Dnes považujeme poslech oblíbené hudby ze sluchátek na ulici za naprostou samozřejmost. Není tomu ale tak dávno, kdy něco takového nebylo možné, protože zkrátka nebylo z čeho. Prvním, kdo odstartoval revoluci a nabídl lidem možnost poslouchat svoji hudbu i venku na cestách, byl legendární Walkman.
Walkman Sony TPS-L2 byl první komerčně dostupný přenosný kazetový přehrávač. Veřejnosti byl představen 1. července 1979, tedy před čtyřiceti třemi lety.
V roce 1979 jste za první walkman zaplatili 200 dolarů. Po započítání inflace to je dnešních 800 dolarů neboli 19 000 Kč. Přehrávač měl lehká otevřená sluchátka, základní přehrávání a přetáčení a nabídl dva sluchátkové výstupy.
Pouzdro bylo kovové, přehrávač napájely dvě tužkové baterie a z dnešního pohledu byl dost veliký, protože úroveň integrace elektroniky nebyla na takové úrovni jako dnes. Protože podobný přenosný hudební přístroj do té doby neexistoval, úspěch byl značný, během deseti let Sony prodala 50 miliónů walkmanů.
Audiokazeta
Audiokazeta je zvukový nosič obsahující magnetickou pásku, na kterou lze zaznamenat zvuk. Záznam na kazetách, které používaly walkmany, byl analogový.
Kazetu v roce 1963 představil Philips a kvůli malé rychlosti posuvu pásky a malé šířce stopy se s ní počítalo jako s nosičem pro záznam mluveného slova nebo hudby, kde nebude záležet na kvalitě. Výhodou ale zase byla jednotná rychlost posuvu a třeba také to, že stopy byly uspořádány tak, aby bylo možné stereo nahrávku přehrávat i v monofonních přístrojích. Záznam byl navíc oboustranný.
Výrobcům se nevýhody kazet postupně podařilo částečně odstranit. Díky malým rozměrům a snadné manipulaci byly kazety do nástupu CD hlavním médiem v přenosných přehrávačích a autorádiích, oblíbené byly i v domácích sestavách.
Použili jsme informace z článku na Wikipedii, CC BY-SA 3.0
Rychle se přidali ostatní výrobci, a protože název Walkman měl a stále má patentováno Sony, ostatní firmy používali své vlastní názvy. Například Toshiba měla Walky, Aiwa zkusila název CassetteBoy, univerzální název přenosný kazetový přehrávač využívali ostatní. Lidé ale vždy používali slovo walkman, bez ohledu na výrobce. V zahraničí cena osobních kazetových přehrávačů postupně klesla, došlo k masovému rozšíření a legenda byla na světě.
U nás se první český walkman Tesla KM340 začal prodávat v roce 1985. Tehdejší cena byla 1 650 Kč. Byla to více než polovina tehdejšího průměrného měsíčního platu, na druhou stranu šlo o spolehlivý a odolný přístroj, který majitelům dodnes funguje.
Vysoká cena a nulová nabídka ostatních značek znamenala, že se u nás osobní kazetové přehrávače ve větší míře rozšířily až po roce 1990. Tehdy měl úspěch model Sony WM-B18, který patřil k levným a jednoduchým plastovým přístrojům a stál něco přes 1000 Kč.
Za kvalitní kovový Panasonic RQ-SX25, který už nabízel autorevers a Dolby B jste zaplatili už téměř 3 000 Kč. Rozdíly byly v délce výdrže na sadu baterií, vyšší modely měly i dobíjecí. Levné walkmany mívaly problémy nejen s kvalitou zvuku, ale také s kolísáním otáček při chůzi
Sony stále rozšiřovala nabídku, začala vyrábět kvalitní walkmany řady Profesional, které nabízely možnost nahrávání včetně redukce šumu Dolby B i Dolby C. Dodnes ceněná je také řada DD, která nabízela kovové pouzdro i mechaniku.
Nejoblíbenější discmany
Kazetové walkmany už nekoupíte, ale v prodeji se stále drží přenosné přehrávače kompaktních disků. Tyto jsou nejoblíbenější:
Další oblíbené discmany
Firma Sony ukončila výrobu svých kazetových walkmanů po masivním nástupu MP3 přehrávačů v roce 2010. Firma dnes označení Walkman používá pro své výborné přenosné MP3/Hi-Res Audio přehrávače.
Zašlou slávu prvního a dnes už legendárního walkmanu Sony TPS-L2 oživil Star Lord ve filmu Strážci Galaxie.
Sony Watchman
Sony se v roce 1982 pokusila navázat na úspěch walkmanů a představila novou řadu přenosných televizorků Watchman. První model FD-210 měl měl černobílou obrazovku s úhlopříčkou 5 cm, vážil 650 g a měřil 87 × 198 × 33 mm. Dva roky se prodával jen v Japonsku, od roku 1984 také v Evropě a Severní America.
Než Sony v roce 2000 řadu Watchman ukončila, stihla vyrobit 65 modelů přenosných televizorů. Postupně se zvětšovaly obrazovky, přibývaly další funkce, některé modely byly odolné proti vodě. V roce 1988 se objevil první watchman s displejem typu LCD a v roce 1990 první barevná obrazovka.
Poslední Watchman FDL-22 byl představen v roce 1998 a používal „Straptennu“ – anténu ukrytou v popruhu na ruku.