LG 32LV570S: levný LCD televizor s bohatou výbavou (test)

29. září 2011
TWEET SDÍLET
Výborně vybavený 100Hz LCD televizor s LED podsvícením, nechybí satelitní HD tuner, nahrávání pořadů na pevný disk či přehrávání filmů v HD rozlišení.

Bude vám stačit 82 cm úhlopříčky obrazu, podsvícení LED s možností lokálního stmívání, tři typy digitálních tunerů (DVB-T, DVB-C, DVB-S/S2), 100Hz, funkce multimediálního přehrávače, DLNA, NetCast 2.0 (včetně webového prohlížeče), možnost nahrávání na externí HDD a ještě mnoho dalšího? Podívejme se na zajímavý, velmi dobře vybavený televizor, u něhož potěší i poměrně nízká cena.

Design, základní popis

Z boku štíhlý LCD televizor LG LV570S řadíme do kategorie, která nese přívlastek EDGE, což znamená LED podsvícení umístěné po stranách, nikoliv tedy plošně. Zde je navíc přidána funkce lokálního stmívání, chcete-li local dimmingu. Ta má přispět k lepšímu navýšení kontrastu, jinak řečeno, k vylepšení černosti černé a bělosti bílé, a tak v šestnácti samostatných segmentech může být stav podsvícení odlišný, local dimming lze ale i vypnout.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Samotný panel je skoro matný, slušným způsobem pohlcuje odlesky. O zbytek se postará velký rozsah jasu a kontrastu. Televizor můžete používat i v místnostech prosvětlených denním světlem, stačí zvolit příslušný režim, nebo navýšit jas/kontrast, či úroveň podsvícení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U rámu je kombinována lesklá černá, na horní a spodní liště pak imitace leštěného kovu ve stříbrném provedení, v dolní části doplněná o průhledný okraj. Estetický soulad se snaží doplnit „kapka“ v pravé dolní části televizoru, které součástí je i stavová dioda indikující třeba režim standby (pohotovostní stav), nebo odezvu při použití dálkového ovladače.

Stojan v černém, taktéž vysoce lesklém provedení je otočný, při jeho otáčení však dochází ke zbytečnému vychylování mimo stanovenou osu. Vzhled působí nadčasově, líbivě, nepřeplácaně, zkrátka je vhodný do různých místností. Ano, otisky rukou budete po manipulaci s LGinou nacházet také. Výrobce vám však spěchá na pomoc s bonusem v podobě přibalené jemné mikrovláknové utěrky. Tuto doporučuje použít, aby se zamezilo případnému poničení rámu – jeho poškrábání.

Klepněte pro větší obrázek 

Na pravé zadní straně naleznete základní tlačítka pro vypnutí/zapnutí, ovládání hlasitosti, přepnutí kanálu, vstupu do MENU, nebo změny zdroje signálu. Na levé straně pak jsou umístěny konektory: HDMI 4x, CI slot a 2x USB 2.0. V zadní a boční části naleznete další přípojné body a není jich málo: AV 2x vstup, 1x SCART, komponentní vstup (Y,Pb,Pr) + audio, optický audiovýstup, RGB vstup, PC audio vstup, LAN, výstup na sluchátka a Wireless control konektor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Vzhledem k tenkosti televizoru některé konektory jsou připojovány přes redukce

CI slot je řešen tak, že jakmile do slotu zasunete modul běžných rozměrů, zůstává částečně trčet vně rámu, tedy je možno ho při sledování vysílání vidět. Tato varianta asi přispívá k jeho bezproblémovějšímu vynětí, avšak narušuje čistotu linie rámu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dálkový ovladač, není designovým skvostem, avšak hlavní úlohu plní dobře. Navíc umožní i podsvícení kláves ve tmě, právě tlačítko podsvícení ve tmě samo světélkuje-fosforeskuje, aby bylo lépe zaznamenatelné.

Klepněte pro větší obrázek 

Jednotlivá tlačítka jsou částečně rozdílná a zasazená do několika skupin, že můžeme hovořit o hmatové odezvě. Tuhost při jejich stisku by však mohla být konkrétnější. Pro opravdu náročné máte možnost dokoupit jiný dálkový ovladač, který využijete zvláště při multimediálních funkcích.

Možnosti příjmu

Kompletní vybavenost je nadstandardní. Naleznete tři druhy digitálních tunerů: DVB-C, DVB-T, DVB-S/S2, ale i jeden analogový, kdy k nim signál můžeme přivést ze dvou anténních konektorů, přičemž jeden je šroubovací typu „F“.

Ladění probíhá v závislosti na předvoleném druhu tuneru, resp. jejich kombinace. Délka se může zdát při kombinaci s DVB-S tunerem dlouhá, ale při množství stanic/pozic, které lze na družicích najít, se není čemu divit. Horší, a z mého pohledu kaňkou na kráse, byla nemožnost jednoduše a systematicky naladěné stanice přeskupit (a to třeba hromadně), dále pak nemožnost mazat ty nechtěné. Nelze taktéž vyhledávat stanice dle jejich názvu.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatel může provést seřazení tzv. výměnou, kdy jeden kanál z pozice XY, stěhuje na pozici ZY, avšak kanál zde se původně vyskytující přejde opět na XY. Dochází tedy k jejich prohození. Pro nechtěné přichází volba blokace, mazat nejde. Při mnou naladěném počtu zhruba tisícovky satelitních stanic, si jistě dovedete představit mé „nadšení“. Zapomeňte také na rychlé přepínání směrem vzhůru a zpět. U mnou testovaného modelu, s ještě původním licencovaným CryptoWorks modulem SMIT a kartou Skylink se stejným kódováním, to tedy nešlo.

Přepnutí z jednoho satelitního programu na druhý trvá zhruba čtyři vteřiny. Samozřejmě, že svoji část viny nese modul. Pří přepnutí kanálů, které nejsou kódovány (FTA) je reakce rychlejší – zhruba dvouvteřinová. Zde je určitě prostor k zlepšení.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatelsky nastavené seřazení stanic – tzv. list kanálů, není možno vytvořit libovolným mixem - například DVB-S a DVB-T stanic. Při chuti přepnout kanál však dojde k zobrazení všech na příslušné číselné pozici, totiž jak DVB-S, DVB-T televizí, tak i DVB-S, DVB-T rádií. Všechny čtyři výše zmíněné stanice se tedy zobrazí v případě stisku čísla jedna na dálkovém ovladači. Pro přátele favoritních skupin jsou zde pouhé čtyři předpřipravené.

EPG nechybí, přehled pořadů je dobře řešený a rychlý, lze samozřejmě nastavit připomenutí pořadu.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obraz

Ke kvalitě zobrazované informace a vjemu, jistě přispívají obrovské možnosti nastavení obrazové části včetně 100Hz TruMotion technologie pro potlačení rozmazaného obrazu. Zde výrobce naznačuje jasný směr – televizor je primárně o obrazu.

Obsluha má na výběr několik režimů zobrazení/uživatelských profilů, celkově 7: Inteligentní čidlo, Živé, Standardní, Kino, Hra, Expert 1, Expert 2. Dokonce lze určit, pro které typy vstupů/signálů budou použity. Využít lze služeb senzoru, který aktivně obraz přizpůsobuje okolním podmínkám.

Obraz působí velmi dobře, vykazuje prostorovost a smysl pro detail, barvy jsou přirozené, příjemn, pleťová barva působí neutrálně. Červená má mnoho podob a rudá je rudá, což přiznejme, není vždy a všude stejné. Žlutá potěší a zlatá je poznatelná i pro náročnějšího. Všeobecně jsou barvy pro někoho trochu plnější, šťavnatější, zkrátka sytější.

Klepněte pro větší obrázek

Vše lze upravit, poladit si může i základní RGB spektrum a nejen to. Dokonce dostáváme možnost změnit i jas jednotlivých barev, takže nároční mohou využít jemné doladění dle testovacích disků, či kalibrace.

Černá se dá zařadit do kategorie zdařilých, náročnější budou postrádat více detailů, stejně to bude u významně tmavších scén. Výrobce v režimech pro „Experty“ nabízí několik možností jak stav napravit, regulovat či vypout se dá mnoho.

Podle mého názoru jakákoliv „fíčura“, která dopomáhá k lepší stabilitě obrazu, jeho kvalitě, nebo ostrosti může za určitých okolností vypadnout ze hry a neplní svoji úlohu. Ba naopak může přispět ke zhoršení stavu. To platí všude, nejen zde u LG. Z tohoto důvodu je neskutečně důležité, to co píši – nevyhovuje mi určitá funkce – vypínám ji. Výrobce zde tedy zvolil správnou cestu, cestu k člověku, k uživateli, ke svobodě volby.

HD obraz z Blu-ray, nebo MKV HD souborů má jen lehkou šumovost a vyniká prostorem s jeho až křišťálovým nádechem. Barvy působí věrně, nekonfliktně. Nikde nic nepřetéká a nebliká.

Ne, obraz není totálně dokonalý, drobné kostečkování při pohybu je zaznamenatelné. Občasná nepřesnost na hraně také (DVB-T/DivX). Záleží – jako obvykle – na typu dodávaného signálu a jeho kvalitě. Zde však platí, že i DVB-T poskytne slušnou podívanou s korektní barevností, stejně tak i DivX/Xvid není propadákem.

Klepněte pro větší obrázek

Bohužel EDGE LED podsvícení s sebou může nést rizika třeba tzv. cloudingu - vytváření nesouladu v jednolitosti podsvícení připomínající oblohu s mraky. Zmíněný jev uvidíte i zde, pokud vám vadí, dá se regulovat nastavením. Klasický posun černé a bílé do fialova, který je viditelný zvláště u přístrojů s LED podsvícením zaznamenáte poměrně málo, spíše u černé.

Často kritizované pozorovací úhly obrazu beru jako vysoce nadstandardní. Obraz v rámci horizontálního odklonu od hlavní sledovací osy lehce započne pozbývat svoji jiskru a má drobný úbytek jasu. Barvy však zůstávají na stejné. Obraz je viditelný a pozorovatelný i z velkého úhlu, a to v poměrně vysoké jakosti. Při vertikálním odklonu je situace subjektivně o kapánek horší, nicméně stále v rovinně upotřebitelnosti.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: , , , ,