KZ AS10 – deset měničů táhne za jeden provaz (test sluchátek)

21. září 2018
TWEET SDÍLET
Čínský výrobce nabízející víceměničová sluchátka za směšné peníze, nám doslova učaroval. Po dvou měničích, nabídl tři měniče, čtyři měniče, a dokonce nyní i pět měničů ve sluchátku. Znamená to ale zákonitě lepší zvuk?

Výrobce prezentuje svá sluchátka jako desetiměničová, ale nenechejte se zmást. Zaběhlou logikou, která se používá u nás, jde o pětiměničová sluchátka. Ono sečíst měniče v levém a pravém sluchátku může zní trochu jako kulišárna, ale je třeba dodat, že podobné označení používá KZ už nějakou dobu, takže jim to nemám za zlé.

Klepněte pro větší obrázek

Nejde o jediný pětiměničový systém, který má KZ v nabídce, třeba model ZS10 se pyšní stejným počtem, ale jde o hybridní sytém, který používá čtveřici tlakových měničů a jeden dynamický. AS10 používají jen tlakové měniče, a proto jsou dražší.

Pětice měničů pro lepší zvuk

Jen pro připomenutí – více měničů teoreticky znamená lepší dynamiku a také pestřejší projev. Představte si souzvuk kopáku, činelu a třeba kytary, výsledkem je zaplněné frekvenční spektrum od basů až po výšky. Standardní sluchátka s jedním měničem reprodukují podobný souzvuk obtížně, protože musí zahrát obrovský rozptyl frekvencí v jednom krátkém okamžiku a z logiky nemohou zahrát vše plnou silou. Přirozeně existují sluchátka, kterým to nedělá problém a umí i s jedním měničem doslova divy, ale není to standard. Více měničová sluchátka umí tuto „zátěž“ rozdělit mezi jednotlivé měniče, takže jeden hraje basy, druhý středy atd. Výsledkem je větší dynamika a plnější zvuk.

Klepněte pro větší obrázek

Víceměničová sestava má ale také několik úskalí: měniče musí být perfektně sladěné, tzn. bez frekvenčních propadů, či přímo děr (což je typický problém 2.1 reprosystémů, kdy jsou kytary na subwoofer moc vysoko a pro satelity moc nízko). Měniče si také nesmí si „lézt do zelí“. Třeba měnič určený pro nízké kmitočty hraje virbl, který je na hranici jeho schopností a má proto slyšitelné zkreslení. Tím kazí celkový zvuk, byť druhý měnič zahraje virbl bez problémů. Druhý zmíněný neduh se řeší frekvenční výhybkou, což je technicky zjednodušeně kaskáda propustí s přesnou charakteristikou, jejím úkolem je pustit měniči jen takové frekvence, které je schopný kvalitně zahrát,  a tak neměl by se pak dostat na své limity.

A proč tento dlouhý úvod? AS10 má v sobě pět tlakových měničů: jeden pro nízké kmitočty, jeden pro středy, dva pro vysoké frekvence a jeden pro střední a vysoké frekvence (pravděpodobně na dokrytí pásma). Měniče jsou připojeny na výhybku, která není u sluchátek KZ běžná, a také použití jen tlakových měničů a v takovém počtu je podobně neobvyklé. Rozhodně v této cenové relaci.

Do ucha a za ucho, ale ne pro každého

Tvarem a designem se příbuznost s jinými sluchátky KZ nezapře. Přední část těla je z poloprůhledného plastu, takže můžete skoro nahlédnout do útrob sluchátka a vidět desku s nápisem KZ a několika SMD součástkami, které tvoří výhybku. Tuto průhlednou část můžete mít v několika různých barvách, ale zbytek těla je už standardně černý. Bohužel lesklá úprava je značně nepraktická: dochází ke kontaktu s uchem, takže vás čeká neustálý boj s mastnotou.

Označení Left / Right budete marně hledat na venkovní straně, výrobce opatřil bok každého sluchátka nápisem: AS10-Left (Right) 10 Balanced Armature. Je hezké, že se umí KZ pochválit, ale prosté L a R by asi posloužilo lépe. Po nějaké době už ale ani nápisy hledat nebudete, tvarování sluchátka vás totiž nutí používat je s kabelem za uchem, takže jsou tvarově hodně odlišené. Mě na to stačily dva dny abych i poslepu našel levé sluchátko.

Krček pro silikonový špunt je překvapivě tlustý a lidé s menším uchem s tím mohou mít problém. A to nejde jen o krček, ale o celý tvar sluchátka. Je to hop nebo trop. Buď vám do ucha padne a bude držet jako přilepené, nebo jej to ucha prostě nedostanete. Experimentálně ověřeno na drobné slečně. Výše zmíněné rozhodně není výtka, jen konstatování, že běžný špunt padne do ucha 95 lidem ze 100. Tato sluchátka budou mít úspěšnost menší a je na to třeba pamatovat. Za sebe ale musím říct, že mi podobný tvar sluchátek velmi vyhovuje a snesu je v uších dlouhé hodiny.

Jak to bývá u KZ dobrým zvykem, tak i zde máte odnímatelný kabel, který je možné dokoupit a má standardizovaný konektor, který se používá napříč portfoliem KZ. I sem tedy můžete připojit Bluetooth modul, použít kabel bez mikrofonu atd. Testovaný model je vybavený 3,5mm jack s pozlacením a pravoúhlým zlomením.

Kabel je pletený ze čtyř samostatných „vodičů“, které mají každý vlastní izolaci. Vypadá to velmi efektně a pevně, myslel jsem si, že se díky tomu bude kabel méně sukovat, ale to jsem se šeredně mýlil. A co hůř, „skautský uzel“, který v kapse vytvoří zlomyslný trpaslík (experimentálně potvrzeno) se hodně špatně rozplétá. Povrch kabelu se na omak zdá kluzký a hladký, ale pokud tření kabelu u kabel drne. Mile mě však překvapil malý, až téměř neznatelný mikrofonní efekt, navíc když máte kabel za uchem (hodně pomůže tvarovacího drátu), tak se do uší nepřenáší skoro nic.

Dynamika a naléhavost, co vás (ne)dostane

Odpověď na otázku zvuku je poměrně komplikovaná. V kontextu ceny (asi 1 300 Kč) budou AS10 hledat přemožitele jen velmi těžko. Víceměničové systémy se svou neutuchající dynamikou a velmi silným přednesem dostanou každého. První nasazení do ucha bude doprovázet široký úsměv a nevěřícné kroucení hlavou. Takový zvuk za cenu dobré večeře pro dva? Zvuk sluchátek je naléhavý, silný a bude vás bavit.

Zákonitě přichází po delším poslechu lehké vystřízlivění. Je to jako jízda v super autě, kde vás hučení výfuků a šílené zrychlení baví, když ale jedete po dálnici a už dvacet minut vám od monotónního dunění výfuků začíná pomalu ale jistě hrabat, klidně byste super auto vyměnili za tichý rodinný kombík. A u AS10 je to hodně podobné, jen s tím rozdílem, že dynamiky jsem nepřejedl, ale té naléhavosti a silného projevu za každou cenu ano.

Síla tlakových měničů v celém spektru mi začala po čase vadit, a to hlavně z důvodu toho, že se špatně koriguje. Regulace hlasitosti moc nepomáhá, sluchátka potřebuji vyšší hlasitost, aby zahrála velká tělesa, nebo třeba rockový koncert. Pozitivní je ale to, že na rozdíl od jiných modelů, třeba ZSR nebo ZS5, nepotřebují tak moc vybudit a spokojí se i s horším zdrojem. Každopádně ubíráním hlasitosti se začnou sluchátka zavírat, začne se ztrácet dynamika, basy a výšky zůstávají stále při síle, ale střední pásmo ztratí kus prostoru. Ambientní poslech vážné hudby nebo jazzu na sluchátkách jednoduše nevyzní. Když znovu zvednete hlasitost, bude projev skvělý, než vás začne jeho naléhavost ubíjet.

AS10 mi skvěle seděla na neučesaný rock: ZZ Top, Motörhead atd. Živočišnost projevu naprosto koresponduje s živočišností hudby. U ostřejšího a techničtějšího metalu jsem si užíval krásný zvuk kytar a velmi dobré podání vokálů, za toto vše se dají odpustit i agresivnější výšky činelů. Překvapivě dobře funguje i elektronika a pop, sluchátka přesně a rychle dávkují basové rázy a další měniče se starají o krásné podání vokálu. Vážná hudba, jazz, mluvené slovo, folk: toto vše přehrají bez zaváhání, ale musí to být nahlas, aby to vyznělo, a to mě nebaví.

Verdikt

AS10 nejsou špičková sluchátka, ani na to nemají ambice. Náročný posluchač je nebude mít rád za jejich naléhavost a snahu o silný projev za každých podmínek. A pří nízkých hlasitostech jej zase bude štvát to, jak se zvuk zavře. Sám se řadím mezi náročnější posluchače, mám rád analytický zvuk svých Etymotic, ale AS10 musím pochválit. Za tu dynamiku, za tu sílu a za tu cenu. Za 1 300 Kč jsem přesvědčen, že nic lepšího nekoupíte.

Pokud máte rádi hudbu nahlas a silnou, je toto ten správný kandidát. Nechtěl bych je mít na uších, až pojedu tři hodiny vlakem do Prahy, ale chci je mít na uších, když zní Ace Of Spades a já dobíhám na ten vlak.

AVmania.cz

KKZ AS10

  8

Klady

+ Obrovská dynamika
+ Ergonomie a pohodlí
+ Vyměnitelný kabel
+ Skvělé podání vokálů
+ Pro někoho naléhavý a silný projev

Zápory

- Agresivní výšky při vyšší hlasitosti
- Nemožnost ambientního poslechu
- Vyšší náročnost na zdroj
- Pro někoho naléhavý a silný projev

KZ AS10

Technické parametry

  • Typ: In-Ear
  • Materiál: Plast
  • Počet měničů: 5x tlakový
  • Kabel výměnný, délka 1,2 m, konektor jack 3,5mm
  • Frekvenční rozsah: 20 – 40 000 Hz
  • Impedance: 14 ohmů
  • Citlivost: 105dB
  • Hmotnost: 25 g
  • Obsah balení: 1 pár sluchátek, kabel, 3 páry náušníků, manuál v angličtině

 

 

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Recenze, Test, Bluetooth, Hi-Res Audio, KZ, Hi-Fi systémy na Heureka.cz