LG RHT397H: test DVD/HDD rekordéru

6. srpna 2008
TWEET SDÍLET
Nejen dobrou výbavu a přijatelnou cenu, ale především tichý provoz a velmi příjemnou obsluhu nabízí nový rekordér od LG.

Stolní DVD rekordéry s pevným diskem se v našich domácnostech stávají pomalu podobnou samozřejmostí, jako dříve VHS rekordéry. Notnou měrou tomu přispívá stále širší nabídka všech výrobců a zájemce má tak na výběr z velkého množství drahých i levných, neznačkových i značkových přístrojů. Jedním z cenově dostupných je novinka od LG, rekordér RHT397H, který je vybaven 160 GB diskem (jsou i 250 a 320 GB varianty).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhled a připojení

Lesklý černý kvalitní plast se stává pro spotřební elektroniku pomalu nepsanou normou a LG není výjimkou. Pro základní ovládání přístroje slouží čtyři tlačítka napravo, jedním z nich lze nastavit rozlišení obrazu při výstupu přes HDMI. Uprostřed pak lze snadno přepínat mezi DVD a HDD – co aktuálně používáte, to indikují decentní modré nápisy. Pod odklopným krytem jsou k dispozici konektory pro připojení digitální (DV) či analogové kamery (Video) a USB konektor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na zadní straně dva povinné SCARTy doplňuje výstup HDMI v1.3. Za pozornost stojí, že výrobce už přístroj nevybavil již zcela zbytečným samostatným kompozitním videovýstupem, ale naopak poskytl oba digitální výstupy zvuku (koaxiální i optický). Přepočet na vysoké rozlišení (až do Full HD 1080p) je k dispozici na HDMI konektoru, komponent nabízí jen 576i/p.

Klepněte pro větší obrázek

Velkou pochvalu LG sklidí za dva fakty. Zaprvé na rozdíl od mnohých jiných přístrojů při vypnutí rekordéru nesvítí žádná rušivá stavová dioda (v noci se u nich dá občas i číst), ale jen ztlumený displej s aktuálním časem. Zadruhé přístroj nemá žádné rušivé aktivní chlazení a jediným zdrojem hluku při provozu jsou tak pevný disk či DVD mechanika. Rekordér je tak velmi tichý a při provozu i v naprostém tichu neruší. 

Klepněte pro větší obrázek
Pod odklopným krytem naleznete méně používaná tlačítka

Menu a možnosti

Uživatelské rozhraní je velmi dobře zpracované a jako první mne „praštil“ do očí fakt, že při vyvolání (a rušení) menu přístroje se zobrazení neděje naráz, ale postupně (a svižně). Což se často nevidí, a patří to mezi milé maličkosti zpříjemňující obsluhu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Citlivost obou tunerů (DVB-T a analogového) je velmi dobrá a ke kvalitě obrazu nemám žádné výhrady. Samostatné tlačítko pro jejich přepnutí však na ovladači není a mezi tunery přístroj přepnete při postupné volbě kanálu, nebo přes volbu oblíbené stanice – škoda této drobnosti. EPG nabízí LG osmidenní, s možností přímého vybrání vybraného programu pro pozdější nahrávání (u analogu je to samozřejmě potřeba udělat klasicky ručně). K dispozici je celkem 16 možností programového nahrávání, podporu ShowView rekordér nabídne, VPS/PDS však bohužel nikoliv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klasický timeshift, kdy si uživatel sám zvolí, kdy chce spustit nahrávání, u LG je doplněn automatickým režimem. Pokud je aktivován, pět sekund po zapnutí přístroje DVD/HDD rekordér automaticky začne nahrávat sledovaný pořad, takže jej můžete kdykoliv zastavit, posunout či vrátit. Naopak, když se šest hodin nedotknete při provozu žádného tlačítka, timeshift bude automaticky ukončen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Při nahrávání z digitálního tuneru je pořad automaticky pojmenován. Pořady si můžete pěkně roztřídit dle žánru, lze je přejmenovat, rozstříhat či upravit. Vše působí přehledně a bezproblémově. Při volbě kvality záznamu máte však k dispozici jen pět přednastavených úrovní kvality – vlastní datový tok zvolit nelze. Pokud si budete nahrávat vše na HDD v nejvyšší kvalitě XP, při pozdějším vypálení sice zvolí automaticky rekordér vhodnou kvalitu tak, aby se záznam na DVD vešel, nicméně kapacita média nebude využita maximálně, což je škoda. 

Fotografie a DivX

Přehledný přístup má LG u fotografií, filmů a hudby. Vše má svoji samostatnou položku v menu, pod kterou lze zvolit zdroj audio či videosignálu (USB/HDD/DVD), pro laiky to tak velmi přispívá přehlednosti. Pokročilí by možná ale uvítali možnost, kdyby například při kopírování souborů na disk mohli kopírovat všechny soubory a nemuseli přepínat mezi položkami film/foto/hudba. Poznámka ke kopírování: na pevný disk lze uložit vše, z disku na DVD zpět nahrajete již jen nahrané pořady – například fotky či DivX zpět nevypálíte ani neuložíte na USB klíč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Když už jsme u DivX filmů, tak české titulky zvládá LG bezproblémově. Na řádek se vleze čtyřicet znaků, přebytečné znaky jsou zalomeny a zobrazíte až deset (!!!) řádků. Rekordér přes USB konektor bez problémů přehrál i nejvyšší datové toky DivX filmů. České znaky nedělají v názvech MP3 souborů problémy, názvy jsou zobrazeny celé, takže přehlednost je maximální.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Drobnou výtku mám k zobrazování náhledů fotografií. Při zobrazení více fotografií najednou načítá rekordér celé fotografie; ty s vysokým rozlišením a nízkou kompresí (10 Mpx) tedy pomalu. Při náhledu více obrázků je tak třeba vždy poměrně dlouho čekat, než se načtou a načítání nelze přerušit. U menších rozlišení je to již bez problému a svižné, u zobrazení jednotlivých velkých fotografií to už nevadí.

Závěr

Přes některé drobnosti, které mohu novince od LG vytknout, lze klidně prohlásit, že se DVD/HDD rekordér RHT397H jihokorejské společnosti povedl. Pro velmi aktivní uživatele, jenž chtějí rekordér používat jako multimediální skladiště, na které a z kterého budou neustále kopírovat filmy a fotky ale tento přístroj vzhledem ke svým omezením není. Přístroj ale splní výborně svoji službu při každodenním provozu, sledování filmů, poslechu hudby či prohlížení fotografiií s občasným vypálením vašeho oblíbeného pořadu na DVD. Povedené ovládání udělá radost technickým antitalentům, minimální hlučnost a decentní vzhled potěší ucho a oko, slušná cena a dobrá výbava celkový pozitivní dojem z DVD/HDD rekordéru LG RHT397H už jen doplňuje.

Klady
+ obraz
+ automatický timeshift
+ minimální hlučnost
+ podpora češtiny
+ výbava
+ ovládání
 
Zápory
- chybí VPS/PDS
- pomalejší náhledy velkých fotografií
- chybí plynulé nastavení datového toku
 

LG RHT397H

Cena internet 12 290 Kč

 • pevný disk 160 GB
 • tuner analog, DVB-T
 • kvalita záznamu XP, SP, LP, EP, MLP (až 463 hod.)
 • formát záznamu MPEG-2
 • podpora českých titulků DivX srs, sub, smi, txt
 • podporovaná média DVD-RAM, DVD±R(W), DVD±R DL
 • vstupy RF, 2× kompozitní, 2× stereo, S-Video, DV, SCART, USB 
 • výstupy RF, HDMI, S-Video, SCART, kompozitní a komponentní video, stereo, optický a koaxiální digitální audio výstup
 • podporované formáty DVD, DivX, XviD, SVCD, MPEG, MP3, WMA, JPG
 • rozměry (v × š × h) 49 × 430 × 275 mm
 • příslušenství SCART kabel, ovladač
 • hmotnost 3,75 kg

Zapůjčil

 • LG Electronics, Praha
 • kontakt 234 094 600, cz.lge.com
 • záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Domácí kino, Novinky, Test, HD přehrávače, Rekordéry, Domácí kina na Heureka.cz


Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Starlinků už vyletělo 2600. SpaceX dokázala vyslat dvě várky během 24 hodin

Starlinků už vyletělo 2600. SpaceX dokázala vyslat dvě várky během 24 hodin

** Počet družic Starlink dál roste ** SpaceX dokázala vyslat dvě várky (přes 100 družic) v průběhu 24 hodin ** Starlinky hrají důležitou roli také na Ukrajině

Petr Kubala
UkrajinaStarlinkSpaceX
Mobilní střílečku Call of Duty Mobile si stáhlo přes 650 milionů hráčů. Jste mezi nimi?

Mobilní střílečku Call of Duty Mobile si stáhlo přes 650 milionů hráčů. Jste mezi nimi?

Na rozdíl od velkých bratříčků se mobilní verzi Call of Duty nadmíru daří.

Michal Maliarov
Mobilní hryFPSCall of Duty
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Přehled modelovacích programů pro 3D tiskárny. Vybrali jsme jen ty dobré a zároveň bezplatné

Přehled modelovacích programů pro 3D tiskárny. Vybrali jsme jen ty dobré a zároveň bezplatné

Ať už si na 3D tiskárně chcete vyrobit oblíbenou filmovou postavičku, nebo naopak jednoduchou náhradní součástku, nevyhnete se vlastnímu 3D modelování. Aplikací existuje spousta, stejně jako rozdílů v jejich kvalitě.

Stanislav Janů
3D tiskNejlepší programy
Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály