LG 65E8PLA: nejlepší 4K HDR OLED televizor od LG [test]

22. srpna 2018
TWEET SDÍLET
Pokud hledáte aktuálně nejlepší a nejhezčí televizor od LG, tak ho tady máte. E8 kombinuje OLED panel s mimořádnou černou, skvělé zpracování obrazu a povedený systém. Výsledek je opravdu povedený.

LG nabízí několik řad svých OLED televizorů, ty se odlišují nejen vzhledem, zvukem a výbavou, ale také zpracováním obrazu. Řada E8 dostala nové "srdce", které má dohnat konkurenční značky právě v kvalitě obrazu. Jak to dopadlo? 

Sada vlastností televizoru LG 65E8PLA uvedená výrobcem, obsahuje nemálo „dobrůtek“, na kterých rádo spočine oko kupujícího. My vybereme nejzajímavější. Máme před sebou OLED televizor se 4K/UHD rozlišením s, jak uvádí výrobce na svém webu, aktivním HDR (Dolby Vision, Advanced HDR/HFR, HDR10 Pro, HLG). Propagovaným výdobytkem řešení má být dokonalá černá a ohromující kontrast. Kontrast, který přidá na hloubce všem barvám. Kromě toho odkrývá detaily a textury obrazu pro dosažení maximálního filmového zážitku. Srdcem veškerého dění u LG 65E8PLA je inteligentní Alfa 9 procesor.

Klepněte pro větší obrázek

V žílách OLEDu koluje WebOS Smart TV systém, který – na rozdíl od minulosti – nenese číselné označení. WebOS řídíte za pomoci Magic Remote ovladače s funkcí ukazovátka, jehož nedílnou součástí, kterou ocení nejen děti, je kurzor v podobě ptáka Fazoláka. Systém reproduktorů 4.2 s výkonem 60 W umí předložit DTS, ale také Dolby Atmos.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aby nevisela na stěně jen černá placka, pro relaxaci výrobce přidává režim Galerie se sadami různorodých fotek s alternativním zvukovým doprovodem při jejich prezentaci. Výbava zahrnuje kompletní tunerovou sadu – DVB-T/T2 (s podporou kodeku HEVC/H.265)/DVB-C/DVB-S/S2.

Design, základní popis

Zajímavá ukázka moderního designu, kde panel nalepený na skleněném dílci „pluje“ nad matným, titanově-stříbrným podstavcem. Na něj umístil designér nápis – LG OLED. Čiré sklo, které spojíte se základnou a jeho aretační lištou, vlastně nevnímáte. Tudíž pocitově pro vás panel levituje – vznáší se – nad podložkou. Při instalaci jsem měl ale obavu o případné poškození. Nestalo se. Opatrně bylo vše seskládáno a osazeno. Vysoce lesklý panel nenatočíte.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zadní velmi tenká partie panelu byla v dolní části rozšířená o zvukovou lištu. Ta pohltila konektorový úsek. Zvláštní stav nastává při chuti umístit telku přímo na zeď. Spodní skleněný přesah někomu nemusí vyhovovat. Hned pod zobrazovacím kusem visí krycí mřížka reproduktorů, z níž decentně prozařuje červená stavová dioda.

Klepněte pro větší obrázek

Když vše shrnu, pak pocitově bych spíše panel nechal „vznášet“ nad podstavcem, než ho připoutal ke zdi. Ovšem každému dle chuti. Při instalaci si nelze nevšimnout některých poměrně ostrých hran. Ne, že byste se ihned poranili, avšak totální bezpečí pro vaše prsty vypadá trochu jinak.

Konektorová výbava

Konektorová skrumáž byla rozvrstvena do dvou plošek. Na zádech vlevo umístěné a stejným směrem mířící CI+ slot na modul s kartou placené TV, trojice HDMI (1x s přívlastkem ARC – zpětný audio kanál) a jeden USB (v 3.0) port.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Směrem vzad následují další dvě USBčka, HDMI, šroubovací konektor pro připojení satelitní paraboly, anténní konektor, LAN, digitální optický výstup a kombinovaný audio/sluchátkový jack. Osazení výrazně dále od boku televizoru, připojení sluchátek moc neprospívá.

Dálkový ovladač

Nepodsvícená dálka ve známém provedení, kterou již řadu let LG přidává ke svým televizorům. Ano, ani u E8 nechybí Magic Remote. Ovladač s funkcí ukazovátka, respektive obdoby počítačové myši, kdy za pomoci naklánění ovládáte kurzor na TV a provádíte výběr položek. Z mého pohledu velmi uživatelsky přívětivá záležitost, kterou ještě rozšíří osazený mikrofon pro hlasové vyhledávání s podporou českého jazyka. Magický ovladač mě kdysi uchvátil a ono okouzlení ani po letech nevyprchalo.

Dálka se mimořádně dobře drží a jak jsem v minulosti psal, máte pocit, že ji nepotřebujete odkládat. „Přiroste“ vám k ruce. Kdo se pídí po negativech, určitě by zmínil nekovové – plastové provedení. V této třídě by se krapet více luxusu sneslo.

Klepněte pro větší obrázek

Středobodem na dálkovém ovladači je otočný kroužek kupříkladu pro změnu pořadí stanic, kterýžto obklopuje směrový prstenec. U něho sedí tlačítko s piktogramem domečku pro vstup do základní – domovské obrazovky s nabídkou karet, tlačítko hlasového vyhledávání, návratu a GUIDE pro zavolání elektronického programového průvodce. Kromě těchto ještě vidíme klávesu přepnutí vstupů a button se symbolem ozubeného kola. Jeho krátký stisk přivolá rychlé menu se skokovým přehozením nabídek – typicky obrazových a zvukových profilů. Dlouhým přeskočíte přímo do hlavního settingu s podrobnými předvolbami.  

