Magnat RV 4: hybridní elektronkový zesilovač s velkým zvukem [test]

24. dubna 2018
TWEET SDÍLET
Zajímavý zesilovač Magnat RV 4 stojí za úvahu těm, kteří si více považují hudebnosti, barevné tonality a pohodového dlouhodobého soužití nad analytickou neutralitou.

Když zmíníme německou značku Magnat, nejspíše vám jako první naskočí nepřeberné množství reprosoustav s akcentem na dostupný segment. Byla by ale škoda kolínskou značku (která sdílí adresu třeba s výrobcem kabelů Oehlbach) zredukovat pouze na to - v jejím katalogu totiž najdete třeba i sluchátka, všemožné lifestyle audio a hlavně i poměrně širokou nabídku elektroniky.

Klepněte pro větší obrázek

Nejdominantnějším produktem ve výrobním programu elektronických komponentů je pak zajisté zesilovač RV 4 (navazující na více než dekádu tradice modelů RV 1, RV 2 a RV 3) a to jak svým konceptem, tak svou estetikou.

Vzhled a konstrukce

Magnat RV 4 je poměrně technicistně vypadající integrovaný zesilovač s muskulaturními křivkami a bytelnou stavbou. Nízký čelní panel je rozdělený na dvě poloviny mohutným centrálně uloženým ovladačem hlasitosti (který má mimochodem příjemný chod a výtečné zpracování), vlevo je na panelu regulace vyvážení kanálů a spínací tlačítko, vpravo další otočný prvek pro volbu vstupu, v kroužku zarámovaný jednoduchý displej a 6,3 mm výstup na sluchátka. Žádné zhůvěřilosti, jen to nejnutnější.

To zásadní je ale pohled na prvky, které vystupují z horní strany - jednak mohutná žebra chladičů po obou stranách, jednak fortelný kryt nad celou prostřední částí stroje, zepředu pobitý kovem s vyfrézovaným označením zesilovače. Ve dvou chladících profilech jsou pak skryty dvě elektronky, hladící svým zlatavým teplem oči.

Pohled zezadu pak odhalí požehnanou konektivitu, zaplňující téměř beze zbytku nízký panel. Krom obligátních reproterminálů a napájecí zásuvky je tu celkem univerzální sada konektorů. Čtyři páry cinchů jsou tu pro běžné analogové linkové zdroje, dva další páry jsou pro připojení gramofonu (RV 4 zvládne jak signál z MM, tak MC přenosky). Je tu také linkový a regulovaný výstup (pro nahrávání a pro připojení koncového stupně či aktivních reprosoustav kupříkladu), je zde i přímý vstup do koncového stupně, takže se RV 4 dá zapojit buď čistě jako výkonový zesilovač nebo může být dobře integrovaný do systémů domácího kina pro zesílení předních kanálů. Zajímavým bonusem pro leckoho mohou být i tři digitální vstupy - je tu klasický koax a klasická optika s rozlišením až 24 bit / 192 kHz, vše doplněno o Bluetooth pro snadné soužití třeba i s mladšími členy rodiny.

10× bezdrátová Bluetooth sluchátka do 4 000 Kč [srovnávací test]

10× bezdrátová Bluetooth sluchátka do 4 000 Kč [srovnávací test]

Bezdrátová sluchátka s náhlavním mostem jsou hned po špuntech nejčastěji nošenou skupinou modelů. Tentokrát jsme vybírali ve vyšší cenové hladině, což by se mělo pozitivně projevit po všech stránkách – zvuk, konstrukce i výdrž.

Celý stroj váží poctivých 18,5 kg a to při šířce 43,4 cm, hloubce 41 cm a výšce 15,7 cm. Velkou měrou za váhu krom poctivých kovových profilů mohou i mohutné zapouzdřené toroidní transformátory. Obvody předzesilovače se rozprostírají kolem dvojice elektronek E88CC ruského původu, přepínání vstupů řeší zlacená relátka a regulaci hlasitosti motorizovaný potenciometr od ALPS. Modul přenoskového předzesilovače je řešený za pomoci operačních zesilovačů a je v něm aktivní subsonický filtr pro frekvence pod 16 Hz se strmostí 18 dB / oktáva.

Koncový stupeň je pak tranzistorový, využívá výkonové tranzistory od japonské značky Sanken. Umí dodat maximální výstupní výkon 150 Wattů do 4 ohm na kanál (do 8 ohm je to stále solidních 110 Wattů), krátkodobá špička pak může být až 250 Wattů. Odstup signálu a šumu pro analogové linkové vstupy činí slušných 110 dB (váženo křivkou A).

Jak to hraje

Integrovaný zesilovač Magnat RV 4 jsme měli možnost poslouchat v Záběhlickém zámku v prostorách studia HIFI CZ, kde mu společnost dělal přehrávač Magnat MCD 750 a střídal ho receiver Magnat MR 780, k dispozici byla i řada dalšího vybavení od MBL, Teac a dalších značek... Poslouchalo se přes Magnat Signature 1105, NHT C-3 a NHT C-4. Používaly se kabely WireWorld, zejména reprokabel Gold Eclipse 6 a signálové kabely Eclipse 6.

Jabra Sport Pulse: kvalitní sportovní bezdrátová sluchátka [test]

Jabra Sport Pulse: kvalitní sportovní bezdrátová sluchátka [test]

Bezdrátová bluetooth sluchátka jsou oblíbeným doplňkem řady sportovců, kteří požadují při pohybu volnost a zároveň si chtějí vychutnat kvalitní poslech hudby. Čistě sportovní model Jabra Sport Pulse však přidává i něco navíc.

Basovou linku ve "Spiritual" od Pata Methenyho a Charlie Hadena ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) RV 4 podal pěkně a šťavnatě, je to nadýchaný a objemný bas, který se snaží vzbudit až trochu "celolampový" feeling, ale je cítit poměrně vysoký výkon, který dodává brnknutím solidní energii a z kontrabasu zvládne přenést i to mocné mručení, byť snad až lehce zdůrazněné a přibarvené, ale ne zase přehnané. Líbila se nám váha a hutnost, s níž bas plynul do prostoru, ale zároveň zůstával rozumně kontrolovaný, měkčí, avšak už s jistou definicí kontur.

Zvukem celkem výrazně pronikající elektronková signatura pomáhá udělat vokální pásmo "hezkým", aniž by to ale byla laciná show levných elektronkových strojů, v nichž bývá teplo přidané spíše na efekt. Zpěv Madeleine Peyroux v "Dance me to the end of love" ("Careless Love" | 2004 | Rounder | 0602498235836) byl sice políbený vřelostí a byl spíše jemně, hebce podaný, ale přesto byl už dobře rozlišený, jistý a přirozeně objemný, RV 4 na vás nikdy nepustí ostrou sykavku nebo jakýkoliv náznak hrubosti, ale i přes celkovou kultivovanost zůstává zpěv v centru pozornosti a velmi dobře kontrolovaný.

Yamaha A-S701: poctivý, kvalitní integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

Yamaha A-S701: poctivý, kvalitní integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

Zesilovač Yamaha A-S701 je to, čemu by se dalo říct "klasické hi-fi". Základem všeho je až nečekaně pečlivá konstrukce. Takhle má vypadat solidní, bez chyb, problémů a omezení navržený dostupný zesilovač, který dělá slovu "Hi-Fi" čest.

V nejvyšším pásmu pak RV 4 lehce akcentuje zvonivý a jasný zvuk činelů v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530), ale ne tak, aby vznikla nepříjemná disproporce nebo vjem "cinkavosti". Kov je maličko "lesklejší", jasný, výrazný, zejména u vibrafonu je pak ale cítit docela dlouhé doznívání a ani při vysoké hlasitosti se díky maličkému doteku změkčující sametovosti z lampového předzesilovače nedočkáte vulgárnosti či ostrosti. Příjemné je, že objemově je výšek tak akorát, aby dobře zapadly ke zbytku frekvenčního rozsahu - ani lehká činelová linka se neztrácí v pozadí, ale není ani dominantní.

Magnat RV 4 má možná lehce muskulaturní nejen vzhled, ale i zvuk, proto působí poměrně dynamicky, hlavní pocit je ale mohutnost a valivá robustnost. McLaughlinova "Thieves and Poets (Part 2)" z desky "Thieves and Poets" (2003 | Glenray | 0602498010754) se v rázných momentech dokázala nadechnout a rozkvést, plná energie a důrazu, nebyl to úplně utažený a precizně zařezávající úder, ale spíše šťavnatá a plná přívalová vlna. Dynamická špička ale působí nebojácně, je cítit, že RV 4 rozhodně nepostrádá výkon.

Ačkoliv technicky dokonalé rozlišení zjevně není cílem, na který by RV 4 vývojáři ladili, v "Min Módir" od Eivor ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6) byl sice hudební celek v první řadě celistvý a veliký, nijak nenutící ani nevybízející po pátrání po nuancích, ale když se zaposloucháte, objevíte za celkovou hladkostí a nekousavostí vlastně i tu zašvitoření z publika, tam echo nahrávacího prostoru, tady zase jemné cinknutí. Jednotlivé nástroje mají solidně vedené linky a můžete se soustředit na kterou zrovna chcete, ale nejpřirozeněji působí, když se jen tak zaposloucháte a ono se to všechno poskládá do jednoho kompaktního celku, z něhož nic netrčí a neuzurpuje nepatřičný díl pozornosti.

Prostor hudební scény ve Stingově "Roxanne" ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) byl plný vzduchu a veliký proporcemi, opět to není technicky brilantní hologram, ale opět je tu ten efekt nenásilné přítomnosti a vlastně pohodové "normálnosti". Hudba není uvězněná v ozvučnicích, zesilovač dává dojem, že dění má zřetelné nejen pravolevé, ale už i předozadní ukotvení a ani zde nic z reprodukce neadekvátně "nečouhá". Nemáte sice možná pocit, že hráči jsou na svých místech vysloveně "přibití", přesto žádné linky nesplývají a zůstávají dobře čitelné a oddělené.

Tangent Spectrum X5 BT: aktivní regálové reprobedny s Bluetooth [test]

Tangent Spectrum X5 BT: aktivní regálové reprobedny s Bluetooth [test]

enově dostupné lifestyle reprosoustavy, o tom žádná - jejich primárním cílem je být zaplatitelné (což jsou), nabídnout všechno, co domácnost potřebuje z pohledu drátové i bezdrátové konektivity (což nabízí), vypadat dobře (což vypadají) a hrát

Co je největší silou Magnat RV 4, to je schopnost téměř bez ohledu na zbytek systému hrát hudbu, která je příjemně poslouchatelná. Ani náročnější díla typu Lisztova "Mefistofela" pod taktovkou Eliahu Inbala řídícího RSO Berlin ("Faustovská symfonie" | 1995 | Denon | CO-78826) nejsou v žádném okamžiku vymknutá z kloubů, hudbou probleskuje smiřující laskavost elektronkového předzesilovače, aniž by ale zastírala zvukový charakter. Tempo je poklidnější, ale zvuk má dobrou čitelnost, čistotu i energii, celkově působí reprodukce hlavně harmonickým a barevným, příjemným dojmem.

Slovo stojí za to ztratit i o poměrně odlišném charakteru reprodukce ve chvíli, kdy signál přichází přes digitální vstupy. Ze zvuku se tak trochu vytratí ona lampová laskavost a všechno maličko ztvrdne. Je fér přiznat, že zvuk je ale také o kousek přesnější, ač sušší. Rozhodně atraktivněji se poslouchají vstupy analogové.

Verdikt

Integrovaný zesilovač Magnat RV 4 byste rozhodně neměli podceňovat jenom proto, že pochází od firmy specializované na výrobu reprosoustav. Jestli budete akceptovat jeho trochu osobitou estetiku je jen na vás, ale výbava pokrývá vše co můžete potřebovat a má i něco navíc, zpracování je v dané třídě bez připomínek a zvuk se netají trochu "hezkým" vyladěním, které ale odpovídá tomu, co by si asi většina zájemců od přítomnosti elektronek v konstrukci očekávala.

Velmi dobře pak funguje tato hladkost a barevnost ve spojení se schopností dodat nadstandardní autoritu, energii a výkon, který hudbu bez ostychu protlačí do prostoru. Magnat RV 4 stojí rozhodně za úvahu těm, kteří si více považují hudebnosti, barevné tonality a pohodového dlouhodobého soužití nad analytickou neutralitou.

Klady

+ kultivovaný, velký zvuk
+ je cítit vřelost elektronky
+ férová síla, která dá hudbě solidní drajv
+ dobrá výrobní kvalita
+ konektivita

Zápory

- digitální vstupy hrají přesněji, ale příliš technicky

Magnat RV 4

Cena: 69 990 Kč

Zapůjčil: HIFI CZHIFI GUIDE​

Web výrobce: magnat.de

 

  • Frekvenční rozsah: CD / tuner / Aux / linkový/ digitální: 8 Hz - 110 kHz (-3,0 dB), 20 Hz - 20 kHz (+/- 0,1 dB), Phono: 20 Hz - 20 kHz (+/- 0,2 dB)
  • Výkon: 20 Hz - 20 kHz, THD <1,0%, 4 ohmy, 2x 150 wattů, 20 Hz - 20 kHz, THD <1,0%, 8 Ohm, 2x 110 W
  • Digitální vstupy: optický, koaxiální
  • Podporované vzorkovací kmitočty: 44,1 / 48 / 88,2 / 96 / 176,4 / 192kHz - 16 / 24bit
  • Bluetooth 4.0 / Qualcomm aptX
  • Odstup s/š: CD / tuner / Aux: 110 dB (A), Phono MM: 90 dB, Phono MC: 78 dB
  • Rozměry: 434 x 157 x 360 mm (410 mm včetně ovládacích prvků a připojovacích svorek)
  • Hmotnost: 18,5 kg

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Zesilovače, Bluetooth, Test, Magnat

Určitě si přečtěte

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

40 Jaromír Puk

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

5 Marek Čech

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

39 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

38 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech