KZ AS10 – deset měničů táhne za jeden provaz (test sluchátek)

21. září 2018
TWEET SDÍLET
Čínský výrobce nabízející víceměničová sluchátka za směšné peníze, nám doslova učaroval. Po dvou měničích, nabídl tři měniče, čtyři měniče, a dokonce nyní i pět měničů ve sluchátku. Znamená to ale zákonitě lepší zvuk?

Výrobce prezentuje svá sluchátka jako desetiměničová, ale nenechejte se zmást. Zaběhlou logikou, která se používá u nás, jde o pětiměničová sluchátka. Ono sečíst měniče v levém a pravém sluchátku může zní trochu jako kulišárna, ale je třeba dodat, že podobné označení používá KZ už nějakou dobu, takže jim to nemám za zlé.

Klepněte pro větší obrázek

Nejde o jediný pětiměničový systém, který má KZ v nabídce, třeba model ZS10 se pyšní stejným počtem, ale jde o hybridní sytém, který používá čtveřici tlakových měničů a jeden dynamický. AS10 používají jen tlakové měniče, a proto jsou dražší.

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

Pětice měničů pro lepší zvuk

Jen pro připomenutí – více měničů teoreticky znamená lepší dynamiku a také pestřejší projev. Představte si souzvuk kopáku, činelu a třeba kytary, výsledkem je zaplněné frekvenční spektrum od basů až po výšky. Standardní sluchátka s jedním měničem reprodukují podobný souzvuk obtížně, protože musí zahrát obrovský rozptyl frekvencí v jednom krátkém okamžiku a z logiky nemohou zahrát vše plnou silou. Přirozeně existují sluchátka, kterým to nedělá problém a umí i s jedním měničem doslova divy, ale není to standard. Více měničová sluchátka umí tuto „zátěž“ rozdělit mezi jednotlivé měniče, takže jeden hraje basy, druhý středy atd. Výsledkem je větší dynamika a plnější zvuk.

Klepněte pro větší obrázek

Víceměničová sestava má ale také několik úskalí: měniče musí být perfektně sladěné, tzn. bez frekvenčních propadů, či přímo děr (což je typický problém 2.1 reprosystémů, kdy jsou kytary na subwoofer moc vysoko a pro satelity moc nízko). Měniče si také nesmí si „lézt do zelí“. Třeba měnič určený pro nízké kmitočty hraje virbl, který je na hranici jeho schopností a má proto slyšitelné zkreslení. Tím kazí celkový zvuk, byť druhý měnič zahraje virbl bez problémů. Druhý zmíněný neduh se řeší frekvenční výhybkou, což je technicky zjednodušeně kaskáda propustí s přesnou charakteristikou, jejím úkolem je pustit měniči jen takové frekvence, které je schopný kvalitně zahrát,  a tak neměl by se pak dostat na své limity.

A proč tento dlouhý úvod? AS10 má v sobě pět tlakových měničů: jeden pro nízké kmitočty, jeden pro středy, dva pro vysoké frekvence a jeden pro střední a vysoké frekvence (pravděpodobně na dokrytí pásma). Měniče jsou připojeny na výhybku, která není u sluchátek KZ běžná, a také použití jen tlakových měničů a v takovém počtu je podobně neobvyklé. Rozhodně v této cenové relaci.

Do ucha a za ucho, ale ne pro každého

Tvarem a designem se příbuznost s jinými sluchátky KZ nezapře. Přední část těla je z poloprůhledného plastu, takže můžete skoro nahlédnout do útrob sluchátka a vidět desku s nápisem KZ a několika SMD součástkami, které tvoří výhybku. Tuto průhlednou část můžete mít v několika různých barvách, ale zbytek těla je už standardně černý. Bohužel lesklá úprava je značně nepraktická: dochází ke kontaktu s uchem, takže vás čeká neustálý boj s mastnotou.

KZ ZS6: výborné levné čtyřměničové hybridní špunty pro každého [test]

KZ ZS6: výborné levné čtyřměničové hybridní špunty pro každého [test]

Jestli sluchátka ZS5 u vás zabodovaly mimořádně nízkou cenou a dobrý zvukem, tak ZS6 se vám budou líbit ještě víc. Přidávají odolnější materiál, plnější zvuk a jsou méně náročné na zdroj zvuku.

Označení Left / Right budete marně hledat na venkovní straně, výrobce opatřil bok každého sluchátka nápisem: AS10-Left (Right) 10 Balanced Armature. Je hezké, že se umí KZ pochválit, ale prosté L a R by asi posloužilo lépe. Po nějaké době už ale ani nápisy hledat nebudete, tvarování sluchátka vás totiž nutí používat je s kabelem za uchem, takže jsou tvarově hodně odlišené. Mě na to stačily dva dny abych i poslepu našel levé sluchátko.

Krček pro silikonový špunt je překvapivě tlustý a lidé s menším uchem s tím mohou mít problém. A to nejde jen o krček, ale o celý tvar sluchátka. Je to hop nebo trop. Buď vám do ucha padne a bude držet jako přilepené, nebo jej to ucha prostě nedostanete. Experimentálně ověřeno na drobné slečně. Výše zmíněné rozhodně není výtka, jen konstatování, že běžný špunt padne do ucha 95 lidem ze 100. Tato sluchátka budou mít úspěšnost menší a je na to třeba pamatovat. Za sebe ale musím říct, že mi podobný tvar sluchátek velmi vyhovuje a snesu je v uších dlouhé hodiny.

Jak to bývá u KZ dobrým zvykem, tak i zde máte odnímatelný kabel, který je možné dokoupit a má standardizovaný konektor, který se používá napříč portfoliem KZ. I sem tedy můžete připojit Bluetooth modul, použít kabel bez mikrofonu atd. Testovaný model je vybavený 3,5mm jack s pozlacením a pravoúhlým zlomením.

KZ ZSR: levná tříměničová sluchátka pro milovníky basů a výšek [test]

KZ ZSR: levná tříměničová sluchátka pro milovníky basů a výšek [test]

Víceměničová sluchátka už nejsou drahou a exkluzivní záležitostí pro audiofily, ale může si je za pár stovek pořídit každý. Jaké jsou tříměničové špunty od čínské firmy KZ?

Kabel je pletený ze čtyř samostatných „vodičů“, které mají každý vlastní izolaci. Vypadá to velmi efektně a pevně, myslel jsem si, že se díky tomu bude kabel méně sukovat, ale to jsem se šeredně mýlil. A co hůř, „skautský uzel“, který v kapse vytvoří zlomyslný trpaslík (experimentálně potvrzeno) se hodně špatně rozplétá. Povrch kabelu se na omak zdá kluzký a hladký, ale pokud tření kabelu u kabel drne. Mile mě však překvapil malý, až téměř neznatelný mikrofonní efekt, navíc když máte kabel za uchem (hodně pomůže tvarovacího drátu), tak se do uší nepřenáší skoro nic.

Dynamika a naléhavost, co vás (ne)dostane

Odpověď na otázku zvuku je poměrně komplikovaná. V kontextu ceny (asi 1 300 Kč) budou AS10 hledat přemožitele jen velmi těžko. Víceměničové systémy se svou neutuchající dynamikou a velmi silným přednesem dostanou každého. První nasazení do ucha bude doprovázet široký úsměv a nevěřícné kroucení hlavou. Takový zvuk za cenu dobré večeře pro dva? Zvuk sluchátek je naléhavý, silný a bude vás bavit.

Zákonitě přichází po delším poslechu lehké vystřízlivění. Je to jako jízda v super autě, kde vás hučení výfuků a šílené zrychlení baví, když ale jedete po dálnici a už dvacet minut vám od monotónního dunění výfuků začíná pomalu ale jistě hrabat, klidně byste super auto vyměnili za tichý rodinný kombík. A u AS10 je to hodně podobné, jen s tím rozdílem, že dynamiky jsem nepřejedl, ale té naléhavosti a silného projevu za každou cenu ano.

KZ Bluetooth modul: z drátových špuntů bezdrátové za pár šupů [test]

KZ Bluetooth modul: z drátových špuntů bezdrátové za pár šupů [test]

Čínská značka KZ vyrábí levná hybridní sluchátka s odnímatelným kabelem. Za 7 dolarů pak prodává samostatný Bluetooth modul, který vás zbaví nutnosti propojovat sluchátka s telefonem kabelem.

Síla tlakových měničů v celém spektru mi začala po čase vadit, a to hlavně z důvodu toho, že se špatně koriguje. Regulace hlasitosti moc nepomáhá, sluchátka potřebuji vyšší hlasitost, aby zahrála velká tělesa, nebo třeba rockový koncert. Pozitivní je ale to, že na rozdíl od jiných modelů, třeba ZSR nebo ZS5, nepotřebují tak moc vybudit a spokojí se i s horším zdrojem. Každopádně ubíráním hlasitosti se začnou sluchátka zavírat, začne se ztrácet dynamika, basy a výšky zůstávají stále při síle, ale střední pásmo ztratí kus prostoru. Ambientní poslech vážné hudby nebo jazzu na sluchátkách jednoduše nevyzní. Když znovu zvednete hlasitost, bude projev skvělý, než vás začne jeho naléhavost ubíjet.

AS10 mi skvěle seděla na neučesaný rock: ZZ Top, Motörhead atd. Živočišnost projevu naprosto koresponduje s živočišností hudby. U ostřejšího a techničtějšího metalu jsem si užíval krásný zvuk kytar a velmi dobré podání vokálů, za toto vše se dají odpustit i agresivnější výšky činelů. Překvapivě dobře funguje i elektronika a pop, sluchátka přesně a rychle dávkují basové rázy a další měniče se starají o krásné podání vokálu. Vážná hudba, jazz, mluvené slovo, folk: toto vše přehrají bez zaváhání, ale musí to být nahlas, aby to vyznělo, a to mě nebaví.

Verdikt

AS10 nejsou špičková sluchátka, ani na to nemají ambice. Náročný posluchač je nebude mít rád za jejich naléhavost a snahu o silný projev za každých podmínek. A pří nízkých hlasitostech jej zase bude štvát to, jak se zvuk zavře. Sám se řadím mezi náročnější posluchače, mám rád analytický zvuk svých Etymotic, ale AS10 musím pochválit. Za tu dynamiku, za tu sílu a za tu cenu. Za 1 300 Kč jsem přesvědčen, že nic lepšího nekoupíte.

Pokud máte rádi hudbu nahlas a silnou, je toto ten správný kandidát. Nechtěl bych je mít na uších, až pojedu tři hodiny vlakem do Prahy, ale chci je mít na uších, když zní Ace Of Spades a já dobíhám na ten vlak.

AVmania.cz

KKZ AS10

  8

Klady

+ Obrovská dynamika
+ Ergonomie a pohodlí
+ Vyměnitelný kabel
+ Skvělé podání vokálů
+ Pro někoho naléhavý a silný projev

Zápory

- Agresivní výšky při vyšší hlasitosti
- Nemožnost ambientního poslechu
- Vyšší náročnost na zdroj
- Pro někoho naléhavý a silný projev

KZ AS10

Technické parametry

  • Typ: In-Ear
  • Materiál: Plast
  • Počet měničů: 5x tlakový
  • Kabel výměnný, délka 1,2 m, konektor jack 3,5mm
  • Frekvenční rozsah: 20 – 40 000 Hz
  • Impedance: 14 ohmů
  • Citlivost: 105dB
  • Hmotnost: 25 g
  • Obsah balení: 1 pár sluchátek, kabel, 3 páry náušníků, manuál v angličtině

 

KZ-ES3: skvělá levná dvouměničová Hi-Fi sluchátka [test]

KZ-ES3: skvělá levná dvouměničová Hi-Fi sluchátka [test]

Není tomu tak dávno, co jsme testovali čtyřměničová sluchátka KZ-ZS5, tentokrát jsme si vybrali k poslechu levnějšího sourozence. Model KZ-ZS3 má měniče pouze dva a stojí přibližně polovinu, jak hraje?

 

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Test, Recenze, Hi-Res Audio, Bluetooth, KZ

Určitě si přečtěte

40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

217 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

59 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

44 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

2 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy