58
Fotogalerie

LG 65E8PLA: nejlepší 4K HDR OLED televizor od LG [test]

Pokud hledáte aktuálně nejlepší a nejhezčí televizor od LG, tak ho tady máte. E8 kombinuje OLED panel s mimořádnou černou, skvělé zpracování obrazu a povedený systém. Výsledek je opravdu povedený.

LG nabízí několik řad svých OLED televizorů, ty se odlišují nejen vzhledem, zvukem a výbavou, ale také zpracováním obrazu. Řada E8 dostala nové "srdce", které má dohnat konkurenční značky právě v kvalitě obrazu. Jak to dopadlo? 

Sada vlastností televizoru LG 65E8PLA uvedená výrobcem, obsahuje nemálo „dobrůtek“, na kterých rádo spočine oko kupujícího. My vybereme nejzajímavější. Máme před sebou OLED televizor se 4K/UHD rozlišením s, jak uvádí výrobce na svém webu, aktivním HDR (Dolby Vision, Advanced HDR/HFR, HDR10 Pro, HLG). Propagovaným výdobytkem řešení má být dokonalá černá a ohromující kontrast. Kontrast, který přidá na hloubce všem barvám. Kromě toho odkrývá detaily a textury obrazu pro dosažení maximálního filmového zážitku. Srdcem veškerého dění u LG 65E8PLA je inteligentní Alfa 9 procesor.

LG 65E8.jpg

V žílách OLEDu koluje WebOS Smart TV systém, který – na rozdíl od minulosti – nenese číselné označení. WebOS řídíte za pomoci Magic Remote ovladače s funkcí ukazovátka, jehož nedílnou součástí, kterou ocení nejen děti, je kurzor v podobě ptáka Fazoláka. Systém reproduktorů 4.2 s výkonem 60 W umí předložit DTS, ale také Dolby Atmos.

P8089004.JPG P8078991.JPG

Aby nevisela na stěně jen černá placka, pro relaxaci výrobce přidává režim Galerie se sadami různorodých fotek s alternativním zvukovým doprovodem při jejich prezentaci. Výbava zahrnuje kompletní tunerovou sadu – DVB-T/T2 (s podporou kodeku HEVC/H.265)/DVB-C/DVB-S/S2.

Design, základní popis

Zajímavá ukázka moderního designu, kde panel nalepený na skleněném dílci „pluje“ nad matným, titanově-stříbrným podstavcem. Na něj umístil designér nápis – LG OLED. Čiré sklo, které spojíte se základnou a jeho aretační lištou, vlastně nevnímáte. Tudíž pocitově pro vás panel levituje – vznáší se – nad podložkou. Při instalaci jsem měl ale obavu o případné poškození. Nestalo se. Opatrně bylo vše seskládáno a osazeno. Vysoce lesklý panel nenatočíte.

 P8089006.JPGP8089009.JPG

Zadní velmi tenká partie panelu byla v dolní části rozšířená o zvukovou lištu. Ta pohltila konektorový úsek. Zvláštní stav nastává při chuti umístit telku přímo na zeď. Spodní skleněný přesah někomu nemusí vyhovovat. Hned pod zobrazovacím kusem visí krycí mřížka reproduktorů, z níž decentně prozařuje červená stavová dioda.

P8078994.JPG

Když vše shrnu, pak pocitově bych spíše panel nechal „vznášet“ nad podstavcem, než ho připoutal ke zdi. Ovšem každému dle chuti. Při instalaci si nelze nevšimnout některých poměrně ostrých hran. Ne, že byste se ihned poranili, avšak totální bezpečí pro vaše prsty vypadá trochu jinak.

Konektorová výbava

Konektorová skrumáž byla rozvrstvena do dvou plošek. Na zádech vlevo umístěné a stejným směrem mířící CI+ slot na modul s kartou placené TV, trojice HDMI (1x s přívlastkem ARC – zpětný audio kanál) a jeden USB (v 3.0) port.

P8078978.JPGP8078982.JPG P8078984.JPG

Směrem vzad následují další dvě USBčka, HDMI, šroubovací konektor pro připojení satelitní paraboly, anténní konektor, LAN, digitální optický výstup a kombinovaný audio/sluchátkový jack. Osazení výrazně dále od boku televizoru, připojení sluchátek moc neprospívá.

