LG: technologie RGBW schválena jako standard pro 4K Ultra HD

LG: technologie RGBW schválena jako standard pro 4K Ultra HD

Když LG přišlo se svými 4K televizory s technologií RGBW, především konkurenční Samsung ve svém reklamním videu začal poukazovat, že nejde o skutečné 4K displeje dle stávající definice. A měl samozřejmě pravdu. Ale protože obrazové technologie se vyvíjejí, tak k posunu došlo i v této oblasti. Tím jsou diskuse o tom, zda RGBW nabízí skutečně 4K rozlišení, ukončeny. Záleží samozřejmě na zákazníkovi, jakou pro jakou technologii se rozhodne, důležité je, aby byl informován.

Během květnového setkání komise ICDM (International Committee for Display Metrology) v San Franciscu bylo oficiálně potvrzeno, že televizní formát RGBW splňuje veškeré požadavky pro zobrazení obrazu ve 4K Ultra HD kvalitě.

V návaznosti na schválení RGBW jako 4K se komise shodla i na schválení dalších pokročilých sub-pixelových architektur, mezi které spadá například RGBY a PenTile, čímž ukončila diskuse kolem kvalit RGBW.

RGBW 4K UHD TV_1.JPG

Doufám, že potvrzením RGBW jako 4K Ultra HD komisí ICDM a uznáním flexibilního uspořádání pixelů pro měření rozlišení, se ukončí spekulace, šíření nepravdivých informací a očerňování zobrazovací schopnosti RGBW ze strany konkurence. Určit rozlišení a kvalitu obrazu pouze na základě počtu pixelů v řádku v dnešní době není přesné. Díky tomuto rozhodnutí se zákazníci budou objektivně orientovat při výběru svého nového 4K Ultra HD televizoru LG,“ říká Marek Sojak z české pobočky LG.

Komise dále rozhodla, že každý test rozlišení musí uvádět i hodnotu modulace kontrastu, která je nutná pro následné posouzení splnění standardů. IDMS modulaci kontrastu definuje jako rozdíl v jasu mezi každým přilehlým řádkem v horizontále i vertikále mřížky řádků se světlem a barvou, které tvoří obraz, nikoli rozlišení.

Odborníkům doporučujeme kompletní znění dokumentu Status of Pixels and Subpixel Rendering for Resolution Measurements, zde z něj máte následující výňatek: 

Ukázalo se, že pravidla nastavená IDMS mohou být úspěšně aplikována na měření rozlišení displejů s flexibilním uspořádáním pixelů. Jedním ze způsobů, jak se vypořádat s existujícím konfliktem s IDMSv1p03b, je zcela opustit termíny, jako je pixel a naopak se zaměřit pouze na subpixely, což je často nazýváno jako subpixelové renderování. Také určení šířky řádků by mělo být prováděno ve smyslu subpixelů. Jakmile se rozlišení přestane vnímat v nevhodném porovnávání subpixelů s pixely, celá situace bude jasnější.

Technologii RGBW a jejim výhodám i nevýhodám se budeme podrobně věnovat ještě v některém z dalších článků. 

Zdroj: LG

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud