Magnat Quantum 908: test reprosoustav

28. září 2007
TWEET SDÍLET
Otestovali jsme hi-end sloupové reprosoustavy Quantum, které pravděpodobně splní požadavky i těch nejnáročnějších.

Poslední z devítisté řady Quantum velmi známé značky německé provenience dokážou vtáhnou i zkušeného posluchače do hudebního i filmového děje.

Hledáte-li reproduktorovou soustavu se zvukem bez kompromisů, máte-li dostatek prostoru ve svém domově a pokud můžete investovat více jak čtyřicet tisíc za jeden box, pak zde máte horkého kandidáta na pořádný kus hrajícího nábytku, třeba do Vašeho obývacího pokoje. Tyto mohutné sloupy bezesporu budí dojem již sami o sobě při prvním kontaktu. Provedení je nekompromisní a vše je důsledně zpracované. Zapojení je snadné a pro všechny případy je přibalen instrukční manuál pro ty méně technicky zdatné.

Mohutné sloupové skříně

Již samotné boxy svou velikostí budí respekt a střídmě elegantní design nenápadně ukrývá moderní technické vybavení použitých materiálů. Od klasická konstrukce se liší jen drobnými odchylkami, a to v horně-bočním zešikmení stěn a zakomponovaném podstavci s mohutnými kovovými patkami pro hroty. Ty jsou stavitelné s jištěním aretačními maticemi a doplněné menšími masivními podložkami mezi podlahu. Ozvučnou desku s reproduktory zakrývá přesně tvarovaná mřížka dotvářející čelní zaoblení horních hran.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Výrobce použil pro boční, horní a zadní stěny včetně vyztužení skříně silné MDF desky s krásným povrchem z lakované přírodní dýhy. Testovaná sestava byla v provedení palisandru označené jako „rosewood exklusive“, ale je možné ještě vybírat z provedení černá, třešeň a buk. Pro čelní ozvučnici a dolní podstavec je užito pevného kompozitního materiálu s metalickými částicemi a povrchovou úpravu nápadně připomínající klavírní lak v provedení šedé metalízy.

Kvalitní a moderní osazení

V zadní části dole je umístěn plastový terminál ve tvaru misky s mohutnými zlacenými svorkami, které však nejsou celokovové ale v kombinaci s plastem na šroubovacích maticích a patkách. Nejnižší spodní basová sekce je umocněna velkým výrazně zaobleným nátrubkem umístěným v dolní části vzadu. Ale výrobce nešetřil ani na horní středo-basové sekci, kterou vyladil pro lepší přednes nižšího pásma již o něco menším nátrubkem umístěným v horní části zadní stěny.

Klepněte pro větší obrázek 
Detail zadní stěny

Ozvučnice je osazena celkem pěti neodymovými středo-basovými a basovými měniči s magnety cívky osazené hvězdicově tvarovaným hliníkovým chladičem. Kvalitní důmyslně tvarované koše nesou Super-Navi aluminiové membránu na gumovém závěsu.

Dva z reproduktorů umístěné v horní části hrají ve středním pásmu a zbývající tři s přehledem obstarávají nejnižší pásmo kmitočtů. Produkce výšek je svěřena vyspělé kalotě Fmax Plus Reference, která je schopna zahrát i ty nejvyšší kmitočty se skvělou dynamikou a předurčující použití těchto pěkných reproduktorových soustav pro SACD či Audio DVD systém zdroje zvuku.

Soustavy umožňují kromě běžného zapojení i bi-wiring a bi-amping se zdvojeným zesilovačem. Výrobce doporučuje minimální výkon zesilovače padesát wattů, ale soustavy zvládnou více jak tři stovky wattů při více jak devadesáti decibelech citlivosti, takže budou určitě stačit i na větší obývací pokoj či poslechovou místnost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail středobasového a výškového měniče

Přirozený a dynamický zvuk

Vzhledem k tomu, že jsme testovali zcela nové reprosoustavy, zvuk se zdál být začátku testu   nenápadně plošší, ale po krátkém zahoření a rozehrání dokázala soustava opravdu přesvědčit o své kvalitě a o tom, že dokáže zahrát dynamicky a prokresleně i při nižších hlasitostech. Bez obtíží zvládne velké prostory a přitom se krásně poslouchá i v menším pokoji při tišším večerním poslechu, bez toho, že byste rušili sousedy. Krásně nechávají vyznít i ty nejmenší zvukové detaily v nejnáročnějších pasážích třeba z produkcí symfonických orchestrů. Menší hudební tělesa se k Vám díky těmto skvělým zvukovým vlastnostem dokáží přiblížit tak, jako by muzikanti hráli ve vedlejší místnosti.

Basy jsou mohutné, ale ne příliš dunivé, takže i náročnější dynamické nahrávky jsou s dostatečným výrazem rozpoznatelné. Střední pásmo se svou měkkostí a vřelostí krásně vyznívá a přirozenost vysokých tónů, zvláště pak činelů, činí celkový zvuk chladně vyrovnaný a přitom dynamicky živý. Celkově shrnuto jde těmto soustavám bezesporu o vševystihující hudební zážitek. Těžko by jste také hledali slabší místa, co se hudebních žánrů týče, a o ozvučení domácích kin nemluvě.

Mohutné sloupy bezesporu budí dojem již sami o sobě při prvním kontaktu, provedení je nekompromisní a vše je důsledně zpracované. Pečlivě zpracované mohutné sloupy zaujmou na první poslech svou vřelostí a dynamickou odezvou. Máte-li tedy zájem o reproduktory v této cenové hladině, určitě si Quantum 908 poslechněte.

MAGNAT Quantum 908

Doporučená cena 89 990 Kč

  • typ třípásmová, bassreflex, podlahová
  • měniče středobasový 170 mm, výškový 25 mm
  • kmitočtový rozsah 18 - 75000 Hz
  • impedance nominální/minimální: 8/4 Ω
  • dělící frekvence 250Hz, 3500 Hz
  • citlivost 91 dB
  • příkon RMS/max: 320/560 W
  • doporučený výkon zesilovače > 50 W
  • rozměry (v × š × h) 1330 × 237 × 400 mm
  • hmotnost (1 kus) 36 kg

Zapůjčil

JBPtech, Zlín
kontakt 577 902 530, www.magnat-audio.cz
záruka
5 let

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, Test, Magnat, Hi-Fi systémy na Heureka.cz