16
Fotogalerie

LG HX966TZW: bezdrátové domácí kino, které zvládne vše

Vadí vám kabely vedoucí k zadním bednám? 5.1 kanálové domácí kino LG je nepotřebuje. Přehraje nejen 3D Blu-ray a DVD, ale i DivX a MKV filmy z disku i ze sítě.

Kapitoly článku:


Mezi novinkami firmy LG je i tento zajímavý systém šestikanálového domácího kina s Blu-ray přehrávačem a možností přehrávání obrazu ve 3D. Signál k zadním reprosoustavám není veden klasicky pomocí kabelů, ale bezdrátově, což značně usnadňuje instalaci, protože nemusíte vymýšlet, kudy vést ty dlouhé kabely.

LG_HX966TZW_5_1_3D-Blu-Ray_Komplettsystem.jpg 

Centrální jednotka i reprosoustavy mají velmi jednoduchý a přitom zajímavý design a celá sestava vypadá dráže, než ve skutečnosti stojí. Cenu za tento konkrétní systém se mi sice nepodařilo najít, protože se v době psaní recenze tato sestava ještě nevyskytuje ani na české verzi stránek výrobce, ale je zde jeho verze s kabely k zadním reprosoustavám HX966TZ, která je k mání kolem 12 000 Kč a předpokládám, že verze s bezdrátovým přenosem signálu bude jen o málo dražší.

Zkuste to bez drátu

Centrální jednotka je vyrobena z kombinace kovu a plastu a obsahuje Blu-ray/DVD mechaniku, FM RDS tuner a zesilovače pro čtyři přední kanály (2 x přední repro, 1x centr a 1x subwoofer). Na čelním panelu má vstup USB, přes který můžete přehrávat audio a video soubory, ale také můžete nahrávat MP3 soubory přímo z CD do MP3 přehrávače.

DSC00873.jpg

Dále je zde skromný bodový displej, který zobrazuje základní údaje, protože se počítá s tím, že podrobnější informace si můžete přečíst na obrazovce připojeného televizoru. Na horní straně čelního panelu se po zapnutí rozsvítí dotyková tlačítka ovládání. Na zadním panelu jsou pak klasická přípojná místa.

DSC00877.jpg 
 

Pro zadní kanály je součástí balení přijímač, ve kterém je zesilovač pro obě surroundové reprosoustavy a který je zapotřebí připojit do elektrické sítě.

DSC00870.jpg DSC00871.jpg

Součástí systému je masivní pasivní subwoofer, který je vyroben z kombinace tuhého plastu a dřevotřísky. Reproduktor i nátrubek basreflexu směřují dopředu. 

Všechny čtyři satelitní reprosoustavy jsou rozděleny na tři části, které je třeba sestavit. Na masivní kovový podstavec přišroubujete plastový stojan a na něj reprosoustavu z kombinace opět velmi tuhého a masivního plastu a kovu. Centrální reprosoustava je vlastně mírně zmenšenou verzí soustav satelitních, ale bez stojanu.

DSC00864.jpg DSC00866.jpg
 

Reproduktory se propojují se systémem dodávanými tenkými kabely, které jsou barevně odlišeny. Nejsou opatřeny žádnými speciálními konektory, takže je můžete dle libosti vyměnit za lepší, ale svorky na centrální jednotce, bezdrátovém přijímači a na reprobedýnkách vám neumožní použít kabely většího průřezu.

DSC00868.jpg 

Pro potlačení šumu surroundových soustav jsou dodávány feritové válečky, které se navlékají na kabel, ale při testu jsem nezaznamenal žádný rozdíl ve zvuku ať s nimi, nebo bez nich.

DSC00879.jpg

Nezbytnou součástí výbavy je dálkový ovladač, který dobře padne do ruky a který umožňuje přímé ovládání důležitých funkcí. Jen nastavení audia a titulků probíhá přes menu, což je nepohodlné.

Po zapnutí se rozsvítí decentní modrofialové podsvícení ovládacích tlačítek nad čelním panelem a dobře čitelný bodový displej. Na obrazovce připojeného televizoru se objeví nabídka nastavení, přičemž nás přístroj vyzve k aktualizaci firmwaru. Ta může proběhnout po připojení k internetu kabelem nebo přes rozhraní wi-fi. Zvolil jsem bezdrátovou možnost a během pár okamžiků jsem byl připojen. Firmware byl aktualizován, ale ani tato nejnovější verze nenabídla češtinu jako jazyk pro komunikaci přístroje s uživatelem. Tak snad příště.

Další nastavení probíhá standardně jako u většiny ostatních systémů domácího kina. Během nastavovaní, kdy nebyl puštěn zvuk, nešlo nepostřehnout, že o sobě dává vědět ventilátor aktivního chlazení, ale během poslechu už jej, až na velmi tiché pasáže, slyšet nebylo.

Možnosti a propojení

Obraz k televizoru můžeme přivést kabelem video, trojžilovým kabelem component video (Y,Pb,Pr) a také hlavně kabelem HDMI. Jak se již stalo zvykem, přes posledně jmenovaný můžeme připojený televizor LG (ale také jiné značky) ovládat spolu se systémem jedním dálkovým ovladačem. Je to výhodné zejména tehdy, když máme plochý televizor s mizerným zvukem (a je jich čím dál více) a chceme jej vylepšit právě pomocí našeho domácího kina. Stačí jeden stisk tlačítka a televizní zvuk je jako vyměněný.

 DSC00893.jpg DSC00897.jpgDSC00888.jpg
Vysoké reproduktory vypadají velmi hezky 

Pokud vlastníte televizor, který dokáže zobrazit obraz ve 3D, pak BD přehrávač systému je mu schopen takový signál poskytnout. Otázkou zůstává, zda se chcete stále dokola dívat na film Avatar a několik animovaných pohádek. Ale zanedlouho bude určitě lépe.

A dostáváme se k možnostem přehrávání komprimovaných audio a video souborů. Zde se systém nenechá zaskočit a přehraje vám opravdu téměř vše. DivX, DivX HD a MKV pro něj nejsou žádným problémem. Titulky s českou diakritikou zobrazuje v čitelných fontech až po deseti řádcích s padesáti znaky. Jako zdroj můžete použít CD, DVD, BD a různé paměti připojitelné přes USB. Na zadním panelu systém disponuje konektorem pro připojení iPodu nebo iPhonu. Příslušný kabel je součástí dodávky.

Co se týče komprimovaných audio souborů, platí totéž jako pro video. Docela velkou výhodou tohoto systému je to, že umožňuje nejen přehrávání, ale také přímé nahrávání zvuku z CD do MP3 přehrávače přes rozhraní USB. Zvuk je samozřejmě zkomprimován do formátu mp3.

Další možností je sledování statických obrázků, které můžete zoomovat v rozsahu 30 – 300%, obracet a také spustit slideshow.

Internetové připojení slouží nejen k aktualizaci frmwaru, ale také k přímému připojení k serverům You Tube, Picasa, Accu Weather a výše zmíněnému Gracenote. Součástí systému je také FM RDS tuner, který ladí s průměrnou citlivostí. Naladěné stanice můžete uložit do padesáti předvoleb, což je více než dostačující.

Určitě si přečtěte

Články odjinud