LG 42PG6000: test plazmového televizoru

5. června 2008
TWEET SDÍLET
Nový HD ready plazmový televizor LG má přinést do domácnosti zážitek jako z návštěvy kina – a nabízí i zajímavou cenu.

Jestliže jste se dříve rozhodovali mezi plazmou nebo LCD byla situace jednoduchá. Malé byly LCD TV a kdo chtěl velkou úhlopříčku, tak si koupil plazmu. Nyní situace tak jednoduchá není. Společnost LG začala vyrábět a úspěšně prodávat 32“ plazmový televizor, LCD televizory větších úhlopříček zase zaútočily na zájemce o velké plazmy. Na stávající situaci však vydělává zákazník, neboť silná konkurence nutí výrobce neusnout na vavřínech a nabízet za levnější ceny lepší televizory. Novinkou společnosti LG je pro tento rok i plazmový televizor 42PG6000. 

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

Černá je dobrá

Ani novinka nevybočuje ze současného trendu, kdy televizory jsou zásadně černé a lesklé. LG však pro svoji novinku použilo nejen kvalitní lesklé černé plasty, ale zde navíc rám i obrazovku kryje sklo – televizor působí designově velmi čistě. Ve skle se však i přes antireflexní úpravu částečně odráží okolí, takže umístění televizoru přímo proti oknu nebude ideální.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vše je zaoblené a dotažené do nejmenšího detailu, v pravém dolním rohu je pak elegantní oblouk hlavního vypínače. Ten je ve vypnutém stavu červeně osvětlen decentně, takže ani ve tmě výrazněji neruší. Základní ovládací prvky naleznete netradičně na spodní hraně pod hlavním vypínačem a jejich umístění prozrazují jen nenápadné popisky.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka umístěná asi dva centimetry za hranou nevidíte, takže pokud nemáte dálkové ovládání, budete se muset orientovat podle hmatu

Stojan televizoru je vyveden ve stejném černém plastu, takže jakýkoliv váš dotyk bude taktéž odměněn nádherným otiskem prstu. Stojan je otočný, což lze jen pochválit. Designové řešení přední stěny si vyžádalo kompromis v podobě posunutí bočních konektorů dále za hranu televizoru. To nevadí budete-li mít televizor na stole, ale jakmile dáte televizor na stěnu či do výklenku v nábytku, počítejte s horší přístupností.

Klepněte pro větší obrázek
Mezi konektory na boku naleznete videovstup kompozitní a S-video, dále HDMI pro připojení digitální kamery, USB pro připojení flash paměti s uloženými fotografiemi a hudbou, a CI slot. Sluchátkový výstup budete kupodivu hledat marně
Klepněte pro větší obrázek
Výčet konektorů na zadní straně zahrnuje mimo jiné další tři HDMI 1.3 konektory a optický digitální výstup zvuku (například pro připojení AV přijímače) – obojí lze jen pochválit, v druhém případě bych ale uvítal praktičtější koaxiální výstup

Jednoduchá a přehledná obsluha především

Snaha výrobců nabídnout běžnému uživateli snadnou obsluhu je v přímém rozporu s požadavky maximální nabídky různých funkcí pro ty náročnější. LG letos úspěšně kombinuje obojí.

První nastavení televizoru je maximálně jednoduché, téměř o vše se postará automatika, překvapivě se ovšem stanice neseřadí dle místních zvyklostí. Analogové a digitální stanice (včetně rádia) můžete volit postupně, kdy televizor plynule přejde například z analogových kanálů na digitální, nebo si příslušný tuner zvolíte rovnou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Asi největší změny se oproti loňským modelům dočkalo uživatelské rozhraní. Základní vstupní menu je grafické s velkými ikonami a tak i naprostý laik najde například nastavení obrazu. Pro další zjednodušení je k dispozici volba rychlého nastavení, kdy máte k dispozici pouze nejnutnější nastavení základních a nejpoužívanějších vlastností. Pokročilejší mohou již listovat klasicky řešeným menu, které skrývá poměrně dost voleb.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro nastavení obrazu je k dispozici osm přednastavených režimů (živě, standard, kino, sport, hra, expert1, expert2) a tři AV režimy (sport/film/hra). Příjemné je, že rozdíly mezi režimy jsou dost velké a nejedná se jen o lehké nuance. Osobně mne překvapilo, že ač základní režimy živě a standard byly dle testovacího obrazce příliš do červena, v běžném vysílání se to prakticky neprojevilo. Nastavení pro pokročilé pak dovolí jemné doladění obvykle nedostupných parametrů (např. korekce gama). Pro nastavení formátu obrazu slouží sedm režimů (16:9/Pouze Scan/Original/4:3/14:9/Zoom1/Zoom2), z čehož jeden (Pouze Scan) slouží k vypnutí overscanu u HDMI vstupu a zobrazení přijímaného videosignálu 1:1 – jednoduché a užitečné. Nestejnoměrné roztažení obrazu u LG nenajdete. U analogového vysílání formát obrazu musíte přepínat ručně, u digitálu automatika samozřejmě funguje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když už jsme u vstupů – LG zvolila velmi přehlednou volbu externího vstupu videosignálu a uživatel má na obrazovce řadu velkých ikon, které vodorovně rolují. Chvályhodné je i grafické znázornění vzhledu konektoru včetně názvu. Osobně mi na poprvé uniklo praktické označení externího vstupu názvem připojeného přístroje. Potřebné nastavení se nachází jinde, než je zvykem a to v sekci Možnosti (nikoliv v sekci Vstupy) pod názvem Označení vstupu. Manželka si tak nemusí pamatovat, že například DVD máte na AV1. Obrázky se vzhledem konektorů také pomohou laikovi při instalaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zpět k obrazu. Citlivost digitálního i analogového tuneru je velmi dobrá, oddělení barev je také velice dobré a plazmová technologie samozřejmě boduje i v podání nejsvětlejších a nejtmavších odstínů šedé. Televizor bohužel nemá automatické nastavení jasu dle úrovně okolního osvětlení, ale uživatel má k dispozici volbu Šetření energie, která slouží k celkovému snížení jasu ve čtyřech krocích – čili nejenže ušetříte a při večerním sledování televizoru bude obraz příjemnější, ale budete mít i věrnější podání černé. Bez snížení jasu budete mít večer při sledování filmů z černé tmavě šedou. 

Povedený zvuk

S obrazem z klasického či digitálního pozemního vysílání si LG poradí velmi dobře, firemní obrazový procesor nazvaný Dual XD Engine přepočítává SD vysílání na HD obraz dobře, má však tendence přeostřovat, což se projeví na okrajích objektů. Detailista také zaznamená drobné stíny u písmen na běžících textech ve zpravodajství, případně občasnou lehce menší plynulost jednobarevných jemných přechodů (záběry oblohy). TruMotion 100Hz technologie u LG odvádí výbornou práci a tak obraz je skutečně dokonale klidný a nechvějí se ani statické záběry televizních studií; zde velká pochvala. SD signál z kvalitního DVD vypadal velmi dobře, HD signál pak poskytl opravu excelentní obraz a s Blu-ray přehrávačem si LG televizor rozuměl skvěle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
EPG je u LG povedené a přehledné, k dispozici je přehled na sedm dní dopředu, k dispozici je i možnost naprogramovat nahrávání pořadu z vestavěného digitálního tuneru na externí rekordér
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud do USB konektoru televizoru LG připojíte flashdisk, televizor vám nabídne prohlížení fotografií, nebo přehrávání hudby. Prohlížení fotografií je rychlé, televizoru nečinily problémy ani 10 Mpx fotografie, MP3 soubory si můžete pustit nejen samostatně, ale právě i při prohlížení fotek. Se zobrazením českých znaků v názvech souborů však nepočítejte

Zvukový systém televizoru navrhovala legenda z oblasti hi-fi techniky Mark Levinson. Budoucího majitele však nebude zajímat technické řešení, ale fakt, že u plazmy 42PG6000 se dočká bohatého, vyrovnaného a velice příjemného zvuku. Pro další vylepšení zvuku poslouží přednastavené režimy (Standard/Music/Cinema/Sports/Game), sedmipásmový ekvalizér a simulace prostorového zvuku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Televizor dobře zvládá i basy a výrazněji nerezonuje ani při nejvyšší hlasitosti, prostorový zvuk se neomezuje jen na prostor před televizorem a především má divák stále dojem, že zvuk vychází z obrazu. Zvýraznění dialogů si divák může zvolit také. Osobně oceňuji snahu výrobců nabídnout divákovi kvalitní zvuk i bez dalších investic a u LG se to jednoznačně povedlo. 

Klepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání působí sice rozměrněji, ale je jednoduché a velmi přehledné. Vše je dobře čitelné, výrazné popisky nevyjímaje 

Závěr

Televizor 42PG6000 se řadí mezi HD ready plazmy s úhlopříčkou 42 palců, jež nabízí opravdu velmi zajímavý poměr cena/výkon a nejen díky tomu rozhodně stojí za pozornost. Celkově se jedná o výborný a povedený televizor, který rád doporučím případnému zájemci o větší úhlopříčku. A některé specialitky, které LG nabízí, mohou být přesně tím bonusem navíc, co hledáte.

klady
+ výborný obraz
+ kvalitní zvuk
+ uživatelské rozhraní

zápory
- nemá automatické nastavení jasu

LG 42PG6000 

Cena doporučená 34 990 Kč

 • úhlopříčka 106 cm (42“)
 • zobrazovací technologie plazma
 • rozlišení 1 024 × 768 bodů
 • kontrast 30 000:1
 • životnost panelu 100 000 hodin
 • obrazové formáty 16:9/Just Scan/Original/4:3/14:9/Zoom1/Zoom2
 • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, Dual XD engine
 • normy PAL/SECAM, NTSC na AV, HDTV
 • počet tunerů 2, analogový a digitální
 • teletext ano, 1 000 stran
 • česká nabídka ano
 • reproduktory 2× 10 W
 • prostorový efekt SRS TruSurround XT
 • konektory 4× HDMI v1.3 (1080p/60p/50p/30p//24p), 2× SCART (2× RGB, 1× S-video), komponentní video + stereo, VGA, kompozitní video, stereo audio výstup, CI slot, RS-232C, digitální optický, USB 2.0
 • podstavec otočný
 • spotřeba max. 380 W
 • rozměry (v × š × h) 680,6 × 1044,4 × 79,6 mm
 • hmotnost 27,8 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, stojan

Zapůjčil

 • LG Electronics CZ, Praha
 • kontakt 234 094 600, cz.lge.com
 • záruka 2 roky
AVmania.cz hodnotí
design Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 10/10
obraz Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 9/10
zvuk Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 8/10
funkce Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 7/10
ovládání Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 9/10
celkem Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Televizory, Novinky, Test, Plazma

Určitě si přečtěte

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

36 Alexandr Bray

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Chcete se s námi podívat, kam zvuk v malém těle bude schopen zajít? V testu máme Bose Soundbar 700. Ano Bose, o kterém se tvrdí, jak je schopen nadupat plnohodnotný kvalitní zvuk do malých bedýnek. Uvidíme.

15 Alexandr Bray

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk