Láska a příšery: cesta světem zmutovaných monster se stává žánrovým překvapením [recenze filmu]

Láska a příšery: cesta světem zmutovaných monster se stává žánrovým překvapením [recenze filmu]

Funkční žánrová směsice dobrodružné romance, hororové komedie a road movie, zasazená do postapokalyptického světa.

Plusy
Sympatické postavy, designově zajímavá monstra, funkční žánrová kombinace.
Minusy
Podobnost se Zombielandem.
7  /10

Žánr monster movie zažívá v posledních letech s filmy jako Kong: Ostrov lebek nebo Godzilla II Král monster patrnou renesanci. Velký divácký ohlas na Netflixu nyní vzbudil nový příspěvek do tohoto subžánru v podobě druhého celovečerního snímku režiséra Michaela Matthewse.

Příbuzné motivy se Zombielandem

Ten spolu s dvojicí scenáristů uchystal žánrovou směsici dobrodružné romance, hororové komedie a road movie, zasazenou do postapokalyptického světa. Původně měl zájem tento projekt režírovat Shawn Levy (Noc v muzeu), který se u něho nakonec spokojil s pozicí producenta.

love_and_monsters_xlg.jpg

Nadsázkou a nadhledem, s nímž tvůrci přistupují ke změněnému světu, na němž zůstalo pět procent původního obyvatelstva, připomene film hororovou komedii Zombieland. Jen místo nemrtvých mozkožroutů tu máme zmutovaná zvířata. I hlavní hrdina je podobný. Bázlivý mladík, který by si rád našel přítelkyni, ale kde, když jsou přeživší lidé nuceni schovávat se v bunkrech a jiných podzemních místnostech, kde si vytvářejí společenství, zvané kolonie.

Se Zombielandem pojí snímek Láska a příšery i systém pravidel, jež si mladík za pochodu osvojuje, aby přežil v nebezpečném světě během svého týdenního putování za svou láskou z teenagerských let do jiné kolonie. A dvojice průvodců, jež na této své cestě potkává, vám také připomene postavy z tohoto filmu, zejména tu již hraje Michael Rooker a která upomene svým charakterem na Woodyho Harrelsona.

Nedá se ale říct, že by scenáristé od Zombielandu otrocky opisovali. Spíš se tu nacházejí motivy, situace a postavy, které jsou si podobné. Postupem času si ale film najde svůj styl, který působí velmi příjemně, empaticky a místy až poeticky. Třeba ve scéně setkání s ženským robotem Mav1s.

Designově zajímavá monstra

Už úvodní animované titulky, podbarvené sebeironickým retrospektivním komentářem hlavního hrdiny Joela (Dylan O'Brien), nám napoví, jaké bude ladění celého filmu. Pozitivní, odlehčené, balancující mezi dobrodružným napětím a humorem.

Zmutovaná monstra v podobě obřích šneků, ropuch, červů, mravenců, stonožek nebo krabů jsou nebezpečná a současně designově natolik zajímavá, že si je budete se zájmem spíš prohlížet než že byste se jich vyloženě báli. Konfrontace s nimi režisér rozmisťuje vyrovnaně v průběhu celého vyprávění, které si i díky tomu drží tempo, které vás nezačne během těch necelých dvou hodin nudit.

Monstra jsou zároveň velmi funkčně vsazena do přírodního prostředí, jímž Joel putuje. Skrývají se v něm a reagují na podněty z vnějšího světa. Někdy jsou viditelná z dálky, jindy umí nečekaně překvapit. S třicetimilionovým rozpočtem se je podařilo tvůrcům oživit způsobem, který je zapamatovatelný a osobitý. Je znát, že při jejich oživení se používala kombinace praktických triků a CGI efektů, která působí mile starosvětsky.

Scény s nimi jsou přehledné a v interakci s lidskými postavami uvěřitelné. Jejich technické zpracování se povedlo, stejně jako vizuál, který nepůsobí pochmurně, ale díky zasazení do zeleného přírodního rámce nadějně. Jako když se po letech ukrývání v bunkru znovu na vzduchu nadechnete.

Iniciační cesta

To nadechnutí je tu přítomné i v symbolické rovině. Po sedmi letech, strávených po apokalypse v úkrytu pod zemí, se Joel rozhodne, že už nechce takto dál přežívat. Cítí se osaměle, na rozdíl od druhých v jeho komunitě nenašel nikoho, s kým by mohl tento osud sdílet a tak se po rádiovém spojení se svou láskou z doby, kdy jim bylo sedmnáct, vydává za ní.

Cesta za Aimee (Jessica Henwick) ve společnosti psa jménem Boy se pro něj stává cestou iniciační, během níž ten nejvíce podceňovaný člen své kolonie osvědčuje svou houževnatost a statečnost při potýkání se s přerostlými plazy a hmyzem.

Dylan O'Brien se pro tuto roli ukazuje být ideální volbou. Je to sympaťák, kterému budete fandit, protože jeho konání je vedeno čistým srdcem a snahou neustrnout ve vlastním vývoji. Na cestě vykazuje snahu učit se novým dovednostem, které mu pomohou v jeho přerodu v někoho, kdo v závěru inspiruje svým příkladem druhé.

Joel v sobě objevuje vlastnosti vůdce, který má odpovědnost za druhé, podobně jako se to stalo už předtím Aimee. Jejich romance dostane trochu jinou koncovku než bychom možná očekávali, ale o to bližší prožité zkušenosti během sedmi lety, kdy se změnil jak svět, tak oni.

Snímek Láska a příšery se tak stává příjemným žánrovým překvapením hned v několika ohledech. Režisérovi se podařilo přijít s funkční žánrovou kombinací, kde monstra působí designově zajímavě, ale přitom se netlačí na nějakou hororově děsivou konfrontaci s nimi. Spíše dobrodružně napínavou. Lidští hrdinové působí sympaticky a jejich interakce mezi sebou navzájem i se zvířecími tvory uvěřitelně. Na filmu je zkrátka vidět, že vznikal s láskou a citem pro míru a jeho pozitivní ladění si vás myslím získá.

Láska a příšery

  • Žánr: dobrodružná romance
  • Původní název: Love and Monsters
  • www.netflix.com/cz/title/81277430
  • USA, 2020
  • Scénář: Brian Duffield, Matthew Robinson
  • Režie: Michael Matthews
  • Hrají: Dylan O'Brien, Jessica Henwick, Michael Rooker, Dan Ewing, Ariana Greenblatt, Ellen Hollman
  • Distribuce: Netflix
  • Distribuční premiéra v ČR: 14. 4. 2021

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Určitě si přečtěte

Články odjinud