Marantz Model 30: povedený prémiový integrovaný Hi-Fi zesilovač [test]

28. prosince 2020
TWEET SDÍLET
Integrovaný zesilovač MODEL 30 je na poměry mainstreamového výrobce typu Marantz docela odvážným krokem. Výsledek? S ohledem na cenu „ještě z tohoto světa“, krásné zpracování a schopnost hrát s muzikální chutí vlastně cokoliv, kdykoliv a přes jakékoliv reprosoustavy, tak lepší zesilovač Marantz dnes v nabídce nemá.

Plusy

  • Originální elegantní design a pěkné zpracování
  • Celková muzikální příjemnost
  • Patrně nejlepší zesilovač v současné nabídce Marantz
  • Svižná dodávka energie, je-li třeba a tedy i dynamika

Minusy

  • Chybí trošku jiskry a hudební vášně
  • Chybí alespoň základní digitální konektivita
8/10
Hodnocení

Marantz je svou pověstí bezesporu jeden z gigantů historie high-fidelity. Však také první výrobky původem americká značka vyprodukovala v polovině minulého století, to nejdůležitější se nicméně stalo po roce 1970 – od 70. let až do roku 2019 totiž tuto společnost zvukově „tvaroval“ Ken Ishiwata, muže, jehož není třeba představovat. Po jeho odchodu – nejprve ze společnosti Marantz a krátce nato i z tohoto světa – nicméně dnes v Japonsku usazená firma nezaváhala a vyrobila dva komponenty, oslavující košatou historii značky.

Vzhled a konstrukce

Když se poprvé podíváte na dvojici nových „oslavných“ komponentů, možná bude chvíli trvat, než si zvyknete na odlišný přístup, který designový tým pro nové modely zvolil. Netypický a odlišný styl kombinuje detaily a křivky ze 70. – 90. let minulého století s materiály a kvalitou zpracování, která bez problémů uspěje i mezi výrazně dražší současnou technikou.

Klepněte pro větší obrázek

V čem ani v „post-Ishiwatovské“ éře Marantz neuhnul z osvědčené cesty, to je složení třicítkové série, která sestává z integrovaného zesilovače a přehrávače, u obojího je nicméně tradice okořeněná nejsoučasnější možnou technikou.

Energii vaší hudbě dodá integrovaný zesilovač MODEL 30, který uvnitř skříně pojaté ve výše popsaném retro-futuristickém stylu kombinuje tradici a modernu, tak jak se u Marantz stalo dobrým zvykem již u několika posledních generací elektroniky s high-endovými ambicemi.

Klepněte pro větší obrázek

Celé šasi zesilovače je prakticky čtvercové, má krásně zakulacené rohy a hrany a zpracování je výtečné. Přestože MODEL 30 nemá tradiční masivní transformátor, stejně je pěkně těžký právě díky fortelně provedenému tělu. Všechno (tedy téměř všechno, až na spínací tlačítko a 6,3 mm jack sluchátkového výstupu) důležité je soustředěné na obdélníkový hladký čelní panel, který je posazený na druhém, prohnutém panelu se zvláštním „šupinkatým“ rastrem. Elegantní je jemné, byť za dne téměř neviditelné podsvícení menšího panelu po stranách.

Ve vizuální symetrii tu dlí v jedné řadě šestice kulatých ovládacích prvků v podobě plných obrobků s příjemným chodem. Dvěma velkými vybíráte vstup a upravujete hlasitost, čtveřicí menších prvků mezi nimi ovládáte tradiční tónové korekce pro basy a výšky, případně i vyvážení kanálů nebo volíte jeden ze čtyř „profilů“ přenoskového předzesilovače. Nad tím kulatost stvrzuje centrálně zasazené „oko“ krásně čitelného OLED displeje.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní panel je výrazně konvenčněji pojatý, než zepředu viditelná část zesilovače. Přímo uprostřed vystupují dvě sady velmi robustních reproduktorových terminálů. V levé části najdete veškerou signálovou konektivitu, v části pravé napájecí zásuvku (v tradičním duchu Marantz jen se dvěma piny) a dva cinche ovládacího rozhraní (vstup a výstup), jímž si mohou komponenty předávat ovládací příkazy.

Klepněte pro větší obrázek

S ohledem na cenu možná mírně zarazí absence symetrických XLR konektorů, stejně jako absence digitálních rozhraní. MODEL 30 se rozhodl zůstat puristicky analogový, moderní svět v této dvojici nicméně otevírá SACD 30n, takže deficit rozhodně není neřešitelný. V analogové doméně pak ale MODEL 30 nabízí prakticky všechno, co byste si mohli reálně přát – vstup pro CD a pro gramofony má také podobu ještě robustnějších cinchů, než ostatní čtyři vstupy. Jeden z nich funguje i jako pásková smyčka (tedy má sousedící linkový výstup), je tu nicméně i regulovaný pre-out (kupříkladu pro subwoofer nebo třeba další koncový stupeň). Můžete využít také přímého vstupu do koncového zesilovače a MODEL 30 používat třeba v sestavě domácího kina pro amplifikaci signálu pro přední pár reprosoustav.

Klepněte pro větší obrázek

V nijak stísněném vnitřním prostoru zesilovače kombinuje Marantz své proprietární technologie v předzesilovači nebo napájecím zdroji s koncovými stupni Hypex NC500 (modul s potenciálním výkonem 400 Wattů do 8 ohm). Přestože, jak už bylo řečeno, zesilovač nemá klasický velký transformátor (protože spínané vysokofrekvenční zdroje výkonových stupňů, mimochodem zabírající největší část vnitřku, to nepotřebují), přeci jen je uprostřed středně velký zapouzdřený toroid (hlavně proto, že předzesilovač využívá lineární napájecí zdroj).

Signálové obvody stojí na firemní technologii diskrétních modulů HDAM (neboli Hyper-Dynamic Amplifier Module) v generaci SA3. Jde o ručně skládané obvodové desky s řádově stovkami součástek. Technologií HDAM je řešený také segment gramofonového předzesilovače s ambiciózním názvem Musical Premium Phono. Zesílení podporuje MM i MC standard (ten dokonce ve třech různých úrovních zesílení) a je dvoustupňové – kombinuje HDAM modul s JFET tranzistory.

Obvody pracují s technologií proudové zpětné vazby, uspořádání obvodových desek je symetrické a třeba koncové stupně jsou namontované přímo na zadní stěnu, aby signálové cesty byly co nejkratší.

Marantz naladil zesilovač na trvalý výstupní výkon „jen“ 100 Wattů do 8 ohm a dvojnásobek do 4 ohm, nicméně u ostatních technických parametrů je v rámci své cenové třídy MODEL 30 velmi solidním hráčem. Pracovní frekvenční rozsah činí 5 – 50 000 Hz, celkové harmonické zkreslení se drží pod hodnotou 0,005%, činitel tlumení dosahuje hodnoty 500 a odstup signálu a šumu 107 dB.

Témata článku: , , , , , , , ,