LG 55NANO81: skvěle vybavený 4K HDR LED televizor s QD panelem [test]

8. října 2020
TWEET SDÍLET
V rámci testování se dostáváme k nižšímu modelu v hierarchii LG, totiž LCD UHD/4K HDR televizoru LG 55NANO816NA s IPS panelem, 50Hz technologíí a EDGE podsvícením.

Plusy

 • Nadprůměrný zvuk
 • Možnosti nastavení
 • Velká dávka využitelných aplikací
 • Rozsah a jednoduchost spojení s další elektronikou
 • Návykový ovladač
 • Programovatelná tlačítka ovladače
 • FastScan pro satelitní tuner
 • Podpora DiSEqC 1.2, USALS, Unicable

Minusy

 • Preciznost práce s černou, šedá černá
 • Pulzní řízení podsvícení (pro citlivější oči)
 • Zrušená podpora DTS
 • HbbTV se někdy nenačte
 • Mizení kanálů
7/10
Hodnocení

Televizory LG se po dlouhou dobu snaží kupujícímu nabídnout rozsáhlou výbavu s mimořádnou dostupností spojení vůči další technice. Takříkajíc bez problémů a kompromisů. A co obraz a zvuk modelu LG 55NANO816NA?

Výrobce u námi představovaného modelu vypichuje některé důležité klíčové vlastnosti. Kromě jiného uvádí 4K Ultra HD rozlišení s podporou vysokého dynamického rozsahu (HDR10/HLG), Nano barvami a lokálním stmíváním. Realistický zážitek přichází díky technologiím NanoCell a Nano Black. Vše řídí 4jádrový procesor. V žilách proudí operační systém webOS SMART TV s podporou hybridního teletextu HbbTV.

Klepněte pro větší obrázek

LCD je kompatibilní s technologií LG AI ThinQ a nebrání se rychlému spojení s mobilními zařízeními různých platforem (včetně jablečných – Apple AirPlay 2) ani práci s elektronickými asistenty (Google Asistent, Amazon Alexa). Bluetooth v5.0, Wi-Fi, Miracast, DLNA, nahrávání TV vysílání – vnímá LG, jakožto samozřejmost. Televizní vysílání naladíte skrze DVB-T2/DVB-S2 a DVB-C tunery.

Design, základní popis

Polomatný panel, bez možnosti natáčení, stojí na tmavě titanovo stříbrném podstavci ve tvaru srpku měsíce. Jeho povrch byl lehce zdrsněn kartáčováním. Panel obepíná černá tenká linka, která se barevně promění u spodního okraje. Tam navazuje provedením na styl podstavce.

Klepněte pro větší obrázek

Logo výrobce s doplňkem LG NanoCell ukotvil designér u pravého kraje spodní lišty. Uprostřed pod ní svítí vypínatelná stavová dioda. Kdo sáhne v tomto místě pod spodní hranu, nahmatá základní řídící prvek.  

Konektorová výbava

Konektorové portály jsou děleny do dvou polí. Obě jsou umístěny při levé straně zad (čelní pohled). První míří přímo vzad a zahrnuje optický digitální výstup, síťový konektor LAN, pětici cinch (AV vstup), USB port a páreček HDMI. Mírně bokem od nich zašroubujete koncovku od satelitní paraboly a zasunete anténní konektor. Bokem pak „hledí“ další dva HDMI porty a jedno USB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nad nimi zasunete CI modul s kartou pro placenou TV. Šachta má výborný přístup, jen při konci bylo nutné na modul nezvykle dost zatlačit, aby zaskočil do PINů. Televizor nemá HDMI port ve verzi 2.1, nicméně z funkcí HDMI 2.1 umí ARC a ALLM.

Dálkový ovladač

K LG NANO816 kupující získá, kromě jiného, nepodsvícený černý dálkový ovladač Magic Remote, který výborně padne do ruky svým tvarem i velikostí. Čas potvrdil správnost směru, jímž se LG vydalo. Méně tradiční ovládání si uživatelstvo oblíbilo a vyhovuje mu. Ovladač s funkcí ukazovátka, kdy kurzor proháníte na obrazovce zcela svobodně pouhým náklonem dálky, jsem si oblíbil i já. Od dřívějších magických „ukazovátek“ se liší v mírně pozměněném rozložení kláves, resp. jejich počtu a určení. Pomyslným půlícím prvkem jest středový směrový prstenec. Uvnitř něho dřímá rolovací kolečko obdobné tomu na PC myši. Stlačením kolečka potvrzujete akce. 

Klepněte pro větší obrázek

Směrem nahoru vystupuje výrazně tvarově a velikostně členěná, černá gumová klaviatura s jedinou výjimkou. Tou je červený knoflík zapnutí/vypnutí do pohotovostního režimu. Tlačítko navíc signalizuje bliknutím stlačení jakéhokoliv dalšího buttonu. Obsluha má jasnou zpětnou odezvu.

V horní aréně si kromě zmíněného zapnutí televizoru, prubnete ovládání dalšího zařízení, direktivně zavoláte konkrétní kanál, anebo skokově objevíte následující/předchozí. Regulujete zvuk s rychlým ztlumením (Mute), aktivujete hlasové vyhledávání (s podporou češtiny), najedete na domovskou obrazovku a vstoupíte do rychlého menu. LG výborně řeší vstup do rychlých a pokročilých úprav. Krátký stisk klávesy s piktogramem ozubeného kola poskytne pohled na rychlé nabídky, jeho dlouhé přidržení vyvolá kompletní, pokročilé menu.

A to není vše. Dlouhým stlačením „nuly“ editujete rychlé předvolby. Na klávesnici s čísly přiřadíte spuštění aplikací. Následně postačuje příslušnou klávesu držet trochu déle. Nebojte se vyzkoušet přidržení dalších knoflíků. Objevujte!

Klepněte pro větší obrázek

Na spodním konci dálkáče spatřujeme Zpět, Guide, Vstupy, Netflix a Prime Video. Nechybí barevná teletextová tlačítka a dvojice kláves přehrávače. Posledním, a to zvýrazněným prvkem, byl knoflík s obecným popiskem MOVIES (aktuálně spouští Rakuten TV).

Moderní LCD televizor uřídíte za pomoci aplikace v mobilu/tabletu.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, 4K TV, Test, Recenze, LG, Kupujeme TV, LCD a LED, Kuki, Smart TV, HLG, HDR, UHD, Apple TV+

Určitě si přečtěte

40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

76 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
Nový Chromecast dostal dálkový ovladač a androidový systém Google TV

Nový Chromecast dostal dálkový ovladač a androidový systém Google TV

6 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Android TVChromecast
Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Po představení sluchátek WH-1000XM4 padalo hodně dotazů, oč jsou nová sluchátka lepší, než stávající WH-1000XM3. Přece jen, třetí generace byl výborná. Musím však potvrdit, že čtvrtá je lepší - a to podstatně. Jestli stojí za příplatek? Domnívám se, že ano.

80 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

Které reproduktory, subwoofer či AV přijímač považuje EISA za nejlepší a nejzajímavější ve svých kategoriích? Nechybí ani soundbary.

6 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA
Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Existuje mnoho cest ke kvalitnějšímu a silnějšímu zvuku televizorů. V našem testu představujeme jednu velmi rychlou a jednoduchou.

14 Alexandr Bray

Alexandr Bray
RecenzeTestSoundbarBoseTestyDomácí kino