Dálkový ovladač

Nepodsvícená dálka ve známém provedení, kterou již řadu let LG přidává ke svým televizorům. Ano, ani u E8 nechybí Magic Remote. Ovladač s funkcí ukazovátka, respektive obdoby počítačové myši, kdy za pomoci naklánění ovládáte kurzor na TV a provádíte výběr položek. Z mého pohledu velmi uživatelsky přívětivá záležitost, kterou ještě rozšíří osazený mikrofon pro hlasové vyhledávání s podporou českého jazyka. Magický ovladač mě kdysi uchvátil a ono okouzlení ani po letech nevyprchalo.

Dálka se mimořádně dobře drží a jak jsem v minulosti psal, máte pocit, že ji nepotřebujete odkládat. „Přiroste“ vám k ruce. Kdo se pídí po negativech, určitě by zmínil nekovové – plastové provedení. V této třídě by se krapet více luxusu sneslo.

P8078976.JPG

Středobodem na dálkovém ovladači je otočný kroužek kupříkladu pro změnu pořadí stanic, kterýžto obklopuje směrový prstenec. U něho sedí tlačítko s piktogramem domečku pro vstup do základní – domovské obrazovky s nabídkou karet, tlačítko hlasového vyhledávání, návratu a GUIDE pro zavolání elektronického programového průvodce. Kromě těchto ještě vidíme klávesu přepnutí vstupů a button se symbolem ozubeného kola. Jeho krátký stisk přivolá rychlé menu se skokovým přehozením nabídek – typicky obrazových a zvukových profilů. Dlouhým přeskočíte přímo do hlavního settingu s podrobnými předvolbami.  

Kromě nezbytné „klasiky“ si na přiložených fotografiích povšimněte dvou kláves pro síťové služby – Netflix a Amazon a pro hračičky LIVE ZOOMu v kombinaci s FOCUSEM při přidržení.

Moderní OLED LG uřídíte prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu a tabletu. 

Počáteční nastavení a ladění

Prvotní proces základních úprav kráčí v linii Jazyk->Země určení->Prostředí (Doma/Obchod)->Připojení internet->Právní upozornění->Uživatelské smlouvy->Připravte se na sledování TV… tj. ladění tunerů (Pouze STB/Pouze TV/TV a STB)->Výběr režimů ladění (Anténa/Kabel/Satelit)->Možnosti ladění antény (s výběrem „Pouze digitální“)->Provozovatel satelitní služby (kupříkladu Skylink)->Kontrola nastavení satelitu->Ladění.

Návod.JPGUživatelská příručka.JPG

Před samotným započetím ladícího procesu u satelitního tuneru, překontrolujte nastavení DiSEqC přepínače. Předejdete časové ztrátě u případného dalšího vynuceného ladění, respektive hledání – proč v seznamu kanálů postrádáte předpokládané. Integrovaný satelitní tuner umí využít formu FastScanu. Kdo ho nasadí, získá programový list během několika málo vteřin. Jak již dříve bylo opakovaně uváděno – při využití FastScanu narazíte na zádrhel… stanice nepřeskupíte.

Naladěné stanice naskládáte do osmi favoritních seznamů. Jejich pořadí změníte skutečným přesunem. Nechtěné pouze „skryjete/zamknete“ a budou následně přeskočeny. Vymazat je nelze. Hromadnější přesuny byly dostupné. Naladěné kanály alternativně exportujete na připojenou flešku, upravíte v PC a následně importujete nazpět do televizoru. Konkrétně ladění a úpravám v rámci integrovaného satelitního přijímače jsme se věnovali již dříve a vícekrát. Proto projděte naše starší články, které se věnují televizorům od LG. Začněte třeba zde.

Satelit-Upravit transpondér.JPGPřehled pořadů.JPG

Menu a nastavení

Nový WebOS má velmi společného se svými předchůdci. Zkuste si schválně porovnat naše fotografie se starším videem, kde jsme jednoho z předchůdců popisovali. Poměrně svižný systém s až dětskou hravostí, doplněný o intuitivní, precizní a přesné ovládání přes Magic Remote ovladač, moc kritiky nezaslouží. Stabilní prostředí při intenzivním dlouhodobějším testování, až na jedno zaškobrtnutí, odolalo jakýmkoliv zásekům a samovolným restartům. Nutno doplnit - k drobnější anomálii došlo s využitím ještě původního – staršího softwaru.

Svižný pohyb v rámci prostředí potěší. Jen jednou za čas, a to u některých nabídek, dochází k mírně delší odezvě. Nic katastrofálního.

Menu-Pás karet.JPGMenu-pás velkých karet.JPGRychlé menu.JPG
První fotka ukazuje karty domovské obrazovky. Druhá obdobnou variantu s jejich jinou velikostí. Třetí zachycuje tzv. Rychlé menu.

Prostředí se rozděluje na tři odlišné „světy“. Domovskou obrazovku se systémem karet, rychlými volbami se sedmi piktogramy, kde cyklicky přehazujeme již přednastavené hodnoty a klasickou část s obrovským množstvím různorodých nastavení. Do posledně jmenované skočíte rovnou ovladačem, pakliže dlouze přidržíte tlačítko se symbolem ozubeného kola, anebo delší cestou, prostřednictvím nejspodnějšího virtuálního tlačítka v rychlých volbách. Následně se zjeví sedm záložek hlavního menu (Obraz/Zvuk/Kanály/Síť/Obecné/Bezpečnost/Dostupnost).

Pokračování 2 / 3

První záložka „Obraz“ skrývá kulatých deset uživatelských profilů (Živý/Standardní/Eco/Kino/Sport/Hra/ HDR efekt se třemi verzemi/technicolor/Expert  1/Expert 2). Softwarový inženýr nešetřil a snaží se obsluze dát do ruky velký rozsah korekcí, které obrazu následně zasadí nádech, co nejbližší očekávaným požadavkům. Jednotlivé profily interaktivně nabídnou přístup k trochu jiným krokům. Navíc ještě při detekci Dolby Vision signálu, anebo signálu HDR dochází k jejich redukci na pět (Živý/Standardní/Kino doma/Kino/Hra), respektive šest dostupných (Živý/Standardní/Kino doma/Kino/Hra/technicolor).

Obrazové profily.JPGHDR-profily.JPGDolby Vision-profily.JPG
Množství uživatelských profilů pro obraz se interaktivně mění s přítomností HDR, resp. Dolby Vision. 

Nezapomínejte na aktivní ochranu panelu. Systém nabízí uživatelsky ovlivnitelné dvě formy. Posun obrazu s pravidelným mírným přesunutím, aby nedocházelo k obrazovým přeslechům vinou statického zobrazení objektů. A takzvaný „Obnovovač pixelů“ s „čištěním“. Aktivní forma údržby však zabere zhruba hodinu času. Proto bude vhodné spouštět ji ve chvíli, kdy televizor aktivně nechcete využívat. 

Pokročilé obrazové úpravy zahrnují štelovátka shodná s výbavou starších bratříčků. Z nálože vybíráme… pětici přednastavených profilů pro Teplotu barevKalibraci bílé ve dvaceti bodech IRE, Korekci gamy a nezbytnou firemní záležitost – TruMotion pro plynulejší pohyblivý obraz se dvěma posuvníky u individuálního nastavení TruMotion. Zájemci o další prohlédnou k článku přiložené fotografie.

Obraz-Nastavení OLED panelu-ochrana.JPGObnovovač pixelů.JPG
Ochrana a „čištění“ OLED panelu.

Druhou zastávku učiňme u zvuku. Šest zvukových profilů (Standardní/Kino/Clear Voice III/Sport/Hudba/Hra) čeká na vaše preference. Ani E8 nechybí kalibrace zvuku přes Magic Sound Tuning se třemi alternativami (Standardní/Režim basů/Režim výšek). Kdo ještě neví, má pocit, že nečte správně. Skutečně se jedná o kalibraci. Stačí Magic Sound Tuning spustit a namířit dálkový ovladač s mikrofonem na televizor. Ten následně vyšle sérii signálů, kterými „proměří“ prostor, ve kterém televizor sídlí. Výsledek dodá obsluze k porovnání s původním nastavením.

Zvuk-profily.JPG

V „kanálovém“ submenu ladíte a přeskládáte jednotlivé stanice. U favoritních seznamů nelze programy přehazovat hromadně se zařazením na číselnou pozici, ale jen prostou záměnou, která navyšuje celkový čas editace. Z druhé strany filtrace zobrazení přijde vhod. Individuální pojmenování osmi skupin oblíbených stanic využijete.

Síťová záložka – tedy vše k připojení na internet a kontrolu spojení, včetně ručního zadání IP adresy, DNS serveru atp. Spusťte sdílení aplikací s mobilním zařízením!

Kanály-Upravit pro všechny programy.JPGSíť-WiFi Direct.JPGMobilní připojení-výzva ke stažení aplikace.JPG
Stroj se spojí s vaším mobilním telefonem. Třeba přes Wi-Fi Direct (druhý obrázek).

Kategorie „Obecné“ sdružuje třebas zvukové preference, kde si určujete primární a sekundární jazyk zvukového projevu u jednotlivých stanic. Pro našince typicky kombinace čeština a slovenština. Upravíte primární a sekundární jazyk teletextu, anebo jazyk prostředí, klávesnice atd. Aktivujte HDMI-CEC (s firemním názvem Simplink), ECO režim, spravujte LG účet, bezdrátovou klávesnici LG, Quick Start. Obnovu do továrního/přepravního nastavení spustíte odsud. V „O této TV“ spatříte informace verze použitého softwaru, který případně virtuálním tlačítkem necháte aktualizovat. Při problémech pomůže telefonický kontakt na linku podpory.

Obecné-Jazyk.JPGZvuk-Jazyk zvuku.JPGDostupnost-Změna kurzoru_ukazatele.JPGO této TV-Aktualizace.JPG

Položka „Bezpečnost“ předává rodičům nástroj pro rozsáhlejší zamčení kanálů, které by neměly vidět děti. Zamkněte kanály, TV programy, aplikace, ale i vstupy. Resetujte PIN. Poslední ikona dostala název „Dostupnost“ s přítomností voleb pro postižené (Hlasové navádění, Sluchově postižení, Popis zvuku). Komu nevyhovuje standardní kurzor „kapky“, vybere ptáka Fazoláka.

Opakovaně se diskutuje rozsah menu a jeho přehlednost. Věřte, že vše stačí v klidu projít a k nastudování jistě nebude třeba dlouhý čas. LG má jak kontextovou nápovědu v češtině, tak i e-manuál. Navíc ještě na web výrobce dodal několik instruktážních videí (+ viz sada odkazů v závěru článku).  

Obraz

U testovacího vzorku jsme si užili drobné, ale o to příjemnější překvapení. Při původním softwaru, ač byla uskutečněna obnova do přepravních hodnot a znovu vše nastaveno a naladěno, byl obraz v barevném podání dobrý, či spíše velmi dobrý. Stále jsem myšlenkově balancoval v subjektivním hodnocení, kam ho přesněji zařadit. Jenže následně přišla aktualizace (a vůbec netvrdím, že za to zcela a úplně může ona. Testovací kus mívá leckdy už něco za sebou a neustálé stěhování se na něm výrazně podepíše) a obraz se protlačil ještě výš. Při hodnocení „na oči“ se barevně posunul na pomyslnou špičku dnes vyráběných zařízení. Kdo u LG dříve kritizoval velmi bujaré a okázalé, chcete-li líbivé barvy, často se sklonem k umělosti, s kritikou narazí.

Obraz-Teplota barev.JPGObraz-Poměr stran.JPG

Pomineme-li jasné výhody OLED panelu – tudíž totální černou a mimořádné pozorovací úhly, určitě si nedovolíme nezmínit přirozenou hru barev s precizním prokreslením jednotlivých polotónů od tmavých až po nejsvětlejší. HDR zde není jen doplňující nálepkou, ale slušnou podívanou, která umí pocitově ozářit diváka. Opět… jsme u OLEDu, proto víme – hodně zde dělá kontrastní poměr. Určitý odskok zářivé bílé od černé/tmavé. Vysoký dynamický rozsah LG 65E8PLA přirozeně rozsvěcuje adekvátně ztvárněné úseky, přičemž jim nedává chuť nepřirozeně světelně vybuchnout. Záběr slunečního západu nevypadá jako bílá svítící hmota, ale stále nese prokres přírodního jevu, které oko má nakoukáno z reálného světa, přičemž ale nesklouzne k bolestivosti vjemu. A to se cení!

Systém správy barev.JPGObraz-Režim ochrany zraku.JPG

Rozeberme si jednotlivé barvy. Černá pro oko nesnese kritiku. Umí být totální a temná. Bílá v celé ploše podléhá zřejmě ochranným prvkům, a tak tradičně mírně šedne. Ovšem bílá kontrastní oslní svoji čistotou. Někdo zmíní lehký přídech v určitých záběrech – přídech do fialova (mimochodem podobný tón má zcela vypnutý panel). Červená klidně zrudne, zelená pracuje ve všech odstínech a dokáže navázat na jemné tóny modré, modro-zelené /tyrkysové. Jejich souznění se viditelně dostavuje. Modré nebe píše svoji knihu radosti. Pleťová dostala výše uvedenou změnou krapet více jemnosti a grácie. Jakoby dokázala více vykřesat z jemnosti jednotlivých odstínů, které na pleti sedí.

Předpokládáme, že každý pokročilejší čtenář ví, kde onen kino zážitek v menu hledat. Prozkoumejte jednotlivé uživatelské profily a soustřeďte se na změny, které s přehozením přicházejí. Následně si ten vašemu oku nejbližší ještě případně upravte.

Obrazový režim - detail.JPGObraz-Pro odborníky.JPGObraz-Vyvážení bílé.JPG

Disciplinovaně přistupuje televizor k redukci šumu a MPEG artefaktů. Jednotlivá síla efektu při nasazení korekcí uživatelem umí anomálie zklidnit, avšak nepřihodit do obrazu jiné. Automatika funguje spolehlivě, dá se říci bez zásadních excesů. Stav, který dopřává slušné podívané u videí standardního rozlišení. Videa s vysokým a UHD rozlišením se zobrazují vysoce jakostně. 

Pohybovým jevům nastavíte požadovanou ostrost a plynulost. TruMotion se dvěma posuvníky a skokovým přidáním blikání (Motion Pro) jsou správným místem. Pohyb LG OLED umí od klokotavého až po telenovelový. Každý najde, co jemu nejbližší jest. Při švenkování kamerou se jevil pohyb taktéž bezproblémovým. Kdo přežene nasazení „vylepšovátek“, samozřejmě sem-tam vykřesá běžně známé nepříjemnosti. Kupříkladu v podobě navýšení artefaktů a jiných obrazových přeslechů. Z druhé strany – jakoby si podobné extrémy LG dokázalo povětšinou ohlídat a potlačit.

Obraz-Možnosti obrazu-TruMotion.JPGObraz-TruMotion detail.JPG
Chcete méně/více plynulosti u pohybujících se objektů? Odzkoušejte změny v TruMotion.

Ostrost panuje při statickém obrazu. K pohyblivým partiím má trochu blíže, než konkurenční LCD a tak se v základu může vlivem nižšího odskoku zdát obraz mírně méně ostrý u statických scén a z druhé strany mírně ostřejší u pohyblivých. Záleží na oku každého pozorovatele. Z negativ citlivý uživatel zaznamená zvýraznění hranových obrysů při defaultním nastavení u určitých scén. Nesoulad v podsvícení nebyl okem zaznamenatelný.

Pokračování 3 / 3

Měříme

Kontrast OLED panelu měřit nemusíme, neboť má absolutní černou, spíše většinu bude zajímat maximální jas. Bílý 10% HDR rámeček mám řekl, že maximální bodový jas tohoto OLED televizoru je 820 cd/m2, což není nijak závratná hodnota, ale v kombinaci s absolutní černou je efekt skvělý.

Co nás spíše ujímalo je nastavení obrazu pro filmy a celkové chování. LG slibovalo, že se na toho letos zaměří a je to pravda. Zde letos LG udělalo proti předchozím modelům velký pokrok. Nejde pouze o to, že nabízené filmové obrazové režimy Kino a Technicolour jsou velmi dobře nastaveny, ale poprvé televizor "nedýchá" při rozdílném jasu bílé, výsledkem je korektní zobrazení škály šedé - to ještě loni LG neumělo.

V režimu Technicolour jsme naměřili barevnou odchylku dE 2,1,  výborně se chová šedá, skvěle je nastavený barevný prostor i barevná teplota, zkrátka ideální režim pro sledování filmů. Trochu jinak je nastaveno doostření obrazu a obrazový šum, takže obraz pak působí filmověji (tj. tak, jak ho znáte z kin), než v ISF režimech, je to však otázkou vkusu.

TEch gamut.jpgTEch teplota.jpgTEch RGB.jpg
TEchGama.jpgTEChšedá.jpg
Nastavení obrazového režimu Technicolour

Kino režimy se chovají také korektně, barevná odchylka je o chlup větší (dE 2,38); zde filmový obraz má více televizní nádech, tak jak jej známe z běžné produkce. Oba jsou velmi dobře použitelné, rozdíl je v maximálním jasu a nastavení čitelnosti tmavých odstínů - světlý má gamu 2,2 a maximální jas 95 cd/m2, tmavý má gamu 2,4 a maximální jas 80 cd/m2.  

TEch gamut.jpg HDR.jpg
Porovnání nastavení barevného prostoru Rec.709 a DCI-P3 u LG E8

Co se barevného prostoru pro 4K HDR Blu-ray videa týče (ty využívají DCI-P3), tak naše měření ukazuje, že na 100 % se zatím LG nedostalo, ale velmi, velmi se blíží - pouze v zelené části barevného spektra můžete vidět velmi malou odchylku.

Z pohledu "optické sondy" tedy má LG E6 velkou pochvalu, filmový fanoušek může být spokojen, zejména při večerním a nočním sledování filmů či seriálů. Za denního světla může postrádat vyšší celkový jas. 

Zvuk

Zvuku při prvotním poslechu nešlo upřít srozumitelnost. Jal jsem se z něj ekvalizérem vymáčknout trochu více basového života. K poslechu hudby navýšil i hlasitost. Nevěřil bych, ale systém se pomyslně dokázal rozehrát a po několika hodinách jsem nakonec křivku na ekvalizéru více-méně vrátil zpět. Hlavně u basové složky byl znatelný posun. Dříve bas s respektem k okázalejšímu projevu se dokázal předvést v ještě lepším světle. Hutnost basů přesto nepřekračuje rámec jakési pevnosti. Nechce až tolik sklouznout do bláznivého, pubertálního dunění, ovšem kritizovat skutečně nebudeme. Filmové efekty mají svůj dynamický výraz v celé šíři zvukového spektra.

Mluvené slovo bylo srozumitelné a k navýšení sykavek nedocházelo. Mimořádně jsem pocítil vyšší jiskrnost vyšších tónů, které bych mírně umravnil ekvalizérem. Zvuk se obecně velmi dobře a přirozeně rozléval prostorem. Celkový výraz šlo ještě pozměnit – pro někoho mohu napsat – dopilovat, s ovladačem a funkcí, která „proměří“ místnost a následně vytvoří tři varianty zvukových korekcí – standardní, basovou a výškovou. Funguje to a hravé uživatelstvo jednoduchým, ale přiznejme – efektním krokem, posune zvuk jinam. Zda na lepší, horší, nebo jen jinou kvalitativní kategorii, nechť posoudí každý sám. My podobné fungující funkce vnímáme pozitivně.

Zvuk-Ekvalizér.JPGZvuk-kalibrace.JPGZvuk-Dolby Atmos.JPG
Pětipásmový ekvalizér dokáže pozměnit zvuk (viz první fotka).
Kdo rád experimentuje, odzkouší kalibraci zvuku - viz druhé foto.

Kritika velkého hnidopicha zasáhne snad jen vysoké zesílení, u kterého by mohly reproduktory znít méně jiskrně, krapet více (pubertálně) dunivě a krapánek méně technicky. Poslech jakostnější hudby se odehrává v prostorovém pojetí, avšak s chutí výškově drobátko jiskřit. Basy jsou přítomny, zbytek pole by s nimi mohl lépe souznít a nemít chuť exhibovat. Musíme však upozornit – podobnou kritiku si zaslouží spíše samostatný zvukový systém, než reproduktorová lišta zařízení.

Velmi zajímavý přednes ukáže Dolby Atmos. Zde nelze nepochválit za snahu mimořádného rozletu v rámci lehkosti a nenucenosti. Reproduktory, respektive celý zvukový systém tu nachází svoje místo a umí dobře dokreslit obrazový vjem. Efekty přicházejí zepředu i zboku a snaží se vměstnat i za vás. Bohužel já je tam dostat nedokázal.

Multimediální funkce

LG to byl vždy výrazně hravý a multimediální směr. Moderní funkce nechybí. Telka zvládne nahrávat s letmým startem, ale také naprogramováním přes EPG. Umí upozornit na očekávaný pořad, včetně startu zapnutí stroje z pohotovostního režimu!

EPG_Guide.JPGEPG-upozornění_nahrávání.JPGInformace o pořadu.JPGHbbTV.JPG

EPG/Guide (elektronický programový průvodce) jen na chvíli přeruší obraz a zvuk. Následně se obraz přesune do menšího okna a volitelně běží dál. Informace o právě sledovaném pořadu jsou přehledné. HbbTV včetně přehrávání z archivů jednotlivých stanic probíhalo k plné spokojenosti obsluhy. Nikde nic nevázlo, nesekalo se. Odzkoušeli jsme také testovací videa na ČT.

Integrovaný přehrávač předložil kdejaký formát. Nečiní mu problém ani DTS zvuk, resp. zvuk v Dolby Atmos. Práce s titulky by mohla být příkladem pro ostatní. Nastavíte kde co, včetně kódování, barvy, velikosti (včetně skutečně obřího fontu) a umístění.

Přehrávač.JPGAplikace.JPGGalerie.JPG

Zásoba drobných her a aplikací zahrnuje i ty, které skutečně využijete. YouTube, NETFLIX, Sledovanitv.cz, Filmbox Live, HBO Go, Plex a mnohé další. Aby plocha panelu jen tak černo-černě nehanila zeď, odzkoušejte prezentační režim Galerie s různorodými sadami fotek (včetně vašich).

Hračičkové a nostalgicky vzpomínající si přijdou na své. První kategorie při focení obrazovek a zvětšování jejich části s různorodými typy lup. Ti druzí pak při objevu stařičkého teletextu, který běží, také v rozložení PaT – tedy Picture a Text (obraz a text).

Live Zoom.JPGZvětšení obrazu-obdélník.JPGPaT.JPG
Live Zoom, zvětšení obrazu a PaT (obraz a text).

Verdikt

Nechci přehánět a být falešně pozitivní, ale…  Jestliže si dobře vzpomínám na všechny televizory flotily LG, které jsem měl kdy v rukách, musím u LG 65E8PLA uvést jednu zásadní skutečnost. Jedná se o nejlepší produkt výrobce, který jsem kdy měl na testovacím stole. Nejlepší po všech stránkách, nicméně nejvyšší dávku subjektivně viděné radosti dodává obraz, potažmo zvuk. Když k tomu přičteme ještě slušně fungující software, velký ranec nastavení, Magic Remote ovladač a kupříkladu FastScan u satelitního ladění, bude těžké odolat „volání divočiny“ a „É osmičku“ nezakoupit.

Někteří z vás již četli o úspěchu tohoto modelu, který asociace EISA vybrala a udělila mu ocenění „Best Product - Nejlepší prémiový televizor roku 2018-2019“. Kvalita E8 reálně posouvá do skupiny špičkových zařízení pro oblast domácího kina. To je neoddiskutovatelná skutečnost.

4K/UHD HDR OLED LG 65E8PLA vřele doporučujeme vaší pozornosti. Kdo z vás plánuje nákup v obdobné cenové třídě, nezapomeňte do seznamu přidat právě testovaného borce, bylo by chybou ho ve výběrovém řízení ignorovat. Ostatním doporučím alespoň návštěvu obchodu a podívat se, jak LG s tímto modelem pokročilo. 

AVmania.cz 
LG 65E8PLA   10

 

Klady

+ Kvalitní obraz s plnými a přirozenými barvami
+ Plošně stálý obraz bez viditelného rozdílu v podsvícení
+ Temná černá
+ Extrémní pozorovací úhel
+ Mimořádný počet obrazových profilů
+ Pro citlivé oko filmového fajnšmekra vhodné pojetí HDR
+ Plný a disciplinovaný zvuk s basovou složkou a kalibrací přes mikrofon dálkového ovládání
+ Skvělé ovládání přes „magický“ ovladač s podporou hlasového vyhledávání
+ Obsáhlé menu s přehlednou kontextovou nápovědou
+ Příkladná práce s titulkovými soubory
+ Hravý WebOS
+ Podpora mnoha moderních formátů
+ Na stojanu precizní design s efektem vznášení horní části

Zápory

- Někdy viditelné zvýraznění hran objektů
- Občasně jiskřivější výšky
- Dolní skleněný kus zůstává při instalaci na zeď (negativum pro někoho)
- Občasně dumající prostředí
- Jen „plastový“ ovladač - více luxusu by neškodilo
- Ostřejší součásti

LG 65 E8 PLA

Cena orientační: 109 990 Kč

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud