Mapy ke hvězdám: recenze filmu

1. listopadu 2014
TWEET SDÍLET
Cronenbergovo Mulholland Drive ukazuje Hollywood jako místo, které má blíž k patologickým běsům než romantickým představám o naplnění svých snů.

Do Hollywoodu přijíždí mladá dívka Agatha (Mia Wasikowska), která chce navštívit svou rodinu. Řidiče limuzíny Jeroma (Robert Pattinson) požádá, aby ji zavezl na místo, které bývalo domovem dětské hvězdy Benjieho Weisse. Než vyhořelo.

Dívka s viditelnými stopami po popáleninách na krku a tváři díky twitterové známosti s Carrie Fisher (ano, ta z Hvězdných válek) nastoupí brzy jako osobní asistentka u herečky Havany Segrand (Julianne Moore). Slavné, elegantní, ale zvolna stárnoucí herečky, jejíž kariéra skomírá nebo minimálně ustrnula na mrtvém bodě. Proto tolik touží po natočení remaku filmu ze šedesátých let, za nějž její matka získala Zlatý glóbus a nominaci na Oscara.

Pro Havanu znamená získání této role ale mnohem víc než jen vyrovnání se se stínem své slavnější matky. Vnímá ji jako šanci, jak se zbavit matčina přízraku, který ji pravidelně navštěvuje. Clarice Taggart (Sarah Gadon), její matka, před lety uhořela při požáru domu a její dcera ji poté obvinila z incestního sexuálního zneužívání.

Vyrovnat se s halucinací ducha její mrtvé matky, který ji nepříjemně pronásleduje, jí pomáhá Dr. Stanford Weiss (John Cusack). Alternativní psychoterapeut, televizní guru a také autor úspěšných motivačních knih, které mají jejich čtenářům zajistit dokonalejší, šťastnější a harmoničtější život.

Dr. Weiss a jeho manželka Christina (Olivia Williams) jsou typickými představiteli hollywoodské rodinné dynastie. On pečuje o svou hvězdnou klientelu, ona se jako manažerka snaží rozvíjet hereckou kariéru jejich třináctiletého syna Benjieho (Evan Bird).

Ten byl dětskou hvězdou televizního sitcomu s názvem Chůva a právě se vrací z odvykacího protidrogového a protialkoholního programu, ke kterému se přidal, když mu bylo devět. Christina se snaží producenty přesvědčit, že už je čistý a že mu mají dát šanci hrát v sequelu původní seriálu.

Klinické zkoumání hollywoodské smetánky

Už z pouhého dějového nástřelu je zřejmé, že se kanadský režisér David Cronenberg (Moucha, Crash, Dějiny násilí, Východní přísliby) rozhodl ironicky posvítit na Hollywood a ukázat stinné stránky života v něm. Pokud trochu sledujete osudy dětských i dospělých hvězd továrny na sny, jistě vás příběh rodiny Weissových nebo ten Havanin nezaskočí.

Až to trochu vypadá, že si herecké hvězdy utahují sami ze sebe. A taky z cynicky zkaženého světa zábavního průmyslu, v němž se pohybují a kde má každý své city, ambice a problémy. Scenárista Bruce Wagner do scénáře promítl hodně ze svých vlastních zkušeností s tím jak se prosadit v Hollywoodu. Nejvíce asi do postavy Jeroma. Jeho přístup k postavám je velmi nekompromisní, ale zároveň i velmi zábavný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
 

Paralelně sleduje osudy dvou rodin, které podrobuje až klinickému zkoumání. A to co vyplouvá na povrch, vystavuje velmi nelichotivý obrázek hollywoodské smetánce. Všichni tito krásní, úspěšní, o sebe a své kariéry pečující lidé, tak moc chtějí prorazit nebo se proslavit, že pokud se jim to nedaří, propadají velice snadno beznaději a depresi.

Nenaplněné ambice spouštěčem neuróz

Navenek se usmívají a přejí si navzájem úspěch v kariéře a štěstí v osobním životě, ale uvnitř nich bublá zášť a sobectví. Neúspěšní, závistiví nebo čekající na slávu se snaží vyšplhat nahoru po zádech těch úspěšných a často velmi egoistických, kteří zas neumí řešit problémy jinak než plnou hrstí antidepresivních pilulek. Tlak okolí i jejich vlastní ambice se pro ně stávají spouštěči neuróz, které nabývají až patologických rozměrů.

A najednou nevidíme jen postavy zoufalé, které podlehly nějaké iluzi o sobě samých, ale charaktery do morku kostí zkažené, arogantní a cynické, které od sebedestruktivního jednání přecházejí k tomu, jež je nebezpečné i jejich okolí.

Démoni minulosti

Tak moc si chtějí urvat, vydobýt nebo znovuzískat své místo na slunci hollywoodské slávy, že tomu neváhají obětovat svou důstojnost nebo duševní zdraví a emoční stabilitu. Havana spí s producenty nebo režiséry jen kvůli tomu, aby dostala roli, na niž už se věkově nehodí. Tak jako se ona musí ponižovat, tak potom ráda ponižuje druhé.

Benjie se chová jak rozmazlený fracek, který diktátorským způsobem komanduje všechny okolo. V nočních klubech se se svými vrstevníky z branže baví o sexu nebo o tom, jak si jejich šílené fanynky kupují jejich exkrementy. Přitom žárlí na svého mladšího parťáka ze sitcomu, který by ho mohl díky své roztomilosti snadno zastínit. A i jeho stíhají halucinace, v nichž vidí mrtvou holčičku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Snad jedině Agatha budí zdání jisté čistoty. Její jizvy ale napovídají, že i ona skrývá nějaké tajemství. To se vyjeví ve chvíli, kdy se Havanin terapeut dozví, koho to jeho klientka zaměstnala. Rodiči Agathy jsou totiž právě Weissovi, kteří dívku umístili do léčebny na Floridě poté, co jako jedenáctiletá zapálila dům, v němž spal její mladší bratr.

Kvůli plnoletosti jí ale v ústavu, kde se léčila z pyromanie, už dále nemohli držet a tak se nyní obávají, co jim přinese setkání s jejich schizofrenickou dcerou, která se dle jejího vyjádření jen chce omluvit za své dětské pochybení a smířit se s rodinou. Úzkostlivá matka se hroutí a otec jí nabízí peníze, aby se navždy vzdálila od jejich domova.

Paralelnost a příčinnost rodinných hříchů

Každá z postav se potýká s nějakým traumatem nebo proviněním z minulosti, které by ráda vytěsnila. Odkrytí jednoho tajemství ale postupně ukazuje svou provázanost s těmi dalšími. Scenárista zde velmi chytře pracuje se strukturou paralelní provázanosti lidských osudů, v níž se hříchy minulosti jedné generace negativně odráží i na té další.

Proto se Weissovi tak bojí návratu své dcery a proto Havana za asistentku přijímá dívku, jejíž fyzické postižení koresponduje se způsobem smrti její matky, s nímž by se jejím prostřednictvím mohla lépe vyrovnat. Motiv zdvojenosti nebo zrcadlového odrazu lidských selhání a hříchů pak nevyhnutelně ústí do tragického finále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V něm všechny ty patologické a progresivně paralyzující jevy jako incest sourozenecký a rodičovský, násilí, psychické poruchy a přeludy mrtvých, vedoucí pokusům o zabití nebo šílenství, dostanou svůj smysl. Jakoby Cronenberg v té chvíli říkal, ano toto je odvrácená stránka města andělů.

Duchové, psychofarmaka a paranoia

Běsi, duchové a psychofarmaka, vedoucí k paranoie. Režisér tu pracuje s konvencemi duchařských podívaných, v nichž se zjevují mrtví lidé, ale používá je k odkrytí rodinných tajemství. Neříká přímo, zda to, že postavy vidí mrtvé, souvisí s jejich duševní poruchou, nebo je to důsledek užívání barbiturátů legálních i nelegálních. Spíš mezi těmito faktory hledá příčinnou souvislost.

A tak jako v dřívějších filmech ukazoval vše defektní, bizarní či patologické především skrze vnější tělesnou schránku (Shivers, Moucha), tak v posledních snímcích (Nebezpečná metoda, Cosmopilis) obrací svou pozornost k vnitřku postav. Důraz na tělesné projevy ale zcela neopouští, jak o tom svědčí popálená kůže Agathy nebo debata při vyměšování.

Cronenbergovo Mulholland Drive

Cronenbergův film balancuje na pomezí hned několika žánrů, které vzájemně skládají onu mozaiku, z níž Hollywood vystupuje nikoliv jako místo romantických snů, ale spíš hororových nebo psychopatologických běsů. Satira na hollywoodský způsob života se tu potkává s psychologickým dramatem o dysfunkčních rodinách.

Prostřednictvím duševního vychýlení jednajících postav vnáší do své novinky témata, jež jsou mu vlastní. Sex, noční můry, únik do nereálných světů prostřednictvím drog, smrt. To co začíná jako satira na prostředí zábavního průmyslu, postupně nabírá na mnohem větší mrazivosti. V závěru pak vykresluje Hollywood jako místo, které požírá samo sebe.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V tom je jeho film hodně podobný jiným významným dílům, jež přináší deziluzivní pohled na toto prostředí. Jako například Wilderův Sunset Boulevard, Altmanův Hráč a hlavně Lynchovo Mulholland Drive. S posledně jmenovaným budou Mapy ke hvězdám asi nejvíc srovnávány. Oproti Lynchově mozaice osudů lidí v hollywoodském soukolí nenaplněných ambicí je ale ta Cronenbergova dramaturgicky mnohem sevřenější a významově lépe interpretovatelná.

Svědčí o tom samotný závěr filmu, který oproti těm předchozím v jeho filmech, jež měly mnohem nejednoznačnější charakter, nabízí logické vyústění všech vztahových linií. Smrt se tu stává alternativou k životu, který nabral až příliš dekadentně odpudivých rysů. Představuje zároveň i radikální způsob pokání za hříchy minulé nezaviněné i současné zaviněné.

Oscarová vyšinutost Julianne Moore

David Cronenberg ukazuje, jak vypadá odvrácená stránky ambicióznosti a slávy a opírá se přitom jak o velmi kvalitní scénář Bruce Wagnera, tak o herecké výkony všech zúčastněných. Těm kraluje Julianne Moore v úloze hysterické a neurotické herečky. Za tuto roli již získala cenu pro nejlepší herečku na festivalu v Cannes a je velmi pravděpodobné, že díky ní zasáhne i do oscarových nominací.

V postavě Agathy, již ztvárňuje talentovaná Mia Wasikowska, se nejlépe odráží napětí snímku a atmosféra nervozity, v níž nevíme, kdy a odkud přijde ohrožení. Její porucha osobnosti ji činí nevyzpytatelnou a potenciálně nebezpečnou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Robert Pattinson jako šofér limuzíny, který má herecké a scenáristické ambice, v tomto panoptiku vyšinutých postav působí zdánlivě nezajímavě. Občas poslouží svým klientkám jako sexuální objekt, ale jinak je zde spíš za vnějškového a nestranného pozorovatele. Na pozadí jeho racionálního chování pak o tom víc vyniknou psychické běsi, jež ovládají a stravují ostatní postavy.

Kontroverzní kanadský režisér s nadhledem ironizuje hollywoodský svět, plný sebestředných, sebedestruktivních a zvrácených existencí a balancuje přitom na hranici mezi sžíravou satirou a vztahovým psychologickým dramatem. Mistr podivných filmů se vrací v té nejlepší formě.

Mapy ke hvězdám

  • Žánr: drama
  • Původní název: Maps to the Stars
  • www.cinemart.cz/mapy-ke-hvezdam/
  • Kanada / USA 2014
  • Scénář: Bruce Wagner
  • Režie: David Cronenberg
  • Hrají: Julianne Moore, Robert Pattinson, Mia Wasikowska, Carrie Fisher, John Cusack, Sarah Gadon, Olivia Williams, Niamh Wilson, Jayne Heitmeyer, Evan Bird
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 30. 10. 2014

Mapy ke hvězdám
Film 8

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze, Recenze filmů


Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět