Magnat Humidor: univerzální Hi-Fi reprobedny za dostupnou cenu [test]

10. května 2018
TWEET SDÍLET
Stylové perličky vhodné na pánský pracovní stůl či do pracovny, prostě kdekoliv tam, kde chcete mít něco, co hraje příjemně, univerzálně a hladce, něco, co vám bude dělat milou společnost po v zásadě nelimitovanou dobu.

Německá značka Magnat je na světě od roku 1973 a za tu dobu stihla uvést nepočitatelně všemožných reprosoustav. Dnešní firemní portfolio zahrnuje reprosoustavy pasivní i aktivní, dostupné i poměrně drahé, puristické stereo i nenápadná lifestyle domácí kina, dokonce i bezdrátové reproduktory, poměrně široké portfolio elektroniky a dokonce i sluchátka všech možných typů. Krokem do designového světa je pak velmi kompaktní a ještě ne nesmyslně drahý regálový model Humidor.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhled a konstrukce

Jak už název napovídá, tyhle nevelké regálovky, mající poměrně blízko k modelu Quantum Edelstein, vycházejí svou estetikou z humidorů, skříněk udržujících konstantní vlhkost kolem vašich drahocenných tabákových výrobků. Charakteristickým rysem humidoru je použití vnitřní výstelky z cedrového dřeva (to proto, že dobře udrží požadovanou vlhkost a odpuzuje tabákové broučky). A je to právě pravá cedrová dýha ve dvou odstínech, kterou najdete na povrchu Magnat Humidor.

4,5 kg vážící reprosoustavy jsou drobné, jakoby tak akorát na stůl - šířka 14 cm, výška 24,5 cm a hloubka 25,8 cm snadno uskladnitelná v každém prostoru. Pravoúhlý kabinet jako takový je vyroben z MDF panelů, na přední stěně jsou dva reproduktory zasazené do kovových rámečků, které fungují i jako mělké zvukovody.

Na straně zadní najdete v horní části výdech bassreflexu z pevného plastu. V části spodní je pak přišroubovaný jednoduchý kovový štítek s jedním párem reproduktorových terminálů.

O vysoké tóny se stará hedvábná kopulka s průměrem 2,5 cm, její závěs má podobu výrazné vlnky - výrobce tvrdí, že kvůli optimalizaci vyzařování frekvencí nad 20 000 Hz. O pohon se stará systém neodymových magnetů.

Středobasový měnič má průměr membrány 11 cm, sedí pevně v nemagnetickém koši z odlévaného hliníku, v magnetickém systému je vložený indukční kroužek; použití kaptonové cívky zaručuje minimalizaci bludných proudů a zvyšuje citlivost. Kónus membrány je vyroben ze sendviče hliníku a keramiky.

Humidor jsou pojaty jako dvoupásmové, dělené frekvenční výhybkou na úrovni 2 500 Hz. Jejich citlivost 90 dB / 2,83 V / m patří k vyšším, impedanci výrobce udává typicky německým způsobem v rozsahu 4-8 ohm. Reprosoustavy mají také hodně ambiciózně udaný frekvenční rozsah 34 - 50 000 Hz (bez udané tolerance).

Měříme

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, jen minimálním zatlumením, bez rozsáhlých akustických úprav, se značně průzvučnými stěnami ze sádrokartonu.

Klepněte pro větší obrázek

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechových pozicích tak, jak je vidět na fotografiích.

Nástup malých Humidor (pravda, ve volném prostoru) je vidět někde na hranici 75 Hz, v plné síle kolem 100 Hz. Stačí je však dát do menší místnosti nebo přisunout ke zdi a basové pásmo se nadýchne. Přesto slibovaných 34 Hz najdete při poklesu cca 30 dB. Celkově je nicméně křivka frekvenční odezvy férově vyrovnaná a bezproblémová, lehounce důraznější je vokální pásmo. S ohledem na cenu a velikost ozvučnic jde nicméně o rozumně vyrovnaný průběh reprodukce.

Klepněte pro větší obrázek

Impedanční křivka (červená) napovídá, že bassreflex je nastavený na nějakých 62 Hz, v pásmu od cca 200 do cca 600 Hz klesá impedanční křivka ke 4 ohm, ale nikoliv níž. Spolu s elektrickou fází napovídá průběh na basech tomu, že Humidor budou hrát tím lépe, čím stabilnější a energičtější elektroniku k nim zapojíte.

Jak to hraje

Magnat Humidor jsme poslouchali v pražském studiu HIFI CZ, kde jim společnost dělal all-in-one Teac NR-7CD nebo MBL C51 / MBL C31 a několik dalších modelů, porovnávali jsme s Q Acoustic Concept 500, NHT SuperZero 2.1 nebo SuperOne 2.1 a to přes kabely Wireworld - Gold Eclipse 6, Electra 5, Silver Eclipse XLR a další.

Na mohutnou basovou linku v "How deep is your love" ve verzi od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) objem reprosoustav samozřejmě nestačil, nicméně i když zvuk nejde nijak dramaticky hluboko, s ohledem na velmi kompaktní velikost reprosoustav je jim nutno přiznat snahu alespoň tu hutnost a mohutnost naznačit. Humidor jsou zjevně naladěné na klidný, uvolněný přednes při nijak ohlušujících hlasitostech - tam pak totiž i basové tóny mají férovou definici a v menší místnosti poblíž zdi bude i objem plně adekvátní. Je tu cítit teplé, lehce nadýchané podání spodních tónů.

Bez diskuse nejlépe jdou Humidorům akustické nástroje a vokální pásmo, hlas Ann Hampton Callaway v "Blue Moon" ("Blues in the night" | 2006 | Telarc | CD-83641) byl pěkně barevný, něžný a hebký, ne příliš objemný, ale měkce poetický a zdánlivě až trochu akcentovaný vůči nástrojům v pozadí. Je to prezentace, která má glanc, není tu žádná ostrost nebo vulgárnost a i když cítíte, že mírný samet tak trochu mizí s tím jak otáčíte hlasitost doprava (což by asi mohlo dobře vyřešit třeba použití lampové elektroniky třeba zrovna od Magnat), stále to zůstává slušně čitelné, příjemné a bezkonfliktní právě tak, aby vám hudba mohla bublat celý den a neunavit.

Kovové nejvyšší tóny v Methenyho "Orchestrion" ("Spirit of the air" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) mají již pěkně kovový charakter, i tady je vše podáno spíše jemněji, klidněji a něžněji, ale i když to není analytický mikroskop, cinkání, chřestění a švitoření kovových ploch a strun je vkusné, decentní, solidně čitelné a ukázněné. Výšky jsou laděné spíše kousek do sladkosti, do měkčího a laskavého podání, které vás nekousne na žádné nahrávce a při žádné hlasitosti.

V Orffově "O Fortuna" z "Carmina Burana" v podání RSO Berlin řízeného Riccardo Chaillym (1984 | Decca | 411 702-2) bylo znát, že velká hlasitost ani opulentní dynamické špičky nejsou to, v čem by se Humidor cítily pohodlně. Mohutné rázy se reprosoustavy snaží přenést naštěstí jen tak rozumně, abyste neměli pocit přetížení a přehlcení, takže i když hudbu nezprostředkují v celé její mohutnosti, neztrácí přednes takový ten klid a uvolněnou příjemnost. Vlastně i rána do tympánu je v rámci kategorie poměrně pevná, byť samozřejmě tenčí.

Magnat Humidor dávají, jak už jste jistě pochopili, přednost kultivované hladkosti před analytičností - v Davisově "Pharaoh´s Dance" ("Bitches Brew" | 1999 | Columbia | C2K 65774) nicméně ani přes její mnohovrstevnatost neztrácely Humidor přehled, minimálně ne v kontextu svých konkurentů podobné cenové hladiny. I když je zvuk maličko vláčný, je férově přehledný a jednotlivé linky jsou již oddělené a ač hudba vychází ven jako jeden velký celek bez monitorového honu po detailech, je dobře čitelná a nenásilně smysluplná.

Pokud budete poslouchat z rozumné vzdálenosti kolem řekněme dvou metrů, umí Magnat Humidorvykreslit i hezký prostor - v nahrávce "Waiting" od The Paperboys ("Closer to the Music Vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) bylo znát, že prostor v pravolevém a trochu už i v předozadním směru drží pohromadě téměř bez ohledu na šíři, do které reprosoustavy rozhodíte (samozřejmě s rozumnou mírou), stejně jako nemusíte moc řešit nějaké natočení a další nuance. Není to velký zvuk, ale vnímáte propojenost a celistvost.

Když si pustíte poměrně syrovou "Like a soldier" Johnnyho Cashe ("American Recordings" | 1994 | american | 0602537351145), Magnat odfiltrují jakoukoliv stopu po nepříjemnosti, nabídnou lehce měkčí hlas, lehce hladší podání, ale zase pěkně kultivovaný zvuk, který můžete nechat jen tak na běžnou hlasitosti hrát celý den, aniž by vás jakkoliv otravoval. A přitom zůstává zejména ve vokálním pásmu pěkně čistý, dobře čitelný a jednoduše příjemný.

Verdikt

Magnat Humidor jsou svým zaměřením stylové perličky, které jsou ideálně vhodné na pánský pracovní stůl či všeobecně do pracovny nebo zašírávny, prostě kdekoliv tam, kde je příjemné mít něco, co vypadá trochu jinak, něco, co hraje příjemně, univerzálně a hladce, něco, co vám bude dělat milou společnost po v zásadě nelimitovanou dobu. A navíc nestojí Magnat Humidor nesmyslené peníze. Pokud je pak přiblížíte ke zdi a nečekáte z jejich kompaktních rozměrů mohutné basy, fungují jednoduše a bezproblémově.

Klady

+ pěkné, čisté středy
+ skladné
+ dobré, stylové řešení pro blízký poslech
+ uvolněný, nekonfliktní charakter

Zápory

- basová odpověď potřebuje pro vyniknutí trochu experimentů s pozicí

Magnat Humidor

Cena: 18 990 Kč

Zapůjčil: HIFICZ
Dovozce: HIFI GUIDE
Výrobce: Magnat 

 • Typ reproduktoru: Regálový
 • Počet pásem: 2
 • Typ ozvučnice: Bassreflex
 • Kmitočtový rozsah: 34 – 50 000 Hz
 • Charakteristická citlivost: 90 dB
 • Impedance: 4 - 8 Ohm Ohm
 • Zatížitelnost RMS/Max.: 75/150 W
 • bi-wiring/bi-amping: ne / ne
 • tri-wiring/tri-amping: ne/ ne
 • Doporučený výkon zesilovače: 30W W
 • Šířka: 145 mm
 • Výška: 245 mm
 • Hloubka: 258 mm
 • Hmotnost: 4,5 kg
 • Záruční doba: 24

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Reproduktory, Test, Magnat

Určitě si přečtěte

EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

Které reproduktory, subwoofer či AV přijímač považuje EISA za nejlepší a nejzajímavější ve svých kategoriích? Nechybí ani soundbary.

6 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
Lamax Dots2 – skvělá malá TWS sluchátka za ještě lepší akční cenu [test]

Lamax Dots2 – skvělá malá TWS sluchátka za ještě lepší akční cenu [test]

3 Petr Březina

Petr Březina
LamaxBezdrátová sluchátka
Malá a úplně bez drátů. Tady je 11 nejlepších sluchátek True Wireless

Malá a úplně bez drátů. Tady je 11 nejlepších sluchátek True Wireless

Sluchátka typu True Wireless zaznamenala takový komerční úspěch, že nezůstal jediný výrobce, který by si je dovolil neprodávat. Vybrali jsme sluchátka, která poměrem ceny k výkonu patří na špičku.

25 Jaromír Puk

Jaromír Puk
True Wireless
Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

** Necháte si televizor s DVB-T? Poplatky se vás stejně týkají. ** Jaký je oficiální výklad zákona a co říkají ČT a ČRo? ** Proč je zákon špatně a měl by se změnit?

95 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DVB-T2
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy