Lamax Dots2 – skvělá malá TWS sluchátka za ještě lepší akční cenu [test]

23. listopadu 2020
TWEET SDÍLET

Plusy

 • výdrž
 • zvukový projev
 • velikost
 • cena

Minusy

 • jen SBC/AAC
 • tužší tlačítko ovládání
9/10
Hodnocení

True Wireless sluchátka, tedy malé bezdrátové špunty v ochranné a nabíjecí krabičce v poslední době takřka zahltila trh a jejich nabídka na trhu je velmi široká. 

Problematická je tato konstrukce zejména z důvodu tvarování samotných špuntů – někomu vyhovují, jinému nedrží v uchu, pokud nemají např. silikonovou vzpěru. Druhým častým negativem bývá velikost špuntů, ačkoli je totiž jejich část malá, aby ji šlo zasunout do zvukovodu, druhá polovina sluchátka ukrývající baterii a případné ovládací tlačítko už bývá rozměrnější a mnohdy trčí nevzhledně z ucha.

Klepněte pro větší obrázek

Ne tak druhá generace poměrně levných špuntů Lamax Dots2. První generace byla relativně povedená, ovšem mnoho uživatelů si stěžovalo jednak na provedení nabíjecího obalu a jednak na samotný tvar sluchátek s poměrně tuhým tlačítkem.

Konstrukce a zpracování

U nová generace Lamax Dots2 se výrobce snažil vyřešit výtky uživatelů generace první a z velké části se to povedlo. Hned po otevření krabičky vás čeká překvapení v podobě opravdu malého nabíjecího obalu, který má tvar podobný krychli se zaoblenými hranami – rozměry jsou cca 40 × 40 × 35 mm a váha i se špunty činí 38 gramů.

Použité materiály obalu působí luxusním dojmem, plast s matnou sametovou povrchovou úpravou vypadá velmi dobře, počítat je ale třeba s tím, že se bude postupně odírat, zejména při styku s kovovými předměty. Víko se odklápí lehce a drží v otevřené poloze bez tendence se automaticky zavřít, stejně tak v zavřeném stavu nemá tendenci se odklopit samo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na přední straně je čtveřice LED informující o stavu baterie a na zadní straně pod pantem je pak USB-C konektor, který slouží k nabíjení baterie obalu i sluchátek. Nabíjet je možné i bezdrátově, špunty drží v obalu pomocí magnetu. Baterie obalu má kapacitu 550 mAh, baterie špuntu pak 50 mAh. Podle výrobce je možné s pomocí obalu nabít špunty celkem pětkrát.

Sluchátka samotná jsou opravdu velmi malá, symetrického tvaru, takže je jedno které sluchátko umístíte do pravé a které do levého ucha. Na jejich těle je samozřejmě rozlišovací značka L/R. Vedle toho najdete na těle jednu indikační LED, dvojici magnetických kontaktů a ovládací tlačítko. Tělo je z lesklého plastu, tlačítko pak matné pogumované se zeleným logem výrobce.

Tvar sluchátek je mírně upravený se zahnutou částí, která směřuje do zvukovodu – při ovládání tudíž netisknete tlačítko proti zvukovodu, ale proti ušnímu boltci, takže stiskem sluchátko netlačíte hlouběji do ucha.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zpracování je na velmi dobré úrovni a sluchátka i obal vypadají poměrně bytelně, výrobce však nedeklaruje konkrétní odolnost třídou IP. Součástí balení je krátký napájecí USB-C kabel a také trojice silikonových špuntů různé velikosti.

Komfort a ovládání

Jelikož jsou sluchátka velmi malá, je jejich používání vcelku pohodlné, při správné volbě velikosti špuntů drží v uchu dobře a při potřebě jistějšího usazení a lepší stability stačí tělo špuntu mírně pootočit a zapřít jej o vnitřní část ušního boltce.

Běžné přesuny městskou dopravou, pěšky nebo na kole nejsou problém z hlediska možného uvolnění sluchátka v uchu, u dynamičtějších pohybech hlavou například při sportu je riziko vypadnutí vyšší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ve srovnání s konkurencí je komfort na velmi podobné úrovni, díky zaobleným tvarům s absencí ostrých hran a opravdu malým rozměrům si troufám říct, že je komfort i o něco vyšší než u některých dražších modelů s větším tělem.

Sluchátka již nejsou – ve srovnání s první generací – konstruována tak, že jedno je hlavní a druhé připojení k němu. Toto bylo velmi často kritizováno. Nyní se obě sluchátka tváří jako jedno zařízení a i tak se párují a připojují. Díky tomu samozřejmě není problém používat například jen jedno sluchátko jako handsfree do auta nebo při telekonferenci, kdy potřebujete slyšet i své okolí.

Ovládání je zde v režii jednoho tlačítka – použít můžete tlačítko na kterémkoli sluchátku, jejich funkce je shodná. Vše je zde realizováno různou kombinací stisků tlačítka. Dlouhý stisk je zapne/vypne, krátký stisk slouží k pozastavení nebo spuštění přehrávání hudby a pro příjem telefonního hovoru – podržením jej odmítnete. Posun mezi skladbami je možný 2× stiskem (vpřed) a 3× stiskem (vzad), čtyřnásobný stisk vytočí poslední volané číslo a dvousekundový stisk pak aktivuje hlasového asistenta.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ačkoli se nezdá ovládání složité, zejména rozlišení dlouhého tisku o trvání 2, 3 nebo 5 sekund může být v praxi problematičtější. Jak asi tušíte, ovládání hlasitosti zde dostupné není, takže se budete muset spolehnout na tlačítko hlasitosti mobilního telefonu. Párování i následní připojení bylo rychlé a bez problémů.

Hudbení projev

Výrobce v popisu sluchátek uvádí, že oproti první generaci zkrotil basy a dal více prostoru i ostatním frekvencím. Nutno dát za pravdu, že přehršel basů zde rozhodně nenajdete, i když se jedná o model se spíše zábavným naladěním. Ve srovnání s velkými sluchátky Lamax NoiseComfort ANC, které jsou další novinkou mají malé Dots2 rozhodně vyváženější projev.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Rozhodně tedy nečekejte hutné a dunivé basy, jak tomu bývá u některých modelů, i tyto malé špunty však dokážou pořádný kopanec zahrát. Zde jsou basy nadávkované velmi dobře, doplňuje je poměrně široké střední pásmo s velmi dobrým přednesem vokálů, výšky jsou na můj vkus v o něco menší míře a krapet zastřené.

Čistota přednesu je zde mírně nadprůměrná ve srovnání s cenově podobnou konkurencí (drátového i bezdrátového provedení), podání prostoru by mohlo být o něco lepší, ovšem ani zde se nejedná o žádnou tragédii.

Z hlediska žánrů nejsou Dots2 nijak vyhraněné, více jim však sedí elektronické a rockové žánry hudby než-li náročnější klasika, reprodukovaná objemnějším hudebním tělesem.

Verdikt

Druhá generace malých bezdrátových špuntů Lamax Dots2 se povedla, výrobce zde vylepšil jak konstrukci, tak hudební naladění. Špunty mají určitě co nabídnout a zejména prvotní uživatelé bezdrátových špuntů budou spokojení. Velkým plusem je také absence zpoždění zvuku za obrazem, takže bez problémů můžete sledovat i videa.

Velkou výhodou je zde totiž nejen opravdu malá velikost, se kterou souvisí i výborný komfort při nošení, ale také baterie, která zvládne dotovat sluchátka energií po dobu 6 hodin a transportní obal pak tuto výdrž prodlouží až pětkrát, takže bez větších problémů můžete sluchátka používat dva dny běžného nasazení při cestách do zaměstnání nebo sportu.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavá jsou také kouzla s cenou, která jsou pro Lamax typická. Doporučená prodejní cena sluchátek v době uvedení byla 2 290 Kč, poté bylo možní je koupit ve vybraných e-shopech se slevou za cenu cca 1400 Kč. Aktuálně jsou Lamax Dots2 v akci za 999 Kč, a to do konce listopadu.

Za tuto cenu nemají na trhu konkurenci a rozhodně se jedná o velmi výhodný nákup. Cena je totiž nižší než u jiných Bluetooth sluchátek spojených kabelem, které mají velmi podobný zvukový projev a navíc zde dostanete i možnost bezdrátového nabíjení.

Lamax Dots2

Cena: 999 Kč

 • konstrukce: intraaurální sluchátka uzavřené konstrukce
 • přenos signálu: Bluetooth 5.0, SBC, AAC
 • měniče: výrobce neuvádí
 • frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz
 • napájení: baterie sluchátek 50 mAh – 2 h nabíjení a 6 h přehrávání, baterie pouzdra 550 mAh – sluchátka nabije až 5× s možností bezdrátového nabíjení
 • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů, aktivace hlasového asistenta
 • hmotnost: 38 g sluchátka s obalem, 3 g jedno sluchátko
 • barva: černá
 • příslušenství: nabíjecí USB-C kabel, nabíjecí pouzdro, trojice špuntů různé velikosti

Témata článku: Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Bluetooth, Hudba, Lamax, Sluchátka na Heureka.cz

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou filmy, o které byl na světě v roce 2022 největší zájem – které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy on-line
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka