No, vychutnávat – ono vlastně není co.

Pokud se před koupí 3D televizoru podíváte do obchodů s filmy na DVD a Blu-ray, patrně vás při pohledu na tristní nabídku 3D obsahu napadne, zda se vůbec vyplatí tak drahý televizor kupovat. Odpověď není jednoduchá. Například Samsung si byl nedostatku původního 3D materiálu vědom, a tak jeho letošní 3D televizory už od začátku roku mají čip pro převod běžného 2D obrazu do 3D.

Není to sice stoprocentní, nicméně vyvolaný dojem prostoru je silný a při vhodném obsahu i docela věrný. Panasonic, který převod z 2D do 3D na začátku neměl, jej začal u svých plazmových 3D televizorů nabízet nyní na podzim, ostatní výrobci tuto možnost také v nějaké formě již mají. Ale začněme od začátku.

Co je 3D televizor a kolik stojí?

Stručně řečeno: 3D televizor je běžný 200Hz televizor, tedy dnes zástupce vyšší třídy. V 2D režimu jde o obyčejné televizory. Televizní vysílání, DVD či Blu-ray filmy, zkrátka cokoli vás napadne, tu funguje stejně jako u jiných televizorů, „jen“ se navíc umí přepnout do režimu 3D a zpracovat speciální 3D signál z externího zdroje (TV vysílání či Blu-ray).

3Dscena.JPG

V domácnostech se používají výhradně tyto rychlé televizory, které střídavě zobrazují obraz pro levé a pravé oko. S frekvencí zobrazování jsou synchronizované i zatmavovací brýle, které střídavě zatmavují pravé a levé sklo. Ve výsledku pak každé oko vidí jen obraz pro něj určený a pocit trojrozměrného prostoru je na světě. V případě plazmových obrazovek je to podobné, jen Panasonic vylepšil obrazovky pro rychlejší odezvu a menší dosvit, díky čemuž je 3D obraz čistší a nedochází k rušivým průnikům obrazu určeného pro jedno oko do druhého. Zde plazma také těží z technologické výhody, kdy je tzv. „rychlejší“ než LCD.

bryle1.jpg bryle2.jpgEW3D10_1.jpg

Existují ještě televizory se střídavě polarizovanými řádky, které zobrazují sudé řádky pro levé oko a liché pro pravé oko. Nabídnou sice nižší rozlišení na výšku, ale levnější brýle. Díky tomu jsou vhodné například do restaurací pro hromadné sledování sportovních přenosů. Doma by vám ale takový úbytek rozlišení vadil, proto se tyto televizory v běžných obchodech zřejmě neobjeví.

3DLEDTV.jpg TC-P50GT25_500.jpg

S 3D televizory postupně přicházejí všechny společnosti. Samsung je první, kdo začal 3D televizory běžně prodávat a současně hned od začátku je nabídka jeho modelů poměrně široká: vybírat lze z pěti modelových řad s různými úhlopříčkami v rozdílných cenových hladinách. Nejvyšší kvalitou obrazu podle našich testů disponuje Panasonic, jenž však na jaře neměl přepočet z 2D do 3D. To se od září změnilo a k pouhým dvěma 3D plazmám japonský výrobce přidal ještě jeden, menší a levnější 3D model. Se svými 3D přišli nyní na podzim i ostatní výrobci – Philips, LG, Sharp.

3D Upgrade_Kit_PTA02.jpg
Zajímavostí je fakt, že letošní nejvyšší řadu TV Philips bez 2D lze o 3D funkci
dodatečně doplnit pomocí 3D kitu.

Nejlevnější 3D televizor LE40C750 od Samsungu pořídíte za cenu kolem 22 tisíc korun v 40" úhlopříčce. Pokud upřednostníte tenkou verzi s LED podsvícením, 46" verze už klidně překročí hranici 50 tisíc korun a bude dražší než 3D plazma Panasonicu s 50" úhlopříčkou. Obraz je přitom lepší u Panasonicu. Pokud se počítá poměr kvalita/cena a velikost obrazovky, tak zde vede plazma. Nejlevnější 50“ plazmu s podporou 3D obrazu od Samsungu koupíte již pod 30 tisíc, stejně jako nejnovější model 42“ plazmového 3D televizoru P42GT20 od Panasonicu.

Co je 3D obsah?

Určitě to není ten, který po vás vyžaduje nasazení modročervených papírových brýlí. Tyto 3D filmy způsobily mnoho škody a zanechaly v nás pachuť pouťové atrakce. Skutečný 3D obsah poskytuje barevný obraz v plném vysokém rozlišení pro obě oči, v případě Blu-ray v plném vysokém rozlišení a v případě televizního vysílání v rozlišení menším.

FULLHD3D_P11.jpg

Dostat 3D obsah na Blu-ray je docela jednoduché – místa je tam dost a vysílat do televizoru dvakrát 24 snímků za sekundu zvládne i běžný HDMI kabel (byť vám v obchodě samozřejmě rádi prodají drahý kabel HDMI 1.4).

U televizního vysílání je to horší. Šířka pásma nedovoluje jednoduché zdvojnásobení počtu snímků, proto se rozlišení změní na polovinu. Jeden snímek v rozlišení 1 920 × 1 080 se srazí na 960 × 1 080, vedle něj se přilepí snímek pro druhé oko a výsledek se odvysílá jako jeden snímek. Televizor s tím musí počítat, takže snímek rozdělí zpátky na dva, každý roztáhne a zobrazí střídavě pro každé oko. Obraz tedy bude mít reálně nižší rozlišení, avšak v 3D si toho patrně ani nevšimnete, už kvůli nižšímu datovému toku.

3Dblurayplayer.jpg
Pro přehrávání 3D filmů potřebujete 3D Blu-ray přehrávač.

Z herních konzolí nabídne herní 3D obsah PlayStation 3 od poloviny roku 2010, nově umí PS3 přehrávat i 3D filmy z BD. 3D obraz dostanete i z počítače, a to pomocí technologie nVidia 3D Vision. Nová verze si rozumí už i s 3D televizory, takže nepotřebujete brýle od nVidie ani certifikované monitory. Pokud si chcete zahrát 3D hry na Xboxu 360, musíte se spolehnout na 3D přepočet u Samsungu.

2D do 3D

Hlavním lákadlem 3D televizorů je přepočet 2D signálu do 3D. Jak funguje například u televizorů Samsung? Zabudovaný čip analyzuje scénu a ostré či rychle se pohybující objekty se snaží posunout v prostoru směrem k divákovi. Není to stoprocentní, ostatně dobře nefunguje ani podobné zpracování původně 2D hollywoodských filmů (např. Alenka v říši divů či Souboj titánů), a to mají studia pro převod k dispozici částky v řádu milionů dolarů na film. (Pro dokreslení složitosti problému přepočtu z 2D do 3D – u filmů do kin je potřeba počítat s šesti měsíci prací jen pro výrobu kvalitního 3D a jednoduché převedení 3D z plátna pro použití v televizorech není možné, 3D se musí v podstatě znovu spočítat a vyrobit.)

img_P-sharp-lcd-led-3d-tv-aquos-LC-46LE925_Full_Frontal_View-Logo-960.jpg LX9500_08_with 3D glasses.jpg
Sharp pro svůj 3D televizor využívá unikátní LCD panely s technologií Quattron.
LG má perfektní ultratenký design s minimální tloušťkou rámu. 

Výsledný prostorový dojem hodně záleží na scéně, takže někdy to může až nepříjemně rušit. Naše testy ukázaly, že se dá docela dobře dívat na fotbal nebo atletiku, tedy na rychle se pohybující osoby, kde se pozadí pomalu posouvá. Velmi dobře tento efekt vypadá i na počítačových hrách z kategorie závodních aut nebo FPS.

Čím má však snímek propracovanější kompozice záběrů, čím více střihů (např. v akčních filmech) obsahuje, tím horší bude výsledek. Toto umělé 3D je také náročnější na oči a mozek: prostorovost často neodpovídá realitě, rychle letící balón je opticky blíž, než by měl být, je-li v popředí rozostřený objekt, 3D ho posune dozadu atd. Rozhodně si proto předem zkuste, zda vám to nebude vadit.

U televizorů Panasonic je pro přepočet z 2D do 3D použit jiný způsob. Zde opět záleží na tom, co sledujete a jaké je rozlišení obrazu. U animovaných HD filmů je dojem velmi dobrý a přirozený, dokonce obraz ani tzv. "nedýchá", tj. nemění se hloubka prostoru. U běžných TV pořadů v nízkém SD rozlišení dojem však může být nulový.¨U žádné z aktuálně dostupných technologií to tedy nefunguje tak, že „přepnete“ do 3D a z jakéhokoliv 2D vysílání či filmu budete mít prostorovou 3D verzi.

Potíže s 3D

Není-li vám 3D obraz příjemný v kině, připravte se na to, že doma to bude ještě horší. Ostatně Samsung vydal až překvapivě přísné doporučení: 3D obraz není vhodný pro děti do šesti let, těhotné ženy či epileptiky. A pokud se vám udělá při sledování 3D obrazu nevolno, musíte televizor okamžitě vypnout a minimálně hodinu odpočívat. Stručně řečeno – se sledováním 3D obrazu se pojí možné zdravotní problémy.

Přesto nejde zjednodušeně říci, že 3D obraz bolí. Vadit může spíše princip jeho zobrazení. U televizorů se používají aktivní zatmívací brýle, u nichž v případě LCD TV Samsung dochází k průnikům obrazu mezi levým a pravým okem, čehož si můžete občas všimnout ve formě duchů po stranách objektů.

3D plazmy Panasonic poskytují díky vylepšené plazmové obrazovce obraz lepší, přesto i tam může při sledování za denního světla nebo při zářivkovém osvětlení okolní světlo nepříjemně blikat – je to daň za spínané brýle. 3D obraz tak doporučujeme sledovat raději za tmy či v příšeří obývacího pokoje.

SDT750-500.jpg
Vlastní 3D film si můžete natočit pomocí první amatérské 3D kamery na světě - Panasonic SDT750.

Problémy vás mohou potkat i u přepočtu z 2D do 3D, jenž rozhodně není vhodný na všechny scény, takže mozek bude mít práci s interpretací uměle přidané 3D informace. Obraz sice bude prostorový, ale ne tak, jak by mozek očekával. Sledování přepočítaného obrazu proto nemusí být příjemné.

Skutečné 3D? Spíše smůla!

Ideální je získat skutečný 3D obsah, což však není snadné. Při nákupu 3D televizoru se vždy zeptejte na různé promo akce, které výrobci mají. Například pokud si pořídíte 3D televizor Samsung současně s 3D Blu-ray přehrávačem, pravděpodobně dostanete zdarma kromě dvou 3D brýlí i první 3D Blu-ray s animovaným filmem Monsters vs. Aliens (2009). Disk bohužel neobsahuje český dabing ani titulky.

Pro filmové fanoušky je zajímavá promo akce Panasonicu, který ke svým 3D televizorů a 3D Blu-ray přehrávačům zdarma přidává i Cameronův průkopnický Avatar (2009). 3D verze filmu Avatar je velmi pěkná a výborně ukazuje rozdíl mezi skutečným a uměle přepočítaným 3D, Avatar byl právě ve 3D od počátku vyráběn.

Cinema21_9 Platinum_product 1.jpg
Unikátní 3D LCD televizor s LED podsvícením a poměrem stran 21:9 nabízí Philips

Do 3D můžete přepočítat třeba i filmy v DivXu nebo běžné DVD či Blu-ray disky; občas se televizor trefí, pro dlouhodobější sledování se ale nejspíš vrátíte k tradiční 2D verzi. Zejména akční filmy s rychlými střihy jsou v „umělém“ 3D převodu utrpením. Příští rok by to mohlo být lepší, letos ale žádnou záplavu 3D Blu-ray, natož s podporou češtiny nečekejte.

Má dnes 3D televizor smysl?

Přestože nás může trápit nedostatek 3D obsahu a problémy při zobrazování 3D, jedno se 3D televizorům upřít nedá – jsou to jednoznačně nejlepší 2D televizory na trhu. I když je budete krmit jen tradičním obsahem a 3D brýle necháte v zásuvce, poskytnou vám nejlepší obraz. Vyšší výpočetní výkon nutný na zpracování 3D obsahu je totiž použit i při zobrazení 2D (např. přepočítávání digitálního vysílání nebo upscaling při přehrávání DVD). Výborné jsou rovněž nadstandardní funkce, jako jsou internetové služby, možnost videohovorů přes Skype či nahrávání televizního vysílání na připojený USB disk.

Přestože tedy třeba nechcete 3D, ale „jen“ to nejlepší pro běžné vysílání, zkuste se na 3D televizory podívat. Jsou velmi kvalitní.

Vyzkoušejte 3D v obchodě

Pokud budete mít příležitost vyzkoušet 3D televizor, rozhodně si ji nenechte ujít – už jen pro možnost otestovat novou technologii na vlastní oči. Čekat můžete ukázku 3D filmu nebo předvedení přepočtu 2D obsahu do 3D podoby. U 3D filmu se zaměřte na stabilitu obrazu, jestli rušivě nebliká a není vám 3D efekt nepříjemný. Pozorujte kontury objektů, zda se nezdvojují. Například ukázkový Blu-ray pro prodejny s filmem Monstra vs. Vetřelci obsahuje scénu na mostě, kde se zkuste zaměřit na červená svislá lana. Jestli některá vidíte slabě zdvojená, bude vám to později vadit. V některých prodejnách možná narazíte na nové satelitní 3D vysílání, které přeci jen nabízí pestřejší obsah.

Můžete-li vyzkoušet přepočet z 2D do 3D, podívejte se na připravenou demo smyčku, která obvykle v prodejnách na 3D televizorech běží. Jelikož je navržená pro maximální účinek, počítejte s tím, že nic lepšího doma neuvidíte. Koukněte proto i na běžné vysílání: zatímco dojem z ČT24 bude patrně velmi špatný (statická scéna s mluvícím moderátorem), v případě ČT4 bude naopak zřejmě nejlepší (sport docela funguje). Pokud vám nebude 3D vyhovovat, není důvod truchlit – technologie je na počátku a rozvoj ji ještě čeká.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud