LG po 7 letech překonala hranici 10 milionů prodaných OLED televizorů

1. listopadu 2020
TWEET SDÍLET
LG po 7 letech překonala hranici 10 milionů prodaných OLED televizorů

OLED televizory se prosazovaly pomalu, ze začátku byly ve Full HD rozlišení, pokusily se zaujmout prohnutou obrazovkou, ale pomohl jim až přechod na 4K rozlišení, který definitivně znamenal konec plazmy.

Podle globálního výzkumu trhu společnosti Omdia, dosáhl letos v září celkový prodej LG OLED televizorů 10,32 milionu kusů. A to od doby, kdy před sedmi lety, tedy v roce 2013, LG uvedla na trh svůj vůbec první OLED televizor.

Před sedmi lety přestavili svůj OLED televizor Samsung a LG. Jihokorejské firmy zvolily jiný technologický přístup, zatím co Samsung vsadil na RGB OLED, tedy stav, kdy obrazovka přímo vyzařuje tři základní barvy, LG zvolilo za základ bílý OLED, kdy primární RGB vytváří barevné filtry. Samsung nakonec sériovou výrobu OLED televizorů nespustil, ovšem LG na OLED televizory vsadilo a postupně začali OLED panely od LG kupovat další výrobci, kteří pak začali prodávat své vlastní OLED TV. Samsung se svojí výrobu OLED displejů zaměřil pro změnu na chytré telefony.  

LG nyní očekává, že ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku budou dodávky OLED televizorů LG přesahovat sedm milionů kusů, firma také očekává technologie OLED se stane hlavní kategorií na globálním televizním trhu, zatím její podíl v prémiové třídě roste, ale celkově pořád o značný kus vede dostupnější LCD technologie. 

OLED panely pro televizory

Společnosti LG Display, která je v současné době jediným dodavatelem OLED panelů pro televizory, zahájila ve druhé polovině tohoto roku provoz své výrobní linky generace 8.5 v Guangzhou v Číně. Tím zvýšila nabídku panelů a umožní dalším výrobcům televizorů OLED TV vyrábět a své produkty prodávat.

Omdia odhaduje, že globální výroba OLED TV dosáhne od nového roku více než jednoho milionu kusů za čtvrtletí. Toho bylo již dosaženo ve čtvrtém kvartálu roku 2019, kdy bylo dodáno více než jeden milion kusů, skok v prodeji byl ale připisován efektu "konce roku", včetně masivních slev v rámci Black Friday.

Nyní LG odhaduje se, že v posledním čtvrtletí tohoto roku dosáhnou dodávky na počet 1,2 milionu kusů, což je více o 30 % než v předchozím čtvrtletí, kdy bylo dosaženo celkem 900 000 kusů. 

Prémiový trh s televizory, který je v současné době rozdělený především mezi LG OLED TV a QLED TV Samsung, zažívá v poslední době celkový růst. LG v roce 2020 očekává, že dodávky OLED TV dosáhnou 3,3 milionu kusů (10 % nárůst oproti předchozímu roku) a že do roku 2024 narostou na zhruba devět milionů kusů. Podíl OLED na trhu prémiových televizorů (televizory, které stojí více než 2 000 USD) ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhl dle LG podílu 33,6 %, přičemž aktuálně OLED televizory vyrábí a prodává celkem 19 značek. 

Zdroj: LG

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Televizory, 4K TV, OLED, LG

Určitě si přečtěte

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

3 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy
Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Po představení sluchátek WH-1000XM4 padalo hodně dotazů, oč jsou nová sluchátka lepší, než stávající WH-1000XM3. Přece jen, třetí generace byl výborná. Musím však potvrdit, že čtvrtá je lepší - a to podstatně. Jestli stojí za příplatek? Domnívám se, že ano.

82 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
Nový Chromecast dostal dálkový ovladač a androidový systém Google TV

Nový Chromecast dostal dálkový ovladač a androidový systém Google TV

7 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Android TVChromecast
11 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

11 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

32 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory