LEGO® příběh: recenze filmu

LEGO® příběh: recenze filmu

Sofistikovaná zábava pro děti i dospělé, jíž nechybí dravé tempo, inteligentní přesah, vysoustružené gagy i množství popkulturních odkazů a narážek. Nejlepší animák posledních let.

Strategie hračkářského koncernu LEGO Group, který vznikl v roce 1949 v Dánsku, v něčem připomíná tu, jíž se vydal americká hračkářský společnost Hasbro.

Firma se po velké krizi, spjaté s nástupem počítačů, dokázala přizpůsobit trhu a kostičkový svět populárních stavebnic umně propojila s tím virtuálním. LEGO zažilo velké vzkříšení v kooperaci s videoherním průmyslem a tak se cesta ke zdolání další mety v podobě celovečerního filmu jeví v plánech firmy jako zcela logická. Zvlášť s přihlédnutím faktu, jak uspěly výrobky koncernu Hasbro - Transformeři a vojáčci G. I. Joe na filmovém plátně.

LEGO zvolilo jinou strategii, vyplývající z povahy této kreativní hračky, z níž se dají stavět modely automobilů, letounů, vlaků, domů, hradů a zámků, soch, vesmírných plavidel a stanic a dokonce i funkčních robotů.

Rozhodlo se tematizovat nejen jejich jednotlivé výrobky, ale samotný fenomén populárních stavebnic a to velmi sofistikovaným způsobem. Studio Warner Bros., v jehož produkci film vznikl, se pak postaralo o to, aby mělo filmové vyprávění dostatečný přísun postaviček, jež má ve svém portfoliu.

Zlotřilý plán

Před režijní a scenáristickou dvojicí Phil Lord a Christopher Miller, z jejíž dílny je jak zdařilý animák Zataženo, občas trakaře (2009), tak hraná variace seriálového fenoménu 21 Jump Street (2012), ale stál úkol nejtěžší. Obklopit se všemi těmi barevnými kostičkami a vytvořit z nich a okolo nich příběh, který bude bavit jak dětské, tak dospělé publikum.

Dvojice popustila uzdu své fantazii a stvořila jeden z nejlepších animáků za posledních pár let. Jeho hlavním hrdinou je úplně obyčejný Lego dělník na stavbě Emmett (Chris Pratt, Jan Maxián), který žije v Lego světě, jenž má rád. Stejně jako svou práci, se vší její každodenní stereotypností.

Pak se ale jednoho dne stane, že náhodou propadne do podzemí, kde nalezne tajemný předmět. Ukáže se, že tento Kámen vzdoru je tajná zbraň, která jako jediná může zastavit strašlivé plány Lorda Byznyse (Will Ferrell, Libor Hruška).

Korporátního magnáta, který se tváří jako dobrotivý chlebodárce a přitom chystá zlotřilý plán na zničení celého Lego světa za pomocí superzbraně jménem Krágl. A právě nálezce kamene má podle dávného proroctví být tím, kdo jako jediný může zničení světa zabránit.

Vyvolený

Z Emmetta se tak rázem stává vyvolený spasitel, který musí překročit svůj stín a postavit se do čela hnutí nesourodé skupiny spolubojovníků, kteří chtějí zachránit svět. Tím, že naleznou speciální kostičku s příhodným názvem blokátor, která může Krágl zastavit. Tak, aby nedošlo ke slepení celého světa do jednoho bezchybného, nehybného bloku.

Toto proroctví, jeho roli v něm i plány Lorda Byznyse mu odhalí krásná femme fatale Hustěnka (Elizabeth Banks, Tereza Bebarová). Za pomocí ní, Batmana (Will Arnett, David Novotný) a popleteného mystika Vitruvia (Morgan Freeman, Pavel Rímský) se postupně přemisťuje do různých pestrobarevných fantazijních Lego světů, kde shromažďuje „mistry stavitele“, kteří by pomohli osvobodit jeho město.

Orwellovský svět

Problémem je, že moc neví, jak na to, protože jeho život až dosud připomínal nalinkovanou rutinu s přesně vymezenými úkoly a úkony, která kreativitě moc nepřála. Lego svět a jeho vládce totiž přesně takové občany vychovával a potřeboval.

Poslušné a poddajné, s vymytými mozky, kteří nepochybují o podstatě systému, v němž žijí, ale naopak ho oslavují budovatelsky optimistickými písněmi. Jako je ta ústřední Everything is Awesome (Všechno je tu boží), již po odchodu z kina z hlavy jen tak nedostanete.

Tento orwellovský rozměr vyprávění, kdy je poslušnost lidí ukázána jako nezbytná podmínka k jejich manipulaci, ovládnutí a postupnému teroru vůči nim ze strany „Velkého bratra“ Lorda Byznyse, naznačuje, že film má mnohem větší ambice než být jen neškodnou a zábavnou podívanou pro děti.

Sofistikovaná zábava v rychlém tempu

Ty budou možná lépe rozumět spasitelskému tématu, jež film v sobě obsahuje. Vyvoleným se totiž stává nikoliv Úžasňák, ale Průměrňák, který je až zoufale nepřipraven naplnit svůj osud, což pochopitelně neunikne jeho spolubojovníkům.

To, že je Emmett onačen za vyvoleného, mu pomůže k nalezení sebe sama i vlastní výjimečnosti. Pochopitelně za pomocí mentora. Máme tu tedy variaci příběhu, který známe z Harryho Pottera, Pána prstenů, Star Wars, Matrixu nebo superhrdinských komiksových adaptací (Batman, Superman), jež si Lego příběh bere všechny na paškál a s gustem je paroduje.

The-LEGO-Movie-00.jpg

Činí tak způsobem, který je velmi sofistikovaný a jenž bude bavit malé i velké diváky. Ti starší jistě ocení vzhled senilního kosmonauta z osmdesátých let Bennyho, který má prasklou přilbu a pořád chce stavět rakety. Nebo narážky na homosexuálního Lego Brumbála, který má růžovou košil a štve ho, že si ho pletou s Lego Gandalfem.

Popkulturní narážky a verbální humor je směřován spíš na rodiče. Děti zas ocení gagy, množství postaviček a akční ladění vyprávění, které má tak dravé tempo, až se to někdy jeví na škodu. Kamera velmi věrohodně zprostředkovává charakter dynamických akčních podívaných posledních let a na plátně se toho v mnoha plánech děje tolik, že nemáme občas šanci si jednotlivé nápady vychutnat a plně je tak docenit. Což je vlastně jediná výtka, směřující k tomuto filmu.

Filmový odraz

Jinak Lego svět funguje skvěle a je příkladem rodinného filmu, který je opravdu pro všechny. Takže se nemusí bát ho navštívit ani dívky, které si s Lego stavebnicemi hrají asi méně než kluci. Právě pro ně je tu postava Hustěnky, která přináší potřebnou genderovou vyváženost k mužským postavám.

Ty se rekrutují, jak už bylo v úvodu řečeno, z filmových postaviček, jež má ve svém portfoliu společnost Warner Bros. Takže se tu objeví Lego variace Batmana, Supermana, Green Lanterna, Brumbála nebo Gandalfa. Ale nebojte se, v půlce dojde i na ty ze Star Wars, na něž vlastní práva studio Disney. A taky na Williama Shakespeara a Abea Lincolna.

Kdo ale zná stavebnici Lego, tak ví, že základ je především v tematických postavách. I ty zde jsou. Pirát Kovous, astronaut Benny, Hodnej a Zlej Polda (Liam Neeson), basketbalisté a různé jiné profese. Všichni ti tvoří jednu velkou Lego rodinu, jejíž výjimečnost je tu adorována.

Velká variabilita

Tvůrci ukazují nekonečnou variabilitu toho, co vše se dá s populární stavebnicí dělat. A před námi tak plasticky ožívá Lego svět, který funguje podle návodů (stavění budov dělníky ve městě) i momentální improvizace jejich uživatelů.

Když se například hrdinové ocitnou v slepé uličce v nesnázích, rozeberou část uličky a vytvoří z ní motorku. Takto morfují i jiné dopravní prostředky. Lego kostky suplují i jednotlivé scenérie a je za pomocí nich možno rozpoutat i přírodní živly, včetně mraků, ohně a vody.

Animace filmu je komplet digitální, ale je záměrně stylizovaná tak, aby působila dojmem ruční, fázovací práce s méně snímky za sekundu. Postavičky se tak pohybují trhaněji a vypadají jako ty z Lega, včetně různých jejich oděrek a švů. Klouby ohýbat nemůžou a na místo rukou mají háky, takže realističnost předloh zůstává zachována.

Inteligentní přesah

Pokud by se někomu zdálo, že film je jeden velký product placement Lego výrobků, tak tomu tak pochopitelně je. Způsob, jakým se tvůrci k těmto výrobkům staví, ale oslavuje lidskou fantazii a tvořivost, která se obejde bez návodů. Odtud postavy Mistrů stavitelů, kteří jsou schopni spontánně měnit svět kolem sebe tím, že mu dávají nové kontury.

Tyto kreativní postavy pak ozřejmí svůj smysl v závěrečné čtvrthodině, kdy se vyjeví přiznaná fikčnost celého příběhu. Že je na ni upozorňováno už v průběhu vyprávění, si někteří diváci všimnou až zpětně, jiní už v průběhu děje.

Každopádně tento závěrečný twist, v němž se objeví živý Will Ferrell, dá mnohem silnější rozměr jak dětské, tak dospělejší linii vyprávění. Tím, že je spojí a pointuje nenásilným, ale o to účinnějším morálním poselstvím, jemuž nechybí hloubka i inteligentní přesah.

Oslava lidské tvořivosti

LEGO® příběh je oslavou lidské tvořivosti, ať už jde o ty, kteří pro druhé něco vymýšlí (firma Lego) nebo těch, kteří si s jejich výrobky kreativně hrají (uživatelé). Dvojice režisérů vytvořila film, který je v nejlepším slova smyslu možno označit za rodinný a tedy pro všechny.

Děti ocení jeho postavičky, jejich gagy a dravý akční spád, který vám nedá vydechnout. Dospělejší publikum sofistikované narážky na společenskou či politickou realitu a množství popkulturních odkazů. Všichni společně pak chytrou a dojenou nadstavbu vyprávění v podobě jeho přesahu.

A dobrá zpráva na závěr. Nadšené ohlasy na film se vynutily jeho pokračování. Objevit by se mělo za dva roky.

P. S. Na skvělém vjemu se podílí i práce českého dabingového studia, které zajistilo více než povedený dabing postav. A nejen to. Domácím reáliím byly přizpůsobeny jak vtipy a narážky, tak nápisy a písně, které se ve filmu objeví.

LEGO® příběh

  • Žánr: animovaný
  • Původní název: The Lego Movie
  • www.thelegomovie.warnerbros.com/
  • USA 2014
  • Scénář: Phil Lord, Chris Miller, Dan Hageman, Kevin Hageman
  • Režie: Phil Lord, Chris Miller
  • Hrají: Channing Tatum, Elizabeth Banks, Morgan Freeman, Liam Neeson, Will Ferrell, Alison Brie, Charlie Day, Chris Pratt, Will Arnett, Nick Offerman, Jonah Hill
  • Distribuce: Warner Bros. CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 06. 02. 2014

AVmania.cz hodnotí
Film 9

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud