LG: v roce 2021 řady B1, C1, G1 a Z1 nahradí loňské modely a udělají pořádek v OLED TV

20. ledna 2021
TWEET SDÍLET

O tom, že jihokorejské LG představilo novu řadu OLED televizorů A1, jsme už psali. Ještě se podívejme, jak to vypadá s vyššími modely. Loňské modelové řady BX, CX a GX končí a v roce 2021 je nahradí řady B1, C1, G1 a Z1. LG tedy startuje číslování zase od začátku a zjednoduší tak zákazníkům orientaci.

Klepněte pro větší obrázek

Loni měli zájemci o OLEDy od LG trochu zmatek v minimálních rozdílech mezi modely, LG tak paradoxně často konkurovalo samo sobě. Letos se LG poučilo a v podstatě udělalo pořádek. Rozdíly mezi jednotlivými řadami jsou větší – především v OLED panelech. 

Klepněte pro větší obrázek

Základem vyšších řad (kromě A1 a B1) bude nový obrazový procesor Alpha 9 Gen 4 AI, tedy s umělou inteligencí, všechny vyšší řady mají OLED Motion Pro. Kromě základní řady A1 (má jen 50Hz/60Hz) všechny televizory nabídnou HDMI 2.1 vstup. 

OLED řada B1

Řada B1 nahrazuje loňský základní BX a posouvá se zároveň na druhou pozici (základní je letos A1). Řada B1 bude osazena už 4K OLED panelem s frekvencí 100Hz/120Hz, ale jako jediný ze 100Hz modelů má "slabější" obrazový procesor, zde značený Alpha 7 Gen 4 AI. Dá se také očekávat, že podobně jako loňská řada BX i u tato bude mít celkový i špičkový jas nižší, než vyšší řada CX/C1. 

Bude se prodávat ve velikostech 55", 65" a 77". Nabídne nový WebOS 6.0, HDMI 2.1 s funkcemi 4K/120P, ALLM, eARC, VRR a budou podporovány technologie FreeSync a G-Sync. Nechybí Dolby Atmos, Game Optimalizer, HGiG režim, Filmmaker Mode a Dolby Vision IQ. Stejně jako loni budou podporovány formáty Dolby Atmos, HDR10 a HLG, i letos tedy LG ignoruje HDR10+. Oficiální foto zatím nebylo uveřejněno. 

OLED řada C1

Klepněte pro větší obrázek

Nahrazuje loňskou řadu CX, bude se prodávat ve velikostech 48", 55", 65", 77" a nově zde přibude velikost 83", stále samozřejmě s 4K rozlišením, OLED panel bude podporovat 100Hz/120Hz. Samozřejmostí je HDMI 2.1 s funkcemi 4K/120P, ALLM, eARC, VRR a budu podporovány technologie FreeSync a G-Sync.

Tato řada už nabídne nový "chytrý" obrazový procesor Alpha 9 Gen 4 AI. Dá se očekávat, že obrazový panel bude na úrovni loňského roku, tedy, že bude mít vyšší jas než řada B1. Zvuk má být 2.2 kanálový s výkonem 40 W.

OLED řada G1

Klepněte pro větší obrázek

Řada G1 se má vyrábět ve velikostech 55", 65" a 77" a spadá do prémiové 4K řady s tzv. "gallery" designem – volitelně bude nabízen i podlahový stojan. Dostane nové prémiové OLED panely řady "evo", které mají mít vyšší jas až 20 % proti loňským OLEDům. OLED panel bude podporovat 100Hz/120Hz. Opět zde bude vstup HDMI 2.1 s funkcemi 4K/120P, ALLM, eARC, VRR a jsou podporovány technologie FreeSync a G-Sync (40-120 Hz).

Tato "obrazová" řada dostane nový "chytrý" obrazový procesor Alpha 9 Gen 4 AI. Jednou z novinek má být zvukový systém označovaný AI Sound Pro – přidá Auto Volume Leveling, což funkce zajišťující stejnou hlasitost zvuk nejen při přepínání TV kanálů, ale také streamovacích služeb. LG u řady G1 slibuje virtuální prostorový 5.1.2 kanálový zvuk, tedy 3D zvuk Dolby Atmos. 

OLED řada Z1

Klepněte pro větší obrázek

Řada Z1 bude asi hodně drahá. Nabídne 8K rozlišení a velikosti 77" a 88". Oba modely mají jiný design a stojan. O obraz se stará nový "chytrý" procesor obrazový procesor Alpha 9 Gen 4 AI. Opět zde bude HDMI 2.1 s funkcemi 4K/120P, ALLM, eARC, VRR a budu podporovány technologie FreeSync a G-Sync (40-120 Hz).

Jas 100Hz/120Hz OLED panelu má odpovídat loňským prémiovým 8K modelům, nemá tedy nový "EVO" panel s navýšeným jasem, jako vrcholná 4K řada G1. Ale stejně jako G1 i tato nabídne Hands-free hlasové ovládání. 

Snadnější výběr?

Ceny a termíny uvedení zatím nejsou známé, nicméně dá se předpokládat, že cenově budou OLEDy odstupňovány podobně, jako loni. A1 bude nejlevnější a je určena pro toho, kdo hledí hlavně na cenu. B1 bude 4K 100 Hz OLED základ, přičemž na C1 si připlatí ti, co budou chtít lepší zpracování obrazu a vyšší jas.

Zajímavá bude řada G1, která má dostat nový EVO panel – ten by měl konkurovat "vytuněným" panelům z nejvyšší řady Panasonicu. Zájemci o 8K OLED půjdou rovnou do řady Z1. Mluví se také o novém 42" OLED televizoru –odhadujeme ale, že pokud bude ještě letos, tak nejdříve se objeví na podzim, s oficiálním uvedením na veletrhu IFA 2021 (tj. v září). 

Zdroj: LG, FlatpanelsHD

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Dolby Vision, LG, 8K TV, OLED, HDR, HDMI 2.1, CES

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

34 Jaromír Puk, Marek Čech

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Půlnoční nebe: George Clooney a jeho sci-fi drama na Netflixu [recenze]

Půlnoční nebe: George Clooney a jeho sci-fi drama na Netflixu [recenze]

Melancholicky laděné survival drama o přežití v podmínkách umírajícího světa se v Clooneyho režijním počinu potkává se sci-fi z vesmírné lodě, která zjišťuje, že se nemá kam vrátit.

28 Marek Čech

Marek Čech
Netflix
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

11 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět