LG 55EG910V: nejlevnější OLED TV v akci [test]

9. prosince 2015
TWEET SDÍLET
LG 55EG910V: nejlevnější OLED TV v akci [test]
OLED televizor – modla mnoha fandů filmových zážitků. Záblesk „budoucnosti“, která přichází k vám prostřednictvím tohoto testu.

3D obraz u OLED

Pasivní stereoskopie se opět ukazuje, jako klidná varianta prostorové podívané. Vtažení do děje funguje a kriticky se lze vyjádřit snad jen k určité „hrubosti“ ve zobrazení scény. Námaha zraku, jak se zdá, se také pohybuje v rovině únosnosti, která i citlivějším očím dá chvilku pro stereoskopický zážitek.

Zvuk

Zvuková stránka vzhledem ke štíhlosti testovaného borce pozitivně překvapila. Zvuk se v prostoru přirozeně rozprostře, dokáže vyjádřit efekt v pravo-levém, částečně taktéž v předo-zadním rozměru. Basová složka má své zastoupení a není vůbec špatná. Hutný dunivý bas nečekejte, nicméně zklamáni nebudete. OLED příjemně zabrumlá. Sykavky nejsou slyšitelné a agrese výšek nepřichází.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Se zvukem pracujete nejen za pomoci profilů.

Televizor slušně prezentuje hudbu, problém nastává v přístupu při přednesu u vícera současně hrajících nástrojů, ke kterým se ještě přidává zpěv. Když k tomuto připlácnete vyšší hlasitost, zjistíte, kde jsou limity „devětsetdesítky“.

Multimediální funkce

Jakoby se výše popisované nedostatky softwaru projevily ve více částech televizoru – i v interním přehrávači. Přehrávač sem-tam odmítá přehrávat videa s hláškou o nepodporovaném druhu. V těch odmítnutých je, kromě jiného, známé Demo Oceanic, ale také další z našeho výběru. Nahrávání funguje, stejně tak upozornění na označené pořady. Titulky jsou dostupné, včetně české diakritiky. DTS zvuk slyšíme.

HbbTV nás nepotěšilo. Někdy se načetlo a videa z iVysílání ČT „chodila“ korektně, jindy jsme se do interního prostředí vůbec nedostali, nebo dostali, avšak bez kompletního načtení. Internet byl samozřejmě plně funkční. EPG se hlásí s mírným zpožděním. Obraz a zvuk po chvíli zaváhaní, pokračuje ve zmenšeném okně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

HbbTV s AV testem. Informace o pořadech a představení EPG s oknem, ve kterém pokračuje právě sledovaný pořad.

Webový prohlížeč nepodporuje nejnovější umírající technologii flash pro přehrávání části archivů televizních společností. Jako alternativní řešení využijte aplikace. Aplikací povšechně máme celou řadu. Od drobných her, přes předpovědi počasí, YouTube (které nám také, bohužel, zlobilo), VOYO, TopFun, Spotify, HBO GO, SledovaniTV.cz a další.

„Konektor zařízení“, aneb správa připojených zařízení. Když se nedaří externí přístroj korektně provázat s televizorem, pokuste se vyhledat řešení v této kartě. S tímto tématem souvisí sdílení multimédií, které OLED od LG zvládal bezproblémově.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení sítě probíhá ve většině případů automaticky. Nejjednoduší bude využít kabel. Druhý záběr představuje prostředí LG aplikací, třetí pak ukázku stránky ve webovém prohlížeči.

Orientačně měřený input lag se pohyboval kolem 47ms v režimu hra. Nicméně část měření naznačila, že by mohl ještě klesnout. Pro korektnost vyjádření, ale raději dáváme tuto naměřenou hodnotu. Opakujeme to stále – hraní je nutno odzkoušet na vlastní oči. Hodnota input lagu je pouze jedním z faktorů, který dobrý pocit při hraní her ovlivňuje.

Znovu si dovolíme upozornit na předchozí články o televizorech LG s WebOS 2.0 a články přímo o tomto operačním systému. Komu nestačí informace sepsané v tomto článku, má možnost se podívat do nabízených odkazů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Někdy se vyplatí využít rodičovského zámku, podobně není od věci aktivovat přepnutí HDD do pohotovostního režimu. Moderní televizor již musí podporovan také sdílení.

Verdikt

Co říct závěrem? Jednoznačně děkujeme LG, že jde touto cestou.

Testovaný OLED televizor LG 55EG910V patří na trhu s FullHD stroji k tomu vysoce postavenému a obrazově kvalitnímu zboží. Nic není bez chyby a tak podobně, jako jinde, nalézáme určitou formu nedokonalosti při zobrazení rychlých pohybových akcí, spatřili jsme zoubkování hran, dávku digitálního šumu a ověřili si, že televizní signál v běžném SD rozlišení OLED umí slušně předvést, ovšem ani OLED neudělá zázrak. HD – vysoké rozlišení pak znamená citelný krok směrem kupředu, směrem k vyšší dokonalosti, jistotě a klidu pro oko diváka a je schopno v některých aspektech bytí, překonat stávající systém zobrazení LCD televizorů.

Plné barvy s přirozeným, byť možná někdy a někoho agresivnějším výrazem (objektivní důvod vysvětlujeme v části Měříme a měříme), splňují požadavky na moderní představení, které přináší do našich domovů určitou formu kino zážitku. Otázka, zda volit Full HD OLED televizor byla zodpovězena. Ano, konkrétně já jsem tomuto směru nakloněn. Dovedu si takto orientovaný přístroj ve svém obývacím pokoji představit, byť mám několik výhrad. Onen pomyslný „wau efekt“, kdy bych byl zaražen totální obrazovou dokonalostí se nekonal, ale pomyslný zásah do středu dokázala hluboká, dokonalá černá a mimořádný kontrast.

Designově anorektický model vsadil na doprovodný, velmi slušný zvuk, za což jistě od mnoha uživatelů sklidí pochvalu, byť si pro plnohodnotný kino-zážitek doporučujeme externí zvukové řešení.

Co by si zasloužilo zlepšení? Nelíbí se nám občasně pomalejší prostředí. Nebojte, nedochází k samovolným restartům televizoru, jde nám o chvilky čekání na „akci“, které by měly být co nejdříve eliminovány. Podobně musí výrobce zapracovat na komunikaci s moduly placené televize, anebo na interním přehrávači. V minulosti uměl více formátů. A tím naše výtky končí. 

V rámci předvánočních nákupů se mnoho z vás vydá do obchodů s elektronikou. Doporučíme, abyste si našli chvíli pro „okouknutí“, námi představovaného OLED televizoru LG 55EG910V. Za seznámení stojí a věřte, že i přes zmíněné nedostatky, by si ho mnoho z vás rádo odneslo domů. A někteří to jistě udělají.

Za redakci můžeme LG 55EG910V vřele doporučit. Režim Kino je výborně nastavený a i náročný divák nemusí vytahovat kalibrační sondu ze šuplíku, aby doladil obraz. Za svých 50 tisíc Kč tak zde nezískáte nyní nevyužitelné 4K rozlišení, ale nádherný Full HD OLED televizor. 

Klady

+ Kvalitní obraz s plnými barvami bez přetékání
+ Plošně stálý obraz bez viditelného rozdílu v podsvícení
+ „Totální“ černá
+ Extrémní pozorovací úhel
+ Výborné 3D
+ Slušný a plný zvuk
+ Příjemná práce s „magickým“ ovladačem
+ Obsáhlé menu
+ Návykovost WebOS 2.0

Zápory

- Opožděné reakce prostředí
- Drobnější problémy při práci s moduly placené televize
- Pohybová ostrost pouze na úrovni dobrých LCD
- Nebílá plošná bílá
- Oproti jiným LG modelům snížený počet přehrávaných formátů přes interní USB přehrávač

LG 55EG910V
design   9
obraz SD   9
obraz HD   10
zvuk   9
funkce   9
ovládání   8

LG 55EG910V

Cena orientační 49 990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, OLED, Test, LCD a LED, LG

Určitě si přečtěte

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

34 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

40 Jaromír Puk

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

16 Tomáš Holčík

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech