66
Fotogalerie

Liga spravedlnosti Zacka Snydera je krvavější, temnější, dospělejší a lepší [recenze filmu]

Plusy
Temná atmosféra, fungující motivace postav, celkově překvapivě povedený film.
Minusy
Pro někoho moc dlouhé, scénář občas pokulhává, zbytečně roztažený závěr.
8  /10

Když v roce 2017 přišla do kin Liga spravedlnosti, diváci odcházeli z kin poměrně zklamaní. Film měl být původně pro DC Comics tím stejným, co Avengers pro Marvel, ale vše dopadlo jinak. Místo startu série přišel konec. 

Režií filmu byl původně pověřen Zack Snyder, který si udělal v roce 2006 velké jméno filmem 300: Bitva u Thermopyl. Právě na něj DC Comics v roce 2011 vsadilo, když jim začal ujíždět vlak, neboť Marvel v roce 2009 odstartoval úspěšnou a velmi výdělečnou sérii komiksových velkofilmů. 

Zack Snyder natočil film Muž z oceli (2013) a pak Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti (2016). Druhý film však nebyl přijatý příliš pozitivně a i natáčení Ligy začalo skřípat. Zack Snyder film z rodinných důvodů nedokončil a byl nahrazen režisérem Jossem Whedonem, který krátce před tím slavil úspěchy s filmy Avengers a Avengers: Age of Ultron

Whedon přepsal scénář, za dalších 25 miliónů USD přetočil 20 % filmu a Ligu dokončil. Průšvih přišel po premiéře – film byl přijat rozpačitě, celosvětové tržby 657 miliónů USD nevrátily ani náklady na výrobu a propagaci (odhaduje se, že reálně bylo třeba 750 miliónů USD, studio Warner Bros. počítalo s tržbami 1,8 miliard USD). 

Verze, která neměla existovat

Už po premiéře se nechal Zack Snyder slyšet, že film ani neviděl a že mu je líto, že ho nemohl dodělat. Ihned se zvedla vlna zájmu a požadavku fanoušků – chtěli vidět původní verzi Zacka Snydera. Ta však neexistovala a studio i Zack Snyder se nechali slyšet, že ji nikdy nikdo neuvidí. Čas však plynul, zájem fanoušků neslábl a trh se postupně měnil – masivně rostl zájem o streamovací služby. Poté, co Warner Bros. přišel s plánem na HBO Max, tak padlo i rozhodnutí Ligu spravedlnosti Zacka Snydera vyrobit. 

roumbhexztvnzqlozzra.jpg

Zacka Snyder vzal svůj natočený materiál, producent přidal dalších 70 miliónů dolarů a film vznikl. Snyder se rozhodl, že nepoužije žádné Whedonovy záběry z dotáček, ostatně Whedonovu verzi filmu prý vůbec neviděl. Nakonec Snyder navzdory původním plánům dotočil i pár záběrů. Původně na HBO MAX měl film sice jít jako čtyřdílná minisérie, ve výsledku byl ale uvolněn celý. S délkou 242 minut jde o nejdelší komiksový film všech dob.

Dospělý a vyrovnaný výsledek

Jak to dopadlo? Už Rkové hodocení (18+) naznačuje, že se Zack Snyder vydal vážnějším a krvavějším směrem. Celek je rozhodně celistvější a pomalejší rytmus vyprávění daleko lépe odpovídá původně natočenému materiálu. Tentokrát už funguje rytmus, kamera, střih a hudba. I když Snyder nikdy nebyl kdoví jak dobrý scénárista, tak rozhodně film funguje lépe, než Whedonova verze.

Daleko větší prostor dostal Flash i Cyborg, jejich postavy najednou dávají smysl, ale podobně divák pochopí motivace či minulost jiných hrdinů (a antihrdinů). Původně ohlášené rozdělení na díly zůstalo sekundárně přítomno v podobě pomyslného rozdělení filmu na několik samostatně nazvaných kapitol. Smířit se musíte také s formátem 4:3 (IMAX formát).

Zack Snyder dostal prostor pro svoji temnou vizi, která vyprávění daleko lépe sedí, zmizelo Whedonovo vtipkování, odlehčování a některé zbytečné postavy, naopak přibyla destrukce, narostly razantně počty mrtvých. Na rozdíl od "Marvelovek" nejde o odlehčenou zábavu pro mládež. 

Vytknout by se daly občas viditelné digitální triky, tempo vyprávění je místy zbytečně pomalé; Snyder si zjevně užívá možnosti použit maxima natočeného materiálu. Také protahovaný závěr plný různých náznaků a odkazů, kam se děj mohl vydat (v dalších plánovaných filmech, které už byly zrušeny), tam vůbec nemusel být. Na druhou stranu jde o sympatické pomrkávání na fanoušky, kteří si Ligu spravedlnosti Zacka Snydera vydupali. 

Myslím, že už nikdy se nepovede sestříhat z prakticky stejného materiálu dva zcela odlišné velkofilmy. Pokud máte rádi temnější komiksy, tak se vám Zack Snyder Cut bude určitě líbit. A pokud je rádi nemáte... stejně se na to podívejte.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera

  • Žánr: Akční fantasy
  • Původní název: Zack Snyder's Justice League
  • Režie: Zack Snyder
  • Hrají: Ben Affleck, Henry Cavill, Ray Fisher, Gal Gadot, Ciarán Hinds, Jeremy Irons, Ezra Miller, Jason Momoa, J.K. Simmons,
  • Původ a premiéra: USA, 2021
  • Délka: 242 minut

Kde si film můžete pustit: HBO (dabing a titulky)

Určitě si přečtěte

Články odjinud