31
Fotogalerie

LG Flatron M2794DP: test 27" TV/monitoru

Přemýšlíte o koupi nového Full HD monitoru, ale zároveň byste potřebovali pořídit i televizor s přijímačem digitálního signálu?

A co takhle spojit oboje do jednoho? Letošní LG Flatron M2794DP v sobě kombinuje 16:9 monitor s úhlopříčkou 27" a hybridním TV tunerem za velice lákavou cenu. V menších úhlopříčkách se televizory a monitory potkávají stále častěji a letošní trend, kdy monitory už místo poměru stran 16:10 mají 16:9, nám víc než naznačuje, jak moc se přibližují televizorům. Stačí přidat tuner a televizor je na světě. Zde se ukazuje, jakou výhodou pro výrobce je, když mají dlouholeté zkušenosti z výroby klasických televizorů. Ale nepředbíhejme.

Design a ovládání

Lesklý černý panel zabere na stole díky své šířce spoustu prostoru, ale podstavec i přesto zůstal malý. Úspora prostoru je dobrá věc, ale stabilita panelu je v tomto případě trochu horší a při nastavování obrazu tlačítky se bude panel hodně kývat. Příliš volnosti podstavec nenabídne – dovolí jen malé naklonění nahoru/dolů. Subjektivně robustní spodní část monitoru skrývá poctivé poměrně výkonné (2× 3 W) reproduktory, za které se nemusí stydět ani dospělý televizor. Modrá dioda na přední straně indikující provoz jde v menu vypnout, aby ve tmě nerušila.

dsc00574.jpg dsc00579.jpg dsc00578.jpg

Při pohledu zezadu vás určitě zaujme obrovské množství konektorů (u monitorů neobvyklé, u televizorů standardní výbava) – máte zde vše, co ke svému audiovizuálnímu životu potřebujete. Od analogového D-Sub přes DVI po dvojici konektorů HDMI, klasickou trojici vstupů: kompozitní, S-Video a komponentní se dvěma zvukovými vstupy a jako navrch digitální optický zvukový výstup, dvojici vstupně-výstupních SCARTů a samozřejmě i anténní vstup. Pro vstup obrazového signálu lze požít kterýkoliv vstup, pokud ale máte Blu-ray, raději využijte HDMI, které jako jediné podporuje režim 1080p/24Hz, DVI či RGB vstup nabídne standardních 1920 x 1080/ 60 Hz. Vzadu naleznete i u monitorů jinak nepřítomný CI slot.

dsc00582.jpg dsc00589.jpg

Pro PC je lepší využít DVI, pokud připojíte PC přes HDMI, obraz se samozřejmě zobrazí, ale musíte ručně přepnout nastavení na trochu zvláště počeštěnou volbu „pouze skenování“ (aby se vše zobrazilo 1:1), jinak přesahuje kraje. Počítejte zde i dle nastavení ostrosti s konturami kolem hran písma.

DSC01892.jpg

Přes USB konektor můžete připojit flash disk a z něj přehrávat fotografie (JPEG) a hudbu (MP3) – filmy televizor nepřehrajete. Za levou hranou panelu se tu nakonec skrývá ještě jeden vstup, který byste u obyčejného monitoru asi těžko hledali: CI slot.

dsc00583.jpg dsc00584.jpg dsc00585.jpg DSC01928.jpg

Ovládání na dálku

Osm ovládacích tlačítek umístil výrobce na pravý bok, pod nimi najdete i výstup na sluchátka. Že na ně není vidět (daň za čistý design) a mají trochu tuhý stisk, v tomto případě nemá cenu příliš kritizovat. Pro ovládání televizních funkcí dostanete s monitorem také dálkový ovladač a s ním je nastavování a vůbec práce s monitorem daleko pohodlnější. Ovladač skvěle padne do ruky a díky dobrému rozmístění a rozlišení tlačítek ho po chvíli zvládnete ovládat i poslepu. Zkušenosti ostříleného výrobce televizorů jsou zde opravdu znát, stejně jako u provedení grafické nabídky.

dsc00597.jpg DSC01936.jpg
Vstup do nabídky, volbu obrazového vstupu, program i hlasitost můžete ovládat tlačítky na pravém boku, dálkový ovladač je k tomuto ale mnohem pohodlnější

Ta je plně převzata z televizorů LG, takže se nejedná o žádný kompromis. Je výborně zpracovaná, plně počeštěná, přehledná, jednotlivé kategorie doplňují ikony – zkrátka a dobře, takhle to má vypadat, vše je téměř geniálně jednoduché. Pro zrychlené nastavení máte navíc k dispozici zjednodušené nastavení režimů obrazu/zvuku/formátů. Ani ta ale neumožňuje rychlé nastavení jasu a kontrastu, kvůli tomu musíte do „velkého“ menu. Při práci s monitorem vám možná bude vadit, že se nabídka zobrazí přes celou obrazovku (nám to trochu znepříjemňovalo kalibraci barev), ale alespoň nebudete muset kvůli malým písmenkům vstávat z pohodlí gauče.

DSC01898.jpg DSC01897.jpg DSC01876.jpg
Úvodní obrazovka nabídky je hezky graficky zpracovaná, nabídku ale nelze zobrazit v menším okně

Při prvním použitím monitoru na vás čeká nastavení jazyka a režimu použití (domácnost nebo prezentace v obchodě) a poté automatické ladění kanálů obou tunerů. Skvěle zpracovaná je nabídka pro výběr vstupů obrazu. V ní vidíte nejen vyjmenované typy konektorů, ale i jejich vyobrazení (abyste věděli co k čemu patří), jednotlivým vstupům navíc můžete přiřadit i konkrétní přístroj (např. DVD či PC). Přehledněji a jednodušeji to snad už nejde.

Svítí hodně, ale nerovnoměrně

Pro nastavení poměru stran obrazu zde máte celkem 8 voleb, k tomu šestici obrazových režimů včetně sRGB. LG M2794DP bohužel neumí nastavovat jednotlivé barevné kanály zvlášť, musíte si vystačit s volby teploty barev 6 500/9 300 K, barevného tónu a sytosti. Nastavení jasu panelu hledejte pod volbou podsvícení, jas zde má trochu jinou funkci. V nabídce najdete i volby dynamického kontrastu a zabarvení, potlačení šumu a volbu úrovně černé a gammy, funkce ale nejsou k dispozici ve všech obrazových režimech a u všech vstupů.

_dsc00573.jpg

Přestože výrobce uvádí maximální jas panelu 400 cd/m2, při nastavení maximálních hodnot jsme naměřili ještě o 60 cd/m2 více. I při minimálním podsvícení ale panel svítí poměrně hodně: 95 cd/m2. Při snižování jasu zpočátku poměrně prudce klesá i kontrast obrazu, překvapením pro nás ale byla nerovnoměrnost podsvícení. To jako by vycházelo z levého spodního rohu, kde byly maximální hodnoty, nejtmavší byl naopak pravý horní roh s necelými 80 % maxima. Průměrná 93% rovnoměrnost je sice velmi dobrá, na velkém panelu už ale rozdíly uvidíte i pouhým okem. Ovšem v televizním vysílání a u filmů si ničeho nevšimnete.

gamut Kino.jpg 
Barevný prostor předvolby Kino

U filmů z připojeného BD přehrávače se ukázalo, že čitelnost tmavých nočních scén není při továrním nastavení příliš dobrá (odpovídá typickému LCD TV), pokud ale obraz ručně nastavíte (a možností máte vskutku dost), čitelnost se podstatně zlepší. Zaplatíte za to možná i drobným zesvětlením černé (z 0,46 na 1,52 cd/m2), ale je to individuální volba, pro co se rozhodnete. Pro noční sledování má i režim Kino příliš vysoký jas (162 cd/m2), doporučuji jej snížit. Barevně (navzdory nepříliš dobrým naměřeným výsledkům) subjektivně působí filmy vyváženě a velmi dobře. Zejména při sledování filmu v HD rozlišení si obraz opravdu užijete.

 DSC01879.jpg DSC01880.jpg DSC01881.jpg DSC01883.jpg DSC01885.jpg DSC01889.jpg   

Když už jsme u měření, panel svými barvami pokrývá celý barevný prostor Adobe RGB, barevná odchylka ale byla v továrním nastavení dosti veliká a obraz měl už na pohled mírně červený nádech. Kalibrační sonda tento problém sice odstranila, ale uživatel bez ní s nastavením barev příliš nenadělá. Přestože jde o TN panel, byly pozorovací úhly znatelně větší, než u jiných monitorů – 150° H/75° V. Zmíněnou vlastnost má zjevně na svědomí televizní zkušenost výrobce. Velká obrazovka s sebou samozřejmě nese i větší spotřebu, ta se zarazila na hodnotě 107 W a při snížení podsvícení na polovinu klesla na 75 W. Televizor s velkou úhlopříčkou ovšem menší spotřebu mít nebude.

DSC01902.jpg DSC01903.jpg DSC01904.jpg
České názvy pořadů zvládá průvodce bez problémů, zobrazit si můžete jak aktuální a následující pořady, tak i přehlednou časovou osu. Stejně tak lze nastavit čas nahrávání vybraného pořadu na externí rekordér

Radost ho slyšet

Naladění digitálního a analogového tuneru pro pozemní SD vysílání je rychlé, kanály jsou seřazeny dle tuzemských zvyklostí. Nově je monitor vybaven stejně jako Full HD televizory téže značky MPEG4 tunerem pro příjem HD vysílání. EPG je standardně velmi přehledné, vestavěný tuner nabízí i možnost zapnutí televizoru v předem nastavený čas pro případné nahrávání pořadu na připojený rekordér.

Vestavěný digitální tuner je poměrně dost citlivý, zpracování a přepočet obrazu z pozemního vysílání je dobré, nicméně počítejte s tím, že na Full HD displeji bude ve zvýšené míře viditelná nižší ostrost SD vysílání, s případnými kompresními artefakty méně kvalitních stanic si přístroj také příliš dobře neporadí. Vzhledem k menší „televizní“ úhlopříčce to ale není příliš rušivé.

Zvuk je u LG M2794DP opravdu velmi dobrý, a to nejen v rámci monitorů, ale i televizorů v této velikosti. Basy sice nejsou nejhlubší, ale rozhodně tam jsou – k dobrému zvuku vám napomůže několik přednastavených režimů. K dispozici je i virtuální prostorový zvuk, který přidá na hloubce i prostoru, nicméně prostor je opravu jen naznačen a zázraky nečekejte. Z dalších funkcí nechybí ani možnost zvýraznění hlasu pro lepší srozumitelnost či automatické srovnání hlasitosti kanálů na stejnou úroveň.

Verdikt

Přes drobné výtky musíme říci, že se LG kombinace 27" monitoru a televizoru povedla, velké množství funkcí a dobré ovládání doplňuje především skvělá cena. Pokud chcete malý Full HD televizor a zároveň velký monitor, je zde velký předpoklad, že budete spokojeni.

+ množství vstupů
+ citlivý TV tuner
+ nízká cena

– možnosti polohování
– rovnoměrnost podsvícení

LG Flatron M2794DP

cena orientační  11 000 Kč

 • 27" LCD panel s TV tunerem
 • úhlopříčka: 27"
 • typ displeje: TN
 • udávaný pozorovací úhel (H/V): 170°/170°
 • počet barev: 16,7 mil.
 • maximální rozlišení: 1 920 × 1 080 px
 • velikost bodu: 0,311 mm
 • vstupy: 2× HDMI, 1× DVI-I (s HDCP), 1× D-Sub, komponentní, S-Video, kompozitní, 2× SCART, 1× USB, 3× audio (2× 2 cinche, 1× jack 3,5 mm), řídící RS-232, anténní vstup, CI slot
 • výstupy: 2× SCART, digitální optický audio, sluchátkový (jack 3,5 mm)
 • udávaná odezva: 5 ms (rise-fall)
 • kontrast: 1 000:1
 • dynamický kontrast: 20 000:1
 • jas: 400 cd/m
 • spotřeba (běžná/úsporný režim): 107,3/0,7 W
 • rychlost startu: 10,0 s
 • hmotnost s podstavcem: 8,9 kg
 • rozměry (š × v × h): 654 × 479 × 122 mm
 • výšková nastavitelnost: ne
 • otáčení obrazu: ne
 • naklopení: −5° až 10°
 • reproduktory: 2× 3 W SRS Surround
 • mikrofon: ne
 • webkamera: ne
 • TV tuner: ano, digitální (SD) + analogový
 • příslušenství: kabely (DVI-D, D-Sub, napájecí), manuál, CD s ovladači

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
odezvaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
vybaveníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
ergonomieHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
cenaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud