Magnat Signature 903: třípásmové regálové Hi-Fi reprobedny s Hi-Res zvukem[test]

30. března 2020
TWEET SDÍLET
Regálovky Magnat Signature 903 nabízí zajímavý pohled na dostupné, ale s nádechem luxusu pojaté hi-fi pro menší prostory. Dvojitý výškáč přináší dost energie i pro jemné tóny, středobas zase umí zabrat pěkně od podlahy a navíc to všechno dává příjemný smysl. Přidejte k tomu pěkně provedené kabinety a máte dostupnou všestrannou regálovku více než solidní úrovně.

Plusy

 • Pěkné fyzické provedení
 • Frekvenční rozsah a vyrovnanost
 • Plnokrevný, šťavnatý přednes
 • Koherentní podání prostoru

Minusy

 • Lehké tendence k efektnímu vyznění
9/10
Hodnocení

Německý Magnat, jeden z těch velkých výrobců reprosoustav (a elektroniky), se rozhodl, že sjednotí většinu svých výrobních řad pod jednotnou značku Signature a využije této příležitosti také pro sblížení ve vizuálních i technologickém duchu.

Pomineme-li již delší dobu existující vrcholnou řadu Signature 1100, jsou top modely dle aktuálního firemního stylu seskupené pod hlavičkou řady Signature 900, začínající kompaktním regálovým modelem Signature 903.

Klepněte pro větší obrázek
Řada Magnat Signature 900

Už na první pohled je jasné, že reprosoustavy pochází z pera návrhářů značky Magnat - v podstatě klasickou pravoúhle jednoduchou ozvučnici z MDF panelů v pěkném hlubokém laku oživují mírná zakulacení vertikálních hran vpředu i vzadu. Snadno rozpoznatelným prvkem je též dvojitá vysokotónová kopulka kvůli certifikaci pro Hi-Res Audio, ale ani světlý kónus středobasu není těžké zařadit.

Vzhled a konstrukce

Na zadní stěně najdete v poměru k tělu poměrně velký výdech bassreflexu typu Airflex z bytelného plastiku s proměnlivým úhlem křivky zaoblení. K dispozici jsou pak v klasické plastové vaničce dva páry reproduktorových terminálů férové kvality.

Třípásmové Signature 903 jsou poměrně výrazné svou velikostí - s šířkou 22,5 cm, výškou 37 cm a hloubkou 35,2 cm si už o nějaký prostor řeknou, stejně jako hmotnost bezmála 10 kg vypovídá o použití tlustých MDF panelů a vnitřních rozpěrách.

Nejvýraznější technologickou záležitostí je bezpochyby dvojitý tweeter (respektive tweeter a super-tweeter) - v hliníkové destičce jsou vyfrézovány dva mělké zvukovody a v nich sedí měkké kopulky typu fmax. Ta menší má průměr 2 cm a ta větší dokonce 3 cm, pro zvládnutí energie a plynulou návaznost na střední pásmo má i poměrně robustní závěs. Oba měniče jsou poháněny neodymovými magnety.

O středy a basy se stará kónus o průměru 17 cm, který má membránu z kombinace keramiky a hliníku. Aby i tento měnič zvládal zpracovat velkou energii, má pečlivě odvětrávaný koš, který spolu s inverzní prachovkou ve středu membrány má zabraňovat kompresi při velkých výchylkách.

Měniče spojuje klasická třípásmová výhybky s přechodovými body na 2 400 a 17 500 Hz a postavená na technologii APOC (což znamená Amplitude and Phase Optimized Crossover). Výrobce udává u Signature 903 frekvenční odezvu 30 - 55 000 Hz (ovšem bez tolerančního pásma), impedanci 4 - 8 ohm a charakteristickou citlivost pěkných 91 dB / 2,8 V / m.

Měříme

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Klepněte pro větší obrázek
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

Klepněte pro větší obrázek
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá) 

Navzdory poslechovým dojmům je vidět, že frekvenční charakteristika je vlastně vyrovnaná, od 100 do 20 000 Hz v běžné toleranci +/- 3 dB, naprosto použitelnou energii mají Signature 903 až do úrovně 40 Hz, což se s ohledem na cenu i velikost solidní výkon. Zvláštní je sedlo na 400 Hz, naopak průběh charakteristiky nad úrovní 1 kHz je excelentní. Celkově lze ale nejen s ohledem na kategorii výkon Signature 903 pochválit.

Klepněte pro větší obrázek
Waterfall

Sedlo na impedanční křivce napovídá o ladění bassreflexu na rovných 50 Hz, propad k cca 3,5 ohmu na 200 Hz už je relativně vysoko, aby působil jako vyloženě náročná zátěž i pro běžnější zesilovače. Impedanční křivka odhaluje maličkou vibraci na cca 1 200 Hz, jinak je ale poměrně pečlivě kompenzovaná, zejména v oblasti dvojitého tweeteru. Také křivka elektrické fáze je bezproblémová a relativně větší výkyv do plusových hodnot na 1 kHz by neměl být žádným problémem.

Jak to hraje

Magnat Signature 903 jsme poslouchali v pražském studiu HIFI CZ, kde jim společnost dělal zbytek řady Signature 900, řada Signature 500 nebo třeba model Signature 1100. Vše se poslouchalo na sestavě Magnat MCD 850 / Magnat RV-4, případně s NAD M10. Napájení řešil filtr ISOL-8 Substation Integra a propojeno bylo kabeláží WireWorld.

Razantní baskytara Marcuse Millera v "Power" z desky "M2" (2001 | Telarc | CD-83534) byla snaživě, snad až trochu efektně vedená "od podlahy", až zdůrazňující pocit nicméně nebyl vysloveně přehnaný, bujnost spodních tónů dobře zaplní i hodně velkou místnost. Je to bas přeci jen trochu rozmáchlý a i když to není takový ten mručivý, valivý objem, upřednostňuje spíše měkčí zaplnění prostoru před audiofilskou utažeností. Dmoucí se bas ale kupodivu nestahuje zvuk do takového toho těžkého, příliš hutného ladění, spíše dává najevo, že i regálové reprosoustavy mohou umět "basovat".

Také střední pásmo, reprezentované hlasem Bobbyho McFerrina v "Hush Little Baby" ("Hush" | 1992 | SONY Masterworks | SK 48177) bylo až mlaskavě šťavnaté, objemné a výrazné, řekněme zaplňující. Je tu rozhodně více objemu, než běžně od regálového modelu očekáváte, navíc v této cenové třídě. Hlas je nicméně hladší, tak nějak hebčí, nesnaží se o puristickou audiofilii, spíše o pěkný "odpal" - i potichu ale umí Signature 903 hrát až překvapivě prokresleně a to včetně těla tónů, reprodukce ři nízkých úrovních "nevadne".

Bohatý objem i plnost nabízí také nejvyšší pásmo; cinkot činelu v "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) nebyl ještě za hranicí nacinkanosti, ale dvojitý výškáč dokáže nabídnout opravdu požehnané množství energie. V rámci třídy nehrají Signature 903 analyticky, nicméně nabízí rozhodně kultivovanou čitelnost, které nelze nic vytknout a třeba textura činelu působí opravdu pěkně, včetně pocitu znělosti. Možná mírná porce delikátních dozvuků navíc by nebyla od věci, ale celkově zapadají výšky bezešvě do charakteru Signature 903.

Navzdory celkově energickému stylu reprodukce jsou Signature 903 dynamicky spíše standardní, v "Two Bass Hit" Dizzy Gilespieho ("Night in Tunisia" | 2006 | Bluebird | 82876 84866 2) sice byl cítit objem a zátah, nicméně Magant zůstávají spíše měkčí a poddajné, nemají takový ten přímočarý dynamický švih. Neznamená to na druhou stranu ani žádný pocti lenosti nebo nedostatečné dynamiky, stále se pohybujeme ve sféře solidního hi-fi standardu této cenové relace.

Moc pěkně si na druhou stranu poradily reprosoustavy s vrstevnatou "Tribal Dance" od Peter Green Splinter Group ("Destiny Road" | 2010 | Snapper Music | SBLUECD055). Výrazný bas byl šťavnatý a pulsující, mručivý a silný, přesto nezastiňující prostor pro zbytek pásma. Skrze hutnost a tělesnost reprodukce ale probleskuje slušná čitelnost a tu a tam až neočekávaně jemná nuance, jednotlivé linky už se oddělují, nástroje jsou snadno sledovatelné a z pohledu rozlišení patří Signature 903 také k solidnímu standardu své cenové kategorie.

Velmi dobře se Signature 903 držely z pohledu reprodukce hudební scény; ani velký fyzický rozestup neznamenal roztržení stereo báze v "Symphony No. 9" Ralpha Vaughan Williamse (1994 | Everest | EVC 9001). Magnat se opět nesnaží o dokonalé holografické rozkrytí nahrávky, spíše s jistou dávkou extroverze pumpují hudbu do prostoru a opanují prostor kolem sebe. Nicméně lokalizace nástrojů v pravolevém směru je dobrá a je tu i náznak protažení do hloubky, což opět odpovídá cenové relaci.

V čem pak ale Signature 903 excelují, to je nekomplikovaná zábavnost reprodukce - "Please Read the Letter" Roberta Planta a Alison Krauss ("Raising Sand" | 2007 | Decca | 475 9382) byla šťavnatá odspodu, pěkně podsazená a plnokrevná, silná a výrazná v oblasti, která vám tepe v hrudníku a nabízí doslova fyzickou interakci s hudbou. A přes jistý přídech efektnosti jsou Magnat moc příjemné na poslech, neúnavné a neotravné - na hlasech je cítit, jak umí jemně dýchat, přestože vespod berou reprodukci pěkně pevnou rukou. Je to příjemný a nikde vlastně nějak okázale zdůrazněný styl.

Verdikt

Regálovky Magnat Signature 903 nabízí zajímavý pohled na dostupné, ale s nádechem luxusu pojaté hi-fi pro menší prostory. Regálovky se rozehrávají snadno a s chutí, s nepokrytě zábavným, ale ne lacině efektním stylem a navzdory oné jisté výraznosti nejsou frekvenčně nevyrovnané nebo jinak problematické, takže si užijete i kritický poslech.

Dvojitý výškáč přináší dost energie i pro jemné tóny, středobas zase umí zabrat pěkně od podlahy a navíc to všechno dává příjemný smysl. Přidejte k tomu pěkně provedené kabinety a máte dostupnou všestrannou regálovku více než solidní úrovně.

Magnat Signature 903

Cena: 23 990 Kč

Zapůjčil: HIFI CZ

 

 • Konstrukce 3-pásmová, regálová, bassreflex
 • Osazení středobass 6,5", výšky 1,2", super výšky 0,75"
 • Impedance 4-8 Ohm
 • Výkon 120 / 180 Watt
 • Frekvenční rozsah 30 - 55 000 Hz
 • Citlivost 91 dB
 • Dělící frekvence 2400 / 17500 Hz
 • Konektivita bi-wiring / bi-amping
 • Rozměry (mm) 225 x 370 x 352 mm

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

 

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Test, Hi-Res Audio, Magnat, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší aplikace pro tento týden: Deník emocionální pohody, poznámky psané rukou a hubnutí s iPhonem

Nejlepší aplikace pro tento týden: Deník emocionální pohody, poznámky psané rukou a hubnutí s iPhonem

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

** Androidy dostanou „dárek“ pod stromeček ** Google si připravil drobné aktualizace svých aplikací ** A také jednu novou - užitečný Režim čtení, který umí předčítat nahlas

Martin Chroust
UpdateMobilní aplikace
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály