LG OLED55E6V: opravdu skvělý 4K UHD OLED televizor [test]

13. prosince 2016
TWEET SDÍLET
Plazmofilové ucítili záchvěv svěžího vánku. OLED se totiž vnímá jako pokračovatel stylu zobrazení, které poskytovaly plazmové televizory. Do určité míry pravdivé tvrzení. Opravdu pravdivé?

LG letos prodává několik řad OLED televizorů, v dnešním testu se podíváme na cenově nejzajímavější řadu E, na velikostně přijatelnější 55" úhlopříčku. Tento 4K OLED samozřejmě umí HDR a především je plochý, nikoliv zahnutý. Cena? 99 990 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Kompletní tunerová „mono“ výbava (DVB –T/T2, DVB-C, DVB-S/S2) zahrnuje vše potřebné, včetně certifikovaného DVB-T2 tuneru s podporou kodeku H.265 (HEVC). Překvapivě se do vlastností dostalo stereoskopické zobrazení (3D), ke kterému obdržíte v balení dvojici pasivních brýlí.

Klepněte pro větší obrázek

V žilách testovaného borce pulzuje operační systém WebOS 3.0, který řídíte přes „magický“ ovladač. Reklamština na krabici a webu hlásá příslušnost k OLED HDR (Dolby Vision/UltraHD Premium), podporu Self-lightning-Pixel (řízení podsvícení na úrovni pixelu), Infinite Contrast (nekonečný kontrast), Perfect Color. V neposlední řadě se chlubí integrovaným soundbarem laděným od Harman-Kardon (40W – 2.2 systém).

Design, základní popis

Pohled z boku vzruší všechny, kteří nacházejí zálibu ve štíhlosti a tenkosti. Horní část testovaného OLEDu LG OLED55E6V – jeho vysoce lesklý panel, má tloušťku pouhých 2,57 mm. Pravda, toto číslo se o něco navýší, neboť panel byl nalepen na skleněnou desku. Celá tloušťka se tak dostává někam k sedmi milimetrům. Kdo nevěří, ať měří. Dolní partie je přeci jen objemnější, aby bylo kam nasoukat elektroniku a reproduktory. Vzhledem k anorexii (a nejen ní) se vyplatí televizor instalovat ve dvou lidech, v klidu a dle instrukcí v návodu, či na obalu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ultimativní high-end design podtrhuje spodní integrovaný, titanovo-stříbrný soundbar s vodorovným žebrováním. Vše podpírá plochý, nenápadní stojan stejného barevného provedení, který neumožňuje natočení horní části. Na dolním ukončení panelu sedí nápis značky výrobce – LG. Uprostřed žebrování soundbaru si při stand-by vypnutí všimnete červené stavové diody. „Šmátrající“ levá ruka ještě objeví ovládací joystick pro základní řízení televizoru.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konektorová výbava

Konektorová porce se dělí do dvou shluků – zadního a bočního. Oba sedí při levém boku (čelní pohled). Bočně míří trojice USB (1x 3.0, 2x 2.0) a čtveřice HDMI s přívlastkem 6G – verze 2.0 (1xARC – zpětný audio kanál na HDMI č. 2). Směrem přímo vzad zasunete sluchátka (ne, nepotěší) a přes redukce zapojíte zařízení do kompozitního a komponentního AV vstupu. Nechybí optický digitální výstup, LAN konektor pro připojení k počítačové síti, anténní vstup a šroubovací „F“ konektor pro připojení k parabole. SCART výrobce neosadil.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Napájecí kabel byl připevněn překvapivě napevno, a to v pravé spodní části zad (čelní pohled). CI+ slot pro modul a kartu placeného televizního vysílání se nachází na horní levé části zad – v rozšíření, které přímo sousedí s pokračujícím panelem. Pozitivní dojem z výborně přístupné šachty, kazí nejisté usazení modulu. Modul má tendenci se kývat a tak jeho vložení působí nejistě.

Dálkový ovladač

My v balení televizoru nalezli dva různé ovladače. Menší a tenčí – základní, bez multimediálních funkcí. Má pouze středový kříž s potvrzovacím tlačítkem OK, kolébková tlačítka pro skokové přepnutí programů a regulaci hlasitosti. Do zbytku spadá klávesa pro vypnutí /zapnutí televizoru, aktivaci set-top-boxu, skokového omezení hlasitosti v kombinaci s audio doprovodem pro zrakově postižené, tlačítko Exit/Back, Home a Vstupy. Ovladač se dobře drží, má zaoblenou spodní i horní stranu. Patří k mimořádně lehkým, k čemuž přispívá napájení dvojicí knoflíkových baterií typu CR2032. Horní partie má matnější stříbrný povrch, klaviatura jest černá – gumová. Spodek byl vyveden znovu v kombinaci stříbrné a černé. Černou část zde obsáhl pogumovaný, rýhovaný kus plastu.

Klepněte pro větší obrázek

Ve stejném barevném (stříbrno-černém) provedení dostáváme velký ovladač s gyroskopem a mikrofonem. Patří k vzhledově zdařilým. Zaoblený horní a spodní kus přispívají k lepšímu uchopení, znovu se na spodním díle objevuje černý plastový a lehce pogumovaný kus. Ten zde překrývá dvě tužkové baterie, které „controler“ napájejí.

Tvarově a částečně hmatově odlišené klávesy jsou příjemné z černé tvrdší gumy s povětšinou bílým a výrazným popiskem. Hlavní prvek byl obrysově zvýrazněn stříbrnou barvou. Jedná se o rolovací a potvrzovací kolečko u středového kříže. K tomu mám jednu výtku. Buď by kolečko mělo být krapet více vysunuto ven z krytu, nebo mít méně klouzavý povrch. Rolování občas vázne (pro mě hlavně směrem od sebe – nahoru) a obsluha při chuti vyvinout více síly omylem kombinovaný prvek stiskne.

Klepněte pro větší obrázek

Ovladač nenabídne podsvícení, které by se zrovna u OLED televizoru v této kategorii hodilo. Z druhé strany máme zmíněný gyroskop, jenž ovládá kurzor na televizoru (kupříkladu v podobě ptáka Fazoláka) a také mikrofon pro hlasové vyhledávání. Číselná klaviatura, klávesy pro skokové přepnutí programů, regulace hlasitosti, hlasové vyhledávání a další, nahmatáváme směrem nahoru od středového kříže. Dolní prostranství obsadily „buttony“ pro aktivaci 3D, vstupů, vyvolání menu s úpravami (setting), tlačítka přehrávače a čtyři barevné teletextové klávesy, které se dnes spíše využívají společně s HbbTV. Netradičně nacházíme funkci FOCUS – zvětšení části obrazu. V této části byla utopena volba vyvolání informací o právě sledovaném pořadu – INFO

Kolem středového kříže vyvoláme doporučené položky v kombinaci s „Home“ nabídkou, vyskočíme zpět (Back/Exit), překontrolujeme programového průvodce (Guide) a zavoláme menu alternativně připojeného set-top-boxu. Poslední pouze v případě, že si takovouto činnost nastavíme.

OLED uřídíte taktéž přes příslušný program ve vašem mobilním telefonu, anebo tabletu.

Počáteční nastavení a ladění

Kdo zná naše články dobře ví - operační systém WebOS patří takříkajíc k dětsky hravým. Průběh mnoha voleb a procesů doprovází animace ptáka Fazoláka, jehož si také můžete zvolit, jakožto formu kurzoru/výběrového terče na obrazovce. Odlišně se v tomto směru nechová ani WebOS ve 3. verzi. Mnoho věcí máme shodných s předchozím systémem.

Primární proces nastavení OLED televizoru LG OLED55E6V probíhá v českém jazyce a právě s průvodcem – ptákem Fazolákem. Půjdete cestou standardní linie Jazyk -> Země určení (zde se po zvolení provádí lokalizace TV připojeného k internetu…pokud je již připojení dostupné) -> Doma/Obchod (základní režim u kterého se nevyplatí experimentovat… volte DOMA) -> Připojení k internetu (Wi-Fi/Kabelové připojení) -> Právní upozornění -> Uživatelské smlouvy (zde zrušíte personalizovanou reklamu, informace o sledování činnosti uživatele atp.) -> Volba tunerů (Pouze STB/Pouze TV/TV a STB) -> Aktivace rodičovského zámku.

Posuneme se na ladění kanálů. Nabídka sestává z Anténa/Kabel/Satelit. My volíme Anténu a Satelit. Zatrháváme Pouze digitální, aby se zbytečně ladící proces neprotahoval na již neexistující analogovou část. Dalším krokem určíme poskytovatele signálu – Skylink/CSLink, nebo Další poskytovatelé. Opět, jako již v minulosti vás upozorňujeme, že kdo dává přednost volbě Skylink/CSLink, nebude moci tyto stanice volně setřídit. Jak si ověříte po naladění, v tomto případě se nejedná o klasický FastScan, ale o proladění, které využívá seřazení z FastScan tabulky. Ladící proces netrvá pár vteřin, jak by tomu bylo v případě skutečného FastScanu, ale zabere zhruba 30 minut (dvě družice Astra - 23,5°E a 19,2°E pro příjem programů Skylink).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení satelitního tuneru, zvláště DiSEqC přepínače, se vyplatí věnovat pozornost. Předejdete zbytečnému hledání odpovědi na otázku - proč programy nejdou.

Taktéž v tomto kroku důrazně doporučujeme překontrolovat nastavení DiSEqC přepínače, neboť evidentně neumí automaticky přiřadit příslušnou družici na adekvátní pozici. My tak pro Astru 23,5°E opravili chybně přednastavené „Béčko“ na „A“. Přesný opak byl učiněn u Astry 19,2°E. Jakmile máme zmíněný základ hotov, alternativně zařadíme filtraci na jednotlivé družice (Přeskočit zakódované/Vyhledávání sítě/Vyhledávání naslepo.). Některé volby jsou aktivní pouze při určitém typu ladění. Když konečně spustíte ladící proces, vše bude vykonáno korektně. Prvně se ladí pozemní digitál, z něhož se stanice dosazená na první pozici zobrazí po ukončení ladění.

Klepněte pro větší obrázek

LG při výše popsaném postupu nedoplní transpondér, na kterém se nachází UHD/4K HDR demo stanice. Ručním přidáním transpondéru a jeho proladěním vše napravíte. Naprázdno nevyjdou satelitní lovci s motorově natáčenou parabolou, nebo UNICABLE systémem. K testům byly využívány dva moduly. Modul Technisat TechniCrypt IR CI+ a modul SMIT Irdeto CI+ (tzv. fialový typ). Oba dva fungovaly korektně, nicméně méně zbytečných hlášek a trochu více uživatelské jistoty přináší Technisat TechniCrypt IR CI+ (hlášky u něj jsou vypínatelné).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro úplnost - oba dva zkoušené moduly, včetně orientace vložené karty.

Naladěné stanice zařadíme do osmi (!) skupin oblíbených, které navíc individuálně pojmenujeme. Zvlášť se skupiny využívají pro jednotlivé tunery, stanice z jednotlivých nejde kombinovat. Kdo zvolí pro ladění Skylink/CSLink nebude moct programy seřadit individuálně. U dalších variant ano – v základním prostředí se pořadí mění přesunutím na určenou pozici, kdy se tam usazená původní stanice posune o číslo výš. U nabídky favoritních skupin toto ale nelze – nepochopitelně. Seřazení tu akceptuje jen variantu prosté záměny kanálů (výměna dvou vzájemně). K dispozici jest teoretický export naladěného na flešku, seřazení v k tomu určeném programu a následný import zpět do prostředí televizoru.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, 4K TV, Test, OLED, Dolby Vision, LG, HDR, LCD a LED, Smart TV, UHD, TechniSat

Určitě si přečtěte

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

JBL 4312SE: třípásmové Hi-Fi reprobedny k oslavám firemních sedmdesátin [test]

JBL 4312SE: třípásmové Hi-Fi reprobedny k oslavám firemních sedmdesátin [test]

JBL 4312SE jsou, chce se říct, tradiční reprosoustavy – mají v sobě něco pravověrně amerického. Sází spíše na starosvětský přístup bez akcentování jednotlivostí, na údernou dynamiku a na to, že posluchač ví, co s nimi dělat.

1 Daniel Březina

Bourák: Ivan Trojan jako rokenrolový frajer, kterému teče do baráku i do manželství [recenze]

Bourák: Ivan Trojan jako rokenrolový frajer, kterému teče do baráku i do manželství [recenze]

Šlápnutí vedle dvojice Ondřej Trojan a Petr Jarchovský v žánrově i stylisticky nekonzistentním tvaru, v němž jsou postavy pouhými karikaturami, k nimž si obtížně hledáme cestu.

8 Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

43 Marek Čech, Vojtěch Malý

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

29 Jaromír Puk, Marek Čech