Kromě nezbytné „klasiky“ si na přiložených fotografiích povšimněte dvou kláves pro síťové služby – Netflix a Amazon a pro hračičky LIVE ZOOMu v kombinaci s FOCUSEM při přidržení.

Moderní OLED LG uřídíte prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu a tabletu. 

Počáteční nastavení a ladění

Prvotní proces základních úprav kráčí v linii Jazyk->Země určení->Prostředí (Doma/Obchod)->Připojení internet->Právní upozornění->Uživatelské smlouvy->Připravte se na sledování TV… tj. ladění tunerů (Pouze STB/Pouze TV/TV a STB)->Výběr režimů ladění (Anténa/Kabel/Satelit)->Možnosti ladění antény (s výběrem „Pouze digitální“)->Provozovatel satelitní služby (kupříkladu Skylink)->Kontrola nastavení satelitu->Ladění.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Před samotným započetím ladícího procesu u satelitního tuneru, překontrolujte nastavení DiSEqC přepínače. Předejdete časové ztrátě u případného dalšího vynuceného ladění, respektive hledání – proč v seznamu kanálů postrádáte předpokládané. Integrovaný satelitní tuner umí využít formu FastScanu. Kdo ho nasadí, získá programový list během několika málo vteřin. Jak již dříve bylo opakovaně uváděno – při využití FastScanu narazíte na zádrhel… stanice nepřeskupíte.

Naladěné stanice naskládáte do osmi favoritních seznamů. Jejich pořadí změníte skutečným přesunem. Nechtěné pouze „skryjete/zamknete“ a budou následně přeskočeny. Vymazat je nelze. Hromadnější přesuny byly dostupné. Naladěné kanály alternativně exportujete na připojenou flešku, upravíte v PC a následně importujete nazpět do televizoru. Konkrétně ladění a úpravám v rámci integrovaného satelitního přijímače jsme se věnovali již dříve a vícekrát. Proto projděte naše starší články, které se věnují televizorům od LG. Začněte třeba zde.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Menu a nastavení

Nový WebOS má velmi společného se svými předchůdci. Zkuste si schválně porovnat naše fotografie se starším videem, kde jsme jednoho z předchůdců popisovali. Poměrně svižný systém s až dětskou hravostí, doplněný o intuitivní, precizní a přesné ovládání přes Magic Remote ovladač, moc kritiky nezaslouží. Stabilní prostředí při intenzivním dlouhodobějším testování, až na jedno zaškobrtnutí, odolalo jakýmkoliv zásekům a samovolným restartům. Nutno doplnit - k drobnější anomálii došlo s využitím ještě původního – staršího softwaru.

Svižný pohyb v rámci prostředí potěší. Jen jednou za čas, a to u některých nabídek, dochází k mírně delší odezvě. Nic katastrofálního.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První fotka ukazuje karty domovské obrazovky. Druhá obdobnou variantu s jejich jinou velikostí. Třetí zachycuje tzv. Rychlé menu.

Prostředí se rozděluje na tři odlišné „světy“. Domovskou obrazovku se systémem karet, rychlými volbami se sedmi piktogramy, kde cyklicky přehazujeme již přednastavené hodnoty a klasickou část s obrovským množstvím různorodých nastavení. Do posledně jmenované skočíte rovnou ovladačem, pakliže dlouze přidržíte tlačítko se symbolem ozubeného kola, anebo delší cestou, prostřednictvím nejspodnějšího virtuálního tlačítka v rychlých volbách. Následně se zjeví sedm záložek hlavního menu (Obraz/Zvuk/Kanály/Síť/Obecné/Bezpečnost/Dostupnost).

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, 4K TV, HDR, OLED, Test, Dolby Vision, LG, DVB-T2, HLG, Smart TV, UHD, Televize na Heureka.cz

Teplota, kompas i aktuální hloubka. Tato aplikace promění hodinky Apple Watch Ultra v potápěčský počítač

Teplota, kompas i aktuální hloubka. Tato aplikace promění hodinky Apple Watch Ultra v potápěčský počítač

** Apple Watch Ultra nabídne pro každého něco ** Svou trochou do mlýna přispějí i rekreačním potápěčům ** Aplikace Oceanic+ je promění v základní potápěčský počítač

Martin Chroust
VodotěsnostApple Watch
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Feudální Japonsko je v kurzu. Nový projekt chystá také EA ve spolupráci s Koei Tecmo

Feudální Japonsko je v kurzu. Nový projekt chystá také EA ve spolupráci s Koei Tecmo

Nový projekt od tvůrců Dynasty Warriors nezní špatně.

Michal Maliarov
Koei TecmoEAByznys
Test notebooku Lenovo ThinkPad P14s Gen2. Na psaní je skvělý, ale proti konkurentům trochu drahý

Test notebooku Lenovo ThinkPad P14s Gen2. Na psaní je skvělý, ale proti konkurentům trochu drahý

Vysoký výkon kombinovaný s profesionální grafikou Nvidia Quadro T500 v těle klasického ThinkPadu. Nový ThinkPad P14s Gen2 od Lenova má čím zaujmout.

Antonín Trčálek
ThinkPadLenovoTesty
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět