Loganovi parťáci: recenze filmu

2. září 2017
TWEET SDÍLET
Steven Soderbergh a jeho „vidlácká“ anti-teze Dannyho parťáků, která vrací ztracenou důstojnost těm, kteří se v dnešní Americe cítí jako „zapomenutí“.

Čtyřiapadesátiletý americký režisér Steven Soderbergh (NákazaVedlejší účinky) ve své filmografii celkem pravidelně střídá inteligentní žánrové snímky pro mainstreamové publikum typu Dannyho parťáků nebo Zakázaného ovoce s nezávislými nízkorozpočtovými počiny jako Hollywood, Hollywood, Bublina nebo Dívka na přání. Režisérovi příznivci přijímají oba proudy jeho tvorby a na Soderberghovi oceňují, jak si pohrává s žánrovými konvencemi i zažitými diváckými předpoklady, jak tyto žánry naplňovat.

Anti-teze Dannyho parťáků

Soderbergh zároveň patří k jedněm z nejvšestrannějších a nejpracovitějších tvůrců současnosti. Své filmy nejen režíruje, ale píše si k nim i scénáře, produkuje je, stříhá, vede u nich kameru a distribuuje je. To je příklad i jeho nejnovějšího titulu Loganovi parťáci, který názvem i námětem odkazuje na jeho komerčně úspěšnou lupičskou trilogii o Dannyho parťácích.

Ti Loganovi se ale od nich značně odlišují. George Clooney, Bratt Pitt, Matt Damon a spol měli styl, eleganci, vkus, sex appeal. Okouzlovali důmyslností, uhlazeným šarmem i bonvivánským espritem lidí, kteří mají dostatečné materiální a technické zázemí pro realizaci svých akcí.

Loganovi parťáci působí jako jejich anti-teze. Vidláci z Virginie s delším vedením, jimž se smůla lepí na paty. Řekli byste obdoba coenovských packalů, ale ani to není přesné. Steven Soderbergh je staví jako protipól k oněm bohatým mužům v dobře padnoucích oblecích z Dannyho parťáků. Slovníkem populistů Trumpova typu vůči elitám, v daném případě lupičského řemesla.

Toto jsou představitelé nižší střední třídy, oni zapomenutí globálního vývoje, kteří se vymezují vůči liberálním elitám, protože se domnívají, že jimi pohrdají nebo mohou za jejich problémy. Takto je známe z rozborů Trumpovy voličské základny a Soderbergh jde tomuto vžitému úzu zezačátku naproti.

Loseři k pohledání

V dlouhé úvodní expozici je vykresluje jako nepříliš bystré jižanské křupany bez vzdělání, kteří žijí v laciných domcích a pracují v dělnických profesích. Na rozdíl od Coenů se ale jejich jednoduchosti nebo hlouposti s černohumornou nadsázkou a ironií nevysmívá, ale hledá pro postavy pochopení. V jejich sociálním postavení i rodinném zázemí.

Bratři Loganovi jsou loseři k pohledání. Jimmy (Channing Tatum) měl před sebou nadějnou sportovní kariéru profesionálního ligového hráče amerického fotbalu, kterou ale zhatil úraz kolene. Kvůli této zchromlé noze ho nyní vyrazili i z práce stavebního dělníka.

Bývalá žena Bobbie Jo (Katie Holmes) mu navíc v momentu, kdy jde vyzvednout dceru Sadie (Farrah Mackenzie), aby ji doprovodil na dětskou soutěž krásy, sdělí, že se chce s novým manželem Moodym Chapmanem (David Denman) i s dcerou odstěhovat z města. A to dost daleko, takže Jimmy, který na dceři velmi lpí, si uvědomuje, že by za ní nemohl kvůli finanční situaci dojíždět.

Jimmyho mladší bratr Clyde (Adam Driver) je válečný veterán, který při bojovém nasazení v Iráku přišel o ruku. Místo ní má protetickou náhradu a v baru, kde obsluhuje, za to schytává posměšky od hostů. Oba bratři mají v kraji pověst idiotů, kterým se smůla lepí na paty. Přesně v duchu rodinné tradice, staré snad sto let.

Rodinná loupež

Jimmy ale nechce navždy přijímat tuto trpnou roli a nechat sebou zametat, ať už ze strany ex-manželky či bývalého zaměstnavatele a vymyslí proto plán, jak přijít k penězům. A zasvětí do něj jen nejbližší rodinné příslušníky, bratra Clydea a sestru Mellie (Riley Keogh), která pracuje jako kadeřnice.

Ten plán spočívá v krádeži velkého balíku peněz v řádech milionů dolarů během největšího automobilového závodu v Americe NASCAR. Jimmy pod závodním okruhem pracoval, takže ví, jak vypadá podzemní potrubní pošta, kudy hotovost během závodů putuje.

Na tento úkol ale rodinné souručenství nestaří a tak je třeba angažovat známého kasaře a experta na výbušniny Joea Banga (Daniel Craig). Toho času zavřeného ve vězení, takže je třeba vymyslet plán, jak ho z něj osvobodit na inkriminovaný čas loupeže a pak ho tam zase vrátit, aniž by si toho ostraha všimla. Zároveň se musí najít někdo, kdo rozumí počítačům a tak se k akci přidávají i Joeovi dva bratři. Starší Sam (Brian Gleeson) a mladší Fish (Jack Quaid), kteří co do míru rozumu za ostatními postavami nijak nezaostávají.

Sofistikovanější plán, než to vypadá

Plán je poměrně komplikovaný a o jeho jednotlivé peripetie bych vás nerad připravil jejich vyzrazením. Tak snad jen tolik, že se ukáže, že onen plán je natolik sofistikovaný, že to v závěru vrhá trochu jiné světlo na postavy, které ho vymysleli a realizovali. A tím také na celé vyprávění.

Soderbergh nás po celou dobu utvrzuje v našich předsudcích vůči inteligenci těchto zlodějíčků. Zároveň ale skrze vedlejší linie jako je ta vztahová Jimmyho s jeho dcerou vyvolává i soucit s nimi. Co se týče realizace loupeže, jejíž detaily neznáme a odehrává se tak přímo před našimi zraky, budí dojem, že vše, co se bratrům a jejich kumpánům povede, je dílem náhody.

V tom ale spočívá jeho vypravěčský trik, onen druhý plán, který se v jeho filmech často objevuje. Epilog pak nese jasné poselství směrem k oněm „elitám“. Podceňovat druhé se nevyplácí a toto jednání vás jen usvědčuje z vlastní přezíravosti vůči nim.

Loganovi parťáci ukážou, že zaútočit na obří automobilový závod, jehož fanoušci se rekrutují ze stejných sociálních vrstev jako oni, se dá udělat i méně okázale než by to svedli Dannyho parťáci a přitom podobně sofistikovaně.

Pozor na detaily

Ona sofistikovanost tkví v detailech, na které dávejte během sledování filmu pozor. Některé věty a slova, které postavy pronesou, se vám budou zdát absurdní, stejně jako situace, zavánějící samoúčelnou bizarností. Například čím si Joe solí vajíčka či na co potřebuje gumové medvídky. Ve výsledku ale ukážou svůj smysl. To, co se ve vyprávění děje, kdo do děje vstupuje a jak jedná, nic z toho není nahodilé či nemotivované.

Při sledování se to ale jeví jinak a některé scény jsou opravdu jen pro pobavení. Jako když se vězni odhodlají ke vzpouře kvůli tomu, že před nimi dozorci schovávají v knihovničce poslední díly Hry o trůny, které ale jejich autor, na rozdíl od seriálových scenáristů, ještě nenapsal.

Režisér využívá karikaturně zábavného potenciálu svých postav. Machra na počítače, který je hyperaktivní, ale ne schopný. Experta na výbušniny, který vyrobí nálož, kterou by zvládl každý podle návodu na internetu. Umí být ale i soucitný, především k oběma bratrům Loganovým, z nichž ten starší v podání Channinga Tatuma oproti vysportované figuře ze Soderberghova filmu Bez kalhot zde jako ustaraný kulhající táta táhne pár kilo navíc.

Ztracená důstojnost

Steven Soderbergh před čtyřmi lety prohlásil, že s celovečerními filmy končí a bude se věnovat malířství a menším projektům. Toto předsevzetí, motivované znechucením ze studiového systému, mu ale dlouho nevydrželo a po životopisu pro HBO Liberace! a dvou řadách Knick: Doktoři bez hranic se vrátil i k tvorbě pro kina. Ve vlastní režii i produkci, se scénářem Rebeccy Blunt, což je zřejmě jeho pseudonym.

V lupičské misi obou bratrů a jejich kumpánů spojil heist movie s komedií a sociálním dramatem. S výjimkou heist movie (a to se ukáže až v závěru) ale žádná ze zbývajících dvou žánrových ingrediencí není natolik rozvedená či propracovaná, aby to uspokojilo většinového diváka, který od Loganových parťáků bude očekávat buranštější verzi těch Dannyho.

Ten, který Soderberghovu tvorbu zná, naopak ocení, jak režisér reflektuje téma zapomenutí versus elity, které se objevuje v současném politickém a společenském diskurzu v souvislosti s posledními volbami v Americe. A i další problémy, jež trápí americkou společnost. Nedostupnost zdravotní péče, podmínky v přeplněných věznicích apod.

Soderbergh ony „zapomenuté“ outsidery bez perspektivy i valné životní úrovně vyzvedává a vrací jim ztracenou důstojnost. V tom, že ukazuje, že i oni jsou schopni vymyslet lupičský plán, který překvapí všechny ty, kteří je měli tendenci podceňovat. Včetně nás jako diváků.

Loganovi parťáci

  • Žánr: heist movie
  • Původní název: Logan Lucky
  • www.loganluckymovie.com/
  • USA, 2017
  • Scénář: Rebecca Blunt
  • Režie: Steven Soderbergh
  • Hrají: Channing Tatum, Adam Driver, Daniel Craig, Riley Keough, Hilary Swank, Sebastian Stan, Seth MacFarlane, Katherine Waterston, Katie Holmes
  • Distribuce: Bontonfilm CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 31. 08. 2017
Loganovi parťáci
Film   7

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Týden Živě: Filip vyzkoušel hodinky Garmin Forerunner 955, Kuba si vytiskl raketoplán

Týden Živě: Filip vyzkoušel hodinky Garmin Forerunner 955, Kuba si vytiskl raketoplán

** Přelomový dalekohled Jamese Webba už chrlí první záběry ** Až vám selže srdce, dostanete vepřové ** Co všemu umí Forerunner 955

Filip KůželJakub Čížek
Týden ŽivěVideo
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy