LG: přehled nových 8K a 4K OLED a LED televizorů pro rok 2020

LG: přehled nových 8K a 4K OLED a LED televizorů pro rok 2020

Společnost LG oficiálně oznámila uvedení svých nových televizorů pro rok 2020. Základem je 14 nových modelů OLED včetně uměním inspirované série GX Gallery, Real 8K ZX modelů a 4K Ultra HD televizorů. Nejvíce potěší fakt, že všechny OLEDy od LG budou mít HDMI 2.1, VRR a Filmmaker Mode. 

LG OLED TV GX Gallery_01.jpg
LG OLED TV řada GX Gallery

Nejvýše po designové stránce směřují nové modely série GX Gallery (55, 65 a 77 palců) – dle LG mají mít "výjimečný a minimalistický design". 65palcový model má tloušťku jen 20 mm, přičemž nevyžaduje externí ovládací panel ani konektorový box. Televizor lze jednoduše “zavěsit” na stěnu podobně jako obraz.

LG OLED TV GX Gallery_02.jpg
LG OLED TV GX Gallery

Pro ty movité LG nachystalo 8K OLED televizory ZX Real 8K (modely 88 OLED ZX a 77 OLED ZX. Budu mít 4.2 kanálový zvuk, výkon bude 80 W (40 W basová jednotka) samozřejmě včetně Dolby Atmos. O kvalitní obraz se stará 8K AI upscaling a High-End procesor Alpha 9 generace. Nemá chybět zabudovaný mikrofon a hlasové ovládání.  Cena ještě není známa ani orientačně, určitě půjde o statisícové částky.

LG OLED TV CX.jpg
LG OLED TV řady CX

V roce 2020 uvádí společnost LG na trh také úplně nové 4K OLED televizory (modely CX a BX s velikostí 77, 65 a 55 palců). Později v průběhu roku se objeví i nová velikost modelu OLED CX, a to 48 palců – cenově má být na úrovni 55" televizoru řady BX. Hlavní rozdílem bude kromě designu a tloušťky i starší obrazový procesor a chybějící AI (inteligentní) upscaling u nižší řady, nicméně i základní řada má mít G-sync, FreeSync a Dolby Vision IQ.

Prémiová sestava LCD modelů LG NanoCell (což jsou Quantum Dot LCD obrazovky) bude navíc obohacená o šest nových modelů Real 8K (75 a 65 palců Nano99, Nano97 a 65 a 55 palců Nano95), přičemž všechny tyto modely získaly logo CTA 8K UHD, stejně jako jejich OLED sourozenci.
I "základní" řada LG Nano85 (ve velikostech 49", 55", 65" a 75")​ bude mít nativně 120 Hz panel, nechybí podpora Dolby Vision. Obrazový procesor bude Alpha A7 Gen. 3. Tento model nabídne stranové EDGE podsvícení, na rozdíl od vyšší řady LG Nano90, která má přímé zadní podsvícení. A nebude v 49", ale naopak nabídne i 86" obrazovku.
LG NanoCell TV Nano99.jpg
LG NanoCell TV Nano99

Nejvýše u LCD míří 8K televizory řady LG Nano 97 a Nano 99. Budou osazeny Alpha A9 Gen. 3 8K AI processorem. Nemá chybět mikrofon a hlasové ovládání. Řada Nano 99 má mít navíc přímé zadní podsvícení Full Array Dimming Pro, což znamení vyšší kontrast a lepší černou.

U vyšší řad televizorů LG OLED a 8K NanoCell pro rok 2020 je nový procesor α (Alpha) 9 Gen 3 AI. Procesor třetí generace z vlastní produkce staví na schopnostech svých předchůdců, využívá pokročilé „deep learning“ algoritmy za účelem dalšího zvýšení kvality obrazu a zvuku. Procesor α9 Gen 3 má zajistit "celou řadu nových funkcí navrhnutých pro zlepšení zážitku ze sledování filmů, sportu, hraní her a dalšího obsahu".

HDMI 2.1, Dolby Vision IQ i Filmmaker Mode 

Letošní modely tedy podporují nejnovější specifikaci HDMI 2.1, včetně eARC a ALLM. 8K LG modely mají přehrávat nativní obsah 8K z digitálních vstupů HDMI a USB, podporují širokou škálu kodeků včetně HEVC, VP9 a AV1, kodeku preferovaného službou YouTube a dalšími streamingovými platformami. LG 8K modely podporují také streamování v rozlišení 8K při 60 FPS a jsou certifikované pro poskytování rozlišení 8K 60P skrze HDMI.

Nejnovější modely LG OLED získaly ocenění Excellence in Engineering Award od profesionálního sdružení Hollywood Professional Association a mají mít integrovaný kalibrační software na hardwarové úrovni. Samozřejmostí jsou režimy Dolby Vision IQ a Filmmaker Mode od UHD Alliance, tudíž slibují, že filmy uvidíte "přesně tak, jak jejich tvůrci zamýšleli". LG podporuje streamovací služby Apple TV, Disney + a Netflix.

TV pro hráče

S letošními modely televizorů LG  míří také na hráče. Jako první výrobce nabízí LG televizory, které jsou oficiálně kompatibilní s NVIDIA G-SYNC. LG tak představuje celkem 12 nových modelů OLED, podporujících tuto herní technologii. Modely LG OLED a NanoCell podporují od roku 2020 také HDMI VRR a nabízí kompatibilitu se širokou škálou herních zařízení, jako jsou grafické karty a herní konzole.

Samozřejmě že LG nabídne i základní 4K LCD LED televizory, a to řady UN9600, UN 7300 a UN8500. Nižší řady budou mít základní IPS 60 Hz panel, půjde o modely orientované modely bez Dolby Vision, nejvyšší 4K LCD řada nabídne 120 Hz panel a Dolby Vision. Bližší informace zatím nejsou známé.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud