Systémy All In One se zabydlují v našich domácnostech a firma LG nechce zůstat pozadu. Proto přichází s novinkou HRT 403 DA. Jedná se o DVD/HDD systém se třemi reproduktory plus subwooferem, který šíří prostorový zvuk virtuálně. Navíc je zde však obsažen i DVD/HDD rekordér s kapacitou disku 160 GB, na který můžete nahrát až 477 hodin videa. Tato hodnota je však pouze teoretická, protože se asi nenajde mnoho těch, kteří by byli ochotni akceptovat velmi nízkou kvalitu obrazu režimu MLP. Nicméně možnost tu je.
Spolu i samostatně
Systém se vlastně skládá ze dvou samostatných částí. Jednou z nich je klasický DVD/HDD rekordér a druhou subwoofer se zabudovanými zesilovači pro všechny kanály a tři plastové reprobedýnky. Vše je provedeno v jednotném střídmě elegantním designu. Nezávislost DVD/HDD rekordéru a aktivního 3.1 ozvučení rozhodně není zvykem. Pokud budete chtít v budoucnosti koupit samostatný AV přijímač a 5.1 (či 7.1) reproduktory, rekordér lze využít samostatně a navíc vám zůstanou použitelné aktivní 3.1 repro s vestavěným dekodérem (třeba k PC či do ložnice k DVD přehrávači).
DVD/HDD rekordér má klasické rozměry jako běžné samostratné komponenty. Je vyroben z plechu, jen čelní panel je plastový. Na zadní straně naleznete přípojná místa pro zapojení anténního kabelu, koaxiální a optický digitální výstup, výstup HDMI, který umožňuje přivést do televizoru signál převzorkovaný až na 1080p a zároveň jednoduché ovládání připojeného televizoru LG, dva konektory scart, výstup S-Video, komponentní video výstup a analogový audio výstup.
Dále je zde výstup REMOCON OUT pro propojení s dodávaným subwooferem, pomocí kterého je umožněno jeho dálkové ovládání. Velkou pochvalu si zaslouží nepřítomnost větráčku aktivního chlazení – přístroj je tak velmi tichý.
Na čelním panelu je čitelný bodový displej a pod odklopným víčkem vstupy USB, DV pro připojení kamery a analogový kompozitní vstup.
Rekordér se pomocí dodaného digitálního kabelu propojí s aktivním subwooferem, jehož stěny jsou vyrobeny z MDF dřevotřísky a čelní panel z plastu. Kromě výše zmíněného zesilovače je v něm zabudován i RDS FM tuner. Displej na čelním panelu zobrazuje zvolený vstup nebo zvukový režim. Na zadní stěně je vstup pro anténu, digitální optický vstup, vstup REMOCON IN a svorky pro reprokabely. Dodávané kabely jsou dostatečně dlouhé a barevně odlišené, takže zapojení celé sestavy je velmi jednoduché.
Vše je tedy zapojeno, takže nastal čas pro první nastavení. To se provádí pomocí přibaleného dálkového ovladače, který má mnoho tlačítek. I tak zůstává docela přehledný, ale protože nemá noční podsvícení, jsou s ním ve tmě lehčí potíže.
Česky a přehledně
Po zapnutí se na televizoru objeví menu, kde si lze nastavit i češtinu. Pak můžeme naladit stanice. Ladění probíhá automaticky a trvá asi deset minut. Všechny naladěné kanály jsou uspořádány ve třech samostatných přehledných tabulkách. Ve třech proto, že přístroj disponuje analogovým i digitálním tunerem pro pozemní vysílání (DVB-T). V první tabulce jsou tedy analogové TV stanice, ve druhé digitální a ve třetí digitální rozhlasové. Při ladění není možno nastavit české prostředí, takže si stanice musíme přeskupit sami, což však není nijak složité. Lze jim rovněž přiřadit vlastní názvy. Dále si v menu můžete zadat automatické nastavení času, poměr stran televizoru a další nastavení, která jsou běžná u většiny ostatních DVD přehrávačů.
Nahrávat přístroj umí na DVD +-R/RW, DVD-RAM (bez cartridge) a HDD. Volit můžeme z pěti režimů: MLP (477 hod), EP (226 hod), LP (160 hod), SP (82 hod) a XP (42 hod), přičemž samozřejmě čím delší čas, tím horší kvalita obrazu. Lze říci, že ve velmi dobré kvalitě můžeme použít poslední dva (SP a XP). Režim LP je s přimhouřenýma očima ještě přijatelný, ale MLP a EP doporučujeme použít jen v případě nouze. Na HDD si také můžete nahrát obrázky v JPEG a hudbu. Při nahrávání na HDD nebo DVD-RAM je možno použít funkci Time Shift, kdy lze nahrávat a současně sledovat zaznamenávaný program od jiného místa.
Pro nahrávání televizních programů můžeme použít časovač, který využijeme zejména při nahrávání analogových kanálů. Nevýhodou tohoto přístroje je, že nemá systém VPS/PDC. Pravděpodobně výrobce počítá s tím, že záznam budeme pořizovat hlavně z digitálních kanálů, kde pro časování využijeme elektronického programového průvodce (EPG), ve kterém lze programovat nahrávání až na osm dní dopředu.
Bezproblémový zvuk
Před prvním poslechem je dobré vyladit reproduktory a subwoofer. K tomu nám dobře poslouží generátor šumu, pomocí kterého nastavíme optimální hlasitost jednotlivých reproboxů. Tuto můžeme regulovat i během poslechu opět pro každou bedýnku zvlášť a to včetně množství basů dodávaných subwooferem. To se hodí při střídavém poslechu domácího kina a zdrojů hudby, protože při každé z těchto činností je basů zapotřebí zcela jiné množství.
Subwoofer má reproduktor umístěný na boku a basreflexový nátrubek vpředu, což vyžaduje trochu experimentování s umístěním. Pro nastavení korekcí zvuku slouží šest předprogramovaných ekvalizačních křivek (normal, natural, pop, classic, rock a jazz). Dále lze nastavit virtuální prostorový mód VSM. Ruční nastavení korekcí bohužel není možné, kromě již dříve zmíněného nastavení basů.
Nejprve byl systém testován při poslechu audio nahrávek z CD. Lze říci, že s nahrávkami popu a rocku si poradil velmi dobře a pokud posloucháte jen tyto žánry, budete jistě spokojeni. Ekvalizační režimy jsou již podle názvů určeny pro jednotlivé hudební žánry, ale dle mého názoru je zvuk nejlepší při nastavení „normal“.
Ještě bych se zastavil u virtuálního módu VSM. Při přepnutí do tohoto režimu jsem byl překvapen tím, že zvuk stereofonních nahrávek nebyl nepříjemně zkreslen, jak to bývá zvykem u některých jiných systémů, ale VSM mu „jen“ dodá prostor. Vzhledem k mírné absenci středových kmitočtů a velikosti bedýnek nahrávky jazzu a vážné hudby nezní tak věrně jako rock a pop, ale i tak je jejich poslech příjemný. Musíme však mít na paměti, že se jedná o systém, který lze na internetu koupit za 10 000 Kč, takže audiofilové musí určitě hledat jinde.
Přístroj umožňuje poslech audia také ve formátu mp3 a WMA z CD, ale i přes vstup USB. Z obou těchto zdrojů si s hudbou poradí se ctí a lze říci, že u systémů této cenové kategorie dokonce nadprůměrně. Na obrazovce jsou zobrazovány ID tagy. Z obou výše zmíněných zdrojů můžeme i prohlížet obrázky JPEG. Zobrazení je rovněž na velmi vysoké úrovni.
Zvuk domácího kina je tímto systémem reprodukován výborně. Ve VSM je prostor podán velmi přesvědčivě, i když samozřejmě jeho přesná lokalizace je omezena absencí zadních měničů. Pravolevý prostor je vykreslen s výbornou přesností, centrální kanál je slyšet přesně tak, jak má a basy v akčních scénách jsou dostatečně razantní. Dokonce i hudební DVD si vychutnáte ve velmi dobré kvalitě. Ale jedno mínus zde přece jen je: Zesilovač nedisponuje dekodérem DTS, což je v dnešní době poněkud nepříjemné překvapení. Na výstupu rekordéru však tento kodek je k dispozici, takže při propojení se zesilovačem, který dokáže DTS dekódovat, lze využít i tento zvuk. Nač ale potom nekoupit jen samostatný DVD/HDD rekordér?
S televizorem nebo projektorem můžete systém propojit přes konektory S-Video, Component in, scart nebo HDMI, který umožňuje dodávat i převzorkovaný signál 1080p. Kvalita obrazu je výborná a zcela odpovídá současným požadavkům. Dnes je již také samozřejmostí přehrávání DivX a zde ani tento systém nevybočuje z řady. Obraz je prezentován v anamorfním formátu 16:9 a přehrávači nedělá problém ani vysoký bitrate 6000 kbps. Titulky jsou zobrazovány až v deseti řádcích po čtyřiceti znacích, přičemž fonty jsou dostatečně velké a výrazné a nechybí ani česká diakritika.
RDS FM tuner, který je zabudován v aktivním subwooferu je průměrně citlivý. Silné stanice ladí velmi přesně, ale s těmi slabšími má trošku potíže. Není však těžké je doladit ručně. Potom si je můžete uložit do padesáti předvoleb, což je na místní poměry zcela dostačující.
Závěrem lze říci, že firma LG nabízí za velmi rozumné peníze velmi slušně hrající systém 3.1, který navíc umožňuje nahrávat na DVD nebo HDD. Pro ty, kteří nemají prostor pro zadní reproduktory a přitom si chtějí vychutnat velmi dobrý stereofonní a slušný prostorový zvuk, je dobrou volbou.
LG HRT 403 DA
Doporučená cena 11 990 Kč
DVD/HDD rekordér
- Nahrávání: 160 GB HDD, DVD-RAM, DVD+-R/RW, DVD+R DL
- Přehrávání: CD, CD-R/RW,DVD, DVD+-R/RW, DVD+R DL, DVD-RAM, VCD, SVCD, MP3, WMA,DivX, JPEG
- Přední panel – vstupy: USB, DV, AV
- Zadní panel – vstupy: anténa, 2x scart
- Zadní panel – výstupy: anténa, 2x scart, S-Video, Component video (Y, Pb, Pr), HDMI (upscaling 1080p), coaxial digital audio, optical digital audio, CINCH analog audio, REMOCON OUT
- Rozměry (š/v/h): 430 x 55 x 280 mm
Aktivní subwoofer
- Výkon: 400 W (3 x 80 + 160)
- Dekodéry prostorového zvuku: DPL II, Dolby Digital
- Zadní panel – vstupy: anténa, optical digital audio, REMOCON IN
- Zadní panel – výstupy: svorky pro reprosoustavy
- Rozměry (š/v/h): 215 x 410 x 420 mm
- Průměr reproduktoru: 160 mm
Satelitní reprosoustavy
- Zatížitelnost: 160 W
- Impedance: 4 Ohm
- Rozměry (š/v/h): 100 x 227 x 80 mm
- Středobasový reproduktor: 75 mm
- Výškový reproduktor: 25 mm
Centrální reprosoustava
- Zatížitelnost: 160 W
- Impedance: 4 Ohm
- Rozměry (š/v/h): 365 x 110 x 100 mm
- Středobasový reproduktor: 2 x 75 mm
- Výškový reproduktor: 25 mm
- Dodávané příslušenství: Dálkové ovládání, reprokabely, kabel scart, optický kabel, kabel pro systémové ovládání, anténní koaxiální kabel
Zapůjčil
- LG Electronics CZ, Praha
- kontakt 234 094 600, cz.lge.com
- záruka 2 roky
AVmania.cz hodnotí |
design/provedení | | 8/10 |
zvuk | | 9/10 |
obraz | | 10/10 |
funkce | | 9/10 |
ovládání | | 9/10 |
celkem | | 9/10 |