Kupujeme TV: Jak se liší LED televizory

Kupujeme TV: Jak se liší LED televizory

Vybíráte televizor? Uvažujete na LED TV? Víte, jaké jsou mezi nimi rozdíly? Kdy se vám vyplatí připlatit a za co?

Je známo, že LCD panel nedokáže vyzářit světlo sám od sebe. U LCD televizoru k tomu slouží podsvícení panelu, bez něhož byste na LCD neviděli nic. Dlouhá léta se pro podsvícení používaly studené katodové zářivky (CCFL), kdy jich několik bylo umístěno přímo za panelem, za speciální fólií, která světlo rozptylovala tak, aby byl LCD panel relativně rovnoměrně podsvícen.

U takzvaných „LED televizorů“ nejde ve skutečnosti o žádnou revoluci. LCD panel zůstává, pouze studené katodové zářivky (CCFL) jsou nahrazeny svítivými diodami (LED). Pro zajímavost – skutečné LED televizory, u nichž je obraz tvořen pomocí LED, uvidíte jen na stadionech. Ano, to jsou ti velcí obři, které si do obýváku nedáte. V spotřební elektronice se pojem „LED televizor“ používá spíše z marketingových důvodů, aby se zdůraznil rozdíl oproti předchozí generaci s klasickým podsvícením.

Proč se přešlo na LED podsvícení? Základním omezením klasického podsvětlení jsou jeho rozměry, reakční doba, spotřeba a řízení jasu. S několika generacemi, které na trh přicházely, se vlastnosti podsvětlení zlepšovaly. U loňských a letošních modelů kvalita podsvícení pomocí CCFL dosahuje bez problémů kvality levnějšího LED podsvícení, dokonce jej v určitých případech dokáže kvalitativně překonat.

LED vs Plazma

Základní výhodou plazmy oproti LCD je fakt, že jas každého bodu lze samostatně řídit. LCD s LED podsvícením toto částečně řeší, nicméně musí jít o model s nejdražším podsvícením s funkcí local dimming. Ale ani tehdy nedokáže například při zobrazení noční oblohy konkurovat plazmovému televizoru, neboť jas je řízen vždy na větší ploše, nežli je jediná hvězda. V těchto případech se také můžete setkat se světlejšími a tmavšími „fleky“ na tmavé obloze v závislosti na tom, jak si s osvětlením scény a rozmístění jasných bodů poradí elektronika televizoru. V jiných ohledech se ale tyto televizory dokážou kvalitě plazmy přiblížit. Často ale za ně zaplatíte i o dost vyšší cenu.

Když pomineme marketingový rozměr, LED podsvícení skutečně v některých ohledech dokáže obraz LCD televizoru vylepšit. Díky lepší regulaci jasu může být obraz tmavší, rychlost změn úrovně jasu vyšší a obraz tzv. nedýchá (tj. změny jasu obrazovky při změně scény či záběru nejsou tak viditelné). Za nezanedbatelnou vlastnost lze považovat také nižší úroveň spotřeby elektrické energie, což je důležité v dnešní době, kdy se na ekologické parametry televizorů klade velký důraz. Konečně posledním a asi nejviditelnějším důvodem, proč LED podsvětlení používat, je možnost vyrábět televizory mnohem tenčí.

V obchodech se můžete setkat s LCD televizory s LED podsvícením v různých cenových relacích. Neliší se pouze dalšími funkcemi, případně obrazovou frekvencí, ale také kvalitou samotného LED podsvícení. Právě v něm mohou být značné kvalitativní rozdíly a i za ně si připlácíte. Podívejme se tedy, jaké druhy LED podsvícení se u LCD televizorů vyskytují a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Přímé zadní LED podsvícení

Jestliže uvidíte levnější a nepříliš tenký LED televizor, používá přímé zadní LED podsvícení. Standardní tloušťka televizoru v tomto případě může být 4 až 5 cm. Proč tolik? LED diody jsou totiž umístěny přímo za zadním panelem a pomocí speciálního světlovodivého materiálu se světlo souměrně rozptyluje za LCD panelem. Počet diod není velký, obvykle jich bývá kolem jednoho sta.

DSC_4488.jpg

Výhodou je zejména nízká spotřeba a výborná rovnoměrnost podsvícení. Také lze snížit jeho jas až na 1 % (proti běžným 5 % u CCFT podsvícení) a dosáhnout tak lepší černé barvy. Vzhledem k jednoduchosti technologie se jedná o relativně levné a přitom kvalitní řešení, které lze doporučit. Nevýhoda tohoto podsvícení spočívá v nemožnosti nezávislého řízení jasu jednotlivých diod, kdy nelze ztmavit či vypnout jen některé části obrazu (tzv. local dimming).

Boční LED podsvícení (Edge-LED)

Zástupci technologie bočního LED podsvícení LCD panelu vás v prodejně zaujmou mimořádně malou tloušťkou. Obrazovka může mít tloušťku i pouhé 4 mm, protože jednotlivé diody jsou umístěny v řadách po stranách obrazovky (zpravidla nahoře a dole) a jejich světlo je rozptylováno pomocí speciálního světlovodivého materiálu.

DSC_4487.jpg

Také zde můžete počítat s nižší spotřebou, zatímco s rovnoměrností podsvětlení už to bývá horší než u přímého zadního řešení. V případě této technologie záleží spíše na modelu a na šikovnosti výrobce. I tady se však dočkáte většího dynamického kontrastu, naopak zapomeňte na možnost vypnout jen některé diody pro lepší statický kontrast.

Přímé zadní LCD podsvícení s funkcí Local Dimming

Nejdražší LCD televizory s LED podsvětlením mohou být o něco tlustší, obvykle mají kolem 35 mm. LED diody jsou opět umístěny za LCD panelem, tentokrát byste jich ale napočítali víc než tisíc (např. Philips jich používá 1 792). Navíc se používají dvě řešení: bílé LED, nebo RGB (červená, zelená a modrá), přičemž v obou případech jsou LED diody rozmístěny maticově po celé ploše panelu.

DSC_4485.jpgDSC_4489.jpg

Homogenita podsvětlení je výborná a jas je nejvyšší ze všech popsaných řešení. Zde již televizor dokáže některé diody vypnout, takže lze skutečně dosáhnout výborného statického kontrastu, kdy je v jednom záběru na ploše plná bílá barva a o kousek dál, kde je černá, jsou diody již zhasnuty. Díky tomu může být černá skutečně černá.

Podle ceny a technologického řešení je pole svítících diod rozděleno do několika oblastí, jejichž jas je řízen nezávisle. Jejich počet je důležitý – např. u levnějších modelů je těchto oblastí 16, zatímco u nejdražších 224 či 512. Uvažujete-li tedy o nákupu špičkového LCD televizoru s přímým zadním podsvícením, zajímejte se o tento drobný, ale velmi důležitý detail. Na prodejně možná rozdíl nepoznáte, ale při sledování filmů v zatemněné místnosti už ano.

Jak funguje funkce lokální regulace jasu podsvícení (Local Dimming) vidíte na tomto videu. V prvním záběru vidíte porovnání obrazu LED TV bez této funkce, přičem v uprostřed umístěný televizor funkci má. Třetí televizor (vpravo) má odstraněn přední panel, a tak můžete přímo vidět, jak 512 zónový (aktuálně pravděpodobně nejlepší) Local Dimming funguje. Všiměte si například, že i přes toto vysoké číslo intenzitu zadního podsvícení je nutno volit spíše s ohledem na světlé části záběru, nikoliv s ohledem na perfektní podání černé. Výsledkem jsou tedy stále světlejší "fleky" v obrazu. Jak vidíte, tak i toto nejpokrokovější LED podsvícení má své zřetetelné limity.

Nakupujte s LEDovým klidem

LED technologie podsvícení není dokonalé řešení a nepočítejte s tím, že proti modelům s běžným podsvícením nabídne obraz radikálně kvalitnější. V některých případech si opravdu zaplatíte pouze tenký televizor, nikoliv lepší obraz.

Rozdíly v kvalitě zobrazení poznají zejména náročnější diváci, kteří mají zdroj HD signálu: Blu-ray, satelit, HD přehrávač. Zde platí pravidlo, že čím kvalitnější televizor máte, tím kvalitnější signál potřebujete, abyste jeho kvalitu plně využili – na běžné digitální vysílání je to zbytečné. Počítejte spíše s tím, že bude o něco lepší, černá bude černější a spotřeba bude nižší. Také si zde připlácíte za menší tloušťku televizoru. Záleží jen na vás, zda a kolik za moderní „LED televizor“ nakonec dáte.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud