Kyslík: hororový režisér Alexandre Aja a jeho klaustrofobní sci-fi thriller ze stísněné kryokomory na Netflixu [recenze filmu]

22. května 2021
TWEET SDÍLET
Kyslík: hororový režisér Alexandre Aja a jeho klaustrofobní sci-fi thriller ze stísněné kryokomory na Netflixu [recenze filmu]
Mladé ženě ve stísněné kryokomoře pomalu dochází vzduch a ona se snaží vzpomenout, kým je i jak se zde ocitla.

Plusy

 • Herecký výkon Mélanie Laurent, překvapivé zvraty, vizuálně nápaditý pohyb v omezeném prostoru.

Minusy

 • Při kratší stopáži mohl výsledek působit úderněji.
6/10
Hodnocení

Přesah k současné koronavirové krizi skrze smrtící vir, ničící naši populaci a situaci člověka, odkázaného na komunikaci prostřednictvím moderních technologií, nacházíme v nejnovějším počinu francouzského režiséra, scenáristy a producenta Alexandra Ajy, který se v polovině května objevil na Netflixu.

Kdo je vlastně Liz?

Scénář Christie LeBlanc k jejímu debutovému celovečernímu filmu přitom s tímto záměrem nevznikal. Jeho autorka ho začala psát před čtyřmi roky pro hlavní představitelku Anne Hathaway. Loni bylo oznámeno, že ji nahradí Noomi Rapace a že film bude režírovat Franck Khalfoun, pro jehož hororový debut P2 napsal scénář právě Aja. Ten měl film Kyslík původně jen produkovat, ale nakonec se stal jeho režisérem, který do hlavní role obsadil Mélanii Laurent, známou z Hanebných panchartů.

Klepněte pro větší obrázek

V americko-francouzské koprodukci v této tvůrčí sestavě vznikl snímek, který se z dosavadní režisérovy tvorby vymyká a který působí ambiciózněji než jeho brutální hororové krváky jako Noc s nabroušenou břitvou nebo hororové remaky Hory mají oči, Zrcadla a Piraňa 3D.

Výchozí situace, s níž se tu operuje, vám připomene klaustrofobický thriller Pohřben zaživa s Ryanem Reynoldsem, ale pak se film vydává vlastní žánrovou cestou, na níž se autorce scénáře daří udržovat diváka v napětí, zásobovat ho překvapivými zvraty a postupně poodhalovat to, kým je vlastně hlavní hrdinka Liz a jak se ocitla v kryokomoře, v níž jí dochází rychle vzduch.

U tohoto typu filmu je dobré, když si o něm dopředu moc nezjišťujete, protože jeho největší přednost tkví právě v oněch zvratech, jež nám postupně ozřejmují identitu Liz, místo, v němž nebo jehož je součástí a okolnosti, za nichž je nucena ho sdílet.

Emotivní herectví Mélanie Laurent

Velkou devízou Ajovy režie pak je, jak dovede z této minimalistické, komorní látky i omezeného, stísněného prostoru, v němž se Liz nachází, vytřískat maximum. Spolu s jeho dvorním kameramanem Maximem Alexandrem a hudebním skladatelem Robinem Coudertem dovede navodit klaustrofobní atmosféru a přenést na nás svíravý, tísnivý pocit, který v něm hrdinka zažívá. A to včetně nepříjemných tělesných momentů, které se odráží v její tváři.

Ač má Liz jen velmi omezené možnosti pohybu, zásluhou svižného střihu a dynamické kamery se daří podat dění v kryokomoře z více úhlů pohledu tak, aby nás to během stominutové stopáže neomrzelo. Přesto při kratší stopáži dejme tomu o čtvrt hodiny mohl být výsledek ještě lepší. Mrazivější, více strhující.

Emotivní náboj mu dodává výkon Mélanie Laurent, která hraje skvěle a dovede v tváři a hlase navodit a obsáhnout všechny pocity, které její situace vyvolává. Od zmatku, smutku, úzkosti z nejistoty ohledně vlastní identity, vyčerpání až po odhodlání a naději.

Parťákem v uvozovkách se jí stává vyspělá umělá inteligence MILO s uklidňujícím hlasem Mathieua Amalrica, která jí je nápomocná, ale současně se stává díky svému nastavení i jejím protivníkem. MILO reaguje na její otázky a plní přání, ale jen ty, které nejsou v rozporu s jeho nastavením. Na chytré Liz, která si za pomocí umělé inteligence rozpomíná, kým byla, pak je, aby vhodně kladenými otázkami jako detektiv došla k odpovědím, které jí mohou v její situaci pomoci.

A to v omezeném čase, kdy jí dochází v uzamčené kryogenní komoře kyslík, o čemž ji informuje právě tato umělá inteligence. Mladá žena během něho za pomocí vzpomínek poznává svou osobnost a její možnosti, které by jí umožnily přežít.

Redukce kyslíku, zejména v gradujícím závěru, je uzpůsobena víc potřebám natahovaného vyprávění než logice děje, což přispívá k pocitu, že v kratší stopáži mohl být film údernější. Horové prvky v něm využívá Alexandre Aja skromně a mají ráz něčeho fyzicky nepříjemného, jako je zavádění nebo vytahování kanyl do těla a přítomnost myší v komoře.

Kyslík tak těží především z klaustrofobního prostředí, vizuálně nápaditého pohybu v něm, hudební složky, hereckého výkonu hlavní představitelky Mélanie Laurent a překvapivých zvratů, spojených s objevováním toho, kým její postava je a jak se ocitla v situaci, z níž hledá únik. Aja zde potvrzuje, že je šikovný řemeslník, kterému by tento komorní sci-fi thriller mohl pomoci k větším projektům.

Kyslík

 • Žánr: sci-fi thriller
 • Původní název: Oxygen
 • www.netflix.com/cz/title/81277610
 • USA / Francie, 2021
 • Scénář: Christie LeBlanc
 • Režie: Alexandre Aja
 • Hrají: Mélanie Laurent, Malik Zidi, Mathieu Amalric, Laura Boujenah, Marc Saez, Eric Herson-Macarel
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 12. 05. 2021

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze, Trailer, Sci-fi


25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Přiznejme si, že právě právě seriály jsou tím, proč jsou streamovací služby tak oblíbené. Komfort, kvalita, titulky, na HBO i tradičně solidní dabing. Nabízíme přehled těch nejlepších seriálů z HBO Max. Vybrali jsme jak ty známé, tak i skrytější skvosty.

Jaromír Puk
HBO Max
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak se dobře zorientovat při koupi televizoru, co chtít, co koupit, jak koupit a proč nastavit to/ono. Článek není jen o testu konkrétního televizoru, ale má komplexnější pojetí se subjektivněji laděným nádechem.

Alexandr Bray
Google TVRecenzeTestAndroid TV4K TVSonyUživatelské recenzeTestyPrůvodce nákupem
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět