LG bude mít OLED TV, které budou hrát přímo z obrazovky. 97" OLED má mít rovnou 5.1 zvuk

14. srpna 2022
TWEET SDÍLET

Jihokorejská společnost LG Display představila svůj nový 97" OLED.EX televizor, který má nabídnout technologii "Cinematic Sound OLED". Ta bude využívat samotný panel OLED jako reproduktorový systém.

"Nově představený 97palcový displej OLED.EX se může pochlubit speciální firemní technologií Cinematic Sound OLED, která umožňuje displeji vibrovat a generovat zvuk přímo z displeje bez samostatných reproduktorů. Do širokoúhlé obrazovky je zabudován 5.1kanálový zvukový systém, ten vytváří dojem filmového zvuku, který diváka pohltí." uvedla společnost LG Display.

Klepněte pro větší obrázek

Společnost LG Electronics by měla ještě letos začít prodávat svůj první 97" 4K OLED televizor, ten však bude osazen normálními reproduktory. Aktuálně  technologii zvuku přímo z obrazovky má pouze Sony – a to pod názvem "Acoustic Surface Audio". Technologii použila už u svého prvního OLED televizoru Sony KD-55A1 v roce 2017 a od té doby ji mají všechny OLEDy Sony. Aktuátory rozvibrují obrazovku, navíc umí zvuk polohovat dle objektu na obrazovce. Což ve výsledku působí tak, že jak dialogy, tak efekty vycházejí přímo z objektů na obrazovce. 

LG však slibuje zvuk 5.1, tedy obrazovka by měla umět vytvořit pět samostatných kanálů, doplněných samostatnou basovou jednotkou. Zatím není jasné, zda a jak chce LG virtualizovat zadní efektové kanály.

Vzhledem k tomu, že technologii zvuku z obrazovky představil rovnou výrobce OLED displejů (tedy společnost LG Display), nikoliv výrobce finálních televizorů (LG Electronics), tak je možné, že ji nabídne i dalším výrobcům OLEDů (Philips, Panasonic a další).

Zdroj: Whathifi, FlatpanelsHD

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, OLED, LG, Televize na Heureka.cz