Marantz CD6002: test CD přehrávače

24. ledna 2008
TWEET SDÍLET
Vypadá draze, ale není až tak drahý. I když hraje velmi dobře, nehraje si na vyšší třídu. Nevěříte?

Marantz CD6002 je zástupcem nižší cenové třídy CD přehrávačů a ambicí být třídou střední. Má k tomu celkem dobré předpoklady: pěkně zpracované chassis s předním panelem z kartáčovaného hliníku, kvalitní mechaniku, špičkový převodník, dobré vnitřní zpracování, solidní obvodové řešení a slibné technické parametry. Navíc podporuje CD-text a přehrává i MP3 a WMA soubory.

Klepněte pro větší obrázek
Na výběr je klasická černá a stříbrná varianta, v Japonsku mají navíc i zlatou

Střeva a střívka – mechanika

Mechanika přehrávače s optikou Sony KSS-213C je tichá jak při načítání, tak při přehrávání. Snad jen načítání by mohlo být trošku svižnější.

Klepněte pro větší obrázek
Mechanika s optikou Sony

Střeva a střívka – převodník

Mnohými odborníky je po technické stránce DA převodník CS4398 považován za to nejlepší, co je dnes k dispozici. Ale je také na druhé straně hodně hifistů, kterým převodníky firmy Cirrus Logic zvukově nesedí. Osobně však zastávám názor, že zvuk nedělá až tak převodník, jako „to okolo“.

Fakticky je sigma-delta 24-Bit/192 kHz DAC CS4398 s DSD podporou technicky nejvyšším modelem firmy Cirrus Logic a po technologické stránce se jedná opravdu o špičkovou součástku. Není tedy divu, že Marantz jej proto využívá i ve vyšších modelech.

Převodník má implementovánu pásmovou propusť nastavenou na 10 Hz a 20 000 Hz; Cirrus Logic doporučuje pochopitelně implementovat ještě externí LP filtr. Vynechaný externí výstupní filtr způsobuje oscilace a nebo externí filtr nastavený příliš nízko zase výrazně ovlivňuje fázovou charakteristiku tohoto DAC. A hodně také samozřejmě záleží nejen na obvodovém řešení a DPS, ale i sladění dalších částí celého řetězce.

Klepněte pro větší obrázek
Nejvyšší model převodníku Cirrus Logic

Sound Mode

Sound Mode je funkce přehrávače, která umožňuje měnit tři přednastavené režimy – nastavení provozu na režim EX 1 aktivuje analogový i digitální výstup přehrávače a nastavení na režim EX 2 pro změnu odpojuje digitální výstup přehrávače. Režim EX Off pak povoluje funkci Pitch Control.

Marantz doporučuje provoz přehrávače v režimu EX2 (best sound) nebo EX 1 (better sound), ale oproti proklamacím je reální vliv změny režimu pro ucho téměř neznatelný.

Klepněte pro větší obrázek
Všechny konektory jsou zlacené 

Pitch Control

Samotná funkce přehrávače Pitch Control není ve zkutečnosti ničím jiným než změnou rychlosti přehrávání CD. Ve dvanácti krocích umožňuje zpomalit nebo naopak zrychlit přehrávání – ovšem využití této funkce je spíše sporné...

Peak Search

Občas se pro pořizování analogového záznamu pro změnu může hodit Peak Search pro detekci špiček. Nastavení funkce se ale neděje automaticky, nýbrž manuálním určením šestisekundové hlasité pasáže, jejíž průměr pak slouží jako míra pro určení limitace.

Klepněte pro větší obrázek
Zesilovač PM60002 s CD přehrávačem CD6002

Na čem jsem testoval

Přehrávač jsem nejprve testoval poslechem na mé sestavě (předzesilovač, zesilovač, reprosoustavy i kabely vlastní konstrukce) ve známém poslechovém prostoru. Následně jsem pro detailní poslechové testy použil sluchátkové zesilovače vlastních konstrukcí a sluchátka AKG K 271 Studio a Sennheiser HD 650. Po stránce parametrů jsem orientačním měřením ověřil některé ze základních elektrických vlastností přehrávače.

Při poslechu byly testovány jak mé oblíbené kvalitní testovací nahrávky, tak i speciální záznamy pro ověření jednotlivých vlastností a charakteristik výsledného výstupu přehrávače.

Příjemné zvukové překvapení, ale také částečné vystřízlivění

Výsledný zvukový projev přehrávače Marantz CD6002 se jeví celkově věrný – příjemný, přiměřeně živí, spíše neutrální, možná místy lehce měkký. Přesto při opakovaném detailnějším poslechu záznamů s vyšším dynamickým rozsahem v nahrávkách se mi zdál zvuk na vysokých frekvencích do určité míry trošku odlišný od reálu.

V první chvíli jsem to přisuzoval na vrub novému prototypu sluchátkového zesilovače a následně jsempochopitelně vinil i samotný zvukový záznam. Na mnoha aparaturách naposlouchaná a kvalitativně ověřená nahrávka Bach Arias od Magdaleny Kožené ale nakonec ukázala, že na výškách je přeci jen určité jemné zabarvení.

Marantz CD6002 vám v této cenové kategorii přesto nabídne opravdu velmi dobrou kvalitu. A pokud nejste zrovna milovníci operních árií, je pro vás v cenové kategorii do 12 000 Kč velmi dobrou volbou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zesilovač PM6002

Bratři s triku

V šestitisícové řade Marantz vyrábí ještě velmi kvalitní a v mnoha testech vychvalovaný analogový tuner ST6001 a zesilovač PM6002 – obojí vzhledově sladěné. Zesilovač šestitisícové řady je označován v zahraničních testech jako velmi dobrý. Praktické ověření ukázalo, že jeho kvality odpovídají své třídě a s dalšími komponenty řady 6002 tvoří vyvážený celek. Náročnější posluchači však klidně k výbornému tuneru ST6001 a velmi dobrému přehrávači CD6002 mohou zvolit i zesilovač z vyšší třídy, neboť jejich kvalita to dovoluje. 

klady

 • velmi dobrá mechanika
 • výborný převodník
 • kvalitní zpracování
 • příznivá cena

zápory

 • jemné zabarvení výšek
 • (naměřený) šum na pozadí analogového výstupu

Marantz CD6002

Cena: 12 000 Kč

 • přehrává CD, CD-R, CD-RW, MP3, WMA
 • CD-text 
 • D/A převodník Cirrus Logic CS4398
 • možnost vypnutí displeje
 • HDAM audio obvody převzaté od SA15S1
 • Pitch control
 • digitální výstup 2×; optický/koaxiální
 • sluchátkový výstup ano
 • kmitočtový rozsah 20 Hz – 20 kHz
 • odstup S/Š 110 dB
 • dynamický rozsah 100 dB
 • rozměry (v × š × h) 440 × 283 × 87 mm
 • váha 4,7 kg
 • barva stříbrná
 • příslušenství dálkové ovládání

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zpracováníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Hi-Fi, Test, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

** Huawei Mate 50 Pro je podle Dxomarku nejlepší současný fotomobil ** Za slunného dne vykouzlí nádherné ostré snímky ** Trpí na šum, špatné vyvážení bílé nebo odlesky v protisvětle

Jan Pánek
Jak fotíFotomobilyFocení mobilem
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

**Microsoft 365 si můžete dopředu aktivovat až na 5 let. **Pokud předplatné prodloužíte o rodinnou variantu, počítá se celé období jako rodinná verze. **Můžete tedy kombinovat levnější předplatné pro jednotlivce s předplatným pro rodiny.

Petr Urban
SlevyMicrosoft 365Předplatné
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály