30
Fotogalerie

Legendární Mark Levinson navštívil ČR

Světová legenda (nyní spolupracující s LG Electronics) zavítala do Prahy. Co Mark Levinson představil? A čím se v minulosti proslavil?

Kapitoly článku:


Na pozvání české pobočky LG Electronics zavítal v rámci svého exkluzivního globálního turné do Prahy Mark Levinson. Pár desítkám pozvaných hostů tento slavný profesionální audiofil, muzikant a podnikatel představil v luxusním pražském hotelu technologie a know-how pro ladění zvuku u produktů LG. Během programu Mark Levinson na mikrosystému LG FB163 demonstroval čistý zvuk v HD kvalitě.

IMG_0007.jpg IMG_0074.jpgIMG_0087.jpg

Mark Levinson, který slyší lépe než superdrahé přístroje, je díky své mimořádné schopnosti znám pod přezdívkou „Zlaté ucho“. Se společností LG spolupracuje jako hlavní zvukový poradce, jak bylo slavnostně oznámeno letos v lednu na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas. Cílem partnerství je vývoj nových výrobků s přirozeným HD zvukem, kterého dosud dosahovala jen zařízení v hodnotě mnoha desítek až stovek tisíc korun.

Sám Levinson k partnerství řekl: „Vždy jsem snil o dostupnosti čistého HD zvuku pro širší okruh posluchačů za cenu, kterou si mohou dovolit. Malá firma to ale není sama schopna zvládnout. Spoluprací s LG můžeme tuto překážku odstranit. Věřím, že jen hudba s čistým HD zvukem může uspokojit naši duši a naše srdce.“

IMG_0102.jpgIMG_0146.jpg IMG_0148.jpg
 A co Mark Levinson poradil? Jak si co nejlépe vychutnat oblíbenou hudbu?
 
  • držte hlasitost na přiměřené úrovni, ať není na úkor kvality reprodukce
  • malé místnosti zpravidla mají lepší podmínky pro poslech než velké prostory
  • umístěte reproduktory tak, aby se zvuk šířil přímo k vám
  • pozor na nízkou kvalitu nahrávek
  • ekvalizéry používejte velmi obezřetně
  • chcete-li silné basy, dbejte na špičkový subwoofer

Jedním z prvních produktů, na němž se Mark Levinson v rámci spolupráce s LG podílel, byl úspěšný model domácího kina LG HT762T, laiky zvaný Champagne. Počet dalších produktů laděných touto osobností roste, jeho zkušenosti se uplatnily u vzniku designového televizoru LG6000 Scarlet nebo DVD mikrosystému LG FB163. Podílel se také na domácím kinu LG HT953, které letos získalo prestižní ocenění EISA.

IMG_0197.jpgIMG_0203.jpg IMG_0214.jpg

„S Markem Levinsonem sdílí naše firma stejnou ideu, a to přinášet požitek z čistého HD zvuku co nejvíce lidem,“ vysvětlil důvody spojení Ki Ju Song, generální ředitel české pobočky LG Electronics. Návštěva Marka Levinsona v České republice se konala v rámci jeho reprezentačního turné po hlavních světových metropolích nazvaného „LG a Mark Levinson hrají společně“. Exkluzivita návštěvy tohoto světově proslulého „audio guru“ je zřejmá již z faktu, že zastávky se konají jen v sedmi městech světa.

Music Man: Stručný životopis Marka Levinsona

Barry Willis

Někteří historici považují padesátá a šedesátá léta minulého století za „zlatý věk“ americké hi-fi. Skvělé výrobky tu vyráběly společnosti jako Dynaco, Fisher, Scott, Mcintosh a Marantz. Mnohé z nich jsou i dnes vyhledávány sběrateli.

2008-09-15_202227.jpg

Do konce šedesátých let tyto společnosti z valné části vyčerpaly svou tvůrčí energii. Namísto dalšího úsilí o lepší výkon se většinou snažily vydělat na svých značkách a uváděly na trh levnější výrobky, aby mohly konkurovat zboží určenému masovému spotřebnímu vkusu z nabídky rychle se rozvíjejícího japonského elektronického průmyslu. Zatímco tento trend přinesl dostupné audio systémy milionům hudebních fanoušků, byl jím, „klasickým závodem na samé dno”, omezen výkonový potenciál, který vytvořil prázdno na trhu pro znalce hudby.

Do této prázdnoty vstoupil Mark Levinson, mladý hudebník s vášní pro reprodukci hudby a umělecké ztvárnění.

Mark Levinson Audio Systems ML-5.jpg
Mark Levinson Audio Systems ML-5
Profesionální magnetofon, upravený Studer
Levinson, který se stal legendou již v raném věku — bylo mu pouhých 21 let, když slavně postavil mixážní pult používaný na hudebním festivalu ve Woodstocku v roce 1968 — se rozhodl vytvořit zařízení pro přehrávání zvuku, které by co nejvěrněji a bez kompromisů dokázalo přiblížit energii živých vystoupení. Levinson k tomu byl, díky svému hudebnímu sluchu celoživotního multi-instrumentalisty a trpělivému perfekcionismu nezbytnému pro přelomový design a technické zpracování, povolán přímo jedinečně. Měl také štěstí, že mohl být ve spojení s učiteli, jako byl Richard Burwen, který ho povzbuzoval, aby si vždy kladl těžké otázky a nikdy se nespokojoval se snadným řešením.
 

Nová éra

Společnost Mark Levinson Audio Systems (MLAS), který byla založena v roce 1972, získala nezpochybnitelné vedoucí postavení mezi řadou společnosti zabývajícími špičkovými audio systémy, které v tomto desetiletí vznikly. Namísto konstrukce, která měla odpovídat určité cenové hladině, společnost MLAS navrhovala přístroje, které překonaly veškerá známá dřívější omezení v oblasti přehrávání zvuku. Společnost také zaměstnala nejlepší dostupné rytce a obráběče. Výsledkem byly výrobky jako například předzesilovač LNP-2, který předběhl svou dobu a stal se nadčasovým. Řada audio odborníků je stále přesvědčena, že výrobky společnosti MLAS stále lépe vypadají, jsou citlivější a mají lepší výkon než nejlepší současná nabídka dnešních výrobců technologicky nejvyspělejších systémů.
 
předzesilovač MLAS LNP-2.jpg 
předzesilovač MLAS LNP-2
Tyto výrobky byly v roce 1974 zjevením. V tomto roce, poté, co uslyšel předzesilovač LNP-2 (a jeho první produkt vystavený) na veletrhu Audio Engineering Show, zástupce šéfredaktora časopisu Audio Bert Whyte Markovi řekl: „Zajistím ti místo na slunci. Udělal jsem to pro Tascam a můžu to udělat i pro tebe.” Ve zprávě z veletrhu Whyteova recenze předzesilovače LNP-2 končila tímto vyznamenáním: „Nechme peníze stranou. . . nejlepší volba.”
 
Mezi nejambicióznějšími audio produkty, které byly kdy postaveny, se zařízení MLAS pyšní technickými specifikacemi, kterým se ostatní v následujících třech desetiletích zřídkakdy mohli rovnat. Předzesilovač LNP-2 měl například dynamický rozsah 140dB, 110dB rozestup kanálů až 20 kHz, a přeslech mezi kanály do 0.1dB. Produkty společnosti MLAS jako první využívaly chemicky stálé kovy jako rhodium, platinu a zlato a jako vůbec první využívaly Teflon jako izolační materiál. Výsledkem je, že jsou dnes stejně kvalitní, jako když byly nové.
logo.jpg

Jméno „Mark Levinson” se brzy zapsalo do obecného povědomí jako synonymum pro „nejvyšší kvalitu“ a to v takové míře, že i lidé neznalí audio systémů používají slovní spojení jako „To je levinsonský motocykl.” nebo „Líbí se mi tvoje levinsonská bunda.” a myslí tím, že zmíněné předměty nemají jen nejvyšší možnou kvalitu, ale jsou také nesmírně krásné. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud