LG 42LK450: test levného Full HD LCD televizoru

25. června 2011
TWEET SDÍLET
LG 42LK450: test levného Full HD LCD televizoru
Full HD rozlišení, velká úhlopříčka, solidní vzhled, vestavěný přehrávač DivX, MKV filmů a MP3 hudby, prohlížeč fotografií – to vše nabízí levný LCD televizor od LG.

Ano, proti dražím 100 Hz TV, byla ostrost horší, nicméně ve své kategorii LCD TV se chová LG velmi kultivovaně. Totéž platí o kvalitě pozemního digitálního vysílání, kdy výsledky byly dobré a i s mizernou kvalitou SD vysílání si poměrně dobře poradí. Na obraze lze sice vidět, že chybí výkon dražších TV, nicméně na svoji cenovou relaci i u HD vysílání jsou výsledky dobré, přeostření a digitální kompresní chyby na přechodech jsou sice viditelné, nikoliv ale rušivé.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Pro laiky a netechnické zájemce – podle nastaveného obrazového režimu (živý, standardní, kino…) se různí i charakter obrazu, u živého máte jasný obraz se zářivějšími barvami, ale je jich méně (chybí například tmavošedé odstíny), v režimu kina naopak obraz bude večer přirozenější, počítejte ovšem s nižším jasem i kontrastem. Obojí jsou vlastnosti typické pro levnější LCD, zde nepůsobí na první pohled nijak rušivě. Zkrátka obraz hodnotím jako velmi dobrý. Všímavější si u světlých scén všimnou menšího poklesu jasu asi 7-8 cm u bočních okrajů, jinak je podsvícení v pořádku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Pro štouraly a odborníky – nastavit se obraz dá nastavit velmi dobře, v rámci limitů LCD technologie a nízké ceny této TV až překvapivě dobře. K dispozici je několikakrokové nastavení za pomoci testovacích obrazců přímo od výrobce, pro ty ještě náročnější jsou pak k dispozici dva „profesionální“ režimy, kdy se dá vyladit vše včetně nastavení odstínů barev a vyvážení bílé. Prostě šťouralové si užijí, a i když u TV v této cenové relaci tolik možností ani neočekávám, výrobci patří dík.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení standardního režimu

Nastavení režimů televizoru od výrobce patří k těm lepším, černá je velmi dobrá (naměřeno 0,05 cd/m2), barevný prostor neuhýbá a odpovídá normě, totéž platí i pro přechody šedé. Zde musím zmínit, že velmi záleží na zvoleném režimu, neboť u Živého režimu je i 25 % tmavě šedá zobrazena prakticky jako černá (naměřeno 8 %, 17 % tmavě šedá již má hodnotu 0,7 %), u tmavých nočních scén se tedy rozlučte s detaily.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Režim Kino
 

Při ručním nastavením v režimu Expert se ve dne může sice obraz zdát mdlý a tmavý (jas 89 cd/m2), ale pro večerní kino dosáhnete daleko lepšího vykreslení škály šedé, a to od velmi světlých odstínů až do 95 % tmavě šedé, za které by se nemuselo stydět nejedno dražší LCD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Režim Expert, nastaven širší gamut + hlubší černá, bez úpravy barev

Zvuk a spotřeba

Zvuk televizoru patří mezi ty lehce nadprůměrné, budoucí majitel těží z toho, že si nekupuje ultratenký televizor, tím pádem je zde dostatek místa na rozumné reproduktory. Když k tomu přidáme simulaci prostorového zvuku (spíše přidá pravolevý prostor, než předozadní), domnívám se, že i bez domácího kina si lze s tímto televizorem film docela užít. LG nerezonuje či nevydává pazvuky ani při vyšších hlasitostech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Na dálkovém ovladači si můžete všimnout tlačítka ECO, tím se dá nastavit jedna ze čtyř úrovní spotřeby. Případně vše můžete nechat na automatice, která řídí jas dle úrovně okolního světla. Nejvyšší spotřebu jsme naměřili 149 W, jednotlivé stupně šetření stlačily spotřebu na 109 W, 68 W a v posledním případě na úžasných 39 W. Nejúspornější režim není podle mne použitelný, jde spíše o chlubivou ukázku typu „podívejte se, co dokážu“, neboť „vysaje“ z obrazu všechen život a ponechá jen tmavý obraz, nevhodný i do tmy.

Verdikt

Vhodně zvolené a využitelné funkce, povedený a opět využitelný přehrávač multimédií, přehledné, funkční a přitom dostatečně bohaté menu, dobrý obraz a zvuk, to vše zabaleno ve slušivém, nenápadném hávu, tak si představuji ideální levný televizor. LCD televizor od LG se tomu velmi blíží, obrazové limity nastavuje především LCD technologie, z které se asi v této cenové relaci vytěžit více nedá.

Nedostanete designovou a technologickou špičku, ale solidní LCD s výborným poměrem cena/výkon. Zkrátka za levný peníz LG nabízí velký televizor s Full HD rozlišením, z něhož nejeden zájemce bude mít radost.

LG 42LK450

 • Úhlopříčka obrazovky: 42" (107 cm)
 • Rozlišení: 1920 x 1080 (Full HD)
 • Typ panelu: LCD
 • Podsvícení: CCFL
 • Dynamický kontrast: 100000:1
 • Doba odezvy: 4 ms
 • Jas: 400 cd/m2
 • Zobrazovací frekvence: 50 Hz TruMotion
 • Příjem TV signálu: Analogový tuner, HD DVB-T , HD DVB-C
 • Výkon reproduktorů: 2x 10 W, Infinite Sound
 • Vstupy: 3x HDMI, 1x AV, 1x SCART, 1x PC, 1x USB 2.0, 1x CI slot
 • Výstupy: 1x výstup na sluchátka, 1x digitální optický audio
 • Další funkce: přehrávání z USB zařízení (MP3/JPEG/HD DivX), Smart Energy Saving, Inteligentní senzor, 24p Real Cinema
 • Rozměry (Š x V x H): 1019 x 631 x 76,5 mm

AVmania hodnotí*
design 8
obraz 8
zvuk 7
funkce 9
ovládání 10
* hodnocení se vždy vztahuje k stejné cenové kategorii

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, LCD a LED, LG

Určitě si přečtěte

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

5 Marek Čech

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

Nabarvené ptáče: chlapec putuje sadistickým světem, z něhož zmizel soucit [recenze filmu]

Nabarvené ptáče: chlapec putuje sadistickým světem, z něhož zmizel soucit [recenze filmu]

Chlapec během druhé světové války putuje světem, z něhož zmizel soucit a stává se v něm projekcí nebo terčem okolního sadistického zla. V adaptaci kontroverzního románu Jerzyho Kosińského.

4 Marek Čech