LG 55EG910V: nejlevnější OLED TV v akci [test]

9. prosince 2015
TWEET SDÍLET
LG 55EG910V: nejlevnější OLED TV v akci [test]
OLED televizor – modla mnoha fandů filmových zážitků. Záblesk „budoucnosti“, která přichází k vám prostřednictvím tohoto testu.

Obraz

Při hodnocení obrazu se neubráníte srovnání s LCD, ale také s dříve vyhledávanou plazmou. Na OLED vidíte „cosi“ nového a tak si částečně trochu zvykáte.

Obrazová kvalita přináleží k těm výborným. Plné, nepřetékající barvy, mimořádná černá, jež u LCD skutečně spatřena nebude (možná ve chvíli vypnutí panelu), přirozená pleťová, extrémní pozorovací úhly. Vlastnosti, které trochu očekáváte díky všudypřítomným informacím. Ovšem ne vždy musí být očekávání naplněna.

I u OLED technologie záleží, jak kvalitním signálem televizor krmíte. Z horšího nevykřesáte dokonalost. Nicméně standardní rozlišení bylo zobrazeno s maximálním možným taktem. Občasně přeci jen zasáhnete a parametry nastavíte jinak. Proč a kdy? Některé hrany mohou drobně zoubkovat. Digitální šum se také hlásí, sem-tam artefakty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nezapomínejme na rychlé přepnutí předvolených nastevení prostřednictvím uživatelských profilů.
Která předvolená barevná teplota většinou vyhovuje vám?

HD vyjadřuje LG s taktem a grácií. Nepřeostřuje ho. Možná bych chtěl ještě více náznaku prostoru. Překvapuje mě, že u televizoru s tak černou černou a rozsahem kontrastu, se nedostanu pocitově extrémněji hloub do obrazu. Standardní a vysoké rozlišení mají jedno společné. Kdo očekává absolutní pohybovou dokonalost – narazí. Ne, že by pohyblivá scéna byla špatná, ale ona se zobrazuje obdobně, jakožto u lepších LCD. Někdy jsem měl pocit, že 200Hz LCD panel s dopočtem, by byl schopen pohybovou dokonalost OLED technologie u EG910V překonat. Ne o „koňskou délku“, ale „myší hlavu“ ano.

Clouding a jakýkoliv obdobný, jednoznačně spatřitelný, nesoulad v podsvícení zde nezažijete. Nikdy. Jednolitá barevná plocha je dokonalá. Skoro bych napsal… až „nepřirozená“. Problém má jen absolutní celoplošná bílá, přes celou obrazovku. Svítit nechce, šedne a má mírně narůžovělý přídech. Jiné to je u kontrastní bílé (bílá/černá dohromady). Ta kritiku nesnese. Zřejmě v prvním případě zasahuje automatika, která brání případnému poškození obrazu „vypálením“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podrobných nastavení se není třeba být. Neuvážené změny jednoduše vynulujete za pomoci obnovy příslušného profilu - reset.

Položme si nyní otázku… OLED proti LCD – ano, nebo ne?

Určitě musíme v prvé řadě poděkovat LG, že se pouští do této cesty. Od chvíle pohřbu plazmy LCD chybí protivník. A OLED má co nabídnout. Ovšem až budoucnost ukáže, jestli se jedná o celkovou porážku LCD technologie, porážku adekvátní, a to ve všech směrech a rozměrech, nebo přeci jen si LCD ponechá nějaké pozitivum, které překonáno nebude.

Jestliže se mě zeptáte, zda bych snesl LG 55EG910V doma - napíšu jednoznačně ano. Obraz má oproti standardním LCD televizorům řadu výhod, které jsou okem spatřitelné. Z druhé strany se stále jedná o cenový skok, který ne všichni budou ochotni zaplatit.

Nejvíce okouzleni jsou příznivci černo-černé tmy. Ta má „absolutní“ rozměr. Pokud vás ruší nesoulad v podsvícení „elcédéček“, jděte do OLED. Kdo očekává skok v pohybové ostrosti – nepochodí. Dokonce jsem vyslechl názor, že barvy jsou tak moc hutné (defaultní nastavení), že jejich část (oranžová, svítivá zelená) mírně přehlušují zbytek a ruší. Ne, oko není sonda. Pocit ze sledování máme každý jiný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na prvním snímku je zachycen virtuální ovladač a naznačena aktivace režimu Sport. Druhý pak představuje dvojici velikostně rozdílných ukazatelů s třetím odlišným. Ano, nejen vaše děti budou mít rády ptáka Fazoláka.

Pozval jsem na chvíli známého, který dlouhodoběji sleduje HD pořady na velmi kvalitním televizoru s 200Hz panelem (poznámka: tyto panely se už téměř nevyrábí). Byl pozitivně naladěn černou, zklamán plošnou bílou. Líbí se mu anorexie panelu, ovšem trochu z ní má strach při případné manipulaci. V barvách rozdíl nespatřuje žádný (až na popsanou černou a bílou). U pohybových dějů naznačil, že je zřejmě zvyklý více na svůj televizor, a proto by ho vyzvedl, jakožto pomyslného vítěze při srovnání, srovnání „na dálku“.

„Wau efekt“ se dostavil, ale pouze v části očekávaného pokroku. Až reálný provoz v řadě běžných domácností ukáže skutečné klady a zápory pro, takříkajíc, mnoho párů očí. Až dlouhodobé užívání OLED ukáže případnou existenci nevyléčených „nemoci“, ukáže jak moc se musíme bát chřadnutí barev, vypálení obrazu, nebo dalších "strašáků". Je na druhou stranu: podobnými "strašáky" výrobci LCD televizorů schválně odrazovali od nákupu plazmy v dobách, kdy plazma LCD televizory obrazově deklasovala rozdílem třídy. Uvidíme.

Měříme a měříme...

Optická sonda a kalibrační software i zde byl naším pomocníkem. Tentokrát vydatným. Pokud vás zajímá naměřený kontrast, tak ten statický i dynamický je shodně mimořádný  – pokud to chcete přesně, tak 22 943 886 314:1. Zde podotýkám, že u LCD se dostaneme maximálně k hodnotě 6 000:1, u IPS panelů bývá ale také sotva 600:1.

Další věcí, která nás zajímala, je podání barev, nebo lépe důvod onoho agresivnějšího podání. Příčinou je široké barevné spektrum televizoru, které pokrývá větší číst, než činí současná norma Rec.709. V režimu Kino je nastavena zcela správně a naprosto přesně – pak barvy budou přirozené a příjemné. Pokud chcete barev více a výraznější, tak stačí zvolit “široký“ barevný prostor. Pak je barev ve všech směrech více. To je důvod proč v defaultním režimu jsou barvy právě agresivnější. Viz. graf.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Normální barevný prostor a široký barevný prostor OLED televizoru.

Měření škály šedé nám dalo zase odpověď na otázku, proč se celoplošná bílá nezdá zcela bílá. Testovací 100% obrazce (přes celou plochu) potvrdily, že velmi zjednodušeně se televizor chová velmi podobně jako plazma. Dynamicky zjasní celopošnou šedou a na 100 % maxima se dostane už při 60 % úrovni škály šedé. Pak si už drží stejnou úroveň.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Škála šedé v režimu Kino při 10% pokrytí plochy a při 100% pokrytí plochy. 

Pokud jsme provedli měření s 10 % plochy bílé, tak výsledky jsou zcela jiné a správné. Škála šedé je zobrazena věrně, včetně podání bílé, která je skutečně bílá. Naměřená gama v továrním nastavení je 2,13. V praxi to znamená, že běžný film s normálním podílem jednotlivých barev a škály šedé bude zobrazen správně. Až pokud bude celá scéna velmi světlá, její podání se může jevit šedé. Opět se můžete podívat na grafy výše.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Kompletní měření továrního nastavení režimu Kino

Poslední hodnocení se týká kvality nastavení režimu Kino, lépe řečeno přesnosti nastavení barev. Zde můžeme jen a jen chválit. "Barevná odchylka" dE je 1,76, což je vynikající hodnota. Barvy jsou tedy již z výroby nastaveny přesně a kvalitně. A pokud chcete ještě lepší hodnoty, můžete obraz samozřejmě kalibrovat sami – pokud nemáte lepší program na dlouhé zimní večery.

Takže zde mohu prohlásit, že jsme spokojeni a tento OLED TV můžeme náročným filmovým fanouškům doporučit.  

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, OLED, Test, LG, LCD a LED

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

45 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

17 Ondřej Králík

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech