Kurýr: Restart – recenze filmu

5. září 2015
TWEET SDÍLET
Nesmiřitelné ruské prostitutky zatahují bessonovského kurýra opět do hry. V restartu série s novou tváří, ale starým obsahem.

Na počátku tohoto tisíciletí založil francouzský scenárista, režisér a producent Luc Besson společnost EuropaCorp, specializující se převážně na výrobu akčních filmů. Látky, jež se osvědčily a měly komerční úspěch, pak po vzoru Hollywoodu recykloval do sérií. Vedle Taxi a 96 hodin se jednou z nejúspěšnějších stala série s názvem Kurýr.

Připomenutí značky

První díl této série přichází v roce 2002 a představuje nám ústřední postavu Franka Martina. Bývalého příslušníka zvláštních armádních jednotek, který se na slunném pobřeží jižní Francie živí jako kurýr. Frank za volantem své nadupané káry precizně vykonává svou stejně výnosnou, jako rizikovou práci doručovatele zásilek „všeho druhu“. Při ní se drží třemi pevnými pravidly: nikdy neměnit dohodu, neužívat žádná jména a neotvírat zásilku. Když jedno z těchto pravidel poruší, dostává se do pěkné šlamastyky, v níž už není protivníkům čas vysvětlovat, že se v celé záležitosti ocitl nevinně.  

Tento vypravěčský model, s nímž před třinácti lety přišla scenáristická dvojice Luc Besson a Robert Mark Kamen, byl zopakován v dalších dvou pokračováních z let 2005 a 2008. A dále pak v koprodukčním televizním seriálu Kurýr z roku 2012, který měl 24 dílů. Tvář Franku Martinovi v něm propůjčil britský herec Chris Vance, známý ze seriálu Útěk z vězení a Dexter.

A protože značky je třeba neustále připomínat, došlo v čase všemožných remaků a restartů i na znovuoživení filmové série Kurýr. Mají ho opět na svědomí Besson s Kamenem, kteří přišli s rebootem, restartem a prequelem v jednom.

Prkenný panák z reklamy na deodoranty

Hlavní hrdina se jmenuje stejně, ale hraje ho jiný herec. Jason Statham, který díky roli v původní trilogii získal status mezinárodní akční hvězdy, mezitím přešel do ambicióznějšího a hvězdnějšího týmu Postradatelných a na jeho místo přišel jeho krajan, britský herec Ed Skrein. Toho budete znát ze seriálu Hra o trůny, kde ztvárnil postavu Daaria Naharise. V první epizodě čtvrté série byl v této úloze nahrazen Michielem Huismanem, což může souviset s jeho snahou neustrnout v profesním růstu.

Zda mu v něm pomůže hlavní role v restartu Kurýra je ale otázkou. Vedle hláškami cedícího drsňáka Jasona Stathama vypadá jak panák z reklamy na deodoranty či o něco namakanější starší brácha britského herce Nicholase Houlta, s nímž si letos zahrál ve filmu Kill Your Friends.

V příštím roce se má objevit v marvelovském X-Men originu Deadpool, ale v Kurýrovi nepředvádí nic, kvůli čemu bychom si jeho jméno měli výrazněji zapamatovat. Umí nosit obleky, britský přízvuk jako rodilý Londýňan zvládá také dobře, ale jeho herecký projev je jinak dost prkenný. Charismatu Jasona Stathama se zkrátka nemůže rovnat a nejde opravdu o poměřování nepoměřitelného.

Nesmiřitelné ruské prostitutky

Mnohem uvolněněji působí irský herec Ray Stevenson (seriály Řím, Dexter) v roli jeho sebevědomého macho otce se slabostí pro krásné ženy. Ten přesně pochopil míru nadsázky, již postava vysloužilého agenta, který si odmítá připustit svůj věk, vyžaduje. Špičkování mezi synem a otcem, nejen co se týče žen, opisuje hodně ze vztahové chemie Sean Connery - Harrison Ford v Poslední křížové výpravě Indiana Jonese.

Samotná zápletka pak působí jakoby Luc Besson přesadil motiv pomsty prostitutek z Eastwoodových Nesmiřitelných na francouzskou Riviéru. Frankovi nastoupí do jeho audiny tři bývalé prostitutky z Ruska, které se chtějí pomstít svým pasákům z řad bezcitných ruských obchodníků s bílým masem, jimž byly svými chudými matkami prodány.

Pod vedením své protřelé šéfové Anny (Loan Chabanol) vymyslí plán jak odlehčit jejich kontům. Aby si vynutily kurýrovu spolupráci, unesou jeho otce, který by si nejraději s ženštinami jejich profese v klidu někde užíval. Frank se tak nechtěně zapojí do osobní vendety mezi prostitutkami a jejich kuplíři, která se plánem na zisk několika set milionů z bankovní loupeže rozroste do mnohem většího rozměru.

Akční scény v duchu Rychle a zběsile

Scénář je ale víceméně nedůležitý a stává se jen nezbytnou výplní mezi akčními sekvencemi. Ty jsou dobře rozehrané, ať už jde o automobilové honičky nebo kontaktní rvačky. Při těch prvních využívá hlavní hrdina okolního prostředí k likvidaci protivníků, při osobních soubojích střih a secvičená choreografie hodně dohání za samotné bojové schopnosti Skreina.

Jak už jsme si zvykli u série Rychle a zběsile, akce je náležitě přepálená. Hlavní hrdina skáče z lodi na vodní skútr a z něho pak na pevnině zavřeným okýnkem do jedoucího auta. Má to dynamiku, o napětí ale hovořit nemůžeme, protože je nám předem jasné, kdo přežije a kdo si vytáhne černého Petra.

Film nenabízí nic, co bychom už předtím v jiném aranžmá neviděli u jiných akčních snímků. Na Kurýrovi je ale sympatické, že se za svou béčkovost a neoriginalitu nestydí, i když by se mohl brát o něco méně vážně.

Recyklace sebe sama

Ruská mafie, noční kluby, akce schopné prostitutky, pohrávající si s převleky, parukami i mužskými touhami, rádoby srdceryvné konverzační mezihry, jež mají přiblížit těžký život těchto padlých dívek, které vypadají jak z klipu na MTV. Jde spíše o modelky než herečky, ale právě tyto začínající herečky Luc Besson pro své filmy rád využívá a objevuje. Luc Besson jako scenárista a producent vytěžuje opakující se žánrové propriety i figury. Mezi ně patří ta titulní málomluvného řidiče v padnoucím obleku, který má svá pravidla.

Čtvrtý Kurýr má podtitul Restart, ale nenabízí nic nového oproti předešlým dílům série. Střihače reklam, hudebních videoklipů a předešlých filmů z bessonovské produkční stáje (Kurýr 3, 96 hodin: Odplata) Camille Delamarrea si Luc Besson vybral na základě jejich předešlé spolupráce. Tak jako předtím Louise Leterriera, který mu dělal asistenta na Johance z Arku a jenž režíroval jedničku a dvojku Kurýra.

Trojku natočil Oliver Megaton a oproti němu si Delamarre mnohem lépe poradil s akčními scénami, jež působí přehledněji a nápaditěji. Camille Delamarre loni v Bessonově stáji debutoval adrenalinovým remakem parkourového 13. okrsku pod názvem Doupě. Jistě si vzpomenete, že šlo o poslední dokončený snímek tragicky zesnulého Paula Walkera ze série Rychle a zběsile.

Právě jí nebo posledním dílům série Mission: Impossible by se restartovaný Kurýr asi rád přiblížil. To by ale musel nabídnout víc, než se mu daří. Solidní akce je už dnes pro tento typ filmů málo. Slabý záporák, dekorativní účinkování ženského osazenstva, nepokrytý product placement v podobě reklamy na vozy typu Audi a prkenný titulní představitel, jenž se lépe vyjímal v reklamě na deodoranty. S tím mnoho parády nenaděláte.

Problémem je, že Kurýr je přesně ten typ filmu, bez jehož zhlédnutí se v klidu obejdete. Má šanci zaujmout v televizi nebo na DVD, v kině mu ale jeho podstatně zdařilejší akční konkurence vystavuje nemilosrdný účet. Jestli chtěla společnost EuropaCorp přitáhnout k této sérii nové diváky, moc se jí to nepodařilo. Se znalostí toho, jak tato evropská verze Hollywoodu funguje, jsem si ale jistý, že za nějaký rok Kurýr opět přebere nebezpečnou zásilku, do níž mu nedá se nepodívat. Jestli je to dobře, nechám na vašem vkusu a uvážení.

Kurýr: Restart

  • Žánr: akční
  • Původní název: Le Transporteur: Héritage
  • www.thetransporterrefueled.com/
  • Francie / Čína 2015
  • Scénář: Adam Cooper, Bill Collage, Luc Besson
  • Režie: Camille Delamarre
  • Hrají: Ed Skrein, Loan Chabanol, Radivoje Bukvic, Anatole Taubman, Gabriella Wright, Mikael Buxton, Lenn Kudrjawizki
  • Distribuce: Bioscop
  • Distribuční premiéra v ČR: 03. 09. 2015

Hodnocení filmu: 3/10                           

 

 

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Buxton

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

** BAE Systems zhruba posledních 20 let vyvíjí systém AGR-20 Advanced Precision Kill Weapon System ** Ten je založený na konverzi raket Hydra 70 na přesně naváděnou munici PGM ** Výsledkem je laserem naváděná raketa, jejíž cena i hmotnost jsou zhruba třetinové oproti jiným srovnatelným střelám

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně